Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
15 јануари 2020
Мислења
471
Поени од реакции
1.488
Здраво имам едно прашање. Функционираат ли камерите на булеварите кај нас? Во смисла, може ли да ти стигне казна ако те фати камерата кај што правиш прекршок некаков?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Здраво имам едно прашање. Функционираат ли камерите на булеварите кај нас? Во смисла, може ли да ти стигне казна ако те фати камерата кај што правиш прекршок некаков?
Не


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
471
Поени од реакции
1.488
100%
псвен ако не си удрил во нешто па со врски да те бараат

Sent from my iPhone using Tapatalk
Не обично поминување надвор од пешачки премин кај мост обединети нации со тоа што колата е фатена на камера кога вртев десно да се паркирам.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Не обично поминување надвор од пешачки премин кај мост обединети нации со тоа што колата е фатена на камера кога вртев десно да се паркирам.
Tie kameri ne se za soobrakajni prekrsoci, uzivaj
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво имам едно прашање. Функционираат ли камерите на булеварите кај нас? Во смисла, може ли да ти стигне казна ако те фати камерата кај што правиш прекршок некаков?
Пази џандар да не те фати кога правиш прекршок! Ова не е ЕУ, ова е вукојебина.

Тури им пепел на камерите што ги гледаш што висат по булеварите. Тие да, се во сопственост на МВР, работат, но имаат сосема друга намена, не се за сообраќај.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Пази џандар да не те фати кога правиш прекршок! Ова не е ЕУ, ова е вукојебина.

Тури им пепел на камерите што ги гледаш што висат по булеварите. Тие да, се во сопственост на МВР, работат, но имаат сосема друга намена, не се за сообраќај.
и за сообраќај се, преку нив од тој главниот команден центар ги регулираат семафорите , ради тоа го тргнаа оние дисплеји штоодбројуваат време


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
и за сообраќај се, преку нив од тој главниот команден центар ги регулираат семафорите , ради тоа го тргнаа оние дисплеји штоодбројуваат време


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зборот ми беше дека не се за сообраќајни прекршоци.
 
Член од
14 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме запре полиција на Илинденска после Мида Моторспорт кон Карпош 3 (јас сум на улица бочно од Илинденска и вртам лево на Илинденска, единствен бев кој што врти лево). Ми вика: Документи, На кое светло помина? На зелено му викам (стварно беше зелено ама трепкаво, како што знам се поминува на трепкаво) Ми вика: пак те прашувам на кое помина? На зелено пак му викам. Ми вика: сите да поминуваа на твоето зелено ќе имаше 1200 сообраќајки. (немаше никаква опасност за сообраќајка) Ми вика: 250 евра казна ти е, 125 ако ја платиш за една недела. Јас спремен да ја попијам казната, другар ми вика не може вака и и ѕвони на мајка му која што работи во полиција, и ОГРОМНО благодарение на него и мајка му веројатно не ми ја пиша. Ама ме запиша негде таму и додека мајката на другарчево ургира овој ми вика: ако средат ќе си одиш, ако не средат ќе ти дадам ливче да си ја платиш. И ми рече оди ако сакаш.
Дали е можно пак да ја пишал и како да дознаам дали ја пишал?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Другпат ако трепка застани. Не би требало да е пишано ништо. Памет за другпат.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Ме запре полиција на Илинденска после Мида Моторспорт кон Карпош 3 (јас сум на улица бочно од Илинденска и вртам лево на Илинденска, единствен бев кој што врти лево). Ми вика: Документи, На кое светло помина? На зелено му викам (стварно беше зелено ама трепкаво, како што знам се поминува на трепкаво) Ми вика: пак те прашувам на кое помина? На зелено пак му викам. Ми вика: сите да поминуваа на твоето зелено ќе имаше 1200 сообраќајки. (немаше никаква опасност за сообраќајка) Ми вика: 250 евра казна ти е, 125 ако ја платиш за една недела. Јас спремен да ја попијам казната, другар ми вика не може вака и и ѕвони на мајка му која што работи во полиција, и ОГРОМНО благодарение на него и мајка му веројатно не ми ја пиша. Ама ме запиша негде таму и додека мајката на другарчево ургира овој ми вика: ако средат ќе си одиш, ако не средат ќе ти дадам ливче да си ја платиш. И ми рече оди ако сакаш.
Дали е можно пак да ја пишал и како да дознаам дали ја пишал?
Камо среќа вакво другарче да имав :D

Шала на страна :)

Најдобро провери во ПС да видиш дали ти ја пишале али не верувам другарот ти завршил работа, тие од полиција се држат меѓу себе за вакви работи, знаеш она услуга за услуга принципот: ,,Денес мене кинеш казна, утре ја тебе кинам казна" :D
 
Член од
14 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Другпат ако трепка застани. Не би требало да е пишано ништо. Памет за другпат.
пред некој месец имав случка каде што застанав на трепкаво зелено светло и тој што беше позади мене почна да ми свири и застана до мене и отвори прозор и почна да ме пцуе.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
пред некој месец имав случка каде што застанав на трепкаво зелено светло и тој што беше позади мене почна да ми свири и застана до мене и отвори прозор и почна да ме пцуе.
хахаха класика зашто најчесто сите газат на гас за да поминат и наеднаш ти се укопуваш и голема е веројатноста да те собере од позади, треба доста да се внимава и на ова од лична безбедност, посебно е лошо ако се двоумите дали да поминете или застанете затоа се пресекува одма


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Другпат ако трепка застани. Не би требало да е пишано ништо. Памет за другпат.
Ова е повеќе шанса за нив да пишуваат казни, инаку е полошо да застане во Скопје, затоа што другите не стојат.
На бул. Србија бев сведок на ваков момент, закочи дечкото на десна лента, и уште 2 коли се забодија од позади во него.
На булеварот кај Рамстор, мене ме залепи еден чукнат таксист од позади, а пуштав пешак, среќа што држев ножна кочница и ме ударот ме помести само метар и нешто, инаку од ударот ќе летав со колата во пешакот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom