Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Прага.jpg
Автоматски споено мислење:

Praga kade imam ideno na skolo. Istata kade tatko mi ziveese 10 godini i e permanent resident.

Ok, mozda preterav za provokacija, ama Praga e eftin grad. 2,000 u sk ne se 6,000 tamu.
Или ти лажеш, или сајтот. Или малку правеше поента, ама овие бројкиве за Прага делуваат страшно. Не 6000, ама изгледаат како 4000.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Прегледај го приврзокот 319189
Автоматски споено мислење:



Или ти лажеш, или сајтот. Или малку правеше поента, ама овие бројкиве за Прага делуваат страшно. Не 6000, ама изгледаат како 4000.
Тонусот и тука е 75 денари :D
Компирите на пазар 30че, во Тинекс утрово ги зедов 45 денари.
Вино мид рејнџ е и Мерлот од Тиквеш, а е 450 денари.
Доматите во моментов се 130 денари.
Краставиците 150+ денари.
Пилешко од Цекин е 340 денари за стек.
Не ќе да се сите цени како што треба.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Тонусот и тука е 75 денари :D
Компирите на пазар 30че, во Тинекс утрово ги зедов 45 денари.
Вино мид рејнџ е и Мерлот од Тиквеш, а е 450 денари.
Доматите во моментов се 130 денари.
Краставиците 150+ денари.
Пилешко од Цекин е 340 денари за стек.
Не ќе да се сите цени како што треба.
Мислам дека кај овошјето и зеленчукот се зема просек за цела година. Сигурно никој намерно не ги подесува цените на сајтов за @wot да изгледа како да лаже.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Мислам дека кај овошјето и зеленчукот се зема просек за цела година. Сигурно никој намерно не ги подесува цените на сајтов за @wot да изгледа како да лаже.
Не се сеќавам на детали колку биле цените во Прага, не сум бил неколку години, ама од тоа што паметам беше драстично поскапена во последните 3-4 години.
Инаку Скопје е далеку од ефтин за храна, проблемот е што има многу фушерај храна која некои луѓе ја сметаат дека е „мид ренјнџ“, а уствари во понормална држава нема да смее ни да се увезе.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Не се сеќавам на детали колку биле цените во Прага, не сум бил неколку години, ама од тоа што паметам беше драстично поскапена во последните 3-4 години.
Инаку Скопје е далеку од ефтин за храна, проблемот е што има многу фушерај храна која некои луѓе ја сметаат дека е „мид ренјнџ“, а уствари во понормална држава нема да смее ни да се увезе.
Јас еден ден баш немав што да правам, и на овој сајтот ги споредив цените на храната со три главни града во Европа за кој очекував дека храната ќе биде поефтина отколку во Скопје, а тоа беа Тирана, Сараево, Тираспол (Тираспол не е главен град на Моллдавија, ама мислам дека е најголем). На мое големо изненадување, Скопје е поефтин од сите овие. Скопје практично е НАЈЕФТИНИОТ главен град во Европа за живеење. Не сим сигурен само за Киев, ама тоа може да се провери.

Не знам колку поефтина очекувате да биде храната во Скопје од ова што е.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.507
Поени од реакции
33.666
Мислам дека кај овошјето и зеленчукот се зема просек за цела година. Сигурно никој намерно не ги подесува цените на сајтов за @wot да изгледа како да лаже.
Imas koristeno nekad numbeo ili koja i da e stranata? Pa da ides na toa mesto? Drugo e smetkite doma i tamu. Primer koga bev student po takvite kriteriumi se vodea fakultetite i imav stipendija od 400 evra po mesec za hrana vo Romanija a zena mi 500 za Holandija. Ona jadese makaroni, ja plakjav sisinja za drustvo u klubovi. Ne se potpiraj na takvi strani premnogu. Ne sozdavaat vistinska slika.

Jas nema zaso da lazam, jas ne sum bil vo Praga ~3 godini. Ama ne e ni bitno, eve neka lazam.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Imas koristeno nekad numbeo ili koja i da e stranata? Pa da ides na toa mesto? Drugo e smetkite doma i tamu. Primer koga bev student po takvite kriteriumi se vodea fakultetite i imav stipendija od 400 evra po mesec za hrana vo Romanija a zena mi 500 za Holandija. Ona jadese makaroni, ja plakjav sisinja za drustvo u klubovi. Ne se potpiraj na takvi strani premnogu. Ne sozdavaat vistinska slika.

Jas nema zaso da lazam, jas ne sum bil vo Praga ~3 godini. Ama ne e ni bitno, eve neka lazam.
Значи јас веднаш се оградив дека е возможно податоците на Numbeo да не се точни, ама пак од друга страна не гледам зошто не би биле. Од она малку што сум шетал, тие податоци одговарале на фактичката ситуација +/- 10%.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Јас еден ден баш немав што да правам, и на овој сајтот ги споредив цените на храната со три главни града во Европа за кој очекував дека храната ќе биде поефтина отколку во Скопје, а тоа беа Тирана, Сараево, Тираспол (Тираспол не е главен град на Моллдавија, ама мислам дека е најголем). На мое големо изненадување, Скопје е поефтин од сите овие. Скопје практично е НАЈЕФТИОНИОТ главен град во Европа за живеење. Не сим сигурен само за Киев, ама тоа може да се провери.

Не знам колку поефтина очекувате да биде храната во Скопје од ова што е.
Сараево е поскап споредено за стандардот што го имаат, тие се бетер отепани од нас.
Тирана и Тираспол не сум бил никогаш.
Германија со исклучок на овошјето и зеленчукот, мој впечаток беше дека во маркетите имаат минимално повисоки цени од Скопје, а во тоа време нивната минимална плата беше поголема од таа што јас тука ја имав како инженер.
Услужните дејности им се поскапи низ Европа, и кириите.
Инаку пак ќе ти повторам, не споредувај ѓубре храна, туку свежа и нормална храна. Замрзнатото пилешко за 100че, стекот за 150че, свинското за 200че се ѓубре кое требало да биде фрлено.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
Инаку пак ќе ти повторам, не споредувај ѓубре храна, туку свежа и нормална храна. Замрзнатото пилешко за 100че, стекот за 150че, свинското за 200че се ѓубре кое требало да биде фрлено.
Kakva e taa sveza i normalna hrana, so naglasok na sveza?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Јас еден ден баш немав што да правам, и на овој сајтот ги споредив цените на храната со три главни града во Европа за кој очекував дека храната ќе биде поефтина отколку во Скопје, а тоа беа Тирана, Сараево, Тираспол (Тираспол не е главен град на Моллдавија, ама мислам дека е најголем). На мое големо изненадување, Скопје е поефтин од сите овие. Скопје практично е НАЈЕФТИНИОТ главен град во Европа за живеење. Не сим сигурен само за Киев, ама тоа може да се провери.

Не знам колку поефтина очекувате да биде храната во Скопје од ова што е.

Sajtovite se strikno za orientacija, ok se za da imas prestava ama nemzes da se vodis po niv. Vo sekoj pogolem grad ima realno mnogu opcii a na sajtovite se cenite obicno od najpopularnite mesta za shoping (supermarketi). Toa e OK za nekoj drzavi/gradovi ali ne za drugi. Vo USA recisi nema tipicen pazar vo mnogu gradovi, London isto ima problem so svezo ovosje/zelencuk ali Germanija i balkan nemaat takvi problemi.... taka da ne se vodi premnogu po toa.

Kiev e definitivno poevtin od SK, isto ko sto e Kisnjev glavniot i najgolemiot grad na Moldova koj e gore dole kolku SK, a Tiraspol ti e tamu zasto se vodi kako glaven grad na Transnistria (nezavisen del u Moldova) koj e malku pogolem od TE.

Hranata vo SK ke ide samo nagore kako i se drugo. Ednostavno so doblizuvanje na EU se ke mora da se "doblizi". Vo idnina se sto e kvalitetno pa i hrana od MKD ke se/veke se izvezuva na zapad. Ednostavno bez carini i bez protekcii ti idat i sve kupuvaat...
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Sajtovite se strikno za orientacija, ok se za da imas prestava ama nemzes da se vodis po niv. Vo sekoj pogolem grad ima realno mnogu opcii a na sajtovite se cenite obicno od najpopularnite mesta za shoping (supermarketi). Toa e OK za nekoj drzavi/gradovi ali ne za drugi. Vo USA recisi nema tipicen pazar vo mnogu gradovi, London isto ima problem so svezo ovosje/zelencuk ali Germanija i balkan nemaat takvi problemi.... taka da ne se vodi premnogu po toa.

Kiev e definitivno poevtin od SK, isto ko sto e Kisnjev glavniot i najgolemiot grad na Moldova koj e gore dole kolku SK, a Tiraspol ti e tamu zasto se vodi kako glaven grad na Transnistria (nezavisen del u Moldova) koj e malku pogolem od TE.

Hranata vo SK ke ide samo nagore kako i se drugo. Ednostavno so doblizuvanje na EU se ke mora da se "doblizi". Vo idnina se sto e kvalitetno pa i hrana od MKD ke se/veke se izvezuva na zapad. Ednostavno bez carini i bez protekcii ti idat i sve kupuvaat...
Стварно? Храна од Македонија? Со извинување до оние кои имаат поинакви вкусови, ама Шпанија и Италија имаат такво овошје и зеленчук вкусно и во огромни количини да на никој нема да му треба македонскиот пепун или краставица...
За сирења и кашкавали Европава нема конкуренција, за вина исто, а и месо колку сакаш имаат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Стварно? Храна од Македонија? Со извинување до оние кои имаат поинакви вкусови, ама Шпанија и Италија имаат такво овошје и зеленчук вкусно и во огромни количини да на никој нема да му треба македонскиот пепун или краставица...
jas imam drugar sto izvezuva zelencuk od strumicko u francija
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
jas imam drugar sto izvezuva zelencuk od strumicko u francija
Браво, паметен дечко.

Реално тука се работи за вкусови, ама Европа има изобилие, невидено изобилие на храна. Пред некое време на пример го најдов Охридскиот патлиџан јабучар, најдобриот патлиџан значи, го најдов во Италија одгледан во Италија со 3 пати подобар вкус. Значи сите сорти ги имаат, само треба малку човек да прошета.
Автоматски споено мислење:

Сакам да кажам, не ја измисливме ние во Македонија храната. Да расте храна, плодна е почвата, ама расте 10 пати повеќе во Шпанија и во Италија на пример...
Али друг е муабетот, за платите.
2000 евра можеш како крал да живееш.
Тоа е просечна плата во Хрватска, Словенија, Полска, Чешка, Естонија, луѓе таму живеат со тие пари. Значи не може некој да ме убедува дека во Скопје за пристоен живот ти треба толку пари колку во Чешка. Немогуче... Тоа е луксузи. 1000 евра да рече некој, ок тука му давам за право. Ама 2000 не.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Браво, паметен дечко.

Реално тука се работи за вкусови, ама Европа има изобилие, невидено изобилие на храна. Пред некое време на пример го најдов Охридскиот патлиџан јабучар, најдобриот патлиџан значи, го најдов во Италија одгледан во Италија со 3 пати подобар вкус. Значи сите сорти ги имаат, само треба малку човек да прошета.
Автоматски споено мислење:

Сакам да кажам, не ја измисливме ние во Македонија храната. Да расте храна, плодна е почвата, ама расте 10 пати повеќе во Шпанија и во Италија на пример...
Али друг е муабетот, за платите.
2000 евра можеш како крал да живееш.
Тоа е просечна плата во Хрватска, Словенија, Полска, Чешка, Естонија, луѓе таму живеат со тие пари. Значи не може некој да ме убедува дека во Скопје за пристоен живот ти треба толку пари колку во Чешка. Немогуче... Тоа е луксузи. 1000 евра да рече некој, ок тука му давам за право. Ама 2000 не.
ne e najdobar patlidzan ima bar 10 bolji sorti ali dobar e... nikoj ne vika deka evropa nema nego deka i kaj nas toa so e kvalitetno moze da se prodava tamu pa i so 30% namalenie pak da e poisplatlivo nego da se prodava u mk. juzna evropa ima ubava hrana ama severot nema a ima pari.... kolku i da proizvede jugot severot ke kupi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom