Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Macedon1um

Гостин
Има слобода, никој немаше да го запре да си седи дома.
Таа држава си имаше однапред дефинирани правила за влез на вакцинирани и невакцинирани. Ако ги исполнуваш сите услови ок, ако не седи си дома и прескокни го турнирот.
Премногу избор е даден на сите, и премногу драматизирање прават познатите фаци.
On e profi teniser od toa zivee/raboti da igra na turniri, vrzan e so sekakvi sponzorski da nastapi tamu i normalno ke gi iskoristi site zakonski moznosti da vleze tamu. Ne znam kako mozete da branite debilni merki po sekoja cena, sega drzava so visok % na vakcinacija se plasi od covek dva pati prelezan od koj vtoriot pat skoro (znaci max antitela) i go pravi broj 1 neprijatel kako da se raboti za Osama bin Laden a ne Novak Djokovic.

Ova e isto kako kaj nas neprelezan dvojno vakciniran so vakcina sto ne stiti od zaraza moze slobodno da vlezat vo ugostitelski objekt, a prelezan skoro ne smee.

Ps. Avstralijcive da bea pametni ke stavea 2 nedelen strog karantin za site nevakcinirani so vleguvaat i gotovo, a ne vaka da se rezilat
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.126
Поени од реакции
8.410
Втф? Сака да каже тоа што ке го депортираат ке биде голем скандал, изгледа ке пробаат да се испазарат сам да се врати за да не попие забрана ама може овој да го пробуди небеското у себе па да иде до крај али најверојатно утре ке се знае пред драфтот


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако решат да го бркаат повеќе од сигурен сум дека прво ќе му ја дадат таа шанса сам да се повлече и да си замине со минимални последици.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
lol uporen decko si ti... i?
Автоматски споено мислење:



pa od bitola se de toa kazuva se :pos:
Абе не ми ја сфаќаш поентата така да џабе ќе се трудам да објаснувам. Австралија и целиот западен систем се мртви само поради тие неколку основни човечки работи, политиките кои ги тераат се навлезени во крајности и секој нормален човек го одбива тоа, Македонија е рај во смисла дека барем сеуште нема да имаш залепено постери во училиштата за да излезеш од плакарот, да го смениш полот, нема да се возиш во метро и возови излепени со вакви пропаганди, нема да биде популарно кај младите парови да влегуваат во куклод врски и тоа да го прават како што ние се организираме за одење на скара.
Автоматски споено мислење:

Абе види, Македонија во никој случај не е рај за живеење. Потребите и амбициите на човекот му се тие шо му стварат перцепција каде му е рај за живеење. Јас искрено не би трпел ваква тиранија како во Австралија, макар зимал и 15.000 долари месечно. Некои можат, некои се принудени, некои верувај или не уживаат во тоа.
Јас живеам во Германија каде мерките се 100 пати полабави од овие во Австралија и војната е повеќе медиумска отколку на терен, и пак ми сметаат некои работи кои одбивам да ги прифатам. И нема да ги прифатам најверојатно, на прв знак дека тргнува на полошо или сум принуден да направам нешто шо нејќам, ќе станам ќе си одам.

Голем е светот, има средени богати држави каде што вирусот и официјално е прогласен за дел од секојдневието и луѓето си живеат нормално.
Абе Дел Бој не можеш да споредиш вештачка полтронска маса со германскиот народ. Единствената причина поради што во Германија не можеме да се изборат против ова срање е лесниот живот кој го добија пред неколку децении, и како што кажа еднаш еден член од форумот, обичната работничка и средна класа по прв пат сфаќа дека системот не мисли на нив и дека не ги заштитува туку ги контролира и работи против нив. Иако дадоа голем отпор и ќе даваат уште сепак со тој лесен живот дозволија цела иднина да им ја водат чиновничиња од Брисел и после 2015 веќе ништо не е исто и само почеток е ова. Но како голем народ верувам дека ќе бидат единствените кој ќе го дадат и најсветото нешто на некој од протестите а тоа е животот, едноставно да ти е мило да можеш да присуствуваш на собир со такви луѓе и да видиш како размислуваат.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Ако решат да го бркаат повеќе од сигурен сум дека прво ќе му ја дадат таа шанса сам да се повлече и да си замине со минимални последици.
Kako trgnalo moze od tuka da dobie crn pecat pa i od spanija za EU. A najsmesno ke bide ako insistiraat i u srbija da e kaznet kako uslov deka neli se pravna drzava za vlez u EU :pos:

Otkazana pa prezakazana zdrebkata... haos
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.793
On e profi teniser od toa zivee/raboti da igra na turniri, vrzan e so sekakvi sponzorski da nastapi tamu i normalno ke gi iskoristi site zakonski moznosti da vleze tamu. Ne znam kako mozete da branite debilni merki po sekoja cena, sega drzava so visok % na vakcinacija se plasi od covek dva pati prelezan od koj vtoriot pat skoro (znaci max antitela) i go pravi broj 1 neprijatel kako da se raboti za Osama bin Laden a ne Novak Djokovic.

Ova e isto kako kaj nas neprelezan dvojno vakciniran so vakcina sto ne stiti od zaraza moze slobodno da vlezat vo ugostitelski objekt, a prelezan skoro ne smee.

Ps. Avstralijcive da bea pametni ke stavea 2 nedelen strog karantin za site nevakcinirani so vleguvaat i gotovo, a ne vaka da se rezilat
Ne se plasat tie, tuku mora da go ispocituvaat zakonot 100%. Eden isklucok denes, povlekuva iljadnici novi utre, I haos.
Автоматски споено мислење:

Абе не ми ја сфаќаш поентата така да џабе ќе се трудам да објаснувам. Австралија и целиот западен систем се мртви само поради тие неколку основни човечки работи, политиките кои ги тераат се навлезени во крајности и секој нормален човек го одбива тоа, Македонија е рај во смисла дека барем сеуште нема да имаш залепено постери во училиштата за да излезеш од плакарот, да го смениш полот, нема да се возиш во метро и возови излепени со вакви пропаганди, нема да биде популарно кај младите парови да влегуваат во куклод врски и тоа да го прават како што ние се организираме за одење на скара.
Автоматски споено мислење:


Абе Дел Бој не можеш да споредиш вештачка полтронска маса со германскиот народ. Единствената причина поради што во Германија не можеме да се изборат против ова срање е лесниот живот кој го добија пред неколку децении, и како што кажа еднаш еден член од форумот, обичната работничка и средна класа по прв пат сфаќа дека системот не мисли на нив и дека не ги заштитува туку ги контролира и работи против нив. Иако дадоа голем отпор и ќе даваат уште сепак со тој лесен живот дозволија цела иднина да им ја водат чиновничиња од Брисел и после 2015 веќе ништо не е исто и само почеток е ова. Но како голем народ верувам дека ќе бидат единствените кој ќе го дадат и најсветото нешто на некој од протестите а тоа е животот, едноставно да ти е мило да можеш да присуствуваш на собир со такви луѓе и да видиш како размислуваат.
Golemiot patriot Ilko za kratko se zaljubi vo nacistite :D
E taka treba da izgleda nacionalizam, ama I tamu e umren, im napikaa milioni turci minatite decenii, sega im dopolnija gjupstana od kade ne, im otide I nivniot voz, ama tolku gledaat ;)
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Велат потурци гори од турака

Можеби ако не бев одбиен 89-90та и јас вака ко јаничариве роднини ќе ги бранев, оти јаделе леб од кај нив. Ова веќе не се закони, требаше досега да заврши неговото малтретирање на Australian Closed.
Некој има некаков интерес ова да продолжи што е дегутантно веќе, а се можеше.
Патем, поддршка изјавија и од СМК и СМК Србија за тенисерот
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Велат потурци гори од турака

Можеби ако не бев одбиен 89-90та и јас вака ко јаничар ќе ги бранев, како што ги слушам и братучедиве, оти јаделе леб од кај нив. Ова веќе не се закони, требаше досега да заврши неговото малтретирање на Australian Closed.
Некој има некаков интерес ова да продолжи што е дегутантно веќе, а се можеше.
nisto cudno da e egeec po majka. baba mu i dedo se dojdeni toj period.

religiozen fanatik e. so skot morison i use nekolku dusi imaat bibliska sekcija i si se srekavaat sekoja nedela da ja diskutiraat biblijata. od edna strana veruva u 2ra sansa i ima dopiri so pravoslavjeto pa znae deka novak bozik go pomina u hotelska soba, plus e anti libtardizmot i ne bi me iznenadilo potajno a e antivakser.

istovremeno e i picajznla za zakoni i pocituvanje na pravilata...

sve e mozno.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе Дел Бој не можеш да споредиш вештачка полтронска маса со германскиот народ. Единствената причина поради што во Германија не можеме да се изборат против ова срање е лесниот живот кој го добија пред неколку децении, и како што кажа еднаш еден член од форумот, обичната работничка и средна класа по прв пат сфаќа дека системот не мисли на нив и дека не ги заштитува туку ги контролира и работи против нив. Иако дадоа голем отпор и ќе даваат уште сепак со тој лесен живот дозволија цела иднина да им ја водат чиновничиња од Брисел и после 2015 веќе ништо не е исто и само почеток е ова. Но како голем народ верувам дека ќе бидат единствените кој ќе го дадат и најсветото нешто на некој од протестите а тоа е животот, едноставно да ти е мило да можеш да присуствуваш на собир со такви луѓе и да видиш како размислуваат.
Немачката омладина е толку дебилизирана што може да се споредува со америчката, целото размислување и ментален склоп им се сведува на личниот интерес плус на сето тоа мозокот им е исперен со тие левичарски либерални принципи како ЛГБТ права и остали срања, како и тоа демонизирање на истокот, на тој пат се и Пољаците кои живеат таму... ми текнува во Будва запознавме едни Пољакини кои што живеат и работат во Немачка, се испонапивме и решија да играме некоја глупа игра каде со асосицијации треба да погодиме за која позната личност се работи или така нешто, појма немам... и сега една од нив напиша некоја личност на ливче и ни објаснуваше дека тој е политичар, многу злобен, диктатор, агресивен и ние од друштвото сите Хитлер, Наполеон, оној од Кореа... не можевме да погодиме, кога ни кажа дека се работи за Господин Путин ние кадар невера... поентата е истите имаат дијаметрално спротивни размислувања од нас по сите основи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Немачката омладина е толку дебилизирана што може да се споредува со америчката, целото размислување и ментален склоп им се сведува на личниот интерес плус на сето тоа мозокот им е исперен со тие левичарски либерални принципи како ЛГБТ права и остали срања, како и тоа демонизирање на истокот, на тој пат се и Пољаците кои живеат таму... ми текнува во Будва запознавме едни Пољакини кои што живеат и работат во Немачка, се испонапивме и решија да играме некоја глупа игра каде со асосицијации треба да погодиме за која позната личност се работи или така нешто, појма немам... и сега една од нив напиша некоја личност на ливче и ни објаснуваше дека тој е политичар, многу злобен, диктатор, агресивен и ние од друштвото сите Хитлер, Наполеон, оној од Кореа... не можевме да погодиме, кога ни кажа дека се работи за Господин Путин ние кадар невера... поентата е истите имаат дијаметрално спротивни размислувања од нас по сите основи.
Не е баш така. Има премногу семејства кои сеуште живеат патријахално, премногу такви населби и села кои даваат отпор на модернизмот, за разлика од нашите балкански простори каде тоа веќе и да не постои.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
nisto cudno da e egeec po majka. baba mu i dedo se dojdeni toj period.
Не е наш, од некое место блиску Солун биле неговите, секогаш населено со Грци.
Интересна ситуација, за Србин да пресуди неговиот "брат" Грк.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
За разлика од чувена интелектуална омладина од Сремска Митровица.
Па може не е интелектуална ама барем е нормална. Создавање семејства, славење слави, почитување на својата нација и религија, учење на вистински вредности на новите поколенија. Интелектуалното ниво на западот како детето да ти го смени полот и како наместо да дочекаш внуци ти дочекуваш синот иои ќерката да живее со ист пол и си "среќен" и го прифаќаш тоа, ако мериме по тоа тогаш да многу сме заостанати, дај Боже да заостанеме интелектуално од западот уште милион години.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Дали тоа значи бојкот на грчите летувалишта оваа година од страна на српските туристи???

НЕЕЕЕ КУР ќе идат сите пак племенце им ебем.
Автоматски споено мислење:

Па може не е интелектуална ама барем е нормална. Создавање семејства, славење слави, почитување на својата нација и религија, учење на вистински вредности на новите поколенија. Интелектуалното ниво на западот како детето да ти го смени полот и како наместо да дочекаш внуци ти дочекуваш синот иои ќерката да живее со ист пол и си "среќен" и го прифаќаш тоа, ако мериме по тоа тогаш да многу сме заостанати, дај Боже да заостанеме интелектуално од западот уште милион години.
Славење слави! АХХАХАХАХ у Германија кога славеле слави бе? Дојди ми на Хансовден? Славата како норматив за здраво општество. Не лупајте бе не лупајте ќе ве депортираат од тоа ќенефите што го рибате.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Има слобода, никој немаше да го запре да си седи дома.
Таа држава си имаше однапред дефинирани правила за влез на вакцинирани и невакцинирани. Ако ги исполнуваш сите услови ок, ако не седи си дома и прескокни го турнирот.
Премногу избор е даден на сите, и премногу драматизирање прават познатите фаци.
Znaci kako da vi se nacrta deka gi ispolnuval uslovite.. samiot kaza deka da ne ispolnuval, nemalo ni da trgne
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom