Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Се ни оди на цел данок. И бонуси, и чуда. Ако собереш се во текот на годината, глава боли.

Па имам додадено бе, тоа ти викам. И џабе, пак бедните се бедни, и имаат ужасно здравство. Џабе цело частење.
Ако приватните се оставени да функционираат како тотално приватни субјекти без никаква корист од државата нема да те кошта само 150е.

Тоа е цела поента.

Се фукаат во гради колку биле добри на сметка на државните а го осакатија со помош на функционерите кои имаат корист од тоа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Ако приватните се оставени да функционираат како тотално приватни субјекти без никаква корист од државата нема да те кошта само 150е.

Тоа е цела поента.

Се фукаат во гради колку биле добри на сметка на државните а го осакатија со помош на функционерите кои имаат корист од тоа.
А каква корист имаат приватните субјекти од државното здравство? И не ми кажувај патишта, патишта не гради здравството, и за нив сите што го полниме буџетот плаќаме (ок, не сите, приватните субјекти само, државните префрлаат од една на друга ставка).
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Иначе од кога 37.2 го сметаат за покачена температура? :icon_lol:
Реално, до 37.5 не се смета за покачена. Јас имав два - три дена 37.2, 37.4, 37.6, самата си се повлече како и стално и на крај памет не ми паѓа да пијам било какво лекарство на таа температура, ако не поминува 38 и трае долго време.
Автоматски споено мислење:

На таа рикна еден што го познавав..
Сигурно од температурата рикна.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
Многу е јако после свадба тапани, као го пројдов лесно, нема везе вакцината, секако ќе го пројдев лесно. А се вакцинирав за да не се заразам уопште.
Чудно. Сите вакцинирани лесно го прошле вирусот, ама не чинат вакцините мме, све е заговор против нас!
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
А каква корист имаат приватните субјекти од државното здравство? И не ми кажувај патишта, патишта не гради здравството, и за нив сите што го полниме буџетот плаќаме (ок, не сите, приватните субјекти само, државните префрлаат од една на друга ставка).
Човечки ресурси?
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Јас да се прашувам, воопшто ќе нема државно здравство овде. Сите здравствени установи би ги дал да се пренаменат во приватни, на тој начин шталите би заличиле на здравствена установа и пациентите би добивале нормален третман.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Не седам, рано сабајле тренирам и пешачам до блиското ритче, нормално нема жив човек во радиус од 50 метра околу мене.
Браво, ти дошол умот ...добро е.
Кај мене у маало една група млади што беа во еден кафич и сите се испозаразија, ете играат кошарка и таквото ги боли дали некој друг ќе заразат...ни на крај памет не им доаѓа да се пријават за заболени и да се изолираат....
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Браво, ти дошол умот ...добро е.
Кај мене у маало една група млади што беа во еден кафич и сите се испозаразија, ете играат кошарка и таквото ги боли дали некој друг ќе заразат...ни на крај памет не им доаѓа да се пријават за заболени и да се изолираат....
Извини, умот никогаш не ми заминал, па сега да ми дојде.
А ни мене на крај памет не ми е да се тестирам, не гледам потреба во тоа, а и што би ми значело дали сум позитивен или не, јас посекако го третирам како нормален грип, воопшто не се оптеретувам со останатите работи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Човечки ресурси?
Збориш за докторите? Па нив ги имаат образовано факултети, не болници. Плус ете и приватните болници креираат нова генерација доктори. Знам дека Жан Митрев се фалеше со тоа.

Јас не реков да не се плаќа никаков данок, па дури и не сум за здравствено да не се плаќа воопшто, сепак некој солидарен фонд мора да постои.

И јасно ми е дека сумата нема да се намали. Само ти кажувам дека тоа што мислиш дека државата го нема направено и дека би сменило нешто ако го направи, истата го има направено одамна.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Извини, умот никогаш не ми заминал, па сега да ми дојде.
А ни мене на крај памет не ми е да се тестирам, не гледам потреба во тоа, а и што би ми значело дали сум позитивен или не, јас посекако го третирам како нормален грип, воопшто не се оптеретувам со останатите работи.
Вакциниран си?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Браво, ти дошол умот ...добро е.
Кај мене у маало една група млади што беа во еден кафич и сите се испозаразија, ете играат кошарка и таквото ги боли дали некој друг ќе заразат...ни на крај памет не им доаѓа да се пријават за заболени и да се изолираат....
Wow кое животно достигнување.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Инаку вие на нога што го терате во Зегин има биоксин шампон и има шанси да ви притреба. Сите што ги знам и закачивме од првичниот сој следуваше добро опаѓање на косата. Без разлика машко, женско. Така да немој да се изненадите за месец два ако приметите во огледало ретка коса на некој делови од главата :icon_lol:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Инаку вие на нога што го терате во Зегин има биоксин шампон и има шанси да ви притреба. Сите што ги знам и закачивме од првичниот сој следуваше добро опаѓање на косата. Без разлика машко, женско. Така да немој да се изненадите за месец два ако приметите во огледало ретка коса на некој делови од главата :icon_lol:
eh jebemti nizok i kjelav najlosa kombinacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom