Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Мислам која е поентата со сертификати за вакцинацијa сеуште? Нека ми објасни која е логиката ако нема ефект против зараза.Зашто се цело време присилно тера за вакцинација кога нема ниту 1% заштита за против инфекција? Без заштита од инфекција сертификатот ја губи својата оправданост.

Испаѓа ова антиваксерите дека беа во право со теориите дека има има некоја задна намера со оваа работа што ја прават и нема врска со корона.

Искрено оваа ситуација во светот ме потсеќа на филот Don't look up што го гледав пред некој ден само не знам дали сите политичари во цел свет се толку некомпетентни и само гледат на профитот или има некоја скриена задна намера и тешка светска завера.

Бев тотално за вакцинација и гледав со потсмев на антиваксерите ама сега полека одам во другиот камп. Сеуште мислам дека треба вакцини ама само за постари луѓе од 60 години. Јас веќе не планирам вакцини да примам од овие што ги даваат моментално.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
12.012
Поени од реакции
11.995
Уште се турка кампањата за „мора вакцинирање, ние нормалните сме вакцинирани, вие ненормалните што мислите, семејство имате, ќе умрат ближни, како мислите да живеете со тоа, а ако мене ми умре некој вакциниран бидејќи ти не си вакциниран и си го заразил“ и слични муабети...
или конечно замина тоа во неповрат (иако траеше подолго од што треба како кампања)? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.278
Поени од реакции
41.677
Уште се турка кампањата за „мора вакцинирање, ние нормалните сме вакцинирани, вие ненормалните што мислите, семејство имате, ќе умрат ближни, како мислите да живеете со тоа, а ако мене ми умре некој вакциниран бидејќи ти не си вакциниран и си го заразил“ и слични муабети...
или конечно замина тоа во неповрат (иако траеше подолго од што треба како кампања)? :)
слободен избор е тоа, никој не те тера на ништо. Тука дискутираме теми од светот што се дешава, за нас не е толку битно.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.291
не е хумано и другите австралијанци да живеат у затвор 2 години, па еден новак антиваксер со папирче некое од неговиот матичен да им се моча у фаца. Ја реално да се деси тоа и живеам у аус би бил ептен напизден.
:coffee:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
не е хумано и другите австралијанци да живеат у затвор 2 години, па еден новак антиваксер со папирче некое од неговиот матичен да им се моча у фаца. Ја реално да се деси тоа и живеам у аус би бил ептен напизден.
Zasto ziveat u zatvor :pos: Pa samite si go baraat toa
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
12.012
Поени од реакции
11.995
слободен избор е тоа, никој не те тера на ништо. Тука дискутираме теми од светот што се дешава, за нас не е толку битно.
Никаде не станува збор за слободен избор, ако тоа е условено од „правни закони“ на оние кои се на власт.

Слободен избор би било да не е присилено, дали ќе се вакцинира некој или не да е поврзано со самиот живот на индивидуата, да одлучи без присила самиот дали му треба или не вакцина, да не е поврзано со ограничување на движењето и норамално казни, во стилот тенисеров избира да не се вакцинира, не е заразен со вирусов, но сепак го ограничуваат да се движи по лицето на Земјата бидејќи фашисти решиле да ограничуваат движење задскриено со идејата „за општо добро“.
Заради тоа „општо добро“, делење на „послушни“ и „непослушни“ - имаме вакви глупости од „демократија“!

Тоа е новата демократија, стадото да е добро, цело време ширење лага дека се работи само „стадото да добива макс“, а во стадото слаби, болни и луѓе кои немаат храбрдост и не само што се плашат од смртта, се плашат и од самиот живот.
Како тоа?

Луѓе што газат во животот како по јајца, диктираат на други кои одат по жар, дека може да настрадаат и оние кои газат по јајца! Ќе умрат овие или оние... од кога почнавте да се плашите дека ќе умрете и вие и вашите? 100-че ќе живеете слепи, болни, со игли по вас, само да не умрете?

Тиранија задскриена „за доброто на стадото“! Ете ова е „слободниот избор“ денес и штета што ова за вас е демократија!

Навистина штета што ова го сметате за слобода.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
5.765
Други 23 тенисери, невакцинирани, ќе играат на Австралија опен. Ете, специјалист, а не матичен, им дал папир. Им се може.

пи ес. Мислиш ќе бидат нервозни? :coffee:
Тие се католици под заштита на Ватикан а Ноле е православен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Никаде не станува збор за слободен избор, ако тоа е условено од „правни закони“ на оние кои се на власт.
Тоа и суштината на проблемот, нема закон туку самоволие на власта. Таквото самоволие се нарекува тиранија. Државата ти дава право на избор, ако не и се допадне твојот избор, кој повторно нема законски темел, ќе бидеш лишан од одредени граѓански права, како слободата на движење. Зошто? Сеуште на тоа прашање никој не се дрзнува да го одговори. И да, не ми сметаат веќе мерките, си влегувам секаде, некогаш со молба, некогаш со насмевка (не ми бараат), а некогаш и со акредитација. Лажен сертификат немам.

Во меѓувреме променив уште еден став. Сметав дека некој за да кандидира, или одредена партија, да кандидира пратеник, мора да има завршено барем високо образование. За сите работни позиции, под државна капа, се бара минимум средно, а за административците и високо, јазик, положен административен тест, работно искуство (по можност) и компјутерски вештини!

Сега веќе не мислам така, заеби систем во кој власта ќе им ја дадеш само на таквите луѓе. Сите експерти од сферата на медицината, па и самите доктори, го пробија дното со сите тие ставови, мислења и шпекулации. Комисијата е жив доказ дека регулаторните и советодавните тела се компромитирани и под знак прашалник се става нивната потреба и значење. Дно!

И јас сакам сите да сте ми живи, здрави, весели и среќни, и невакцинираните и нецелосно вакцинираните, и да се читаме на повесели теми. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
па ти си самиот woke, ебате беља
Попрецизно, јас сум woke antiwoke. :D
Автоматски споено мислење:

не е хумано и другите австралијанци да живеат у затвор 2 години, па еден новак антиваксер со папирче некое од неговиот матичен да им се моча у фаца. Ја реално да се деси тоа и живеам у аус би бил ептен напизден.
Не му се моча Новак у фаца. Иначе добро примети дека ги мочаат...
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Мора под итно да се укине изолацијата, ама под итно. Едно што ќе се намали психозата, друго што ќе биде у пракса она “да живееме со вирусот”. Незнам како планираат да научиме да живееме со вирусот ако бегаме од него цело време!?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
У Австрија тоа го викаат black caviar, и кошта пари и дигестивни подготовки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Мора под итно да се укине изолацијата, ама под итно. Едно што ќе се намали психозата, друго што ќе биде у пракса она “да живееме со вирусот”. Незнам како планираат да научиме да живееме со вирусот ако бегаме од него цело време!?
realno debilno e ova so izolacijava. Dur da razvijam simptomi i cekav da se testiram so PCR, projdoa nekolku dena i mi projdoa simptomite. Sea iam 10 dena u izolacija pred mene kaj so kje igram Cs doma, iako mozham komotno da idam na rabota ili da praam bilo so. Mislam treba da e pomala, ili da ti dadat so negativen test da ja zavrsis porano.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom