Кучиња (грижа, општи дискусии)

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Ми треба препорака/предлог за раса на куче. Се работи за населба надвор од градско подрачје, со голем двор. По можност да биде раса поволна за чување на имот.
Доберман
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Не мора стриктно само за чување на имот, но ете и за тоа да се поволни.
Имам некои пријатели ми нудат Црн Вучјак. Тие какви се?
И воедно дали да земам мало кученце (возраст) или?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Не мора стриктно само за чување на имот, но ете и за тоа да се поволни.
Имам некои пријатели ми нудат Црн Вучјак. Тие какви се?
И воедно дали да земам мало кученце (возраст) или?
И вучјакот е чувар, ама не можам да ти кажам за него, можам само за доберман од искуство да ти кажам пошто чував, кога поминуваа цигани кога ќе го видеа во дворот се префрлуваа на другата страна на патот, а не пак да пробат да влезат :icon_lol:, а уствари кучето во душа беше како маче.

Значи ем добиваш чувар, ем миленик. Прогуглај, спаѓа во топ 5 нај интелигенти раси во светот.
Јас да сум би го земал мало, ама не на 40 дена, туку со полни 2-2.5 месеци.

п.с види ми аватарот, може ќе се убедиш ;)
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
И вучјакот е чувар, ама не можам да ти кажам за него, можам само за доберман од искуство да ти кажам пошто чував, кога поминуваа цигани кога ќе го видеа во дворот се префрлуваа на другата страна на патот, а не пак да пробат да влезат :icon_lol:, а уствари кучето во душа беше како маче.

Значи ем добиваш чувар, ем миленик. Прогуглај, спаѓа во топ 5 нај интелигенти раси во светот.
Јас да сум би го земал мало, ама не на 40 дена, туку со полни 2-2.5 месеци.

п.с види ми аватарот, може ќе се убедиш ;)
Како е со мали деца? Има ли проблеми или? Имам членови на семејство што доагаат често да престојуваат со деца од 1-3 годишна возраст.
И дали знаеш од каде би можел да набавам доберман на таа возраст ти што пиша?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Како е со мали деца? Има ли проблеми или? Имам членови на семејство што доагаат често да престојуваат со деца од 1-3 годишна возраст.
И дали знаеш од каде би можел да набавам доберман на таа возраст ти што пиша?
Добра социјализација на кучето со луѓе и други животни уште од мала возраст и немаш мака. Ако планираш да го врзуваш на ланец 24 часа или да не го прошетуваш ќе добиеш агресивно куче кое ќе биде опасно, сум гледал и такви добермани. Пред да земеш доберман (или било која друга раса) прочитај на нет како да воспоставиш доминација врз кучето, т.е ти да бидеш алфа (многу е битно ова посебно со големите раси).

За набавка јас би набавил само од одгледувач со добра репутација, би ти ги препорачал Jordan Hristovski Schwarzekraft и Jani Ikonomovski (така побарај ги на фејсбук). Цените се солени, ама добиваш квалитет. Ако не ти се плаќа, бујрум на реклама5 и пазар3 :D
 
O

onefifty

Гостин
Може некој да ми каже која раса е кучево? Машко е, старо две години. Препораки, совети и слично :))
IMG_0090.JPG IMG_0099.jpg

И бонус од моите бодигарди:
IMG_0062.jpg
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Ми треба препорака/предлог за раса на куче. Се работи за населба надвор од градско подрачје, со голем двор. По можност да биде раса поволна за чување на имот.
еден пинчер и еден овчар (шар планинец, кафказ, кангал)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Каде најблиску има легло за Корги куче?
Зашто во Македонија не можев да најдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom