Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
21.429
Поени од реакции
37.237
Те прашав дали можеш да потврдиш дали зголемениот бран е стварно од тие по Охрид што славеа нова година
ти алудираш сега ова дека не е корона туку грип цело време нешо теории на заговор
... јас пишав дека има пациенти дојдени со симптоми и покачена температура од дочек на НГ во Охрид, а дочекот се случило пред три дена, алудирам на нормално објаснување на работите, теорија на Заговор тоа ти го спомнуваш, во ниеден пост во ниеден момент јас такво нешто не напишав на форумов, терајте си вие стерилно со верување читајќи по порталите, по неколку години можеби ќе имаш сменето ник тука, ама ќе се присетиш на цитираното, па ќе си согледаш во каква заблуда си бил,
...гледај само какви сте сите вие неколкуте членови тука што вреѓате кога немате начин на објаснување, така здравје насилно не се добива и со мижење, не две, десет антиковид вакцини ставите ваш проблем кога не резонирате, оти немате основа, моето е да кажам за тие кои ќе разберат,
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.761
Поени од реакции
7.593
...а да не се занимаваш со мене, пиши си на темата, ич такво да не ти чуе за што и како пишувам и непозван да се јавуваш, гледај си го твојот двор, никој не е крив што сдссмто ти отиде во аут, ете ти мушки членови на форумов мери си го со нив!
Види, ќе го исмевам секој шо тропа глупости, кога ми одговара, на начин кој соодветствува на темата. Отворен форум е ова, пробај да не се нервираш. Тука ти е секогаш и опцијата да пријавиш мислење или член.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Да не ти се верува, платенициве на Бил Гејтс во Новата Година сите вртат лист. Вчера Гардиан, а денеска ...

New York Times:

No Way to Grow Up

For the past two years, Americans have accepted more harm to children in exchange for less harm to adults.


CNN:

"We can't vaccinate the planet every six months," says Covid-19 vaccine creator

Andrew Pollard, one of the creators of the Oxford AstraZeneca Covid-19 vaccine, has said that giving people booster shots twice a year is "not sustainable."

Speaking to UK newspaper The Telegraph in an interview published Tuesday, Pollard said: "We can't vaccinate the planet every six months."

Pollard, who also heads up the UK's Joint Committee on Vaccination and Immunization (JCVI), stressed the "need to target the vulnerable" going forward, rather than administering doses to all those over 12 years old.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.429
Поени од реакции
37.237
Добро бе за што ви се вакцините, за што ги клававте?
Или си го чувате кубурот :D
... не знам, дали го прочита овој коментар, се сложувам дека допрва ќе имаме проблеми со имунитетот од примените антиковид вакцините,

цитирам: „....Ништо ново и посебно, уште лани Сладолјев коментираше согласно научна студија објавена во „SCIENCE“, која открива дека кај починатите од ковид-19 се детектирани антитела кон интерферон (нова автоимуна болест, да го наречеме автоимуно заболување на интерферонската сигнализација, АБИС!)

Со секоја инфекција, особено лажна и долгорочно индуцирана од вакцините, телото се обидува да ја лоцира инфекцијата со сложени механизми на ИМУНОЛОШКИ НАДЗОР, со кој засилено се фрагментираат и анализираат ТОЧНО СИТЕ протеини произведени од ТОЧНО СИТЕ клетки (да не заборавиме дека и заразените клетки произведуваат и вирусни протеини).

Ова е ЕДИНСТВЕН НАЧИН на кој адаптивниот имунолошки систем може ПОСЕБНО да го препознае непознатото, а непознатото може да се смени само од себе (како кај туморите), па дури и сопствениот детал што имунолошкиот систем не успеал да го види за време на феталниот развој!!

Во опишаната ситуација на контрола на имунитетот, имунолошкиот систем проверува баш СЕ, и секако структурната исправност на сопствените сигнални молекули, вклучително и ИНТЕРФЕРОНОТ!

И токму со интерфероните, ТОЧНО СИТЕ КЛЕТКИ (освен еритроцитите) интензивно комуницираат, барајќи ја инфекцијата со активирање на стотици гени со цел да се одбранат од тоа.

Имунолозите добро знаат што е обработка и презентација на антиген!

Без него, нема имунолошки надзор, ниту специфична одбрана.
Па, сето тоа е под контрола на интерферон!

Кај некои луѓе, имунолошкиот надзор при вакцинирањето поради вакцините, очигледно „наоѓа“ грешка - во интерферонот!
И тогаш се случува, на пример наместо вакцината против грип да ги заштити од грип, поради вакцината тие да останат „ослободени“ од интерферон, односно БЕЗ ОДБРАНА ОД СИТЕ ВИРУСИ....“ затворен цитат,
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.367
Поени од реакции
11.239
... јас пишав дека има пациенти дојдени со симптоми и покачена температура од дочек на НГ во Охрид, а дочекот се случило пред три дена, алудирам на нормално објаснување на работите, теорија на Заговор тоа ти го спомнуваш, во ниеден пост во ниеден момент јас такво нешто не напишав на форумов, терајте си вие стерилно со верување читајќи по порталите, по неколку години можеби ќе имаш сменето ник тука, ама ќе се присетиш на цитираното, па ќе си согледаш во каква заблуда си бил,
...гледај само какви сте сите вие неколкуте членови тука што вреѓате кога немате начин на објаснување, така здравје насилно не се добива и со мижење, не две, десет антиковид вакцини ставите ваш проблем кога не резонирате, оти немате основа, моето е да кажам за тие кои ќе разберат,
Па што, не размисли дека може биле во контакт пред да заминат за Ох? у стаклено ѕвоно да не беа пред да идат на дочек? плус ти рече дека сите овие новозаразени биле што прославувале во Охрид
убаво реков јас цело време теории ма заговор ти се вртат у глава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.429
Поени од реакции
37.237
Види, ќе го исмевам секој шо тропа глупости, кога ми одговара, на начин кој соодветствува на темата. Отворен форум е ова, пробај да не се нервираш. Тука ти е секогаш и опцијата да пријавиш мислење или член.
...слободно, нека се види што медицински кадри ќе имаме од нашата младина!
не знам зашто сите употребувате „тропаш глупости“, „тресеш зелени“ како под калап сте, немате сопствен вокабулар, да те видам слободата на форумот да ја примениш меѓу машки членови, а за кон женски членови силење, знаеш кој го прави тоа??.... ај си знаеш!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
22 месеци сме во овие гомна и пак има изненаѓени и увреѓени :)

Значи јасно беше дека Омикрон нема да не заобиколи. Јасно беше колку многу заразува и какви бројки може да очекуваме.

И сеа шо? Пак да ја исправаме кривата :pos:

Добро бе за што ви се вакцините, за што ги клававте?
Или си го чувате кубурот :D
Ke ja ispravame krivata. Nasite zdravstveni rabotnici bukvalno se premoreni, nesoodvetno plateni , nemaat odmor zemeno od pred tri meseci i sto li uste ne. Kako za rasplod da gi cuvame pa ako porabotat( aktivno, ne da se vrtkat kako prdez vo gakji na rabota), povekje od pola sat dnevno e nacionalna katastrofa.
Posto ucele lugjeto, ne e bitno sto naucile, bitno ucele, vreme potrosile. A mozele da bidat inzineri, menadjeri, sudii, advokati itn itn ama mama ili tato doktori im rekle krvta ne e voda.
Ti svesen si na zapad kako gi tretiraat doktorite. Kako bogovi, bogovi ejjj. A ne tuka da se zamaraat tamu so nekoj pacient koj sekako ako se grizel za svoeto zdravje nemalo ni da bidi na bolnica. Zdrav ke si umrel doma. Vaka samo gi zamaraat, im go trosat potencijalot. Kazav deka ne se plateni, potceneti i sto li ne ili deka na zapad kako bogovi gi tretirale? Tuka nekoj so sredno, plockar povekje zema od niv.
P.s toj plockarot deka raboti 14 15 sati na den, sekoj den ,kleknat, na promaja, vo prasini nikoj ne kazva, bitno tamu nekoja polupismena pufla so diploma koja ja zela gospod znae kako i koja pred nikoj ne odgovara za propustite, cel den na toplo po klompi glumi doktorka ne bila dovolno platena. Toa e ona bitnoto.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.429
Поени од реакции
37.237
Па што, не размисли дека може биле во контакт пред да заминат за Ох? у стаклено ѕвоно да не беа пред да идат на дочек? плус ти рече дека сите овие новозаразени биле што прославувале во Охрид
убаво реков јас цело време теории ма заговор ти се вртат у глава
...види, ти можеш да кажеш што ти се врти тебе низ глава, посебно сега кога сдсмто ти отиде у qurац, па сега јас сум ти крива, сакаш читај сакаш дебатирај нормално, не ми препишувај нешто што ти мислиш, оти ти воопшто не мислиш, односно мислиш за себе не за мене,
... неколкуте родители на младите пациенти со кои разговарав така ми кажале кои биле со своите семејства во Охрид, значи нема заговор, не од портал, не од институција, не од предновогодишни собиранки од работа, туку директно од родител објаснето на кој начин се сомневаат за инфекцијата, може еден, може двајца, ама пет души исто да кажат веќе е некој факт,
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
Нова година, нова среќа, мислам ќе биде добро, губат фашистите.
Се осеќа некоја струја, топло ветерче од разни насоки, убеден сум дека Омикрон е вистинскиот лек, 'природна' класична вакцина за Ковид 19.
Кој учeл биологија знае дека при делба на клетка мајка-ќерки може да има мутации, од таму се сите тие различни гранки на Ковид 19. Нема како при успоредни мутации, сите тие да дојдат во Омикрон. А има многу точни испитувања, по која насока мутирал генот, статистички е невозможно 5-6 различни шама да ги има во Омикрон
Ќе цитирам само Академик Петар Чумаков од РАН, најверојатно некоја сила го направила, внатре да се сите мутации, да се шири брзо и да не се умира од тоа.
До сега има нула умрени од Омикрон, овие Ковид фашистите неможат да го сопрат со ништо, во смисол уште 2-3 години да карантинираат хистеришат, максимум до летото ќе прележи критична маса и ќе имаме стаден имунитет.
Не сум сугурен, мислам дека во моментов дома имаме сите Омикрон, нема што да ризикуваш тестови, паранои, да те апсат во карантин месец дена, така или иначе треба да се рашири побрзо и корона чао. Се разбира ќе следат народни судови за оние што учествуваа, пошто очигледно губат, од сите страни ги газат, И путин и Си, Гледаме сега и Бајден
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.761
Поени од реакции
7.593
...слободно, нека се види што медицински кадри ќе имаме од нашата младина!
не знам зашто сите употребувате „тропаш глупости“, „тресеш зелени“ како под калап сте, немате сопствен вокабулар, да те видам слободата на форумот да ја примениш меѓу машки членови, а за кон женски членови силење, знаеш кој го прави тоа??.... ај си знаеш!
Со исклучок на членовите кои лично сум ги запознал, сите други ми се безполови единки и подеднакво сум ги заебавал коа е имало повод за истото. Тоа шо ти успешно го засенуваш остатокот од членството - тоа е веќе друга работа.


Ќе пишам по не знам кој пат. Не сум медицинско лице, јас сум астронаут. :coffee:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.367
Поени од реакции
11.239
...види, ти можеш да кажеш што ти се врти тебе низ глава, посебно сега кога сдсмто ти отиде у qurац, па сега јас сум ти крива, сакаш читај сакаш дебатирај нормално, не ми препишувај нешто што ти мислиш, оти ти воопшто не мислиш, односно мислиш за себе не за мене,
... неколкуте родители на младите пациенти со кои разговарав така ми кажале кои биле со своите семејства во Охрид, значи нема заговор, не од портал, не од институција, не од предновогодишни собиранки од работа, туку директно од родител објаснето на кој начин се сомневаат за инфекцијата, може еден, може двајца, ама пет души исто да кажат веќе е некој факт,
Готово потврдено е што ке збориме понатаму
Многу пати сум се предимислил да ти реплицирам баш зашто знам со кого си имам работа
Викни ги тие пет родители, телевизии и овелодинете пред светот дека се работи за обичен грип а не омикрон кој коси


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.429
Поени од реакции
37.237
а не омикрон кој коси
...што добиваш од паника да се крева, онака ме итересира?
и каде и кој одредува дека е токму Омикрон сој ?

Со исклучок на членовите кои лично сум ги запознал, сите други ми се безполови единки и подеднакво сум ги заебавал коа е имало повод за истото. Тоа шо ти успешно го засенуваш остатокот од членството - тоа е веќе друга работа.
Ќе пишам по не знам кој пат. Не сум медицинско лице, јас сум астронаут. :coffee:

...Ацид го имаш лично запознат? да или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom