Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
Моментално враќаат од интервју,со тие документи.Така ми кажа посредникот.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
pojavi se , nema nisto da izgubis :)
jas bev bez star dokument
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
Што треба да се превземе да го пратат државјанството во амбасада скопје?
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Edno kratko prasanje.
Dali vo opstina Sredec i vo MVR moze da se plati so kartica? Posto neli tamu se plakja na salter nekade, ne vo banka.
Moze da se plati so kartica samo ako karticata e na tvoe ime i prezime , vo sprotiva ke moras da uplatis levovi na salter 1 ili 2 , brza postapka za pasos i l.k ti e 306lv ili 310lv.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Што треба да се превземе да го пратат државјанството во амбасада скопје?
klikni ovde, na 1 strana od temata, procitaj, ima se sto ti treba u vrska so procedurata, ke najdes i toa sto ti treba u del 5 (V).
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
10
Поени од реакции
6
Ja sam imao istu situaciju sa prababinim izvodom. Rodjena je u Bisilegradu pod bugarskim imenom i prezimenom. Posle prvog svetskog rata upisali su je sa srpskim imenom i prezimenom ali je ta knjiga u drugom svetskom ratu spaljena. U Bosilegradu je ostala samo knjiga sa bugarskim podacima. Sreca pa u prababinom vencanom listu su svi podaci tacni, ime oca i majke, mesto i datum rodjenja osim sto je srpsko ime i prezime. U maticnoj sluzbi u Bosilegradu su mi izdali pored m9 obrasca gde pise da su prababi roditelji bili bugari, izdali jos jedan m9 obrazac da je osoba sa bugarskim i osoba sa srpskim imenom i prezimenom jedno te isto lice. Znaci svi podaci se podudaraju osim imena i prezimena. Da li je jos neko imao situaciju kao ja a da je uspeo da dobije drzavljanstvo, da znam da li da se nadam?
јави се во архивот во Кустендил Р.Бугарија, и прашај дали имаат книга со евиденција од тој период от тоа село, ако имат ке одиш лично ке ти дадат книгата ке пребараш, и кога ке најдеш ке копираш.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
На 19.11.2021 година се сликав за пасош и лична карта по нормална постапка до 30 дена. На сајтот на МВР за проверка на документи ми стои дека има издадено лична карта и пасош. Сакам да одам деновиве да ги подигнам, само ме буни тоа што пишува дека за нормална постапка денот на подигнување е денот што е напишан на листот што го даваат на сликање.
По некоја логика би требало да може да се подигне штом стои на сајтот дека е издаден документот.

Ме интересира дали некој ги има подигнато личната карта и пасошот пред датумот што е напишан на листот за подигнување за да знам да одам сега, ако не ќе треба да чекам уште 2 недели.

Untitled.jpg
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
На 19.11.2021 година се сликав за пасош и лична карта по нормална постапка до 30 дена. На сајтот на МВР за проверка на документи ми стои дека има издадено лична карта и пасош. Сакам да одам деновиве да ги подигнам, само ме буни тоа што пишува дека за нормална постапка денот на подигнување е денот што е напишан на листот што го даваат на сликање.
По некоја логика би требало да може да се подигне штом стои на сајтот дека е издаден документот.

Ме интересира дали некој ги има подигнато личната карта и пасошот пред датумот што е напишан на листот за подигнување за да знам да одам сега, ако не ќе треба да чекам уште 2 недели.

Прегледај го приврзокот 315690
Bi trebalo da ti e gotov 3 nedeli se ceka od koga ke se slikas 2/3nedeli e otprilika .
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
На 19.11.2021 година се сликав за пасош и лична карта по нормална постапка до 30 дена. На сајтот на МВР за проверка на документи ми стои дека има издадено лична карта и пасош. Сакам да одам деновиве да ги подигнам, само ме буни тоа што пишува дека за нормална постапка денот на подигнување е денот што е напишан на листот што го даваат на сликање.
По некоја логика би требало да може да се подигне штом стои на сајтот дека е издаден документот.

Ме интересира дали некој ги има подигнато личната карта и пасошот пред датумот што е напишан на листот за подигнување за да знам да одам сега, ако не ќе треба да чекам уште 2 недели.

Прегледај го приврзокот 315690
Sega mi se javi drugar so se slikase istiot den kako tebe 19.11 i deneska pasosot i licnata karta si gi zemal isto redovna postapka
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
imaat zakon da vo rok od 30dena od podiganje na ukaz/uverenie da mora da izvadis dokumenti.... osven samo ako go odlagas podiganjeto na ukazot no ne sum siguren ama i tuka se vrzani so rokovi max do 1god da moras da go podignes! za prvoto sum 100% siguren a za vtoroto znam imase rok ama ne me fakaj za zbor kolku vreme bese otkako ke ti go odobrat drzavjanstvoto da mora da go podognes! neka kaze nekoj drug sto e poupaten


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
@marin.skp дали тоа значи дека ако има адреса и ЕГН број исто така не може да се извади пасош и л.карта ако поминале повеќе од 30 дена?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
@marin.skp дали тоа значи дека ако има адреса и ЕГН број исто така не може да се извади пасош и л.карта ако поминале повеќе од 30 дена?
proveri si go: ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИја vidi od clen 90 pa nataka za toa sto me prasa...



Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom