Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 220 51,0%
  • Не

    Гласови: 211 49,0%

  • Вкупно гласачи
    431

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
А зошто да “слетаме“? Што ќе земат? Уште 1000 камења и да потрошат 5 миљарди на проектот!?!
Американците доколку имаат слетано, би слетале пак...би изградиле најразлични бази...би поставиле најразлични телескопи...и дури би почнале да инвестираат во создавање услови за населување на месечината.
Има најразлични причини за да слетаат повторно, а не ми е јасно зошто сега планираат да слетаат дури 2018 година-најранооо:toe:

Hahahaha , ova ne se oficijalnite sliki od prvoto sletuvanje na Mesecinata , pa duri i smesni se ,za pocetok prvite sliki se bez boja ili so bleda boja , a tuka gledame boja na znameto i toa so dobar kvalitet , neli !?
хаха..сигурно јас не ги праев сликиве во Photoshop
иначе сликано е со hasselblad... и ова се слики а не снимки, ама да ти кажам искрено и мене ме чудит квалитетов на сликиве...ко да е употребена цела опрема..(ко во студио да се праени ми гледет)
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Pa pogledni gi i stapkite na prvata slika , ak oodime nema da se tolku blizu , a ne ako skokame , so e slucaj so Mesecinata ...

Inaku mislam deka ne sletaa na vreme , ali posle nekoja godina se vratija i Amerite bea prvi tamu ....
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
хаха..сигурно јас не ги праев сликиве во Photoshop
иначе сликано е со hasselblad... и ова се слики а не снимки, ама да ти кажам искрено и мене ме чудит квалитетов на сликиве...ко да е употребена цела опрема..(ко во студио да се праени ми гледет)

Во студио во Лондон :smir:

Треба да го побарам ЦД-то со сите факти што го имав , па да видите како Нил Амстронг пуши на површината на месечината додека го учи текстот што треба да го ка`е :baeh:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Да ви се, ај да не бидам некултурен, на сликичките, видеата, теориите.
Од кај сте ги собрале?
Многу сте тапа.
Зарем мислите дека ако не се случило слетувањето на месечината, ссср немало да реагира?
Или и таа е замешана.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Смешни сте...

Кинезиве почнаа да се шетаат низ вселената, вие дебатирате Американците дали биле...
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Смешни сте...

Кинезиве почнаа да се шетаат низ вселената, вие дебатирате Американците дали биле...
Еве уште еднаш , зашто никој не ја посетил месечината повеке од 30 години.Ај бидејки ме испровоцира.Колку добро знаеш за ракетата и за нивните летала?Не да навредувам ама по се изгледа не доволно.Русите планираат да ја посетат месечината 2010 година, а воедно тие се пионери во вселената.Американските вселенски летала патеа од разни проблеми.А и прочитај ги постовите на НафураН.Ако сакаш ке ти дадам и книги да читаш.Поздрав:smir:
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
лелее...темава замарат стварно:smir: абе ние овде со триста коментари демантираме..сиве коментари со ги имам остаено на форумов се на ова тема и сеа некој ќе се вклучит и не прајт будали... Ај запознајте се со темава поубо и после ке дикутираме, не можам да одговорам на обични коментари напишани само да провоцирет...ти никола најди информации демантирајне и докажи дека сме тапи:mist:
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
NafuraN alal da ti e za postovite....
Moe mislenje e deka nemaat sletano, barem ne togas vo toj moment, za potoa ne znam, a ne znam ni dali imalo dokazi od nivnite sledni sletuvanja.
off topic: dali imate slusnato za slednovo! vo nekoj od dokumentite od OON stoi deka "Mesecinata ne moze da bide sopstvenost na niedna zemja", no ne se navedilo deka "Ne moze da bide sopstvenost na firma". Taka nekoja Avstraliska firma na nekoj nacin (najverojatno so investiranje vo proektot) dokazala deka ima pravo da ja narece Mesecinata nivna sopstvenost. duri i prodava placovi na Mesecinata. Ova go imam slusnato odamna, taka da nemam pobarano nekoi detalni informacii, ama definitivno ke pobaram, a bas me interesira dali nekoj znae nesto poveke za ova.
P.S. Od licno iskustvo Amerikancive gi biva samo za pufkanje
 

Olivert

TheTruth
Член од
21 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
2
Абе го имаат тоа снимано ко филм американциве.. Се турија од мамење
 
S

StormRage

Гостин
:nenene::nenene::nenene: не се слетани... имаше една емисија шо разкажвеше за се то: еден од тие режисерите се самоубил го нашле во кеса исецкан на парчиња (самоубиство... не дај боже) другиот се мавнал со колата во некој ѕид а колата имаше дупка на средина.... а пак научно докажано е дека со камерата шо биле таму од зрачењето ќе се стопела враце не друго и уште нешо.... дека немат шанси да напрајт толкава стапка ниту во пудра при толкава гравитација... Американциве се нишо само имет голем маркетинг
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
:nenene::nenene::nenene: не се слетани... имаше една емисија шо разкажвеше за се то: еден од тие режисерите се самоубил го нашле во кеса исецкан на парчиња (самоубиство... не дај боже) другиот се мавнал со колата во некој ѕид а колата имаше дупка на средина.... а пак научно докажано е дека со камерата шо биле таму од зрачењето ќе се стопела враце не друго и уште нешо.... дека немат шанси да напрајт толкава стапка ниту во пудра при толкава гравитација... Американциве се нишо само имет голем маркетинг
вејќе кажано :)
еве интересен факт... незнам дали го имаше некој пред мене напишано... ме мрзеше да читам по сите постој... ако го има ова избришетего постов мој! Е сеа ... да почниме пополека ! Како што сите имате чуено и видов некој пост за тоа како е сликана стапката... ајде и тоа ке го сметаме... но... сте се запрашале како е направена толку перфектна стапка со толкава длабочина на МЕСЕЧИНАТА!! Мислам ајде... тие биле ептен аматерски.. на месечината има каде каде помала гравитација од нас... и тој паметниот напрајл стапка во песокот каква со овдека немојш да напрајш да стапниш...! Се тоа е изрежисирано... тоа било некоја специјална пудра... и овај стапнал и така го напрајле тој голем чекор на човештвото... ЛоЛ... бар убо да го напраеле.. аматери ! основни закони на физика не практиковале! :tapp::uvo:! Pozz
:smir::smir::smir::smir:
 
S

StormRage

Гостин
па јбг чоек... и мене ми беше мака да читам...
 

NiKi_Oh

Die For MeTaL...LiVe For YouRseLF...
Член од
22 март 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
абе ко гледав еден извештај се кажуваше дека сепак не е вистина стапнувањето на Месечината....па луѓе бе како можит да имат ветар т.е. да се мрда знамено кога нема ни ваздух?????:tapp:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
абе ко гледав еден извештај се кажуваше дека сепак не е вистина стапнувањето на Месечината....па луѓе бе како можит да имат ветар т.е. да се мрда знамено кога нема ни ваздух?????:tapp:

Ветер има во Вселената , а сепак е вакуум ..
А дачи се качија , се качија . Другото е само лоша претпоставка.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ај и јас да се произнесам по ова...
Зар стварно мислите дека во услови на најжестоката ладна војна, на американците ќе им пројдеше такво лажирање.
СССР не пиеја нафта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom