Заработување со YouTube во Македонија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
 
B

Beginner

Гостин
Македонските деца а и верувам општо цел балкан:
5-14 години идол им е Gp
14-18 идол им се српските јутубери како овој.
Се додека ретардираните млади генерации имаат вакви идоли ќе си останеме дно дна држава со најмизерен, најпрост народ.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Македонските деца а и верувам општо цел балкан:
5-14 години идол им е Gp
14-18 идол им се српските јутубери како овој.
Се додека ретардираните млади генерации имаат вакви идоли ќе си останеме дно дна држава со најмизерен, најпрост народ.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Не ги судам, ние пораснавме со други глупости ако гледаме вака :D

Јас кога бев накај 14та година, најпознат јутјубер беше Ray William Johnson. Сега да ги гледам истите видеа, воопшто не ми се интересни :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
На јутуб како би одела заработка со правење кавери? Се зима барем 10% од вредноста на рекламата(пр ако на 1000 е 1 да земам 10 центи барем?)
не се разбирам од монетизација на Ју Тјуб, а поодамна, 14-на години имам тамо некој клипови, некој компилации... но доста од компилациите ми ги избришаа, , наводно за авторски ознаки, Копирајт, без обзир што нема на клиповите реклами и монетизација... еве денес ми дојде писменце од ЈуТјуб, Валеј Мјусик ми блокирал еден клип а клипот е од 2008 пуштен на ЈуТуб... Пази сега, имало аукција на Демо траки од 1962 , тогаш 2008, а на истиот веб сајт на списокот на песните се кликаше и можеа да се слушаат и симнат аудијата од песните... јас ги симнав, а од најгорната песна направив компилација видео клип со слики ( фрее слики без ознаки)... е сега после 11 години им текнало дека имаат авторски права што не е можно, бидејќи колку што разбрав од веб сајтот авторите на песните се некој анонимци и не дале дозвола за снимање синглови; а пази сега Демо Траките имаат и шум кој не може да се поправи бидејќи е на мулти фрекфенции, не верувам дека некој може да стави копирајт на демо аудио со шумови ??
Дури има друга работа, гледам прават монетизации лично снимат некоја поправка, на пример замена на лагер на вешмашина, ама не како овластениот сервис што ти менува комплет ротор со лагери, туку се сече роторот, се менуваат лагерите и пак се составува и лепи..
Е сега и тука може да има проблем, ако на клипот во насловот и текстот пишеш за која вешмашина се работи можеби може да те тужи производителот на вешмашината ??? посебно ако имаш многу кликови и монетизација...
Бај де веј околу кавери е долга и широка работа, господ знае колку е право и закон а колку е кадија те тужи...
Излезе од пред 10-на години, снимки од фиоки од фестивал од Опатија од 60-тите, дека познатиот светски хит Стренџер ин тхе најт, кој се води на Синатра е на хрватскиот пеач Иво Робиќ, а ѓоа му го дал на еден пријател во Германија а овој пак со Синатра намлатиле пари.. Не знам ја правно дека може оригинал да се даде, може само да ну дадеш бесплатно кавер да праи...
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
62
Поени од реакции
46
Македонските деца а и верувам општо цел балкан:
5-14 години идол им е Gp
14-18 идол им се српските јутубери како овој.
Се додека ретардираните млади генерации имаат вакви идоли ќе си останеме дно дна држава со најмизерен, најпрост народ.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ние сме и добри,во америка се објавуваат мртви тела,фејк дис тракови,боксираат,расистички коментари итн..о тоа од луѓе на кои главната публика им е од 9 години до 14
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Македонските деца а и верувам општо цел балкан:
5-14 години идол им е Gp
14-18 идол им се српските јутубери како овој.
Се додека ретардираните млади генерации имаат вакви идоли ќе си останеме дно дна држава со најмизерен, најпрост народ.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
И според тебе што е добро да гледа дцава а и општо цел балкан?

Еве јас со мој 30 години го имам запратено GP и еден куп други од македонски и од балканов јутјубери. Не се лоши нашиве јутјубери а и од балканов Србија, Хрватска, Босна се наоѓаат интересни јутјубери.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Не ги судам, ние пораснавме со други глупости ако гледаме вака :D

Јас кога бев накај 14та година, најпознат јутјубер беше Ray William Johnson. Сега да ги гледам истите видеа, воопшто не ми се интересни :D
Koa сме кај RWJ
Ова ми беше еден од омилените серијали, или као да ги наречеме.

типкава...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Во Србија има еден јутјубер Djotafreesyle и не знам на која фора прави наградна игра дели кола и тоа на онаа фора следи го прпфилот, профилите да се следат кој ги прати тој профилот...
Ова му е втора ваква наградна игра. Предходно имаше еден што освои кола и сними со него видео како му ја поклонува.

Е сега дали е тоа некоја зезанција не знам.
Знаеме дека на овие простори најчесто тие јутјубери/ инфлуенсери како и да се викаат со спонзори се договараат за да подаруваат козметика, книги, облека... што е нешто не толку голема цифра пари вредно ама кола прв пат гледам од овие екс ју држави некој да подарува.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Во Србија има еден јутјубер Djotafreesyle и не знам на која фора прави наградна игра дели кола и тоа на онаа фора следи го прпфилот, профилите да се следат кој ги прати тој профилот...
Ова му е втора ваква наградна игра. Предходно имаше еден што освои кола и сними со него видео како му ја поклонува.

Е сега дали е тоа некоја зезанција не знам.
Знаеме дека на овие простори најчесто тие јутјубери/ инфлуенсери како и да се викаат со спонзори се договараат за да подаруваат козметика, книги, облека... што е нешто не толку голема цифра пари вредно ама кола прв пат гледам од овие екс ју држави некој да подарува.
Не го знам кој е, ниту сум ја гледал првата наградна игра.

Аудиво лаже маската само. Колава релативно не е скапа. Секако, голема награда е. Али глеј му го профилот. Типичен Кардашиан стил. Пари, курчење, шетање, одмори, коли, базени, жени.

Гледам постови, очигледно спонзорирани: Доритос, Пепси, Моцарт, Гилет. Плус, пред пола година само, имал 300К фоловери. Сеа има скоро 700К. Значи, овој тип на објавување му носи пари. Ќе скурца 9/10 илјади евра, кој според спонзориве ги прави многу брзо, а тоа ќе му донесе милионски прегледи.

Не знам што контент прави ама никад не разбирам зошто ги следат овие луѓе.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Не го знам кој е, ниту сум ја гледал првата наградна игра.

Аудиво лаже маската само. Колава релативно не е скапа. Секако, голема награда е. Али глеј му го профилот. Типичен Кардашиан стил. Пари, курчење, шетање, одмори, коли, базени, жени.

Гледам постови, очигледно спонзорирани: Доритос, Пепси, Моцарт, Гилет. Плус, пред пола година само, имал 300К фоловери. Сеа има скоро 700К. Значи, овој тип на објавување му носи пари. Ќе скурца 9/10 илјади евра, кој според спонзориве ги прави многу брзо, а тоа ќе му донесе милионски прегледи.

Не знам што контент прави ама никад не разбирам зошто ги следат овие луѓе.
Содржина фудбал, скриена камера, зезанции и друго. Има свој (дали е негов или изнајмуван простор не знам) затворен мини терен за пеналчиња шутирање плус добар е во жонглирање и правење тие фудбалски финти со топка.

Не му е лоша содржината за гледање.
 
M

Macedon1um

Гостин
Prvata kola sto ja dade bese 5-6k max a dobi stotici iljadi novi sledaci, i ova so djotauto ke si go isplati vo idnina interesno niche e ne e glup tipov znae mn dobro sto pravi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
MrBeast принцип, кој го гледал знае, на истиот принцип со фрлање кеш на сиротиње веќе направи 80 милиони сабскрајбери на јутуб.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Срби, хрвати, босанци гледам искрено се многу појаки од нашиве јутјубери. Го имаат разработено системот за некаков успех во ова.
Буквално инвестираат во технологија и прават содржини што знаат дека младите ќе ги привлечат да имаат сабскрајбери, лајкови. Често прават стриминг во живо каде отвараат сметки за да им се донира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom