Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Абе шо се здеси вака шо снема скрос муабет на темава?
Сите да не појдовте на темата "најекономични пампури" од ко се спомнаа рестрикции на струја.
Ми падна жал за ЕВН отворив прозори и врати да излуфтирам малце да качи модулација.нема смисла да се греам со 130 watti
Screenshot_2021-11-23-00-21-23-110_cn.com.broadlink.econtrol.plus.jpg Screenshot_2021-11-23-00-21-26-125_cn.com.broadlink.econtrol.plus.jpg
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Кога би требале да купите греалка, каква би купиле? кои трошат најмалце? панелка, кварцна или уљано парно на струја?

Немам можност да ставам клима,затоа греалка е привремено решение.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
А некој мене да ме упати кај можам да најдам регистер(цевен радијатор) за во купатило?
Зборувам за оние самостојните се ел.греач и термостат.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
По подолго време да споделам и јас првични импресии, потрошувачка и слично...
Имам Daiseikai 9 - 13ka (3.5ka) греам ~28м2 + отворена врата кон ходник и други соби.

Се работи за стан 65м2 со 1 надворешен ѕид (запад) со 8см стиропор,
1 ѕид кон внатрешни скали во зграда,
1 кон ходник во зграда, останатиот е кон внатрешните простории.
Над и до мене нема соседи кои греат, под мене има сосед и се греат исто на клима/и.

Климата работи 24/7 поставена на 24 степени аутофан, пробав со 25 премногу е топло, пробав со 23 навечер, немаше некој голем ефект со намалување на потрошувачка така да моментално е на 24 степени поставена (аутофан) нон стоп.

Еве пред малку отворена врата за да се излуфтира.
1637677570874.png

Мерачот на температура е на Broadlink RM4 mini поставен на околу 3-4 метри од клима на висина од ~70 см од под.

дневна потрошувачка кwhНоември вкупно kwh
Просек ноември E-control апликација
6,200909​
136,42​
Просек ноември BroadLink апликација
6,200909​
136,42​
E-control апликацијаBroadLink апликацијаGrafana*
Максимум дневна потрошувачка
8,48​
8,49​
8,51​
Минимум дневна потрошувачка
2,7​
1,95​
4,99​
*Grafana не ми беше наместена од почеток на ноември и затоа има отстапување овде, и немам просек за ноември дадено погоре од Grafana-та.

За чудо, денес се изедначија потрошувачката до децимала кај Е-control и на BroadLink, инаку има отстапки како што може да се види и од табелата погоре, дали е до временската зона, дали е до интервалите на отчитување незнам, некој поупатен може да даде коментар.

Ќе почекаме пониски температури да видиме како ќе биде понатаму.
Инаку сега за сега, со аутофанот презадоволен, не осеќам дека има клима ниту имам потреба да зголемувам намалувам температура на далинското, со потрошувачката исто така сум задоволен.

Во спалната имам уште една клима, Самсунг wind free модел, 2,5ка (купена 20К) тој го пуштам моментално само од 5-7 часот наутро, кога ќе бидат пониски температурите ќе ја вклучувам почесто.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Не знаев каде да прашам, па ајде тука - Дали градското парно на БЕГ и кај вас е слабо во последниве недела дена (јас живеам на Партизанска во зграда), на почеток беше супер, дури и претопло, а сега го намалија ???
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
А некој мене да ме упати кај можам да најдам регистер(цевен радијатор) за во купатило?
Зборувам за оние самостојните се ел.греач и термостат.
Vo energosistem i vo termonet mozes da proveris imaat registri sigurno moze da se dodade greac vo niv, ama podobro ti e da si zemes tri rebra aluminiumski radijatori, potrajni ke ti bidat
Автоматски споено мислење:

Кога би требале да купите греалка, каква би купиле? кои трошат најмалце? панелка, кварцна или уљано парно на струја?

Немам можност да ставам клима,затоа греалка е привремено решение.
Panelkata odnosno konvektorot najmnogu ke trosi od ovie tri opcii, ama pretpostavuvam deka e za mala kvadratura taka da moze da ne e tolku bitno, najbitno e da ja izoliras taa soba ubavo, prozorite i vratite.
Jas imam uljen radijator i go vklucuvam od 10 vecer do 9 sabajle, trosi okolu 1300 den sobata e 16m2
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Vo energosistem i vo termonet mozes da proveris imaat registri sigurno moze da se dodade greac vo niv, ama podobro ti e da si zemes tri rebra aluminiumski radijatori, potrajni ke ti bidat
Знам дека имаат регистри, ама тие се за парно. А да комбинирам посебно регистер и посебно таков греач испаѓа многу скапо!
Тие што се фабрички се многу поефтини, и ги гледам по интернетов(кинезарија), ама кај нас никако да најдам.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ова е трошокот до сега за моите 3 клими во новата грејна сезона, сите клими се 3.5kw.
Како е кај вас другите, задоволни сте ? Ајде напишете клима и потрошувачка до сега чисто да си споделиме искуство.

Tosot Muse Eco: 107 kw - 15 квадрати изолирана соба ( 8cm стиропор, 10cm тервол на таван, стиродур на под )
Haier Tundra: 160 kw - 25 квадрати изолирана соба ( 8cm стиропор, 10cm тервол на таван )
Gree Fairy: 280kw - 20-21 квадрати неизолирана соба

Да напоменам дека Gree Fairy климата е пуштена да работи па можеби и 2 недели пред другите 2 клими и е не баш најдобро монтирана во неизолиран простор, а Тосот климата е монтирана во најмалата и најдобро изолирана соба од тие 3 и е помалку користена ( некогаш таа е оставена пример на 18 степени додека не сум дома и нема никој друг во таа соба, па минимално троши со 10w ).

Gree Fairy се користи во глобала од 20 до 22 степени преку ден, 18 степени на вечер, Tosot на 22-23 степени преку ден и 18 на вечер, Haier на 21-22 денски а 16 на вечер.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
9
Zdravo,
Dali moze nekoj da kaze iskustvo so Haier? Potocno se raboti za Haier Flexis plus (black). Na eurovent ima prilicno dobri rezultati, no toa sto me interesira e kako se pokazani po izdrzlivost? Dali traat? Dali podlezat na nekoi defeci posle 2-3 godini?
Blagodaram
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Mitsu LN35 во 44м2 (дневна + салон + спална).
Пуштена да работи 24/7 од почеток на Октомври... поставена на 23 и ауто фан... а од пред 2 недели покачено на 24 и фиксирана 4та брзина.
Дневната ја одржува 23-24 а спалната 20-21....засега е сосем пријатно ама штом слезат надвор температурите во минус веројатно ќе почнам да ја затворам вратата кон спалната преку ден.

Цел Октомври - 193kw - 1045 денари
До 24ти Ноември - 188kw - 984 денари

Пресметките се од самата e-controll апликација на Broadlink со внесени податоци за скапа и евтина тарифа (2 часа дневна ефтина тарифа и недела целодневна ефтина тарифа не ги калкулира па реалните цени би биле малку пониски од пресметаните).

Oct.jpg Nov.jpg tariff.jpg
Автоматски споено мислење:

Летоска успеав да поставам систем за логирање на Температури и Влажности на воздухот од Xiaomi bluetooth сензорите.
Чуда се прават со HomeAssistant, Grafana и неколку евтини кинески сензори па ај да ви споделам еден преглед дур сум кај тоа ;)

HomeTemps.png

HomeHumidities.png

Home - Thermometers.png HomeAssistantXiaomiSensors.png
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
@ zlate , jesu ovi koristili tvoj softver za lažiranje rezultata ? :)

Nova otkrića otkrivaju da je tvornica Mitsubishi Electric uvela program u očitom nastojanju da izbjegne dugotrajan proces provođenja testova klima uređaja.

Softver je omogućio tvrtki da procijeni performanse hlađenja i potrošnju energije svojih klima uređaja, a kada je jedinica koja nije u skladu sa softverom automatski prilagodila podatke kako bi odgovarala željenom rezultatu.

Oko 84.600 klima uređaja i 1.500 zračnih kompresora moglo je biti uključeno u krivotvorene testove.

 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@ zlate , jesu ovi koristili tvoj softver za lažiranje rezultata ? :)

Nova otkrića otkrivaju da je tvornica Mitsubishi Electric uvela program u očitom nastojanju da izbjegne dugotrajan proces provođenja testova klima uređaja.

Softver je omogućio tvrtki da procijeni performanse hlađenja i potrošnju energije svojih klima uređaja, a kada je jedinica koja nije u skladu sa softverom automatski prilagodila podatke kako bi odgovarala željenom rezultatu.

Oko 84.600 klima uređaja i 1.500 zračnih kompresora moglo je biti uključeno u krivotvorene testove.

Пред да тропнеш некоја зелена првин google .. HomeAssistant и SP3 да ги конфигурираш на трансоматор исто ќе извадат податоци.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.547
Mitsu LN35 во 44м2 (дневна + салон + спална).
Пуштена да работи 24/7 од почеток на Октомври... поставена на 23 и ауто фан... а од пред 2 недели покачено на 24 и фиксирана 4та брзина.
Дневната ја одржува 23-24 а спалната 20-21....засега е сосем пријатно ама штом слезат надвор температурите во минус веројатно ќе почнам да ја затворам вратата кон спалната преку ден.

Цел Октомври - 193kw - 1045 денари
До 24ти Ноември - 188kw - 984 денари

Пресметките се од самата e-controll апликација на Broadlink со внесени податоци за скапа и евтина тарифа (2 часа дневна ефтина тарифа и недела целодневна ефтина тарифа не ги калкулира па реалните цени би биле малку пониски од пресметаните).

Прегледај го приврзокот 314476 Прегледај го приврзокот 314475 Прегледај го приврзокот 314474
Автоматски споено мислење:

Летоска успеав да поставам систем за логирање на Температури и Влажности на воздухот од Xiaomi bluetooth сензорите.
Чуда се прават со HomeAssistant, Grafana и неколку евтини кинески сензори па ај да ви споделам еден преглед дур сум кај тоа ;)

Прегледај го приврзокот 314479

Прегледај го приврзокот 314482

Прегледај го приврзокот 314480 Прегледај го приврзокот 314483
Mitsu LN35 во 44м2 (дневна + салон + спална).
Пуштена да работи 24/7 од почеток на Октомври... поставена на 23 и ауто фан... а од пред 2 недели покачено на 24 и фиксирана 4та брзина.
Дневната ја одржува 23-24 а спалната 20-21....засега е сосем пријатно ама штом слезат надвор температурите во минус веројатно ќе почнам да ја затворам вратата кон спалната преку ден.

Цел Октомври - 193kw - 1045 денари
До 24ти Ноември - 188kw - 984 денари

Пресметките се од самата e-controll апликација на Broadlink со внесени податоци за скапа и евтина тарифа (2 часа дневна ефтина тарифа и недела целодневна ефтина тарифа не ги калкулира па реалните цени би биле малку пониски од пресметаните).

Прегледај го приврзокот 314476 Прегледај го приврзокот 314475 Прегледај го приврзокот 314474
Автоматски споено мислење:

Летоска успеав да поставам систем за логирање на Температури и Влажности на воздухот од Xiaomi bluetooth сензорите.
Чуда се прават со HomeAssistant, Grafana и неколку евтини кинески сензори па ај да ви споделам еден преглед дур сум кај тоа ;)

Прегледај го приврзокот 314479

Прегледај го приврзокот 314482

Прегледај го приврзокот 314480 Прегледај го приврзокот 314483
Nemame nekoja, razlika vo kW. Za. 10ti. i 11mesec.
A kolku se sejkavam ova bese taa najdobrata. Mitsuu.?? Naj Naj ekonomicnata......
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom