Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Najgolem del se kaj vakcinirani so edna doza J&J i so Kineskite. Od druga strana slab monitoring e drug zbor za lugjeto ne ni setile sto pak od druga strana e odlicno oti pokazuva deka vakcinite stitat. I vakcinirani moze da prenesat ama vo mnogu pomala mera duri brzite testovi cesto ne ni registriraat ako si inficiran kako vakciniran.
Ајде уште малце друго ќе кажуваш, чекај сега почнаа да ве перат. Дупло вакциниран во САД знаеш што значи?

1637765500127.png
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.200
Поени од реакции
21.354
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Vidi ima nus efekti duri vakcinirani moze i da pocinat pri zaraza. Ama ekstremno mnogu pomalce nego nevakcinirani. Teneke sleduva sekade odmazda od vakciniranite sega navaka, sakal ili nekjel.
Па јас знам што е проблемот, зошто само јас да сум заебан, оти тие не се.

Само грешка прават сега, досега во САД 30% беа ковид антиваксери. Сега со бустеров ќе станат 60%, оти многу луѓе нема да сакаат трета доза.

Тоа е веќе мнозинство.

Кај нас и така сме мнозинство, 50% неќат да се вакцинираат. Тешко ќе оди тоа со толкав број на луѓе.

И во крајна линија тоа што многумина не разбираат, има огромно мнозинство што се mRNA антиваксери т.е. не сакаат Фајзер, меѓу кои спаѓам и јас. Не ми е проблем да одам да закачам кинеска, работата е што е џабе и треба да го направам тоа заради глупациве на власт, за едно безвезно парче хартија за да бидам слободен.

Ова е фашизам и дискриминација и не мислам да го поддржам.
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.143
На другарче родителите комплетно вакцинирани со две дози вакцина почеток на лето, он кон крај на летото се вакцинираше со две дози.
Неговите не сум сигурен со што вакцина, ама другарчево со фајзер е вакцинирано.
Еве пред некој ден другарчето фати корона од татко му, двајцата вакцинирани со две дози пред 4 месеци.

Се надевам се ќе е во ред и ќе прележат без сериозни симптоми како јас што прележав во февруари годинава.

Според ваксервие на што ќе се должи ова?
Јас сосем случајно невакциниран сум прележал со благи симптоми, ама сите заразени ако прележат со благи симптоми тогаш е ради вакцината? o_O
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
На другарче родителите комплетно вакцинирани со две дози вакцина почеток на лето, он кон крај на летото се вакцинираше со две дози.
Неговите не сум сигурен со што вакцина, ама другарчево со фајзер е вакцинирано.
Еве пред некој ден другарчето фати корона од татко му, двајцата вакцинирани со две дози пред 4 месеци.

Се надевам се ќе е во ред и ќе прележат без сериозни симптоми како јас што прележав во февруари годинава.

Според ваксервие на што ќе се должи ова?
Јас сосем случајно невакциниран сум прележал со благи симптоми, ама сите заразени ако прележат со благи симптоми тогаш е ради вакцината? o_O
Најверојатно имаш античка ДНК. Плус играње фудбал и дигање тегови. Ако ги исполнуваш тие работи ништо не те фаќа.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.143
Поени од реакции
10.504
Еве ја науката на Филипче, какво пердашење на нашиве лузери, во само 8 минути :pos:

Проф. д-р Лилјана Стевчева, доктор на науки по имунологија во пензија, која повеќе од 20 години е специјалист за вирусни инфекции. Доктор Стевчева докторира на Австралискиот национален Универзитет и во академската кариера таа работела како редовен професор на Харвард и е член на Њујоршката Академија на науки.

Да си знаете еве од стручњак, нашиве убиваат млади со правилото 45 дена по прележување, зошто имаме толкава смртност и што мисли за моменталниве вакцини.

Сè што си кажа докторката е на место, со посебен акцент на тоа дека вакцината ја намалува смртноста од корона вирусот (пример. Британија), покрај тоа дека прележаните не би требало да се ставаат во ист кош со невакцинираните (мислам дека сите се сложуваме за тоа), барем не во наредните шест месеци.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Сè што си кажа докторката е на место, со посебен акцент на тоа дека вакцината ја намалува смртноста од корона вирусот (пример. Британија), покрај тоа дека прележаните не би требало да се ставаат во ист кош со невакцинираните (мислам дека сите се сложуваме за тоа), барем не во наредните шест месеци.
Па осим што кажа дека вакцините засега се едина надеж за намалување на компликации (вели вакцината не ги покажа ефектите што се очекуваа но намалија смртност), за се друго беше контраспротивна со мерките на МЗ-читај Филипче и постапките на докторите и здравството. Само не сакаше подлабоко да навлегува и да навредува.
Еве, ја гледам емисијата со Пановски и Мехмедовиќ и не ми се верува зашто толку невистини од провладини доктори.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.143
Поени од реакции
10.504
Па осим што кажа дека вакцините засега се едина надеж за намалување на компликации (вели вакцината не ги покажа ефектите што се очекуваа но намалија смртност), за се друго беше контраспротивна со мерките на МЗ-читај Филипче и постапките на докторите и здравството. Само не сакаше подлабоко да навлегува и да навредува.
Еве, ја гледам емисијата со Пановски и Мехмедовиќ и не ми се верува зашто толку невистини од провладини доктори.
Јас добивам впечаток дека е провакцинација настроена.

Да, точно е дека ефикасноста на вакцините не е како што сите си ја имавме замислено на почеток, ама најбитно е дека намалува смртност, тоа и го нагласи!

За мерките, рече дека е за задолжителна вакцинација за здравствени работници (јас и тука се со согласувам со неа).

Најголемо несогласување изразува за задолжителна вакцинација по 45 дена од прележување и за ставање во ист кош на невакцинирани и прележани.

Така да, јас се согласувам со неа и не мислам дека е антивакцер. Баш напротив!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Најголемо несогласување изразува за задолжителна вакцинација по 45 дена од прележување и за ставање во ист кош на невакцинирани и прележани.
Ама таа да не кажа и нешто друго. Кажа дека примање на вакцина кај прележани на 45 дена може да биде опасно посебно за млади. Кажа и дека има студии за тоа, за зголемен број на срцеви проблеми ако се прими под 3 месеци.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.143
Поени од реакции
10.504
Ама таа да не кажа и нешто друго. Кажа дека примање на вакцина кај прележани на 45 дена може да биде опасно посебно за млади. Кажа и дека има студии за тоа.
Па ако не сме за вакцинација после 45 дена кај прележани, навистина не знам како го поврзувате тоа примање вакцина и добивање миокардитис. Се согласувам, треба да се почека, посебно после прележување на болеста, затоа што тврдам дека прележаните имаат далеку подобар имунитет од вакцинираните. Но, после изминати шест месеци, можеби би требало да се разгледа можноста од примање барем на една доза вакцина, евентуално две. За трета мислам дека нема потреба кај прележани.

Кај нас факт е дека многу луѓе се извакцинираа и за помалку од првичните шест месеци.

Не знам, ми се допаѓа се што кажа и се согласувам апсолутно со сè. Не гледам причина жената да биде означена како доктор против ковид 19 вакцини.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Јас добивам впечаток дека е провакцинација настроена.

Да, точно е дека ефикасноста на вакцините не е како што сите си ја имавме замислено на почеток, ама најбитно е дека намалува смртност, тоа и го нагласи!

За мерките, рече дека е за задолжителна вакцинација за здравствени работници (јас и тука се со согласувам со неа).

Најголемо несогласување изразува за задолжителна вакцинација по 45 дена од прележување и за ставање во ист кош на невакцинирани и прележани.

Така да, јас се согласувам со неа и не мислам дека е антивакцер. Баш напротив!
нигде не напишав дека е против вакцината. Напротив, сега вакцината според неа е единствено нешто против смртен исход. Да повторам, вели вакцината не ги покажа ефектите што се очекуваа но намалија смртност. Туку освен за вакцината, за се друго беше малку или малку повеќе противна на тоа што беше кај нас. Еве пример со тестовите кој го споменав претходно и 5-6 дена од болеста. Да не редам, за скоро се.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ама таа да не кажа и нешто друго. Кажа дека примање на вакцина кај прележани на 45 дена може да биде опасно посебно за млади. Кажа и дека има студии за тоа, за зголемен број на срцеви проблеми ако се прими под 3 месеци.
Има логички дупки ваквиот начин на размислување, иако ставањето на луѓето во различни кошеви може (и подразбира) одредена форма на дискриминација, која е каменот на сопнување на оваа тема.

Статусот на вакцинираните не се менува, барем не сеуште иако Фаучи најави промена. Ако имунитетот трае 6-9 месеци (Даниловски) од Фајзер, зошто тогаш и тука не се прават посебни подгрупи, па дури и промени? Дали целта е вакцинација по секоја цена, независно од логиката?

Потоа што е со оние кои прележале асимптоматски!? Остави на страна за интензитетот на болеста и креирањето антитела. И 20-30% од кинеските не креираат антитела. Што е со нивниот статус, ако го докажат тоа, секако?

Кај нас има околу 800 реинфекции на лица кои официјално се запишани како прележани во системот, а факт е дека природниот е далеку подобар од вештачкиот имунитет. Така, ни тука, не гледам причина зошто би се вакцинирале. Ако сакаат, секако можат. Зошто да бидат под вакцинираните по тие 6 месеци?

Не се сложувам ни за задолжителна вакцина за медицинскиот персонал. Во САД тоа се одрази многу лошо, посебно со медицинските сестри.

пи.ес. Каде е научниот консензус за третата доза која мора да биде Фајзер?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Кај нас факт е дека многу луѓе се извакцинираа и за помалку од првичните шест месеци.
Дел доброволно, но дел или беа приморани или преплашени, без достап на други информации, особено постарите.
Од 1-1:30 минута збори за младите и за фајзер и модерна.
Па ако не сме за вакцинација после 45 дена кај прележани, навистина не знам како го поврзувате тоа примање вакцина и добивање миокардитис.
Од 2:30 збори дека ова за 45 дена дури и не се препорачува фајзер 3 месеци по прележан ковид. Може дури да предизвика и миокардит особено кај млади лица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom