Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
a moze li da mazes sto treba da nosam za zemanje na drzavjanstvo?
Една слика, потпишана од задната страна, фотокопија од твојот пасош, уплатница за указ (50тина лева е)
За да те пушти обезбедувањето на врата ќе ти го побара отпечатен меил од закажаниот датум и пасош.
За подигање на указ.. толку.
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
37
Он самиот пред неколку дена пиша дека не знаел точно кога имал промена на положително, претпоставувал само дека е од април (тогаш проверил). Но речиси сигурно е дека бил од 26.03. како сите останати што се вклучени во указов (а и со ист датум на интервј се).
Druze da ti kazam pravo i ja malce sega si go vrakjam filmot, ama se nekako mislam deka bese april, zatoa i pisav pred nekoj den. Pamtam posto mi bese maka sto datumite na intervju na drugi koi bea pokasno, vekje bea na polozitelno a kaj mene nemase promena. Moze da sum bil kraj na mart, a da bil smenet statusot pokasno. Ili epten gi imam pobrkano mart i april...
Tuku daj nekoj neka kaze kako se bara da bide prateno vo ambasada vo stranstvo, posto odenje u Bg sega u situacijava ic ne e ednostavno.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ti si bil sigurno od 26.04.2019 na polozitelno, no ne e tolku bitno veke...imas ukaz.
Probaj na ovoj mail pisi: L_Stoyanova@justice.government.bg
Sto i kako procitaj na prva strana od temata, se ti pisuva, ke najdes so ti treba:
Klik
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Една слика, потпишана од задната страна, фотокопија од твојот пасош, уплатница за указ (50тина лева е)
За да те пушти обезбедувањето на врата ќе ти го побара отпечатен меил од закажаниот датум и пасош.
За подигање на указ.. толку.
Vencanica ne treba znaci?
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Vencanica ne treba znaci?
За подигање на указ не треба ни венчаница ни извод. За во општина и за во полиција ќе ти требаат.
Податоци од родители, браќа, сестри и деца требаат за во полиција, ама само име презиме и датум на раѓање, не треба фотокопија од патна исправа.
Извод и венчаница извади си македонски, интернационалните не ги преведуваат секаде, а без превод не ги примаат во општина и полиција.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Vencanica ne treba znaci?
ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА ТИ ТРЕБАТ ЗА ЕГН
Автоматски споено мислење:

За получаване на удостоверение е необходимо лицето да представи:Документ за самоличност;
• Два броја актуални снимки за документи;
• Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Д'ржавните такси за получаване на удостоверение в изп'лнение на указ са както следва:


За лица, придобили или в'зстановили б'лгарското си гражданство:
• 50 лв. – За лица които имат родител б'лгарски гражданин или са от б'лгарски произход.

След потв'рждение с изпратенија линк, ште получите втори имејл с уведомление на потв'рдената резервација. Следва да имате предвид, че в сградата на Министерство на правос'дието ште б'дете допуснати след като се идентифицирате пред служител от охраната с Вашијат паспорт и разпечатано копие на Вашето уведомление
 
Последно уредено:
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
За подигање на указ не треба ни венчаница ни извод. За во општина и за во полиција ќе ти требаат.
Податоци од родители, браќа, сестри и деца требаат за во полиција, ама само име презиме и датум на раѓање, не треба фотокопија од патна исправа.
Извод и венчаница извади си македонски, интернационалните не ги преведуваат секаде, а без превод не ги примаат во општина и полиција.
Kaj moze da se prevedat? I kolku kopii od prevedenite treba za cela procedura?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Koga ja pocnav postapkata za Bg pasos podnesov umrenica od dedo mi i izvod na rodenite od tatko mi. Vo megjuvreme tatko mi pocina. Dali treba da gi informiram za promenata vo Ministerstvoto za pravosudie i da dostavam umrenica od tatko mi? Imal li nekoj vakvo iskustvo? Vi blagodaram.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Koga ja pocnav postapkata za Bg pasos podnesov umrenica od dedo mi i izvod na rodenite od tatko mi. Vo megjuvreme tatko mi pocina. Dali treba da gi informiram za promenata vo Ministerstvoto za pravosudie i da dostavam umrenica od tatko mi? Imal li nekoj vakvo iskustvo? Vi blagodaram.
Кога ќе подневаш за ЕГН тогаш ќе доставиш умреница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom