Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Здраво дечки,

Дали може некој да ми каже од каде може да извадам документ за роднински врски (родител со бугарски пасош)?
Toj dokument go vadi roditelot (brat/sestra) koj sto ima veke bugarsko drzavjanstvo, od opstinata kade e prijaven/registriran spored adresa.

Na pr. ako e na sluzbenata adresa vo Sofija, Lege 6, opstina Sredec, odi licno tamu (najdobro licno, a moze i so polnomosno) uplaka nesto sitno (5-10 leva) i potpolnuva baranje za izdavanje na Udostoverenie za rodstveni vrski. Imas formular vo opstinata, na salter ke pobaras, go popolnuvas (ako ne znaes kako, gi prasuvas tamu sluzbenicite) ili moze da gi najdes na veb stranite na opstinite vo Bugarija (baraj na Google).
Potoa toa go nosis so site drugi dokumenti vo Ministerstvo za pravosudie ili ambasada/konzulat, koga ke podnesuvas baranje za intervju ili na samoto intervju, ako veke imas data.

I uste nesto.
U slucaj ako roditelot/brat/sestra go nema zapisano deteto/brat/sestra deka mu e toa sto e, deka i ie se navedeni deka se po narodnost bugari, koga podnesuval za bg drzavjanstvo vo molbata, prvo treba, da kazeme tebe primer, tatko ti da te vnese deka si mu sin i potoa da go izvadi udostoverenieto. U ovoj slucaj, potrebno ti e tvoj makedonski izvod (ne internacionalen) preveden i legaliziran na bugarski, go davas samo za uvid.
Zimas dokumentot i tolku.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Toj dokument go vadi roditelot (brat/sestra) koj sto ima veke bugarsko drzavjanstvo, od opstinata kade e prijaven/registriran spored adresa.

Na pr. ako e na sluzbenata adresa vo Sofija, Lege 6, opstina Sredec, odi licno tamu (najdobro licno, a moze i so polnomosno) uplaka nesto sitno (5-10 leva) i potpolnuva baranje za izdavanje na Udostoverenie za rodstveni vrski. Imas formular vo opstinata, na salter ke pobaras, go popolnuvas (ako ne znaes kako, gi prasuvas tamu sluzbenicite) ili moze da gi najdes na veb stranite na opstinite vo Bugarija (baraj na Google).
Potoa toa go nosis so site drugi dokumenti vo Ministerstvo za pravosudie ili ambasada/konzulat, koga ke podnesuvas baranje za intervju ili na samoto intervju, ako veke imas data.

I uste nesto.
U slucaj ako roditelot/brat/sestra go nema zapisano deteto/brat/sestra deka mu e toa sto e, deka i ie se navedeni deka se po narodnost bugari, koga podnesuval za bg drzavjanstvo vo molbata, prvo treba, da kazeme tebe primer, tatko ti da te vnese deka si mu sin i potoa da go izvadi udostoverenieto. U ovoj slucaj, potrebno ti e tvoj makedonski izvod (ne internacionalen) preveden i legaliziran na bugarski, go davas samo za uvid.
Zimas dokumentot i tolku.
@Altair75 благодарам на одговорот (y)
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
995*/2018 25.03.2019 интервју Софија
Положително 26.03.2021.
Ti so so prepiska nekade od 8500 do 8600/2019...aj da probam i po tocno: 8586/2019 (5-10 +-) :D
Pa, pisi koga ke imas ukaz koj broj prepiska si, bas me interesira.

Stom si od 26.03.2019 na polozitelno, ke bides vklucen u narednite 1-3 ukazi.
Nema uste mnogu od taa data sto se na toj status.

Pozdrav.
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
Здраво
Знае ли некој да ми каже одприлика дали има застој во работата на Советот?
Произход 10 Октомври 2018
Интервју 30 Мај 2019
Од Фебруар 2021 сум на Совет за Гражданство
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Здраво
Знае ли некој да ми каже одприлика дали има застој во работата на Советот?
Произход 10 Октомври 2018
Интервју 30 Мај 2019
Од Фебруар 2021 сум на Совет за Гражданство
Nikoj toa isto ne go ni znae zastoj ima na toj status i sestrite se od istiot mesec zaglaveni na finalna .. se nadevam ke picnat da rabotat ko so treba posle
Izborite… ajde denes neka ima ukazi veke … gi vlecat a ima mislam use potpisano na 11.10
Автоматски споено мислење:

Ti so so prepiska nekade od 8500 do 8600/2019...aj da probam i po tocno: 8586/2019 (5-10 +-) :D
Pa, pisi koga ke imas ukaz koj broj prepiska si, bas me interesira.

Stom si od 26.03.2019 na polozitelno, ke bides vklucen u narednite 1-3 ukazi.
Nema uste mnogu od taa data sto se na toj status.

Pozdrav.
Jas mislam use vo naredniot ke bide hehe
 
Член од
31 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
12.09.2019 röportaj Bursa/Turkey
20.11.2019 pin (25***/2019
12.03.2021 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
може да биде корисен индикатор
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Dobar den.Jas pišuvav porano deka predadov dok.i pravev intervju vo Podgorica vo ambasadata na 22.10 2021 gi prativ so DHL pošta i za edna nedela mi stigna mail so broj na prepiska. Screenshot_20211105-121313_OneDrive.jpg
Автоматски споено мислење:

Dobar den.Jas pišuvav porano deka predadov dok.i pravev intervju vo Podgorica vo ambasadata na 22.10 2021 gi prativ so DHL pošta i za edna nedela mi stigna mail so broj na prepiska.
I posle vlegov na sajtot so PIN kako mi pišuva tamu i mi izleze ovoj status. Screenshot_20211105-121753_Chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Znači li ova deka tek mi predtstoi da go dobijam pokasno statusot "obrazuvana prepiska" i može li da se sluči da me stavat odma na dopuna za dokumenti zatoa şto pravev intervju samo so proishod od DABČ i so potvrda od klubot i so umrenica od pradedo do 1918 bez star dokument.Edvaj mi gi prifatija dokumentite oti sega e nov zakon i mi rekoa deka ne mi garantirat za ishod.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
3
Eve eden update na spisokot so prepiski po konzulski pat.

Posledni promeni vo Ukaz se na 22.10.2021 (potpisan na 11.10.2021), Ukaz 162, vo nego se vkluceni prepiski sto se so data na polozitelno od 22 i 26.03.2021, posledna prepiska po konzulski pat vklucena vo ovoj ukaz e so br. 8174/2019. Sledni sto treba da bidat vkluceni vo Ukaz bi trebalo da se prepiski okolu toa brojce, t.e. so status polozitelno od 22/26.03.2021 god.
Eve i listata na Bibo, so clenovi od forumot sekoj so nivnite statusi... Na red za Ukaz se @Blgarceto @Pitbull90 @Milenija @SkopjeGirl @Leonidas1234 @hristoviki @ДЕСПОТ ....
Ajde braka, ajde ajdeeeeeee rabotejte barem malku.... pustejte nesto :kafence::busi:
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom