Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
M

Macedon1um

Гостин
Hah samoubistvo. Lugjevo gi boli kur za makedonija, bitno im e partijata da im dojde na vlast. So gjavolot kje koaliciraat a ne pa dui. Oni amin od kaleto go gledaat kako vetar u grb, a ne znak za kompromitacija.
Јасно ми е мене со какво народ си имаме работа, ги купуваат со некоја илјадарка и ветување за работно место од 300 евра плата сепак има и доста неопределени кои прават каква таква разлика. Само прашање е колку Левица ќе успее овие гласачи да ги натера да испаднат да гласаат


Со 2020та споредувај, не со 2017та. Не биди Заев. :D
И да споредуваш со 2020 пак растот во проценти им е одличен, ќе биде допрва интересно со 50+ советници и кога градоначалниците на Дпмне ќе наследат полу-празни буџети без подршка од централната власт а ветуваа многу проекти во градовите каде што се кандидати :D
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Во Гостивар после 20+ години ќе има претседавач на совет Македонец. Таравари војвода!
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Мене ме изненади резултатот на Левица, со оглед на тоа што се локални избори и повеќето гледаат за личен интерес тука, а нема национални теми, повеќе гласови овоија него на парламентарните со Апасиев како носител на кецот. Добро, во Скопје и очекувано до некаде, зошто има доста луѓе кои не зависат од партиите што не е случај со помалите градови. Ова со 100 000 гласа, т.е. двоцифрен број пратеници мислам се однесуваше на следните парламентарни избори. Ако им било само да собираат гласови без ефект, ќе кандидираа градоначалници секаде. Со овај раст и сега веќе со советници во општините, ќе можат да вршат услуги на граѓани од внатре и тука ќе собираат гласови, па на парламентарни ако не направат некој голем кикс, достижен резултат е 100к. А ќе зовријат националните теми пак за брзо како што има најави, тука ќе поентираат пак. Плус носител ќе е Апасиев, кој има поголем рејтинг од цела партија :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
Знам, ептен се слаби во Кичево. Ама пак. Таравари Војвода :ROFLMAO:
Па моментално тој е најисплашен дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ може да бидат прагматични и да сфатат нивна коалиција на едните им носи добиен Полог, на другите централна власт без уцени.
И да споредуваш со 2020 пак растот во проценти им е одличен, ќе биде допрва интересно со 50+ советници и кога градоначалниците на Дпмне ќе наследат полу-празни буџети без подршка од централната власт а ветуваа многу проекти во градовите каде што се кандидати :D
Ти некако убеден си дека немањето поддршка од централна власт ќе трае долго?
 
M

Macedon1um

Гостин
Ќе видиме после вториот круг. Мислам дека Вмро ќе нема баш многу избор. Во моментот подобро е да имаат избори за година дена од сега, да се консолидираат прво на локално ниво. Не сум сигурен дека предвремени ќе им одговара, а смена на влада на ваков начин би им дошло топ... Е сега проблемот е што да, на некој хардкор членови нема да им се допадне али тие гласови ќе бидат заменети со администраија плус сончоглед партиите. Во приницип тие гласови ќе се вратат еден ден кога ќе се средат работите, не се неосвоиви ако понатака покажат резултат. Колку и да јадат гомна овде бивши симпатизери на вмро факт е дека 90% од нив пак би го гласале вмро ако ја водат добро државата.
Без навреда ама се читаш ли што пишуваш ? Му замеруваш на Апасиев оти учествувал во рушењето на Грујо, ама затоа си ок Дпмне да правел нова влада со Дуи кога истите тие беа главни соработници на Заев во донесувањето на сите штетни политики во државата или битно ти е само да се дојде на власт принципи јок ?

Дпмне има избор ако е трпелив, а тоа е Левица плус Алијанса и Алтернатива од Албанците за формирање на нова влада

Ти некако убеден си дека немањето поддршка од централна власт ќе трае долго?
Далеку е 2024 година до следните избори, иако се надевам дека ќе има предвремени сепак др го имаат главниот збор за тоа
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.209
Кои се вашите предвидувања за втор круг во Тетово? Мислите ли дека ако Билал Касами стане градоначалник дека има шанси да се оправи Тетово како град? Често поминувам таму и знам во каква катастрофална состојба е. Полош градоначалник од Теута не верувам дека ќе има некогаш во Македонија. Но дали Билал има реални шанси да смени нешто? Како би им се спротиставил (ако воопшто) на шиптaрите од Тетово што градат каде сакаат и паркираат каде стигнат?

Од она што го знам за него е дека е поголем шиптaр од Теута и се бори за што поголема моќ на Албанците во Македонија, што за град како Тетово е доста загрижувачки. Има ли шанси да се вразуми и да намали со екстремизмот за да биде поприфатлив за Македонците во Тетово?
Овој од пратеник отиде во локална самоуправа не за да го поправи Тетово како град и да биде поприфатлив за македонците туку за да си ја финансира партијата уште појако а со тоа да расте и неговиот екстремизам и борба за власт.
Овој е погаден и од ДУИ. Брзо се забораваат неговите изјави и уцени од парламентарните избори лани.

Не знам како тоа некој гледа на нормална ствар да се подржи Касами место Теута. Не дека оваа заслужила нешто, далеку од тоа. Ама да се гледа на нормално потенцијално владеење на Биљал Касами. Не знам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Па моментално тој е најисплашен дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ може да бидат прагматични и да сфатат нивна коалиција на едните им носи добиен Полог, на другите централна власт без уцени.

Ти некако убеден си дека немањето поддршка од централна власт ќе трае долго?

Мислам дека и вмро и дуи моментално прават анализа што и колку ќе добие/изгуби вмро со нова коалиција. За дуи се е јасно, прашање е само вмро и дали калето ќе го аминува тоа сега... Додај на тоа дека америве зајакнаа дипломатија на балканот така да можно е да веќе во позадина нешто спремаат.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Трето, јас верувам дека МКД може да опстане. Ова исто имам пишувано ама лугево во МКД уште неможат сериозно да сфатат дека ако сами не си помогнеме нема никој да ни помогне. Уште замајаваат со европски фондови и глупости. МКД може да опстане само ако почне да размислува како Ирска. Буквално на сите полиња. Едукацијата да ја подобри. Да ги подобри врските со дијаспората и тоа пред се со европската како најблиска и најрелевантна која мора да ја искористи за да ја подобри бизнис климата во државата. АУС и УСА сме премногу далеку али и од тука може некој делови. Заради овој дел битно е Вмро пошто само они ако правилно работат може да го повлечат ова. Проблем е што до сега и они се покажаа неспособни и уплашени пошто свесни се дека тешко се контролира дијаспората, сепак се финансиски независни. Да се концентрира повеќе на ИТ и да вложи значително повеќе во тоа и под ИТ не зборам еј имаме брз нет и глупости...
ДПМНЕ му праќаше списоци кој да вработи на еден дијаспорец што вложи пари да отвори фабрика во еден мал град. Три месеци така стоеше и не му ги даваа потребните дозволи затоа што овој не сакаше да прифати и потоа виде не виде и ги наприми тие ботови. Кажи ми каде е овде долгорочната политика за привлекување на дијаспорците?
Освен Скопје и неколку градови, повеќето други помали градови умреа. Грујо колку толку го качи стандардот и со итнернетот многу народ почна да работи фриленс и веќе нема толку моќ да го уценува никоја партија народот. Што поголемо финансиска независност од државата на народот ќе значи и порационално мислење и колку и да го мразат Грујо добар удел има и тој во ова.
После договорите на СДС јас немам голема надеж дека Македонија ќе опстане. Единствено задоволство ми е да ги гледам како пропаѓаат и плачат. Затварање на нив не ми претставува задоволство. Робија каде ќе копаат водовод и канализација по 12 часа по запустените села би прифатил.
Плус катастрофата од министер Царовска во образованието кое треба да биде темел на една држава.
Со другите работи се сложувам, само толкава надеж во ДПМНЕ не би имал.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Без навреда ама се читаш ли што пишуваш ? Му замеруваш на Апасиев оти учествувал во рушењето на Грујо, ама затоа си ок Дпмне да правел нова влада со Дуи кога истите тие беа главни соработници на Заев во донесувањето на сите штетни политики во државата или битно ти е само да се дојде на власт принципи јок ?

Дпмне има избор ако е трпелив, а тоа е Левица плус Алијанса и Алтернатива од Албанците за формирање на нова влада



Далеку е 2024 година до следните избори, иако се надевам дека ќе има предвремени сепак др го имаат главниот збор за тоа

јас во ниеден момент не ги кривам дуи и шковите за све што они прават во мкд. они си работат за нивната кауза, ваљда не очекуваш да работат за мкд? прво мора да се уништат домашните предавници па после може да се концентрираме на нив.

левица не е озбилна партија. они за да јакнат мора да останат во опозиција подолг период и тоа има да го прават. не ги гледам како сериозен партнер во догледно време.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Со 2020та споредувај, не со 2017та. Не биди Заев. :D
Имаат добар раст и тој раст не е од народ што оди за да после се докопа до некоја државна работа. Пробав да споредувам, но архива од аматерскиот софтвер на Дуна за минатогодишните избори неможам никако да го најдам. Освен википедија нема никаде податоци , а и ме мрзи да барам :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
Мислам дека и вмро и дуи моментално прават анализа што и колку ќе добие/изгуби вмро со нова коалиција. За дуи се е јасно, прашање е само вмро и дали калето ќе го аминува тоа сега... Додај на тоа дека америве зајакнаа дипломатија на балканот така да можно е да веќе во позадина нешто спремаат.

Мицкоски треба да го разгледува моделот на Вучиќ во Србија, затоа што денешново ВМРО-ДПМНЕ после победата (во која што јас не верував, и сеуште не ми се допаѓаат некои од бројките, ама победа е, и бројките стануваат мој личен проблем од тука натаму) е во иста ситуација како напредњаците во 2010-11та. Вучиќ стигна до апсолутна власт дури и со поклонување на дел од првиот мандат на Дачиќ. Така да, и опција на коалицирање со разни Дачичи и Вулини (овој вториов е националист социјалист, ко наш Димо :D) не е така лоша опција. ДУИ е поедноставниот избор, ама не мора да значи подобриот.
Имаат добар раст и тој раст не е од народ што оди за да после се докопа до некоја државна работа. Пробав да споредувам, но архива од аматерскиот софтвер на Дуна за минатогодишните избори неможам никако да го најдам. Освен википедија нема никаде податоци , а и ме мрзи да барам :D
Уште не им се комплетно префрлени резултатите на ДИК, нормално. Грубо, Левица имаше 15к во Скопје и 22к надвор од Скопје. Сега има 24к во Скопје и 25к надвор од Скопје.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.747
Ме изненади ДПМНЕ што во Кавадарци Митко Јанчев освои 75% од гласовите а во советот имаат водство за само 1 советник, доволно колку да имаат мнозинство ама сепак огромна разлика на гласови помеѓу градоначалник и советници. Во советот на Гевгелија ДПМНЕ нема мнозинство, ќе треба да се додворува на Левица и/или на независниот.

Едит: Неготино - ДПМНЕ 7, СДС 7, Левица 1
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
ДПМНЕ му праќаше списоци кој да вработи на еден дијаспорец што вложи пари да отвори фабрика во еден мал град. Три месеци така стоеше и не му ги даваа потребните дозволи затоа што овој не сакаше да прифати и потоа виде не виде и ги наприми тие ботови. Кажи ми каде е овде долгорочната политика за привлекување на дијаспорците?
Освен Скопје и неколку градови, повеќето други помали градови умреа. Грујо колку толку го качи стандардот и со итнернетот многу народ почна да работи фриленс и веќе нема толку моќ да го уценува никоја партија народот. Што поголемо финансиска независност од државата на народот ќе значи и порационално мислење и колку и да го мразат Грујо добар удел има и тој во ова.
После договорите на СДС јас немам голема надеж дека Македонија ќе опстане. Единствено задоволство ми е да ги гледам како пропаѓаат и плачат. Затварање на нив не ми претставува задоволство. Робија каде ќе копаат водовод и канализација по 12 часа по запустените села би прифатил.
Плус катастрофата од министер Царовска во образованието кое треба да биде темел на една држава.
Со другите работи се сложувам, само толкава надеж во ДПМНЕ не би имал.

Точно. Имам милјарда такви приказни и јас да ти кажам. Јас се вратив во МКД да живеам во 2010 и после 6 месеци си отидов пошто видов дека се луди. Факт е дека ни ВМРО не знаат како и што со дијаспората. Факт е и дека се плашат пошто неможе да ги контролираат, ете и во твојот пример 3 месеци чекал и не подлегнал што е добро. Сепак факт е дека ако еден ебан убав ден дојдат прави луге таму ќе може нешто да направат. Далеку сме од тој ден, али ете јас се надевам ќе биде. Работата е дека со Левица или СДСМ тоа никогаш нема да биде. Дијаспората е десно ориентирана и е про капиталистичка пред се.

Токму така, значи Грујо со интернет и појава на фриленсери во таа ера допринесе до некој степен за напредок, финансиски и демократски. Работава е што треба уште повеќе да тежнееме кон тоа па макар и да кошта гласови. Тоа што ти денес си независен па гласаш за левица или некој трет е до некој степен заслуга на вмро и лугето од таа ера. Лошо е што те изгубиле, али сепак донеле права одлука тогаш. Повеќе такви одлуки требаше и уште треба ако сакаме напредок на долга стаза.

Види надежта последна умира... Јас искрено повеќе на пример го ценам ТМРО, Шехтански мијларда пати помагал и на Комити и ред други работи али факт е дека ја нема таа моќ и углед кај дијаспората. Јас не гледам друг начин како ние би опстанале како држава, пошто далеку сме од секакви европски стандарди и ниту мислам они не сакаат ниту мислам ние можеме да исполниме и 10% од они што бараат. Од километар се гледа дека не користат за работна сила и чат пат ако излезе некој талент одма гледаат да го соберат, не оставаат ни да созрее ко личност случајно да не се расипи...
Автоматски споено мислење:

Мицкоски треба да го разгледува моделот на Вучиќ во Србија, затоа што денешново ВМРО-ДПМНЕ после победата (во која што јас не верував, и сеуште не ми се допаѓаат некои од бројките, ама победа е, и бројките стануваат мој личен проблем од тука натаму) е во иста ситуација како напредњаците во 2010-11та. Вучиќ стигна до апсолутна власт дури и со поклонување на дел од првиот мандат на Дачиќ. Така да, и опција на коалицирање со разни Дачичи и Вулини (овој вториов е националист социјалист, ко наш Димо :D) не е така лоша опција. ДУИ е поедноставниот избор, ама не мора да значи подобриот.

Уште не им се комплетно префрлени резултатите на ДИК, нормално. Грубо, Левица имаше 15к во Скопје и 22к надвор од Скопје. Сега има 24к во Скопје и 25к надвор од Скопје.
Дуи е лош избор ама е реален. Ај размисли дали Левица ќе опстане долго ако направи коалиција и стане власт сега? Гледај какви запаленковци и деца им се гласачите, прв компромис и ти вика идам за интегра да гласам. Каква политика и компромис би водел со такво гласачко тело?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Улица „Македонија“ е поблиску да го заслужи епитетот „Петта авенија“: „Божиновски часовници и накит“ со нов бутик салон кој доликува на светските метрополи

Ја колку што знам циганите на лепак се во Brownsville Бруклин, кај сеа петта авенија ради една радња со накит.
Ај ваљда со Данелчето и Котларката квалитетно лепаче ке им даваат во хартиени еко кеси.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.612
Поени од реакции
81.305
Видете сега овие денови какви наслови ќе вадат по медиумиве... Партија на Ромите со поддршка за СДС, партија на Власите, партија на Турците, на Пензионерите, партија на овие, партија на оние, се со цел да се добие еден вречаток дек сега се посложени од било кога.

А реално ќе го јадат уште толку стапот за 2 недели
Да се самоцитирам :))))

20211020_140056.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom