Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Narodot izbira pomegju dvajca loši političari. Zaev e lažov koj se što veti i kaža sve izlaža, četiri i pol godini se na vlast nitu vidovme i osetivme podobra ekonomija, nitu pogolema demokratija, sloboda i pravda od periodot prethodno. Od drugata strana go imame ligušot Žmicko koj saka da ja lapne vlasta ama onaka nate-nane bez nikakva borba i rizik, on si tera po principot vremeto raboti za mene kad-tad na narodot ke mu skurči od Zaev i ke go kazni na izbori, a plus i kad-tad i međunarodnata (zapadot) otkako celosno ke go iskoristat Zaev (a veke go iskoristija) ke go puštat niz voda t.e. bacat vo smet kako veke upotreben kondom što vsušnost i e !
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Да, СДС доживеа дебакл ама па не ја сфаќам еуфоријата кај ДПМНЕ кога читам овде. По втор круг ем ќе се поизедначат победените општини иако ДПМНЕ би требало да добие повеќе, ем и ДПМНЕ изгуби гласови. Не верувам дека некој таму ќе се запраша зошто и покрај вакво катастрофално владеење на СДС не издоминираа. Ама па од друга страна знаеме дека анализата не им е јака страна.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Памтете ги мочањата на СДС на овие избори, истите ќе бидат аплицирани на ВМРО за 4-6 години.

Иначе, СДС го очекува судбината на ПАСОК, CSSD, SMER, SPÖ... и очекувам за 10 години од сега воопшто да не фигурираат во извршна и законодавна власт. Јбг, поспоро него кај другите али ќе биде. За помалце од 10 години ќе ги видиме во опозиција во коалиција со ВМРО против некоја нова изнедрена опција.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.375
Поени од реакции
22.676
Narodot izbira pomegju dvajca loši političari. Zaev e lažov koj se što veti i kaža sve izlaža, četiri i pol godini se na vlast nitu vidovme i osetivme podobra ekonomija, nitu pogolema demokratija, sloboda i pravda od periodot prethodno. Od drugata strana go imame ligušot Žmicko koj saka da ja lapne vlasta ama onaka nate-nane bez nikakva borba i rizik, on si tera po principot vremeto raboti za mene kad-tad na narodot ke mu skurči od Zaev i ke go kazni na izbori, a plus i kad-tad i međunarodnata (zapadot) otkako celosno ke go iskoristat Zaev (a veke go iskoristija) ke go puštat niz voda t.e. bacat vo smet kako veke upotreben kondom što vsušnost i e !
OK se slagame deka Zaev e gjubre i lazov a ti kako negov podanik si kuropusac i gomnar kako i site drugi komunjari i shareni na forumot.

Za Micko doprva ke vidime kolku e sposoben. Nema sto da go ramnis nego so Zajo i kompanija. Dosta veke so toa deka site se isti, ednostavno ne se.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
35.303
A vo zhivotot na Albanci shto e smenet ?
Па тоа прашајте си се самите себеси, Теута не беше градоначалничка од кај Бачев, туку од ДУИ, вие си ја гласавте, а Тетово со вашиот примитивизам и племенско однесување го направивте најзагаден град во светот. Пред една недела поминав низ центарот на Тетово мислиш се наоѓаш у Багдад, ечат оџи од сите страни, се паркирате каде стигнете, на кружен тек влагате по 3 коли одеднаш, ѓубре насекаде, депонии горат од сите страни. Шар Планина пола сте ја бутнале, на Шапка дивоградба ви е џамијата никој ништо не ви може, ако почнат да ја рушат ќе рипате ќе се тепате, и одозгора пак Македонците ви се криви што се таму малцинство и никој не ги есапи.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
No bidejki ovde mnozistvoto e makedonci, i se znae deka mnogu se bitni makedoncite glasovi vo vtor krug, me interesira kako im se mislite?
Јас со тие што имам зборено, повеќето нема да гласаат или евентуално би гласале за Касами зашто не можат да ја поднесат Теута Арифи. Има тука тетовчани на форумов па ќе кажат.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Национализам, бркање од работа Македонци/технолошки вишок, двојазични табли, знамиња на Албанија во совети, канцеларии, улици, слобода во производство и дилање дрога, куропецање и курчење.

Па вака, шо знам, доста ви е...
Еден од поголемите парадокси: секој ветува чист град ?!?!? Нормални ли e се да потенцираат нешто што се подразбира и не ни треба да е тема на муабет? Арно ама... Комунална хигиена, барем во Скопје е индустрија за вработување на Албанци (заедно со Паркови и зеленило) кај што се пикнати сите кои ептен немаат никакво школо па не можеле да станат директори.
Во Комунална хигиена нпр., Македонците се граѓани од втор ред и тоа оди до таму што дури платите им се намалуваат (за разлика од „другите“). Ова се екстреми од последниве години. Години наназад, политичките игри на позиција директор на Комунална значат поставување на лик кој не е доволно битен и се третира како позиција за распределба на директорски места на коалициони партнери или некој не многу способен ама одработил тоа што требало.
Е ова се нашите способни градоначалници на Скопје/Тетово или каде и да е... (без разлика на која партија припаѓале) И сега ќе ми проповеда дека се бори за чист град?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Јас со тие што имам зборено, повеќето нема да гласаат или евентуално би гласале за Касами зашто не можат да ја поднесат Теута Арифи. Има тука тетовчани на форумов па ќе кажат.
Ма курац, ќе ти гласаат за тој што ќе излезе со Псе Јо кампања. Ги заболе нив за напредок, дигни им знамиња у ваздух и за тебе ќе гласаат. Тоа ги пали.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.375
Поени од реакции
22.676
Да, СДС доживеа дебакл ама па не ја сфаќам еуфоријата кај ДПМНЕ кога читам овде. По втор круг ем ќе се поизедначат победените општини иако ДПМНЕ би требало да добие повеќе, ем и ДПМНЕ изгуби гласови. Не верувам дека некој таму ќе се запраша зошто и покрај вакво катастрофално владеење на СДС не издоминираа. Ама па од друга страна знаеме дека анализата не им е јака страна.
Abee... Vmro napravi dovolno za da pobedi. Ne treba da izdominira na ovie izbori, treba da se pokazat na parlamentarni. Ovde e dovolno ova, sovetite u golema mera se nivni, sega ostanuva da se zavrsi trkata za gradnoacalnici.

Parlamentarni ke bide sosema razlicno. Ke imaat znacitelno zgolemena infrastrutura, budzet i vajda ke udrat zdravo na site. Sega nema potreba. Do togas racunaj i megunarodnata ke se presalta, eve toa go pravat so Danela, ako nema brzi izbori racunaj vmro ke se konsolidira do togas.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ма курац, ќе ти гласаат за тој што ќе излезе со Псе Јо кампања. Ги заболе нив за напредок, дигни им знамиња у ваздух и за тебе ќе гласаат. Тоа ги пали.
Јас мислам дека се во фаза кога ги заболе и за знамето и за идеали. Во се гледаат пари и можност нешто да искористат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.992
Поени од реакции
17.880
OK se slagame deka Zaev e gjubre i lazov a ti kako negov podanik si kuropusac i gomnar kako i site drugi komunjari i shareni na forumot.

Za Micko doprva ke vidime kolku e sposoben. Nema sto da go ramnis nego so Zajo i kompanija. Dosta veke so toa deka site se isti, ednostavno ne se.
Види, јасно ми е дека си десница и вмровски навивач од најмлади години гарант ама не е така. Ако сакаш да сфатиш реално ќе знаеш дека вмро и сдс се иати кур за Македонија како и сите бивши ЈУ партии(освен овие поновите)
Никакви промени нема да донесе Мицко освен бетонирање и потврдување на политиките на Заев само сврзани со панделка. Ама ајде пак немаме право да го напаѓаме, ако навистина се мисли добро на државата и Македонија му е пред Брисел и оние две, три амбасади, тогаш ќе се направи влада по германскиот пример и заедно со Левица нема да дадат повеќе Македонија да тоне, туку заедно ќе ја водат и ќе функционираат како едно за оваа држава. Наместо тоа досега имавме безброј напади од членството на дпмне кај Левица кој нормално не паѓаат од небо туку се знае од каде. Ама еве сега е шанса да се сменат тие работи, дадена им е последна можност за подобра иднина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.375
Поени од реакции
22.676
Види, јасно ми е дека си десница и вмровски навивач од најмлади години гарант ама не е така. Ако сакаш да сфатиш реално ќе знаеш дека вмро и сдс се иати кур за Македонија како и сите бивши ЈУ партии(освен овие поновите)
Никакви промени нема да донесе Мицко освен бетонирање и потврдување на политиките на Заев само сврзани со панделка. Ама ајде пак немаме право да го напаѓаме, ако навистина се мисли добро на државата и Македонија му е пред Брисел и оние две, три амбасади, тогаш ќе се направи влада по германскиот пример и заедно со Левица нема да дадат повеќе Македонија да тоне, туку заедно ќе ја водат и ќе функционираат како едно за оваа држава. Наместо тоа досега имавме безброј напади од членството на дпмне кај Левица кој нормално не паѓаат од небо туку се знае од каде. Ама еве сега е шанса да се сменат тие работи, дадена им е последна можност за подобра иднина.
toa deka se site isti e cista glupost sto se fura samo da se unistuva opozicijata. ne se site isti. edno sjebaa bukvalno sve, privatizacija, ime, zname, ime povtorno, tiranska platforma, dogovor so bg... da i drugite sjebaa dosta raboti ama daleku od ISTO i daleku se od isti. drugite donesoa i investicii i ja razdvizija kolku tolku mrtvata ekonomija.

jas ne ocekuvam da donese nekoj tektonski promeni micko. nitu ocekuvam deka nekoj ke go vrati toa sto e izgubeno, ednostavno ne sme mokni za toa, ni finansiski ni voeno nitu pak mozeme da preziveeme ako ni zatvorat granici, nisto ne proizveduvame duri ni hrana nemame dovolno bez uvoz. toa deka levica ke smenela nesto e utopija.

zatoa poleka, zavisno kako ke se odvivaat rabotite moze uopste i da nema potreba od levicata u vlada/koalicija so vmro... sto ke im e levica ako mozat da si napravat sami vlada ili evenutalno so nekoj drug sto ke bara pomalku ili ke ponudi podobri uslovi (ne oni nego megunarodnata)? sfati deka ne sekoj se pali na levicarski/socijalisticki idei i deka levicata i nivnata ekonomska "programa" e utopija. na takvi gluposti moze da se palat deca i siromasi sto ne sfakaat kako funkcionira realnata ekonomija i biznis. levicarski ekonomski politiki i EU ne idat zaedno. nitu krediti od zapadnjacki banki i mmf. kina moze ke dade, ama oni baraat i realni hipoteki od banana republiki ne davaat na "rejtinig" kako drugite koga e u prasanje drzava.

od se sto moze da sraboti levicata eventualno pravda ako donesat mada ne gledam kako posto za mene pravda podrazbira i zatvor za apasiev i site sareni kurtoni sto doprinesoa za promena na predhodnata vlast i urivanje na makedonija. ako e spremen da si odlezi nekoja godina zaedno so zaev i site korumpiranu vmrovci ondak ok, ako ne e, togas sto ke ni e?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.992
Поени од реакции
17.880
toa deka se site isti e cista glupost sto se fura samo da se unistuva opozicijata. ne se site isti. edno sjebaa bukvalno sve, privatizacija, ime, zname, ime povtorno, tiranska platforma, dogovor so bg... da i drugite sjebaa dosta raboti ama daleku od ISTO i daleku se od isti. drugite donesoa i investicii i ja razdvizija kolku tolku mrtvata ekonomija.

jas ne ocekuvam da donese nekoj tektonski promeni micko. nitu ocekuvam deka nekoj ke go vrati toa sto e izgubeno, ednostavno ne sme mokni za toa, ni finansiski ni voeno nitu pak mozeme da preziveeme ako ni zatvorat granici, nisto ne proizveduvame duri ni hrana nemame dovolno bez uvoz. toa deka levica ke smenela nesto e utopija.

zatoa poleka, zavisno kako ke se odvivaat rabotite moze uopste i da nema potreba od levicata u vlada/koalicija so vmro... sto ke im e levica ako mozat da si napravat sami vlada ili evenutalno so nekoj drug sto ke bara pomalku ili ke ponudi podobri uslovi (ne oni nego megunarodnata)? sfati deka ne sekoj se pali na levicarski/socijalisticki idei i deka levicata i nivnata ekonomska "programa" e utopija. na takvi gluposti moze da se palat deca i siromasi sto ne sfakaat kako funkcionira realnata ekonomija i biznis. levicarski ekonomski politiki i EU ne idat zaedno. nitu krediti od zapadnjacki banki i mmf. kina moze ke dade, ama oni baraat i realni hipoteki od banana republiki ne davaat na "rejtinig" kako drugite koga e u prasanje drzava.

od se sto moze da sraboti levicata eventualno pravda ako donesat mada ne gledam kako posto za mene pravda podrazbira i zatvor za apasiev i site sareni kurtoni sto doprinesoa za promena na predhodnata vlast i urivanje na makedonija. ako e spremen da si odlezi nekoja godina zaedno so zaev i site korumpiranu vmrovci ondak ok, ako ne e, togas sto ke ni e?
Епа тогаш сите ќе ве стреламе, што друго да ти кажам. Среќа што вакви мозоци као тебе немаат право на глас во Македонија, инаку ќе теравме пак грујово време со Мицкоски. Терајте влада со Села додека македнското гнездо се преселува во Левица, па после пак плачете коа ќе ве ебат и остават као Дуи, а и дпжне служи само и за тоа, курва партија да ја ебеш и оставиш на цедило како и секоја друга курва.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.676
Поени од реакции
7.646
toa deka se site isti e cista glupost sto se fura samo da se unistuva opozicijata. ne se site isti. edno sjebaa bukvalno sve, privatizacija, ime, zname, ime povtorno, tiranska platforma, dogovor so bg... da i drugite sjebaa dosta raboti ama daleku od ISTO i daleku se od isti. drugite donesoa i investicii i ja razdvizija kolku tolku mrtvata ekonomija.

jas ne ocekuvam da donese nekoj tektonski promeni micko. nitu ocekuvam deka nekoj ke go vrati toa sto e izgubeno, ednostavno ne sme mokni za toa, ni finansiski ni voeno nitu pak mozeme da preziveeme ako ni zatvorat granici, nisto ne proizveduvame duri ni hrana nemame dovolno bez uvoz. toa deka levica ke smenela nesto e utopija.

zatoa poleka, zavisno kako ke se odvivaat rabotite moze uopste i da nema potreba od levicata u vlada/koalicija so vmro... sto ke im e levica ako mozat da si napravat sami vlada ili evenutalno so nekoj drug sto ke bara pomalku ili ke ponudi podobri uslovi (ne oni nego megunarodnata)? sfati deka ne sekoj se pali na levicarski/socijalisticki idei i deka levicata i nivnata ekonomska "programa" e utopija. na takvi gluposti moze da se palat deca i siromasi sto ne sfakaat kako funkcionira realnata ekonomija i biznis. levicarski ekonomski politiki i EU ne idat zaedno. nitu krediti od zapadnjacki banki i mmf. kina moze ke dade, ama oni baraat i realni hipoteki od banana republiki ne davaat na "rejtinig" kako drugite koga e u prasanje drzava.

od se sto moze da sraboti levicata eventualno pravda ako donesat mada ne gledam kako posto za mene pravda podrazbira i zatvor za apasiev i site sareni kurtoni sto doprinesoa za promena na predhodnata vlast i urivanje na makedonija. ako e spremen da si odlezi nekoja godina zaedno so zaev i site korumpiranu vmrovci ondak ok, ako ne e, togas sto ke ni e?
Ок али тогаш мора и ти да се вратиш да одлежиш некоја година како подржувач на Груевски кој нелегално амнестираше воени злосторници против човештвото. Го тепаше својот народ за да намести дезертер за Министер за Одбрана. И си направи договор за да си ја спаси кожата во замена за странски предавници да ја земат власта ( Пржински договор) Никола Димитров чиво дете е? Љупчо Ѓорѓиевски чиво дете е? Мијалков? Искрено ме мрзи да ја пишувам целата листа.

Kо о чему, ДПНЕ о поштењу.

Патем потсети ме во статутот на ДПНЕ што стои, во која држава се они партија? А и сонцето го снема на времето од никаде туку така.

1634719564253.jpeg
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.329
Поени од реакции
79.082
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom