Брзи он лајн кредити (Forza, mCash и тн.)

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ако не е тајна колку пари зема кредит, на колкав рок и колку вкупно им врати?[DOUBLEPOST=1511772419][/DOUBLEPOST]Ако не е тајна колку пари зема кредит, на колкав рок и колку вкупно им врати?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Дали е точно дека ако првиот пат вадиш од Форца кредит немаш никакви трошоци, односно колку зимаш толку враќаш???
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Тоа ти е уствари како на сиромав да му продадеш стап, па да го позајмаш од него, и да го маваш по грб.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Aко ова што ти го велиш е точно - тогаш тоа е страшно многу
Ако за месец дена, земеш 12000 а вратиш 15579 тоа значи дека си платил камата од 30% ( 15579/12000 =
1,29825). А 30% месечно значи 360% годишно.
Ако ова е точно ова не се дерикожи туку криминалци
Чоек не зезај кој пресметува вака камата? :D Камата се пресметува на цела главница, на база на тоа колку долго ќе го враќаш. Ако си земал на 1000 евра на 6 месеци, и по договор имаш 30% камата, тие 30% од 1000та евра ти се распоредуваат низ 6те месеци. Има вакви едноратни кредити по сите микрокредитни организации по утепаниве земји. И 30% не е ништо. Сум видел организации што тераат до 80% камата, со некој месец грејс итн. Цаката е што вакви кредити паметно се трошат ако ги земеш за земјоделие, итн па истите да ги уновчиш, институцииве си имаат рејтинг па знаат кој плаќа кој не, и можеш да си тераш бизнис. Косоварите се утепаа зимајќи вакви кредити.
Паметни институции се многу претпазливи со давање кредити на коцкари пошто не му е сигурно дека целосно ќе му ги исплати, и затоа и се толку високи каматите. Пошто кога исплаќаш кредит во првите рати поголемиот дел од ратата ти е каматата, а нив им е битно колку толку ти неа да ја покриеш па ако закашка работава и прекинеш да плаќаш тоа што го очекувале како добивка да го имаат земено. Па после дали ќе им се исплати да се тегавите по судови е друга работа.
 
Член од
19 април 2021
Мислења
48
Поени од реакции
51
Дали некој бил тужен и даден на извршител за не наплатени рати
Искуства?
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Дали некој бил тужен и даден на извршител за не наплатени рати
Искуства?
Ne im se isplati da te tuzat edino ako ne e vo prasanje nekoja ekstremna suma.

Znam prijatel mu pretija so izvrsiteli godina ipol i nakraj mu ponudija da plati skoro bez provizii t.e skoro isto kako prvicnata suma.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Чоек не зезај кој пресметува вака камата? :D Камата се пресметува на цела главница, на база на тоа колку долго ќе го враќаш. Ако си земал на 1000 евра на 6 месеци, и по договор имаш 30% камата, тие 30% од 1000та евра ти се распоредуваат низ 6те месеци. Има вакви едноратни кредити по сите микрокредитни организации по утепаниве земји. И 30% не е ништо. Сум видел организации што тераат до 80% камата, со некој месец грејс итн. Цаката е што вакви кредити паметно се трошат ако ги земеш за земјоделие, итн па истите да ги уновчиш, институцииве си имаат рејтинг па знаат кој плаќа кој не, и можеш да си тераш бизнис. Косоварите се утепаа зимајќи вакви кредити.
Паметни институции се многу претпазливи со давање кредити на коцкари пошто не му е сигурно дека целосно ќе му ги исплати, и затоа и се толку високи каматите. Пошто кога исплаќаш кредит во првите рати поголемиот дел од ратата ти е каматата, а нив им е битно колку толку ти неа да ја покриеш па ако закашка работава и прекинеш да плаќаш тоа што го очекувале како добивка да го имаат земено. Па после дали ќе им се исплати да се тегавите по судови е друга работа.
Чекај вака една работа да те прашам:

Oд каде знаат институциите за брзи онлајн кредити дали личноста е коцкар или не е? Ами сега на чело не им пиши!!!

Пример и ти @Љубовен Каскадер имаш фирма за брзи онлајн кредити и од кај знаеш дали јас сум коцкар или не?

Или и јас имам таква фирма и од кај да знам ти @Љубовен Каскадер дали си коцкар или не си???
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Luge imam brz kredit vo credissimo za 6000 denari 12 000 denari na 13 rati tigo za 16 000 32000 na 24 rati i iute 3490 na 42 rati za 74000 zemeni 140 000 vrakanje kazete mi nesum sposoben vekje da gi vrakam se mi odi vo kredit sto da pravam ako ne gi plakam kolku bi bile kamatite t.e ako bi stignalo do izvrsitel? Posle kolku neplateni rati kolku bi platil
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Luge imam brz kredit vo credissimo za 6000 denari 12 000 denari na 13 rati tigo za 16 000 32000 na 24 rati i iute 3490 na 42 rati za 74000 zemeni 140 000 vrakanje kazete mi nesum sposoben vekje da gi vrakam se mi odi vo kredit sto da pravam ako ne gi plakam kolku bi bile kamatite t.e ako bi stignalo do izvrsitel? Posle kolku neplateni rati kolku bi platil
Samo kredit od banka da zemes da gi zatvoris. Gledam imas zemeno vo iute znaci najvejoratno si osiguran i rabotis. Taka da banka samo ako vekje nemas zemeno
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Samo kredit od banka da zemes da gi zatvoris. Gledam imas zemeno vo iute znaci najvejoratno si osiguran i rabotis. Taka da banka samo ako vekje nemas zemeno
Imam i kredit i kreditna vo banka premn sum zadolzen sakav da ne plakam kredito no najgolema suma imam tamu ili 10 000 evra plus 1000 evra kreditna ako stigne izvrsitel 1/3 i mi blokirat smetka kako bi plakal pa brzive i dali bi cekalo za naredno izvrsuvanje so sto bi mi cukale kamata na kamata
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Imam i kredit i kreditna vo banka premn sum zadolzen sakav da ne plakam kredito no najgolema suma imam tamu ili 10 000 evra plus 1000 evra kreditna ako stigne izvrsitel 1/3 i mi blokirat smetka kako bi plakal pa brzive i dali bi cekalo za naredno izvrsuvanje so sto bi mi cukale kamata na kamata
Ne bi znael do tolku. Imav prijatel 8 brzi krediti docnese okolu 3 meseci i ne dojde do izvrsiteli. No imase kamata sekako
Kolku sto imam slusnato podobro e da se plakjaat brzite krediti so pogolemi sumi, a pomalite ostaj gi oti nemale dovolno alatki za prisilna naplata dokolku ne e mnogu golema sumata
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Luge imam brz kredit vo credissimo za 6000 denari 12 000 denari na 13 rati tigo za 16 000 32000 na 24 rati i iute 3490 na 42 rati za 74000 zemeni 140 000 vrakanje kazete mi nesum sposoben vekje da gi vrakam se mi odi vo kredit sto da pravam ako ne gi plakam kolku bi bile kamatite t.e ako bi stignalo do izvrsitel? Posle kolku neplateni rati kolku bi platil
Vaka da ti kazam imav drugar vo isti gomna kako tebe toj prestana da gi plakja i izleze od rabota mislese ke kurtuli od niv tuka pocna golgotata negova na tie firmi ne mu se isplakja da te tuzat i da gubat vreme so izvsiteli tuku tie imaat sega poseben metod za naplata idat lugje bagabonti doma i ti se zakanvat so kjotek ako ne gi platis i slicno jas bi te sovetuval da najdis lihvar so 5% kako so napraj i drugarot i da se kurtulish pozz i ubav den
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Vaka da ti kazam imav drugar vo isti gomna kako tebe toj prestana da gi plakja i izleze od rabota mislese ke kurtuli od niv tuka pocna golgotata negova na tie firmi ne mu se isplakja da te tuzat i da gubat vreme so izvsiteli tuku tie imaat sega poseben metod za naplata idat lugje bagabonti doma i ti se zakanvat so kjotek ako ne gi platis i slicno jas bi te sovetuval da najdis lihvar so 5% kako so napraj i drugarot i da se kurtulish pozz i ubav den
Dobro me potseti. Prakjaat lugje na vrata da ti predadat pismena opomena za docnenje no nemalo nikakvo usmeno zakanuvanje. Kaj da imase srekja da ima zakanuvanje so kjotek ke gi oderese na sud
 

Kajgana Shop

На врв Bottom