Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Штета што Грујо, Заев, Филипче и останатите не живеат во некоја арапска земја, ќе ги влечеа по улици и ќе ги каменуваа. Ќе чекал истрага бе... Филипче направи толку глупости во овие две години што не заслужуваш да работи ни како вработен на паркинг во болница. Мрсули.
Ако го спомнуваш Грујо редно е да ги спомнеш и Фрчко,Црвенко,Артан,Љубчо Хали,Бучко ,Бранко и тн.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Доста медиуми пренесоа дека неодамна имал прележано ковид така да кој знае што е вистината..

Меѓу 14 починати во пожарот имало медицински техничар вработен во приватна ординација, а кој бил хоспитализиран поради ковид-19 во модуларната болница.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.697
Почнаа со релативизацијата, Слободен Печат објавува сторија како и други Ковид центри низ светот гореле, Сител (ДА Сител) сабајлево со слична сторија во утринската програма, отвараат групи по фб за поддршка на Филипче, веќе знаеме каде иде оваа ситуација.

Гомна комуњарски безосетни, гроб да немаат да бог да...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
Доста медиуми пренесоа дека неодамна имал прележано ковид така да кој знае што е вистината..

...31 годишен лаборант од приватна болница Бамикор се лечел од К19 и во петокот требал да си замине оти ја победил болеста, ама решил/ле да го помине и викендот, па од понеделник да биде испишан за дома :(
...инаку на лекување во модуларна бил и некој педијатар кој работел во здраствениот дом и бил во тие кои се спасиле,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Нуредини вели дека се испрашуваат вработените дали имале свои роднини кои биле пациенти и дали им биле во посета во работно време или надвор од работното време. Тој повтори дека посета на ковид-пациенти е строго забранета и дека доколку имало надворешни лица во ковид-центарот за тоа надлежните ќе понесат одговорност.


Значи не смеело да има надворешни лица во болницата. Дали на пресот вчера Филипче изјави дека смеат ако биле вакцинирани?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
Меѓу 14 починати во пожарот имало медицински техничар вработен во приватна ординација, а кој бил хоспитализиран поради ковид-19 во модуларната болница.
... 21 год девојка врз која се правела реанимација поради ниска сатурација и лош исход од К19, поради избивање на пожарот не можеле да ја довршат реанимацијата иако излегле од модуларната, надлежните органи преку судска медицина го зеле телото пред самиот погреб од домашните за обдукција, трагедии невидени, таа била прогласена за 15та жртва, многу, многу жалосно, вистината мора да излезе на виделина барем во име на овие млади изгубени животи!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
... очигледно имаш траума од грујо, што прв него го наведуваш, причините на денешниве проблеми не е твојата траума, не се стегај стави ги на прво место виновниците кои денес се на власт, па после грујо, дури ахмети ти е страв да го спомнеш како главен промотор на анархија!
Немам траума од Грујо, тој барем правеше нешто за споредба од овие што се сега. Мислев на сите политичари во земјава. Филипче не знам каков доктор е, ама Министер за здравство е убедливо најлош во регионот и пошироко. Битно си пичат со Заев со моторите.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Почнаа со релативизацијата, Слободен Печат објавува сторија како и други Ковид центри низ светот гореле, Сител (ДА Сител) сабајлево со слична сторија во утринската програма, отвараат групи по фб за поддршка на Филипче, веќе знаеме каде иде оваа ситуација.

Гомна комуњарски безосетни, гроб да немаат да бог да...

Еве глеј што пишуваат. Сигурно им е веќе наредено како попчиња да си ги правдаат по секоја цена. Доле у коментари дури и мајката се расправа.

Ама вработена е од нив, секоја слика, секоја објава е за сдс. Сите можни кавери ги има, од венко и феминизам до јавна соба и вакцинација. И што сакаш од вакви луѓе? А млада е, ќе си кажеш размислува колку толку со мозокот. Има интернет, има привилегија да види подалеку од носот. Џабе...

Screenshot_1.png
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
Еве глеј што пишуваат. Сигурно им е веќе наредено како попчиња да си ги правдаат по секоја цена. Доле у коментари дури и мајката се расправа.

Ама вработена е од нив, секоја слика, секоја објава е за сдс. Сите можни кавери ги има, од венко и феминизам до јавна соба и вакцинација. И што сакаш од вакви луѓе? А млада е, ќе си кажеш размислува колку толку со мозокот. Има интернет, има привилегија да види подалеку од носот. Џабе...

Прегледај го приврзокот 306553
... да се случи на нејзина кожа на нејзини најмили ваква трагедија поради туѓа негрижа, а сите наведени за 15 минути да бидат пред нејзин дом, дали истото како робот ќе го повтори дека институциите за 15 минути дошле пред нејзин дом и со тоа обврската и кривица истите ја немаат?
...феномен до феномен, во калап да ги правеа не ќе беа вакви исти, :facepalm:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Еве глеј што пишуваат. Сигурно им е веќе наредено како попчиња да си ги правдаат по секоја цена. Доле у коментари дури и мајката се расправа.

Ама вработена е од нив, секоја слика, секоја објава е за сдс. Сите можни кавери ги има, од венко и феминизам до јавна соба и вакцинација. И што сакаш од вакви луѓе? А млада е, ќе си кажеш размислува колку толку со мозокот. Има интернет, има привилегија да види подалеку од носот. Џабе...

Прегледај го приврзокот 306553
Јас мислам дека е ОК што пишуваат, дури и би ги охрабрил најгнасните гомна да излезат на површина. Ваквите се едни од најодговорните за состојбата во државава.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Pa mislam deka se ogromni sansite toa mnogu ljuge da ne go znaat, vprocem site sto zavrsile osnovno.
Kislorodot voopsto ne e lesno zapalliva materijs, gas, element ili sto i da mislis deka e.
Posto ocigledno si begal od casovi ili sto i da e, ke te prosvetlam za da vo idnina ne tresis tolkavi zeleni( proveri barem pred da tresnis).
Kislorodot ne gori no go poddrzuva gorenjeto
ova najdobro moze da go objasnat Bravar-zavaruvacite kako mene,odnosno onie sto rabotele na secenje debel celik,brodski limovi,brami,cevki i t,n, se znae koga se dodava kislorod i kolku,jas toa sum go pravel i znam, a sam kislorod NULA....najgolema zanimacija mi bese vo balon a ponekogas vo kondom ke napolnam-nadujam acitilen 1/3 i 2/3 kislorod a potoa so stapce 1-2m zapaleno na vrvot ke go dopram balonot i BUM se slusa od Lisice do Trubarevo. A samo so kislorod da go napolnam balonot ne sum ni probal znam deka mi e dgabe nema BUM.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Само да додадам еден парадокс, од сведоци на настанот ми е кажано дека токму непочитувањето на мерките во болницата, односно присуството на роднини, довело да се спасат повеќе луѓе.
bas taka ne bile tie site pacienti ke izgorele... sto napravile vrabotenite pri pojava na pozarot vo prvite migovi.
_ izlegle nadvor
_ zemale iznele po eden pacient na grb i se vratile nazad po drug.
_ Skrsile prozori i resetki vo site sobi za da se spasat pacientite i potoa posledni izlegle.
_ Gi zemale nekolkute tesko bolni i nepodvizni i so kreveti gi iznele nadvor.
- ILI PRVI MU JA DUVNALE NIZ VRATA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom