Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.412
Поени од реакции
79.374
@Bafra друже, за 500-че ли бе.... :(

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
@Bafra друже, за 500-че ли бе.... :(

Јас без пари бе тоа го правам. Интересното е што многумина после уживаат во спокојот и не се замараат кај отишле џукелите. Тој што сака да храни џукели се знае, ќе си го прибереш дома, ќе му ставиш маска и каишка, е тогаш не ти го чепкам.

Штом државата не реагира да ги заштити граѓаните, како во сите понормални развиени земји, тогаш јас моето маало бев принуден да го исчистам од штетници.
Замисли така народот да правеше и за другите работи (на пример за шќиптарите или политичари криминалци), а не со наведната глава и по форуми да цмиздрите ко пиз*и. :D
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Бафра ди екстерминејтор. Абе ти се дигна курето кога фрлаше месен нарезак со отров низ тоа селото од кај што куцаш? За вакви изјави може не е лошо да лапаш една пријава па преку сајбер да те најдат и малце на потење и станица. Ај да видам до ручек како ке ми биде денов.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Многу се секираш за моето куре.... Педери стоп. :kuracc:

А за пријава :pos::pos::pos::pos:
Слободно џукелче едно, пола комшии ми се у МВР и задоволни се од мојот придонес кон општеството.
Баш би сакал ТИ лично :semolam:да ме пријавиш, па после откако ќе ги добијам твоите лични податоци од тие кај што си пријавил, повеќе ќе ми се дигне ку*ето.
Имавме еден таков, пријавуваше кога на прослави се пушташе музика, после мораше 2 пати да менува 4 гуми, виде невиде, почна и тој да ужива во музиката.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.989
тогаш јас моето маало бев принуден да го исчистам од штетници.
Сега ќе мора да ги приберам дома мачките. Ела да ми помогнеш да ги фатиме. :vrtioci:

Инаку, од град Скопје ќе си земеш двечки. Пребарај пресуди на Лајка на sud.mk. Мислам дека рокот е три години откако ќе те апне куче за поднесување тужба. Така да, државата се грижи за тебе. ;)

пи.ес. И гуми дупиш? :(
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.794
Поени од реакции
9.566
Многу се секираш за моето куре.... Педери стоп. :kuracc:

А за пријава :pos::pos::pos::pos:
Слободно џукелче едно, пола комшии ми се у МВР и задоволни се од мојот придонес кон општеството.
Баш би сакал ТИ лично :semolam:да ме пријавиш, па после откако ќе ги добијам твоите лични податоци од тие кај што си пријавил, повеќе ќе ми се дигне ку*ето.
Имавме еден таков, пријавуваше кога на прослави се пушташе музика, после мораше 2 пати да менува 4 гуми, виде невиде, почна и тој да ужива во музиката.
Umre cigankata sto te falese?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Сега ќе мора да ги приберам дома мачките. Ела да ми помогнеш да ги фатиме. :vrtioci:

Инаку, од град Скопје ќе си земеш двечки. Пребарај пресуди на Лајка на sud.mk. Мислам дека рокот е три години откако ќе те апне куче за поднесување тужба. Така да, државата се грижи за тебе. ;)

пи.ес. И гуми дупиш? :(
Како тоа мачки = штетници ???
мачките се корисни суштества, од мачките имаш само корист. Од џукелите што имаш ??? Секој ден каснати деца, жени, стари. Немаш деца па лесно ти е, но кога треба да избереш дали секој ден детето со страв да поминува по улиците, или да подзачистиш улиците, што ќе одбереш ...

Од Дунав нагоре, одвај мачка ќе видиш на улица, а не па џукела. Ај може повеќе Кинези ќе ни дојдат, па побрзо ќе им се најде чарето :D

пи.ес. И гуми дупиш?
Прва фаза е таа, после ако не му доаѓа памет, дупиме друго. Тоа е рецепт за среќно и безбедно соседство :D
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Јас без пари бе тоа го правам. Интересното е што многумина после уживаат во спокојот и не се замараат кај отишле џукелите. Тој што сака да храни џукели се знае, ќе си го прибереш дома, ќе му ставиш маска и каишка, е тогаш не ти го чепкам.

Штом државата не реагира да ги заштити граѓаните, како во сите понормални развиени земји, тогаш јас моето маало бев принуден да го исчистам од штетници.
Замисли така народот да правеше и за другите работи (на пример за шќиптарите или политичари криминалци), а не со наведната глава и по форуми да цмиздрите ко пиз*и. :D
Тотално те поддржувам. Имам станато во 3 саат и сум сведочел каде што со камиони исфрлаат агресивни џукели на улица(над 20).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Пред две години имав еден сосед што труеше улични кучиња и мачки низ маало.
Брзо беше пронајден.
Се исели за неполн месец по пронаоѓањето, продаде и стан по багатела цена. Поради непознати причини.

Поговорка: Да не згазиш на тврд орев
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Пред две години имав еден сосед што труеше улични кучиња и мачки низ маало.
Брзо беше пронајден.
Се исели за неполн месец по пронаоѓањето, продаде и стан по багатела цена. Поради непознати причини.

Поговорка: Да не згазиш на тврд орев
И откако си замина, секојдневно имате каснати дечиња. Ако толку сте грижливи може ти и твоите комшии сложно да поминете низ Скопјево, да ги соберете џукелите и да си ги чувате пред зграда. Јас ќе ви платам горивото, вие само соберете ги.

Ти малку подоцна сфаќаш, истото го правеше и со ковидот, па сега почна друга песна да пееш, ама касно е :D

Соседот згрешил што воопшто живеел со снегулки, да живеел во наше маало, немало да има страв ни од шќиптари (како ти што имаш), а уште помалку па од џукели.
Силата е во заедништвото ;)
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Многу се секираш за моето куре.... Педери стоп. :kuracc:

А за пријава :pos::pos::pos::pos:
Слободно џукелче едно, пола комшии ми се у МВР и задоволни се од мојот придонес кон општеството.
Баш би сакал ТИ лично :semolam:да ме пријавиш, па после откако ќе ги добијам твоите лични податоци од тие кај што си пријавил, повеќе ќе ми се дигне ку*ето.
Имавме еден таков, пријавуваше кога на прослави се пушташе музика, после мораше 2 пати да менува 4 гуми, виде невиде, почна и тој да ужива во музиката.
Мф мф побарај си колку се лежи за ширење отрови :) газето ќе ти го расцветаат :)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Сериозно постојат затвори во државата кои се практично ноќевалишта за криминалци, преку ден си шетаат, а навечер го користат само за спиење?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.706
Поени од реакции
8.807
Сериозно постојат затвори во државата кои се практично ноќевалишта за криминалци, преку ден си шетаат, а навечер го користат само за спиење?
Да, овој во Струга доволно е да имаш работен однос и во 8 сабајле си излегуваш навечер си се прибираш во затвор на спиење.

Ако имаш врски ќе обезбедиш фиктивно вработување на хартија и ќе си бидиш слободен преку ден.

Така се рехабилитираат криминалците во Струга
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Да, овој во Струга доволно е да имаш работен однос и во 8 сабајле си излегуваш навечер си се прибираш во затвор на спиење.

Ако имаш врски ќе обезбедиш фиктивно вработување на хартија и ќе си бидиш слободен преку ден.

Така се рехабилитираат криминалците во Струга
Бог да чува, не знаев дека и тоа го имало...ненормална работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom