Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Токму така , како што се очекуваше. Нова варијанта на Ковид во невакцинирана земја.

Јужна Африка има покриеност со две дози од само 9,6% .

Сега мислам дека ви е јасно колку е битна вакцинацијата. Се додека има региони и подрачја во светот со низок опфат на вакцинација ќе мутираат нови соеви.

После ви се криви Фајзер и Модерна.
Британија ти е доволно вакцинирана?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Да, затоа што има доволно вакцини да се имунизираат 70% од луѓето во светот! И да, затоа што најбогатите држави први ги разграбаа вакцините, а останатите ќе си чекаат или милостина во форма на донација или Ковакс.

Нели има уште најмалку 2 мутации кои се сега познати, а постоеле уште пред да започне имунизацијата? Башка тоа што вирусот може да мутира во природата, независно од човекот! :)
Тоа се нарекува вакцинален национализам. Богатите земји први и најмногу заграбија од новите вакцини.

Па така денес во Северна и Западна Европа има региони покриени со 75% со две дози. Додека во суб-сахарска Африка покриеноста со само една доза е околу 1.5%.

Само со рамномерна и правична распределба на вакцини низ целиот свет може да се постигне крај на епидемијата. Богатите земји може да постигнат 100% покриеност со две дози, но тоа ќе биде се за џабе ако од сиромашните невакцинирани земји мутираат нови соеви отпорни на анти-ковид вакцините.
Британија ти е доволно вакцинирана?
Ако алудираш на британскиот сој , тој произлезе кога во Британија имаше низок праг на покриеност со вакцинација.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Drugar ne ides u sud ako ima kaznen nalog protiv tebe.. kazneniot nalog stiga do sudijata i toj samo go potvrduva toa sto e napisano u kazneniot nalog.. Primer ti e za ovie sto pravat lazen PCR test, na granica sto gi fakjaat, ne idat po sudovi ednostavno pisuvas kaznen nalog so globa od 20e od 1 den, 100 dena.. na gladno srce plakjaat 2,000e i tia sve ide po itna postapka
Ееее, тогаш се исплати!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.645
Поени од реакции
38.835
Вакцинирани, невакцинирани се однесуваше на твојата реплика на членот @Ingvar така да тој дел си е таман.
Бидејќи има знак на еднакво помеѓу тоа дали ти како вакциниран или невакциниран (сеедно) можеш да ми пренесиш вирус тоа ми кажува само едно - останува на мене и мојот начин на самозаштита, а не дали ти си или не си вакциниран пошто можеш сепак да ми пренесиш.

Во однос на болниците,нема изговор, ама никаков друже, така да не се обидувај да ги браниш копилињава на власт.
Затворија фамилии, еден куп влегоа живи излегоа мртовци и нема тука изговор - 30 години се менуваат вмро и сдсм во болниците и нивна е вината и за кадрови решенија и за ситуацијата во која сега ни е здравството.
Крај краева имаа 4 години да сменат нешто, немој да ми речеш дека во 4 ггодини не беа способни санитарни јазли барем да направат - пошто веќе видовме како со чадори одат во вц по болници.

Така да, афери со респиратори, афери со вакцини, дозволување на говеда како Рон и слични здрави прави на 20+ години да се вакцинираат пред старци со хронични болести и ЕДЕН КУП мерки од видот седете дома затворени е само и само одговорност на министерот за смрт и на владата.

МНОГУ е погрешно да се префрлува вината на невакцинираните ;) - тоа не ја оправдува владата ни на секунда и прави дополнително поделби кај населението.
Друже генерале од уста не ме вадиш, многу сум те напатил со тоа што сум се вакцинирал. Извини што ме викнаа баш тој ден од вакцинација.мк требаше можда да не отидам па ти помалце гневен ќе беше на системов што те јебе 30 години.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Ако алудираш на британскиот сој , тој произлезе кога во Британија имаше низок праг на покриеност со вакцинација.
Бате пенис од колено не разбираш :)
А не пак за мутации да разговарам со тебе, како делта+, капа, капа+, ламбда, ламбда+.
Некој во Калифорнија, некој во Њујорк, некој во Британија откриени.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не се сложувам. Вакцината е ресурс кој има реална вредност. Ако го сакаш, ќе мора да го платиш. Така можеме да гледаме и од аспект на храната и водата (од хуман аспект, настрана останатите добра), каде огромен процент од населението гладува (што е случајот и кај нас). Дали треба некој друг да ги рани? Можеби оние кои сеуште ги цедат финансиски максимално. Не може даночните обврзници на САД да плаќаат вакцини за пола држави од Африканскиот континент, пример.

Ако Европа оди на 3та доза (како што оди САД), тек тогаш Африка нема да види вакцина во наредните 6 месеци т.е. ќе добие или купи недоволен број.

Вирусот може да мутира во природата. За брзината на темпото на мутирање не сум запознаен, но за 1 година имавме 4-5 познати мутации. Зборувам за периодот од појавата на вирусот до почетокот на имунизацијата. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да, затоа што има доволно вакцини да се имунизираат 70% од луѓето во светот! И да, затоа што најбогатите држави први ги разграбаа вакцините, а останатите ќе си чекаат или милостина во форма на донација или Ковакс.

Нели има уште најмалку 2 мутации кои се сега познати, а постоеле уште пред да започне имунизацијата? Башка тоа што вирусот може да мутира во природата, независно од човекот! :)
Трола, не му реплицирај
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Каков е ставот на талибаните за ковидот, ќе воведуваат ли задолжителни вакцини во Авганистан?
мене ме интересира кој сеа им прави пцр тестови пошто секој ден објавуваат статистика за, ковидов
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Друже генерале од уста не ме вадиш, многу сум те напатил со тоа што сум се вакцинирал. Извини што ме викнаа баш тој ден од вакцинација.мк требаше можда да не отидам па ти помалце гневен ќе беше на системов што те јебе 30 години.
Ти си бате пример на хипохондрична тетка и ништо повеќе.
Вакви како тебе ги има со лопата да ги ринеш и заради вашата паника пискате по форуми, фб и насекаде како ќе испоумреме сите, како сите треба да се вакцинираме, како мора и трета доза (пази само после и четврта да не треба), како слепо да веруваме на министерот за смрт и слични глупости на квадрат.

Ти кажав и порано, да речи филипче утре црнци од Сомалија ќе донесеме добро е тоа за вас, гарант ваквите како тебе ќе се тртат во први редови.

Ти можеби приватно си најпрекрасниот човек на свет, но впечатокот кој овде го оставаш е на едно вечно и недораснато дете кое своето поимање на светот инсистира да го наметне на другите по секоја цена - само затоа што системот така му наложил.

Тоа што системот е руиниран и не може да ти помогне утре ако се разболиш е друго 20 и не ти го посакувам да ти се случи - впрочем на никој тоа не посакувам, но добро видовме како си поминаа тие кои завршија во болнички кревет или на респиратор.

И да, бадијала го пишувам ова пошто повторно ќе биде реплика од типот хахаха ќе ве вакцинираме сите или хахахаха 30 години ве ебава некој па по нас викате.

Не друже, обратно е. ЦЕЛА триеска матер ебаа со државата, а пар ликови тука им аплаудирате и ги поддржавата во сите непромислени „мерки“.

Продолжете така, што да ти кажам.

Кога ти вакциниран можеш да ме заразиш мене невакциниран (*или вакциниран, сеедно) тогаш бадијала дискутираме за било што.
СЕ' останато паѓа во вода и останува на индивидуалната свест на човекот да се заштити себе си, не на колективното нешто за кое се залагате и го наметнувате како единствено правилно.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Лок даунот ко што реков секој различно го поднесува. Мене искрено не ми прави разлика.
Дечко ти живееш во затвор две години, само нема кој да ти каже и се тешиш дека живееш во најдоброто општество
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.645
Поени од реакции
38.835
Ти си бате пример на хипохондрична тетка и ништо повеќе.
Вакви како тебе ги има со лопата да ги ринеш и заради вашата паника пискате по форуми, фб и насекаде како ќе испоумреме сите, како сите треба да се вакцинираме, како мора и трета доза (пази само после и четврта да не треба), како слепо да веруваме на министерот за смрт и слични глупости на квадрат.

Ти кажав и порано, да речи филипче утре црнци од Сомалија ќе донесеме добро е тоа за вас, гарант ваквите како тебе ќе се тртат во први редови.

Ти можеби приватно си најпрекрасниот човек на свет, но впечатокот кој овде го оставаш е на едно вечно и недораснато дете кое своето поимање на светот инсистира да го наметне на другите по секоја цена - само затоа што системот така му наложил.

Тоа што системот е руиниран и не може да ти помогне утре ако се разболиш е друго 20 и не ти го посакувам да ти се случи - впрочем на никој тоа не посакувам, но добро видовме како си поминаа тие кои завршија во болнички кревет или на респиратор.

И да, бадијала го пишувам ова пошто повторно ќе биде реплика од типот хахаха ќе ве вакцинираме сите или хахахаха 30 години ве ебава некој па по нас викате.

Не друже, обратно е. ЦЕЛА триеска матер ебаа со државата, а пар ликови тука им аплаудирате и ги поддржавата во сите непромислени „мерки“.

Продолжете така, што да ти кажам.

Кога ти вакциниран можеш да ме заразиш мене невакциниран (*или вакциниран, сеедно) тогаш бадијала дискутираме за било што.
СЕ' останато паѓа во вода и останува на индивидуалната свест на човекот да се заштити себе си, не на колективното нешто за кое се залагате и го наметнувате како единствено правилно.
проблемот сте вие што мешате политика кај што не и е место. Поготово вие вмровчиња што се боревте за сендвичи на времето. Вие све гледате преку призмата на политиката а после за здравјето. Филипче ви е непријателот а не вакцините, затоа сте тука на темава и лаете 24/7. Освен оние како тенеке и бафра што нема спас за нив. Не се вакцините проблемот, него вие.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.595
Дечко ти живееш во затвор две години, само нема кој да ти каже и се тешиш дека живееш во најдоброто општество
Decko ovie 2 godini jas bev na 10 mesta niz AUS na odmori i po rabota. Pred covid pola god godisno pominuvav u hoteli niz svetot, ova za mene e odmor lol
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Ти си бате пример на хипохондрична тетка и ништо повеќе.
Вакви како тебе ги има со лопата да ги ринеш и заради вашата паника пискате по форуми, фб и насекаде како ќе испоумреме сите, како сите треба да се вакцинираме, како мора и трета доза (пази само после и четврта да не треба), како слепо да веруваме на министерот за смрт и слични глупости на квадрат.

Ти кажав и порано, да речи филипче утре црнци од Сомалија ќе донесеме добро е тоа за вас, гарант ваквите како тебе ќе се тртат во први редови.

Ти можеби приватно си најпрекрасниот човек на свет, но впечатокот кој овде го оставаш е на едно вечно и недораснато дете кое своето поимање на светот инсистира да го наметне на другите по секоја цена - само затоа што системот така му наложил.

Тоа што системот е руиниран и не може да ти помогне утре ако се разболиш е друго 20 и не ти го посакувам да ти се случи - впрочем на никој тоа не посакувам, но добро видовме како си поминаа тие кои завршија во болнички кревет или на респиратор.

И да, бадијала го пишувам ова пошто повторно ќе биде реплика од типот хахаха ќе ве вакцинираме сите или хахахаха 30 години ве ебава некој па по нас викате.

Не друже, обратно е. ЦЕЛА триеска матер ебаа со државата, а пар ликови тука им аплаудирате и ги поддржавата во сите непромислени „мерки“.

Продолжете така, што да ти кажам.

Кога ти вакциниран можеш да ме заразиш мене невакциниран (*или вакциниран, сеедно) тогаш бадијала дискутираме за било што.
СЕ' останато паѓа во вода и останува на индивидуалната свест на човекот да се заштити себе си, не на колективното нешто за кое се залагате и го наметнувате како единствено правилно.
Ја мислам дека Рон дебело трола освен ако не е некоја од првите анофишал демо верзии на вештачка интелигенција со многу пропусти и цд-то го фрлиле у канализација онака од прва...отпадните води го исфрлиле до некое населено место...деците што се играат у околина го нашле...го бапнале у виндовс 95-ка и овој заживеал again...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Значи и децата од 5-11 години да ги вакцинираме и ќе се среди работава.
Само Фаучи уште не знае кога ќе биде тоа, ама многу било битно сите да се вакцинираат.

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Drugar ne ides u sud ako ima kaznen nalog protiv tebe.. kazneniot nalog stiga do sudijata i toj samo go potvrduva toa sto e napisano u kazneniot nalog.. Primer ti e za ovie sto pravat lazen PCR test, na granica sto gi fakjaat, ne idat po sudovi ednostavno pisuvas kaznen nalog so globa od 20e od 1 den, 100 dena.. na gladno srce plakjaat 2,000e i tia sve ide po itna postapka
I vredi li 1000-2000 evra toa odenje u kafana

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom