Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.816
уште чекам коментар од експертите за вакцини тенеке и бијонс околу одобрувањето на фајзер од страна на ФДА и менувањето на статусот од итна употреба во одобрена за регуларна употреба.
... медицински не е оправдано според тоа како треба да се развие некоја вакцина, кога политиката - Бајден и парата- Фајзер се мешаат каде не им е местото поради финасиски интереси, тоа не значи дека бијонс и тенеке треба да ти одговорат, според мене можат да одобрат само трета доза на Фајзер, но не и класично одобрување поради непоминати целосни временски фази како треба да се развие една вакцина, а посебно несаканите реакции кои допрва се појавуваат, инаку да не кажам колку се паметни мерките на повлекување на америте од Авганистан со што допрва ќе видиме ние тука полоша криза од ова што ја имаме сега!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
... медицински не е оправдано според тоа како треба да се развие некоја вакцина, кога политиката - Бајден и парата- Фајзер се мешаат каде не им е местото поради финасиски интереси, тоа не значи дека бијонс и тенеке треба да ти одговорат, според мене можат да одобрат само трета доза на Фајзер, но не и класично одобрување поради непоминати целосни временски фази како треба да се развие една вакцина, а посебно несаканите реакции кои допрва се појавуваат, инаку да не кажам колку се паметни мерките на повлекување на америте од Авганистан со што допрва ќе видиме ние тука полоша криза од ова што ја имаме сега!
сега значи проблемот е што не поминале 15 години у развој. Не мислиш дека стотици милиони дози не се доволно една вакцина да биде одобрена? Мора тука да се умешаат масоните и бил гејтс?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
... зашто јас сум дете за да знам за тетанус? ти самиот настапи со тетанус „исклучиво со индикација“, навистина не знам, зошто е таа нервоза кај тебе? јас нема што да мислам за антиковид вакцината, јас само следам внимателно што се случува и пишувам свое мислење, како што ти пишуваш твое мислење!
Еве види колку си контрадикторна самата на себе!?
И тоа што го нашкраба по стоти пат е метафоричката "киша" ,сакам да се е*** ама нејќам да ми влезе.

Фактите стојат! Дали се за итна употреба или не.
Вакцините спасуваат животи, спречуваат симптоматска инфекција, помагаат да се заузда неконтролираното ширење на вирусот.
Тука може само да дискутираме колку, како и зошто. Да се расправаме за проценти, мерки, и се останато.
Ама фактите стојат! Досега во Мк од милион дози не умре никој, тешки реакции на една рака можеа да се избројат.
Колку животи ќе спасат е отворена дискусија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Bukvalno mene mi se desi ova.. Fevruari pozitiven, sam sedev u izolacija, april (posle 10-12 nedeli) zenata 3 dena temperatura i kasla kako kobilica, a ja spijam do nea, ja tesam i guskam sekoja nokj, a mene nisto ne mi bese.. znaci premnogu antitela sum imal..
Може и да немаш антитела, неекој луѓе се бесмртни на вирусов, едноставно ништо не му може.

Уште лани беа познати такви примери. Проценката се движеше од 5% до 20%.

Мое лично мислење е дека многу малце му се посветува внимание не IgA антителата, уствари сега имаше последниве недели барем две студии за тоа. Едноставно кај некој луѓе не може да влези вирусот преку назалната регија.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.816
Испревртен факт не може никако да биде спасувањето човечки животи.

Главната разлика помеѓу итна употреба наспроти целосно одобрување од ФДА е тоа што се потребни два месеци мониторинг, а не шест месеци. Е сега, кога ќе погледнеме ретроспективно на вакцините, пациентите генерално развивале несакани ефекти во рок од два месеци од аплицираната вакцина. Сега имаме повеќе од шест месеци искуство со овие вакцини и аплицоирани милиони дози, па не сме забележале ништо до сега што ќе не натера да веруваме дека ризиците ги надминуваат придобивките. Целосниот преглед на процесот е во тек и веќе слушаме дека Pfizer ќе има целосна дозвола од FDA до септември а и Moderna наскоро потоа. Тогаш очекувам да престанеш да збориш само за Фајзер и фокусот да го ставиш на Синовак и Синофарм.....затоа што и тие се итна употреба.

Налетав на податоци до 9 август. Според CDC, 8054 вакцинирани луѓе, позитивни на корона, дел од нив хоспитализирани, дел починати (веројатно улога треба да има и возраста на пациентот и евентуални коморбидитети). Оваа бројка наспроти 166 милиони целосно вакцинирани Американци. Види, баба ми има 93 години. Уредно си се вакцинира со Астра Зенека. Без разлика на вакцината, дури и да не е корона вирус во прашање, на таа возраст и еден најобичен вирус може да ја убие баба ми. Дури и да не е вирус во прашање, смртта е составен дел од животот и сосема очекувано е да настапи кога тогаш. Така што, настрана вакцините сите си имаме свој почеток и крај и ако на некој на 90+ години му дошол моментот, сулудо е ние да збориме за ефикасност на вакцина. Вчера баш ми збореше како паднала во двор и едвај успеала да стане. И тоа можело да ја убие на таа возраст.

Прво дека вакцините навлегувале во јадрото на клетката и ја модифицирале ДНК, после дека вакцините предизвикувале неплодност, па магнетизација, па сега итна употреба бла бла бла. Не знам што ќе биде вашиот следен аргумент, ама колку побрзо ги отфрлите таквите теории на заговор, а се информирате од релевантни извори, толку побрзо ќе се приближиме да крајот на ова лудило.

Мене лично не ме револтира толку многу тоа што некои неуки луѓе се скептични по прашање вакцинација, туку највеќе ме нервира развивањето разноразни непоткрепени теории на заговор кој дополнително ја хранат скепсата на народот.
... не знам што да речам, наместо да се дебатирам со членови кои немаат допирна точка со медицината, јас морам да се докажувам на медицински лица:facepalm:

ice_screenshot_20210822-201156.jpeg

зарем треба да ти докажам временски колку треба да се развие една вакцина? што три месеци.. шест месеци ми пишуваш, години....години се потребни, само 3,4 години треба експериментаална (предклиничка) фаза кај заморците да помине, а не пак да ти ги редам сега фазите кај клиничките студии (кај луѓето волонтери, доброволци), колку пати ги постирав ...треба ли пак?

Efchx4RXgAEeval.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Некни го читав мислам срамота за личност како Вело да дава ваков интервју. Сите негој прогнози утнати беа добро го снема со месеци па сега на инфомакс мора да се изјасни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
... не знам што да речам, наместо да се дебатирам со членови кои немаат допирна точка со медицината, јас морам да се докажувам на медицински лица:facepalm:

Прегледај го приврзокот 304392

зарем треба да ти докажам временски колку треба да се развие една вакцина? што три месеци.. шест месеци ми пишуваш, години....години се потребни, само 3,4 години треба експериментаална (предклиничка) фаза кај заморците да помине, а не пак да ти ги редам сега фазите кај клиничките студии (кај луѓето волонтери, доброволци), колку пати ги постирав ...треба ли пак?

Прегледај го приврзокот 304393
не мислиш дека за овие 60 години дека науката напреднала малце и не е потребно толку време? ти кога би знаела само јансен и слични фирми какви компјутери имаат за симулирање молекули за глава ќе се фатиш. :icon_lol: па и ја исмеваат џонсон вакцината дека била по шампонот крстена:pos:вие мислите офчари дека праат вакцини. Ах бе...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.018
Поени од реакции
11.208
Интересно.


“Дали пандмеијата ќе заврши, да по мене пандемијата заврши во мај месец 2021 година, но вистинското завршување на пандмеијата мислам дека ќе биде во април месец 2022 година. После тоа се ќе се смири. Дотогаш, очигледно од некои причини на светот му треба пандемија.”


Во право беше Венко. Незнам што толку плукате по него. Пандемијата кај нас според него заврши во Август 2021. Овој вели во Мај 2021 завршила. Абре си беше поглаварот на исламската верска заедница точен уште минатата година го прогласи короната за умрено. Всушност короната не ни постои, туку ова е сценарио создадено за одредени цели и причини.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Се надевам и мислам дека фејка дека е медицинско лице. Ако по некоја трагична случајност стварно е медицинско лице, Господ нека им е напомош на тие на кои им дава совети.
 
J

joli1

Гостин
не мислиш дека за овие 60 години дека науката напреднала малце и не е потребно толку време? ти кога би знаела само јансен и слични фирми какви компјутери имаат за симулирање молекули за глава ќе се фатиш. :icon_lol: па и ја исмеваат џонсон вакцината дека била по шампонот крстена:pos:вие мислите офчари дека праат вакцини. Ах бе...
Да, да, но евентуални нус појави после подолго време не можеш да ги откриеш без да има повеќегодишно тестирање. Не постои временска машина, разбираш?

Науката е моментално новата религија, луѓе кои што заслепени следат и веруваат дека се што научниците ќе кажат е точно, иако во минатото постојат милиони лажирани студии за кои што научници, доктори и компании биле платени.

Еве ти чист пример, у прошли век цигарите ги имаат рекламирано како здрави, на реклами се имаат појавувано претседатели, доктори, јавни личности (која коинциденција, а?), тутунската индустрија има плаќано научници за да не објавуваат студии и слично.

Исто и со марихуаната, у тек на војната против дрога, има една студија поради која до ден денес луѓето мислат дека травата те суши, а тоа е пунење на глувци со огромни количини на чад од марихуана, без никаков проток на воздух и тоа на подолг временски период, нешто што не се случува при нормална конзумација, ме разбираш?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.018
Поени од реакции
11.208
Добро де ете ги кинеските вакцини, тука се ЏонсонЏонсон, АстраЗенека и Спутник. Штом мРНА вакцината била сомнителна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.816
Еве види колку си контрадикторна самата на себе!?
И тоа што го нашкраба по стоти пат е метафоричката "киша" ,сакам да се е*** ама нејќам да ми влезе.
Фактите стојат! Дали се за итна употреба или не.
Вакцините спасуваат животи, спречуваат симптоматска инфекција, помагаат да се заузда неконтролираното ширење на вирусот.
Тука може само да дискутираме колку, како и зошто. Да се расправаме за проценти, мерки, и се останато.
Ама фактите стојат! Досега во Мк од милион дози не умре никој, тешки реакции на една рака можеа да се избројат.
Колку животи ќе спасат е отворена дискусија.
- факт дека треба да се вакцинираме да се заштитиме од тешки и опаки болести, факт е дека вакцината дава заштита од болести кои во минатото многу починале, факт е дека како изумот „пеницилин“ како антибиотик и изумот „вакцина“ е два чекори напред на човештвото, тука никој не оспорува!

****но околу класичните и антиковид вакцини ти ги мешаш работите****

1...тука пишуваме за АНТИКОВИД ВАКЦИНИ кои не не’ штитат целосно од болеста KOVID19, затоа што голем % се заразуваат токму со Sars-CoV-2 за што се вакцинирани, што за една класична вакцина не е карактеристика,

2...затоа што голем % вакцинирани го пренесуваат вирусот, а се вакцинирани имунизирани токму против тој Sars-CoV-2 , а тоа не е карактеристика на ниедна традиционална вакцина,

3...затоа што има % од луѓето кои фатално завршија по вакцинација или им се појавија краткорони несакани реакции, а за долгорочни несакани дејства посебно за новата нано технологија со мРНК допрва се сознава,

4... затоа што има % со бурна реакција на имуниот систем (цитокинска бура) при аплицирање на антиковид вакцината што не е карактеристика за класичните вакцини,

Поради овие 4 точки што ги напишав, антиковид вакцините не можат да бидат во ист кош со класичните вакцини, (ако го додадеме и времето на развивање од неполна година) и затоа се прогласени за ИТНА употреба- a vaccine has been approved by FDA or authorized for emergency use.
-така да ти ми „држиш беседа за бенефит на класични вакцини и вакцинација“ а мислиш за антиковид вакцини што не држи вода според тоа што самите институции го кажуваат тоа, искреноста е најдобра работа човек да има поверение и да се соочи со ризик или не, но погрешниот начин на објаснување, погрешен пристап се губи довербата која после тешко се враќа!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Добро де ете ги кинеските вакцини, тука се ЏонсонЏонсон, АстраЗенека и Спутник. Штом мРНА вакцината била сомнителна.
Ова ми е нерешена мистерија и мене! Штом толку ги страв од мРНА нека си се вакцинираат си кинески, руски!
Плус, сигурно Путин нема да го слуша Бил Гејц, а па Комунистичка Партија на Кина уште помалку :ROFLMAO:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.561
Се надевам и мислам дека фејка дека е медицинско лице. Ако по некоја трагична случајност стварно е медицинско лице, Господ нека им е напомош на тие на кои им дава совети.
Најдобар совет што сум го прочитал беше кога тврдеше дека најефикасно маската е да се носи само преку нос, устата да не биде покриена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom