Најекономично греење и ладење

Член од
28 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
44
Koliko vidim samočišćenje na G-Tech kod člana dextermid ili nema, ili ne funkcioniše, iako je probao obe kombinacije, i od streleca, i onu koju je proizvođač naveo. Zato bi bilo lepo čuti i iskustva drugih G-Tech vlasnika da li im i kako radi funkcija samočišćenja, da bi dextermid znao da li je možda u pitanju nekakav kvar kod njega, ili je marketinški trik u pitanju.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Кренавте бука околу ништо!
Таа функција "самочистење" во најдобар случај може да биде загревање на изменувачот како во мод греење. Толку!
Затоа и зимно време не ви се појавува, оти не е ништо друго сем обично загревање на изменувачот(ваљда без да дува) на неколку минути!
За лоша, не е лоша функција оти колку-толку го стерилизира изменувачот, ама не се крстите само на неа!!
Редовно чистење на мрежичките и обавезно визуелна проверка дали и колку прашина(како кал се прави) има на изменувачот! Ако има, тука загревање не помага!
Тогаш викајте мајстор за чистење или сами чистете си ја!
(а, моја препорака, посебно летно време... и да не е за чистење,на две недели испрскајте го изменувачот и мрежичките со специјално средство за чистење или разреден екосал користам јас.)
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Koliko vidim samočišćenje na G-Tech kod člana dextermid ili nema, ili ne funkcioniše, iako je probao obe kombinacije, i od streleca, i onu koju je proizvođač naveo. Zato bi bilo lepo čuti i iskustva drugih G-Tech vlasnika da li im i kako radi funkcija samočišćenja, da bi dextermid znao da li je možda u pitanju nekakav kvar kod njega, ili je marketinški trik u pitanju.
Probano i kaj mene na dve gtech nema takva funkcija ,inaku kako sto bese objasneto funcijata e so princip na zamrznuvanje na vnatresniot izmenuvac i posle so topenje sama treba da se izcisti AMA uste edna golema laga ,duri i dalecinskite ni se razlicni so drugiot clen.
A na drugata slika e ocigledna lagata ,bidejki veli na nekoi modeli a upatstvoto e konkretno za gtech. 20210816_184741.jpg

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Фала за одговорот, македонско упаство немаше во климата, само на англиски. Во упаството стои исто што и пишува на позадината на даљинското fun+mode за самочистење, temp+mode за откажување на оваа функција.
Пробав на fun+mode се слуша команда бип и појавува само на даљинско CL и толку ништо не мрда.
Пробав на temp+mode исто бип и повеќе не се појавува тоа трепкање вероватно го прекинав и го решив проблемот.
Потоа пробав со твојот совет light+ifeel ништо не се случува, нема ни сигнал бип дека се задава команда.
Дали воопшто има самочистење оваа клима или ако има тоа не работи кај мене според се ова што го пробав.
Некој нека пушти македонско упаство ако има можеби има подетално објаснување за сите овие функции!!!
Nema samocistenje ,ocigledno i za ova ne izlazale od GREE mk

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Ima takva funkcija, zatoa ne sirete dezinformacija, probano... testirano... funkcionira.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Ima takva funkcija, zatoa ne sirete dezinformacija, probano... testirano... funkcionira.
Probano i nema takva opcija i za da potvrdam deka nema so servis a da ne bidi molknenjeto na servis za djabe da si stavime opklada pa neka e i po vase .PROBANO I NEMA TAKVA OPCIJA kako sto veli clenot ,se pojavuva CL na dalecinsko edno bip na vnatresna i stoi izgasena ,nema auto clean ama ima samocistenje sto znaci deka sam fizicki mozis da pristapis so cistenje NO i toa nesmees sam bidejki nema da se priznaj garancijata .Znaci nisto od 360 patenti neupotreblivi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Probano i nema takva opcija i za da potvrdam deka nema so servis a da ne bidi molknenjeto na servis za djabe da si stavime opklada pa neka e i po vase .PROBANO I NEMA TAKVA OPCIJA kako sto veli clenot ,se pojavuva CL na dalecinsko edno bip na vnatresna i stoi izgasena ,nema auto clean ama ima samocistenje sto znaci deka sam fizicki mozis da pristapis so cistenje NO i toa nesmees sam bidejki nema da se priznaj garancijata .Znaci nisto od 360 patenti neupotreblivi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Шо мислиш дали со тоа што ја прекинав таа функција да не се појавува направив полошо или нема ефект по климата ако редовно ја чистам (мислам само на филтерот)
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Шо мислиш дали со тоа што ја прекинав таа функција да не се појавува направив полошо или нема ефект по климата ако редовно ја чистам (мислам само на филтерот)
Kaj mene dosega samo na ednata gtech ima pojaveno potsetnik za cistenje sto ocigledno e podesen so nekoj tajmer sto nema vrska od realnata sostojba bidejki toj se ima pojaveno ednas no sepak e dobra rabota oti nekoj nema da iscisti nikogas ako ne e i toj potsetnik , jas realno imam potreba od ednas na 4-5 nedeli da go cistam filterot bidejki raboti 24/7 na fan medium i koga veke se zatnuva filterot se oseka deka turbinata kako da ima neramnomerna rabota vo brzinata .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.548
Поени од реакции
33.780
Ovaa klima e so Mitsubishi Compresor proizvedena vo Chigo fabrikata vo kina moj sovet ti e povikaj monter servis i neka ja popravat najverojatno e kondenzatorot
Moj sovet ne ja menuvaj klimata popravi ja kvalitetna klima e
Ovaa se popravi za 1500 denari, smenija kondenzator i raboti besprekorno.

Kaj mene dosega samo na ednata gtech ima pojaveno potsetnik za cistenje sto ocigledno e podesen so nekoj tajmer sto nema vrska od realnata sostojba bidejki toj se ima pojaveno ednas no sepak e dobra rabota oti nekoj nema da iscisti nikogas ako ne e i toj potsetnik , jas realno imam potreba od ednas na 4-5 nedeli da go cistam filterot bidejki raboti 24/7 na fan medium i koga veke se zatnuva filterot se oseka deka turbinata kako da ima neramnomerna rabota vo brzinata .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Imam gtech dole u salon, i mene mi davase 88, probav so light + ifeel nisto ne se slucuva, isto i mode + fan ne saka. So mode + temp samo go iskluciv potsetnikot. Eve go dalecinskoto.

IMG_20210817_101309.jpg

IMG_20210817_101411.jpg
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Ovaa se popravi za 1500 denari, smenija kondenzator i raboti besprekorno.



Imam gtech dole u salon, i mene mi davase 88, probav so light + ifeel nisto ne se slucuva, isto i mode + fan ne saka. So mode + temp samo go iskluciv potsetnikot. Eve go dalecinskoto.

Прегледај го приврзокот 303788

Прегледај го приврзокот 303789
Ako sakas da igras lotarija i da se osiguras dali imas sreka ,togas treba na isklucena klima so nasoceno dalecinsko nakaj klimata da zadrzis istovremeno na mode +fan 5s i pojavuva CL na dalecisko i bipnuva klimata i ako si sreken dobitnik mozi ke proraboti ako ne togas poveke sreka so nekoj nareden model na gree (nikogas???).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Ovaa se popravi za 1500 denari, smenija kondenzator i raboti besprekorno.



Imam gtech dole u salon, i mene mi davase 88, probav so light + ifeel nisto ne se slucuva, isto i mode + fan ne saka. So mode + temp samo go iskluciv potsetnikot. Eve go dalecinskoto.

Прегледај го приврзокот 303788

Прегледај го приврзокот 303789
Ako sakas da igras lotarija i da se osiguras dali imas sreka ,togas treba na isklucena klima so nasoceno dalecinsko nakaj klimata da zadrzis istovremeno na mode +fan 5s i pojavuva CL na dalecisko i bipnuva klimata i ako si sreken dobitnik mozi ke proraboti ako ne togas poveke sreka so nekoj nareden model na gree (nikogas???).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom