Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Еве ги антиваксерските неписмени гомна, не веруваат, не носат маски, не се боцкаат, сакаат да одат по свадби... После куку ноне и оф леле што ме снајде...

Од 15 Септември јас не би примал не вакцинирани на лечење (освен оние кои не се вакцинирани поради вистинска причина во консултацијасо лекар)...

https://a1on.mk/macedonia/se-otvora-modularnata-bolnica-do-infektivna-po-naplivot-od-teshko-zarazeni-od-korona-vo-struga-gostivar-tetovo/
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Од 15 Септември јас не би примал не вакцинирани на лечење
Невакцинираните нема да ги примаат, вакцинираните се заштитени и може и да ги затвориме болниците.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Невакцинираните нема да ги примаат, вакцинираните се заштитени и може и да ги затвориме болниците.
па како вие ем не верувате, не се вакцинирате и го колабрирате системот после? И пак не верувате. Ради вас, ние не можеме основни здравствени услуги да имаме.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Тогаш зошто некој би плаќал придонеси за здравство што нема право да го користи.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.862
Поени од реакции
34.904
Зошто за оваа Џонсон не треба ревакцинација? Појака е или што?

Колега се вакцинирал со Џонсон и одма му издале потврда за вакциниран, кој патем се добива после втората доза во Германија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Еве ги антиваксерските неписмени гомна, не веруваат, не носат маски, не се боцкаат, сакаат да одат по свадби... После куку ноне и оф леле што ме снајде...

Од 15 Септември јас не би примал не вакцинирани на лечење (освен оние кои не се вакцинирани поради вистинска причина во консултацијасо лекар)...
:unsure:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Тогаш зошто некој би плаќал придонеси за здравство што нема право да го користи.
Абе види, не плаќај и среќно со приватно здравство? Опција е и тоа, нели.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Абе види, не плаќај и среќно со приватно здравство? Опција е и тоа, нели.
Па не е баш опција, мора да плаќаш.
Автоматски споено мислење:

Зошто за оваа Џонсон не треба ревакцинација? Појака е или што?

Колега се вакцинирал со Џонсон и одма му издале потврда за вакциниран, кој патем се добива после втората доза во Германија.
Чиста бирократија, ко една доза спутник или аз али решиле дека ќе иде една доза.
Автоматски споено мислење:

Ха, школо ќе пуштеле од септември.

Ме изнасмеаја. Стварно.
Кој бре ќе пушти дете у школо од септември?
Па повеќето саакаат децата да им идат во школо. Не планираат да ги осакатат во клучен период од развојот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Зошто за оваа Џонсон не треба ревакцинација? Појака е или што?

Колега се вакцинирал со Џонсон и одма му издале потврда за вакциниран, кој патем се добива после втората доза во Германија.
Таа е направена за една доза. Векторска е колку што знам, како АЗ или Спутник. Ако се сеќавам добро и кога ја правеле АЗ мислеле само за една доза да е направат ама се одлучиле за две пошто дава поголем имунитет, иако најголемиот имунитет се добива после првата доза. Е сега Џонсон не сум сигурен колку е добра со делтава. Ја даваат на настани пример ако има концерт или натпревар а аргумент е дека само една доза треба да важиш како целосно вакциниран. Подобрo така него ич. Али почнаа во Германија да не ја даваат повеќе како и АЗ. Имам и слушнато веќе поединечни луѓе кои примиле втора доза мРНА после Џонсон. Иако засега нема официјална препорака ама има матични им ја препорачуваат на луѓето. Сепак од 100м дадени дози мислам само 2,5м беа Џонсон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
@teneke , повели Тенеке графикони во прилог на мојата статистика.


Прегледај го приврзокот 303658

Прегледај го приврзокот 303659

Изовр за графиконите е израелското министерство за здравство.
Супер е ова, оди сега во Израел да му објасниш зошто во август 90% од тешко болните и умрените му се целосно вакцинирани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Па повеќето саакаат децата да им идат во школо. Не планираат да ги осакатат во клучен период од развојот.
Не е така.
Автоматски споено мислење:

Супер е ова, оди сега во Израел да му објасниш зошто во август 90% од тешко болните и умрените му се целосно вакцинирани.
Еве му објаснуем - повеќето се вакцинирани пошто ретко каде може невакциниран у Израел да се најде. Е сеа, најди статистика колку посто од вакцинираните се разболеле, а колку од невакцинираните.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Не е така.
Автоматски споено мислење:


Еве му објаснуем - повеќето се вакцинирани пошто ретко каде може невакциниран у Израел да се најде. Е сеа, најди статистика колку посто од вакцинираните се разболеле, а колку од невакцинираните.
Израел не е толку извакциниран, провери статистика пред да пишиш вакво нешто.
Но, еве и да е така нивото на болни му се приближува до јануарските бројки кога само што почнаа со вакцинирање.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Супер е ова, оди сега во Израел да му објасниш зошто во август 90% од тешко болните и умрените му се целосно вакцинирани.
Тенеке, ај пивни си едно еспресо од мене.

На графикот ти пишува дека најголем број од тешките случаи се невакцинирани. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom