Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
31
Kakva e sostojbata vo bt konzulat Za prvo slikanje koja e procedurata i kolku vreme od slikanjeto do pasos na raka ?
Dali vo Konzulat Bitola go podignavte drzavjanstvoto, koga go podignavte i koga stigna pismoto vo opshtina Sredec -Sofija,za da dobiete matichn broj.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
ПОСРЕДНИЦИ И НИВНИТЕ КЛИЕНТИ (со чест на исклучоци)

Да се биде посредник значи да се има целосен увид во процедурата во секој момент и потполно да се познаваат законите и документацијата потребни за стекнување со бг пасош.

Наместо тоа добивате "посредници" кои:

- Се учат во од, на Ваш грб;
- Слушнато - недослушнато и погрешно пренесено е секојдневие;
- Почетокот е со една цена, за на крај таа да биде многу повисока од претходната - договорена на старт;
- Однесувањето обично им е дрско, а всушност "работи" во Ваш интерес;
- Еден куп примери на недоставена и некомплетна документација заради дадена слепа доверба кон посредникот;
- Недостапност на тел и социјални медиуми;
- Ветување на пасош за ДВЕ години;
- "Имам свој човек таму, без грижи, али ќе треба да го почастиш нешто";
- Врска немаат кога и на колку време комисиите заседаваат и потпишуваат;
- Врска немаат за измените во процедурата додека некој од клиентите не им отвори очи или не прочитаат тука или на фб;
- За новата процедура уште од сега лажат дека имаат свој човек во Софија кој ќе им изваде предок во матична служба со документи со сФе (цената е просек колку една добра кола од 2008 годиште);
- За патување СЕКОГАШ лажат се' додека не соберат нова група во кола и колата не им е фул;

Во принцип ретко да налетате на некој од нив што си ја брка работата поштено и добро е информиран.

Луѓето кои им се клиенти во добар дел немаат време, живци и се уплашени да одат сами па барајќи сигурност и релевантност обично се впуштаат во потрага по "добар" посредник. Притоа, својата долгогодишна мака во тешката процедура ја потиснуваат со надеж дека кај некој таму ќе се разбуди човечкото во него и ќе ги донесе до крајната цел (пасош) - притоа не проверувајќи статуси, не знајќи ги своите броеви на преписки и молби, како и не проверувајќи ја документацијата што се доставува до бг институциите (сè тоа е оставено на посредникот).

На крај, голем дел од пропалите таксисти алкохоличари, дел бивши робијаши и сеоски трчај-лажговци се богатат на грбот на напатен народ и живеат живот на висока нога затоа што има кој да лажат.

Добро отворете очи кому давате доверба!
Барајте отчет за секој Ваш даден цент!
Барајте достапност на моб и соц мрежи!
Барајте увид во СИТЕ документи и појаснување за истите пред да бидат проследени до институции.
Барајте инфо и ОДГОВОРНОСТ за рокови, измени и компликации во текот на процедурата!
Барајте почит!
Вие ги плаќате, должни се да работат во Ваш интерес!

Особено сега, со измените во процедурата, се накотија како печурки после дожд. До некни не знаеа дека после 15.07.2021 не важат веќе редици пред МП и има нови термини, а се тепаат да Ве водат во повеќегодишна (нова) процесура за ЕУ пасош.

Пазете се себе си и Вашата иднина, не дозволувајте да Ве изманипулира кој стигне.

Поддршката која ја добивате на овој форум е секогаш јавна и БЕСПЛАТНА, во спротива пријавувајте обиди за наплата и посредување до мод и админ тим.

Со почит,
Генерал.

(п.с. Постот е инспириран од многуте реакции во инбокс изминатите месеци, како и голем бр на примери низ темата што се појавиле овие години откако се интензивираа започнувањата на постапки за стекнување со БГ државјанство)
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
ПОСРЕДНИЦИ И НИВНИТЕ КЛИЕНТИ (со чест на исклучоци)

Да се биде посредник значи да се има целосен увид во процедурата во секој момент и потполно да се познаваат законите и документацијата потребни за стекнување со бг пасош.

Наместо тоа добивате "посредници" кои:

- Се учат во од, на Ваш грб;
- Слушнато - недослушнато и погрешно пренесено е секојдневие;
- Почетокот е со една цена, за на крај таа да биде многу повисока од претходната - договорена на старт;
- Однесувањето обично им е дрско, а всушност "работи" во Ваш интерес;
- Еден куп примери на недоставена и некомплетна документација заради дадена слепа доверба кон посредникот;
- Недостапност на тел и социјални медиуми;
- Ветување на пасош за ДВЕ години;
- "Имам свој човек таму, без грижи, али ќе треба да го почастиш нешто";
- Врска немаат кога и на колку време комисиите заседаваат и потпишуваат;
- Врска немаат за измените во процедурата додека некој од клиентите не им отвори очи или не прочитаат тука или на фб;
- За новата процедура уште од сега лажат дека имаат свој човек во Софија кој ќе им изваде предок во матична служба со документи со сФе (цената е просек колку една добра кола од 2008 годиште);
- За патување СЕКОГАШ лажат се' додека не соберат нова група во кола и колата не им е фул;

Во принцип ретко да налетате на некој од нив што си ја брка работата поштено и добро е информиран.

Луѓето кои им се клиенти во добар дел немаат време, живци и се уплашени да одат сами па барајќи сигурност и релевантност обично се впуштаат во потрага по "добар" посредник. Притоа, својата долгогодишна мака во тешката процедура ја потиснуваат со надеж дека кај некој таму ќе се разбуди човечкото во него и ќе ги донесе до крајната цел (пасош) - притоа не проверувајќи статуси, не знајќи ги своите броеви на преписки и молби, како и не проверувајќи ја документацијата што се доставува до бг институциите (сè тоа е оставено на посредникот).

На крај, голем дел од пропалите таксисти алкохоличари, дел бивши робијаши и сеоски трчај-лажговци се богатат на грбот на напатен народ и живеат живот на висока нога затоа што има кој да лажат.

Добро отворете очи кому давате доверба!
Барајте отчет за секој Ваш даден цент!
Барајте достапност на моб и соц мрежи!
Барајте увид во СИТЕ документи и појаснување за истите пред да бидат проследени до институции.
Барајте инфо и ОДГОВОРНОСТ за рокови, измени и компликации во текот на процедурата!
Барајте почит!
Вие ги плаќате, должни се да работат во Ваш интерес!

Особено сега, со измените во процедурата, се накотија како печурки после дожд. До некни не знаеа дека после 15.07.2021 не важат веќе редици пред МП и има нови термини, а се тепаат да Ве водат во повеќегодишна (нова) процесура за ЕУ пасош.

Пазете се себе си и Вашата иднина, не дозволувајте да Ве изманипулира кој стигне.

Поддршката која ја добивате на овој форум е секогаш јавна и БЕСПЛАТНА, во спротива пријавувајте обиди за наплата и посредување до мод и админ тим.

Со почит,
Генерал.

(п.с. Постот е инспириран од многуте реакции во инбокс изминатите месеци, како и голем бр на примери низ темата што се појавиле овие години откако се интензивираа започнувањата на постапки за стекнување со БГ државјанство)
Sve sto si napisao je 100% tacno.
Iz iskustva tvrdim da 8/10 posrednika su losi i ne sluze nicemu,osim da vam naplate i do 50% vise od prvobitne dogovorene cene.
 
Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Sve sto si napisao je 100% tacno.
Iz iskustva tvrdim da 8/10 posrednika su losi i ne sluze nicemu,osim da vam naplate i do 50% vise od prvobitne dogovorene cene.
Potpuno se slazem sa Generalom da je to tako, dali smo brdo para i cak su nam ime pogresili ccc... :/
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Слушај бе геј,те цитирав тебе за да прочита човекот дека е погрешно Y да му стои пошто не можам мислењето да му го најдам.Иначе ке прошетам али со сестра ти,ти ибам семката посредник усран што не ја знае процедурата
Odgovaram na tvojot post, a ova vazhi i za Martin..
Na kirilica J ne postoi vo Bg, a se zamenuva so I so apostrov..
Sho se odnesuva do latinicata a ako zbouvame konkretno za problemot na JURGENROB - ne zboruvam so kompletna samodoverba ama spored mene mislam deka treba da bidi isto, ako e na Makedonski Илијев na latinica treba da e Ilijev, i onaka delot kade shto go pishi imeto i prezimeto na latinica treba da e internacionalno..
Druga rabota, dojdovte do sukob za lichnosti shto bukvalno spijat prostum i na odenje.. Neka ne mi zameri JURGENROB ama taka si e...zatoa po site institucii se opomenuva, a i da ne se opomenuva, tvoja dolzhnost e da si proverish podatoci..toa e za tebe za ti da nemash dopolnitelni problemi.. Opulete ochi ne spijte..Bidete kopilinja malku, veruvajte ama sepak proverete, nishto ne ve koshta..
I ushte edna rabota za kraj, eden pozdrav do Dile Jorgachev.. Ako pcuesh i navreduvash neznachi deka ke bidish vo pravo. Vo pravo mozhish da bidish ako iznesish dobri fakti i dokazi za ona shto go tvrdish, a so pcuenje i navredi samo se motivirate so sogovornikot na nova doza pcovki i navredi i toa paralelno i istovremeno vo period koga duzina chlenovi sedat i chitaat tuka so nadezh deka ke najdat neshto korisno apropo nivniot problem ili potreba ili shto i da e... Cela sreka shto naleta na Martin, pa zavrshi navreme tretmanot na koj ke bea prinudeni eden kup chlenovi tuka, da beshe Martin nekoj koj smeta deka vo zhivotot i vo ovaj 21vi vek se se reshava so navredi, pcovki i nasilstvo, imashe da se davite do utre sabajle.
I samo ushte edna rabota da napomenam, a ova ne vazhi za Dile..
Ako ima tuka nekoj koj cheka za pasosh, ako ima nekoj shto odi po ambasadi za bilo kakvi vizi, a sepak toj nekoj e choek poln so omraza, kletoshtilok, nerazbiranje, nechovechnost, kompleksi... ako toj nekoj zhivee za da osuduva postapki na drugi lichnosti, da ogovara pozadi grb, da kodoshi i da nanesuva zlo... Ako samo ima takvi luge shto ke se.pronajdat vo se ova shto go napishav, otkazhete se i od bugarski pasosh i od site vizi, za vas nema mesto ni vo evropa ni vo svetot, i nemojte da idite tamu kade shto ke odam jas, zoshto jas sum izbegal od ovde od takvi kako VIE.. Za leb ke trpam ama za moral ne.. Ako ima tuka luge shto sakaat da izlezat od Vukojebina a Vukojebina im e naselena vo dushite podli i zli, ostanete si tuka.. Ova ne e naredba, molba e...
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Dali vo Konzulat Bitola go podignavte drzavjanstvoto, koga go podignavte i koga stigna pismoto vo opshtina Sredec -Sofija,za da dobiete matichn broj.
Cela procedura preku sofia podiganje drzavljanstvo i zapisuvanke opstina sredec e sega stignav do slikanje no ne mozam da idam vo sofia poradi premnogu obvrski
 
Член од
2 јануари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
7
Имав закажано термин за интервју на 07.01.2022 и денес ми стигна мејл од Правосудие дека терминот ми е откажан.
Дали има некој со слично искуство?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Имав закажано термин за интервју на 07.01.2022 и денес ми стигна мејл од Правосудие дека терминот ми е откажан.
Дали има некој со слично искуство?
Ke ti go odzemat drzavjanstvoto... zatoa.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Имав закажано термин за интервју на 07.01.2022 и денес ми стигна мејл од Правосудие дека терминот ми е откажан.
Дали има некој со слично искуство?
Dali ima obrazlozenie za pricinata zosto e otkazan?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Имав закажано термин за интервју на 07.01.2022 и денес ми стигна мејл од Правосудие дека терминот ми е откажан.
Дали има некој со слично искуство?
Пуштени се нови термини со блиска иднина, закажи си нова дата која ти одговара... имаш за октомври 2021



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 март 2019
Мислења
21
Поени од реакции
50
Dobar den
Sakam da prasam
Mene mi izleze ukazot maj 2021
Prvo prativ molba da mi go pratat vo Skopje
Potoa i rezervirav termin za vo mart
Sega sakam da odam da go podignam drzavjanstvoto i da se slikam
Kako bi bila najdobra i najbrza opcija za podiganje?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Sve sto si napisao je 100% tacno.
Iz iskustva tvrdim da 8/10 posrednika su losi i ne sluze nicemu,osim da vam naplate i do 50% vise od prvobitne dogovorene cene.
99% od nas startuvaat so posrednik ( polni optimizam, neli sme go izabrale najdobriot koj veruva pasos za 6 meseci) bidejki spansko selo e celata procedura. I na 101% od nas glavno posle intervju ne zaebuva posrednikot, pa si Googlame cajre i sletuvame na forumov❤

I da ne bidam pogresno sfatena, no od srce bi platila membership fee ili baner ako nekoj od ovie luge sto vodat i pomagaat eden den napravat svoj sajt na ovaa tema i dobijat barem 0.1% od taksite za posrednicite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom