Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Ne stanuva zbor za toa dali da se dadat 1800 den za potvrda ili ne, tuku za tolkuvanje na noviot zakon i sostojbite vo koi se najdovme. Ako se nema trpenie da se razbere diskusijata i da se navleze vo problemot so cel da se pomogne, zatoa sto ve interesira samo sopstveniot status, skokajte gi tie postovi i ne nosete pogresni zaklucoci
Na poslednite nekolku strani lugeto ti objasnuvaat a ti im kontriras. Problemot taka nema da si go resis. Iscitaj mislenja pa prifati koe najveke ti odgovara, a potoa spodeli ovde iskustvo za da mozebi pomognes na nekoj drug.

I Sekoj go interesira sopstveniot status,no go cita forumov so nadez deka ke nauci nesto sto bi mu pomognalo.

se nadevam Deka ke go najdes pravoto resenie na tvojot problem i ti posakuvam mnogu sreka.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Na poslednite nekolku strani lugeto ti objasnuvaat a ti im kontriras. Problemot taka nema da si go resis. Iscitaj mislenja pa prifati koe najveke ti odgovara, a potoa spodeli ovde iskustvo za da mozebi pomognes na nekoj drug.

I Sekoj go interesira sopstveniot status,no go cita forumov so nadez deka ke nauci nesto sto bi mu pomognalo.

se nadevam Deka ke go najdes pravoto resenie na tvojot problem i ti posakuvam mnogu sreka.
Toa sto go objasnuvaat lugjeto ne znaci deka e tocno, a jas im kontriram vrz osnova na moite informacii, koi se provereni, se so cel da ne gi stavat drugite vo zabluda. A ufrlanje so zaklucoci bez da se navleze vo problematikata moze samo da im nastetat na drugite.
Tocno deka sekoj go interesira sopstveniot status, no ne treba da se bide netrpeliv i povrsen vo zaklucoci povrzani so diskusiite koi se vo korist na drugite.
Mene mi e jasna mojata situacija, mojata diskusijata bese za da se pomogne za tie sto apliciraat po noviot zakon, i tolkuvanje na noviot status, se so cel da se pomogne na novite i tie sto se na toj status. Toz e idejata na forumov.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Ако некој добие "НОВ" статус врз основа на СТАРА процедура која ја започнал Бог знае кога има две опции:

1. Да му верува на Бани, која му верува на Лазар дека ќе ги прегледаат документите по нов закон ИАКО се поднесени по стар и да не носи потврда.
2. Едноставно да однеси потврда и да не фрла 5 години по вода чекање и нерви па да си игра лото заради едно ливче.

ТОЛКУ е едноставно. Дискусијата по ова прашање е исцрпена.

Секој со своите ставови и убедување (впрочем како и за се' останато во животот).
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Toa sto go objasnuvaat lugjeto ne znaci deka e tocno, a jas im kontriram vrz osnova na moite informacii, koi se provereni, se so cel da ne gi stavat drugite vo zabluda. A ufrlanje so zaklucoci bez da se navleze vo problematikata moze samo da im nastetat na drugite.
Tocno deka sekoj go interesira sopstveniot status, no ne treba da se bide netrpeliv i povrsen vo zaklucoci povrzani so diskusiite koi se vo korist na drugite.
Mene mi e jasna mojata situacija, mojata diskusijata bese za da se pomogne za tie sto apliciraat po noviot zakon, i tolkuvanje na noviot status, se so cel da se pomogne na novite i tie sto se na toj status. Toz e idejata na forumov.
Bani, normalno e deka sekoj go interesira negoviot status, mene konkretno polozitelno. Ama isto i mene me interesira da znam sto e rabotata so ovie proverki na finalna i dali ponatamu ke gi priznavaat potvrdite od BG zdruzenijata vrz cija osnova se izdadeni proishodite od DABC, bidejki moze da se sluci i viceprezidentot da ne ja priznava potvrdata i proishodot od DABC, pa da ne pocnat i tamu da pravat problemi, a od status polozitelno nema vrakanje na dopolnitelna, tuku samo ukaz i ne daj boze otkaz.

Pa preku tebe, bi sakal da upatam apel do bugarskite zdruzenija vo Makedonija, konkretno do Lazar, Marinela i ako ima nekoj drugi, ne samo da isprakaat protesti ili ne znam sto preku ambasada/konzulat, bi bilo korisno da iskontaktiraat so sluzbite vo Bugarija odgovorni za ovaa momentalna situacija i da ni dadat objasnuvanje sto tocno se slucuva, sto baraat konkretno za dopuna da se nosi, zosto e ovoj problem so potvrdite od zdruzenijata i na koj nacin vo idnina ke se podnesuvaat dokumenti za bugarsko drzavjanstvo i dali ke vazat i ponatamu potvrdite od zdruzenijata ili ne.

Kako oficijalni zdruzenija naznaceni od bugarskata drzava vo Makedonija, nivna dolznost e barem da ne izvestat sto se slucuva so cela ova situacija. Djabe e ako jas, ti i bilo koj pisuvame i se javuvame po institucii, zosto nema nikoj da ni odgovori. Veruvam deka zdruzenijata mozat toa da go napravat oficijalno i da ne izvestat site sto ponatamu. Sigurno go citaat i Lazar i Marinela ovoj forum, pa eve gi zamoluvam licno i od ime na site sto se vo procedura za bugarsko drzavjanstvo da se potrudat da ni dadat odgovor vo vrska so ovaa novo nastanata situacija. Fala vi.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ако некој добие "НОВ" статус врз основа на СТАРА процедура која ја започнал Бог знае кога има две опции:

1. Да му верува на Бани, која му верува на Лазар дека ќе ги прегледаат документите по нов закон ИАКО се поднесени по стар и да не носи потврда.
2. Едноставно да однеси потврда и да не фрла 5 години по вода чекање и нерви па да си игра лото заради едно ливче.

ТОЛКУ е едноставно. Дискусијата по ова прашање е исцрпена.

Секој со своите ставови и убедување (впрочем како и за се' останато во животот).
Zaklucocive se potpolno izvrteni od toa sto e vistinski zaklucok od celata diskusija, no nema svrha poveke da repliciram, koj cita vnimatelno ke mu bide jasno.
Автоматски споено мислење:

Bani, normalno e deka sekoj go interesira negoviot status, mene konkretno polozitelno. Ama isto i mene me interesira da znam sto e rabotata so ovie proverki na finalna i dali ponatamu ke gi priznavaat potvrdite od BG zdruzenijata vrz cija osnova se izdadeni proishodite od DABC, bidejki moze da se sluci i viceprezidentot da ne ja priznava potvrdata i proishodot od DABC, pa da ne pocnat i tamu da pravat problemi, a od status polozitelno nema vrakanje na dopolnitelna, tuku samo ukaz i ne daj boze otkaz.

Pa preku tebe, bi sakal da upatam apel do bugarskite zdruzenija vo Makedonija, konkretno do Lazar, Marinela i ako ima nekoj drugi, ne samo da isprakaat protesti ili ne znam sto preku ambasada/konzulat, bi bilo korisno da iskontaktiraat so sluzbite vo Bugarija odgovorni za ovaa momentalna situacija i da ni dadat objasnuvanje sto tocno se slucuva, sto baraat konkretno za dopuna da se nosi, zosto e ovoj problem so potvrdite od zdruzenijata i na koj nacin vo idnina ke se podnesuvaat dokumenti za bugarsko drzavjanstvo i dali ke vazat i ponatamu potvrdite od zdruzenijata ili ne.

Kako oficijalni zdruzenija naznaceni od bugarskata drzava vo Makedonija, nivna dolznost e barem da ne izvestat sto se slucuva so cela ova situacija. Djabe e ako jas, ti i bilo koj pisuvame i se javuvame po institucii, zosto nema nikoj da ni odgovori. Veruvam deka zdruzenijata mozat toa da go napravat oficijalno i da ne izvestat site sto ponatamu. Sigurno go citaat i Lazar i Marinela ovoj forum, pa eve gi zamoluvam licno i od ime na site sto se vo procedura za bugarsko drzavjanstvo da se potrudat da ni dadat odgovor vo vrska so ovaa novo nastanata situacija. Fala vi.
@Altair75 , jas veke zboruvav nekolku pati so zdruzenijata, odgovorot e deka se zateceni od ova sto se slucuva so toj status i deka ne znaat kako ke se zavrsi. Prakticno se sproveduva noviot zakon na stari molbi. Rekoa deka komuniciraat so konzulat j so MP i im ukazuvaat. Rekoa deka im e odzemena nadleznosta da izdavaat potvrdi zatoa sto se veke nevazecki. Toa se obiduvam celo vreme da go prenesam sto ne mozam da se razberam so nekoi od clenovive na forumov. Jas na nekoi od clenovive sto se uste na finalna a nemaat dostaveno dokumenti izdadeni od bugarski organi veke im rekov da vrsat pritisok na bg klubovite od koi im se zemeni potvrdite. Nikoj ne moze da znae dali i vie sto ste na polozitelno moze da bidete zagrozeni. Daj boze da ne ste. Mozebi e korisno kolku sto mozete poveke od vas da se javite do klubovite i da vrsite pritisok da doprinesat kolku stk mozat ova da se resi. I Lazar i Marinela isprakaat pismeni protesti so sekoj nas prddmet koj go ima toj status. Ne znam dali tvojov apel ke dojde do niv, mozebi ne e loso sto poveke od vas da vospostavi direkten kontakt so niv. Lugjeto se mnogu ljubezni i custvuvaat obvrska da pomognat kolku sto mozat za svoite klienti.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836

bukva J nemaat namesto J bugarite koristat i so apostrov gore...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не го лажи човекот,потполно исто треба да му стои во бугарскиот како што е во Македонскиот испишано на латиница.Секаде каде што ке го покаже бугарскиот пасош и било како друг Македонски документ ке му направат проблем.Пример,оди на џандар у Немачка дај му бг пасош со Y и мк возачка каде што го пишува со J па да видиш каков проблем ке си направиш.
Автоматски споено мислење:

Уште 3 пасоши да извадите,не само бугарски,па и амерички,француски во секој од нив името на латиница треба да биде потполно исто како во Македонскиот,инаку ке имате проблеми
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Не го лажи човекот,потполно исто треба да му стои во бугарскиот како што е во Македонскиот испишано на латиница.Секаде каде што ке го покаже бугарскиот пасош и било како друг Македонски документ ке му направат проблем.Пример,оди на џандар у Немачка дај му бг пасош со Y и мк возачка каде што го пишува со J па да видиш каков проблем ке си направиш.
Автоматски споено мислење:

Уште 3 пасоши да извадите,не само бугарски,па и амерички,француски во секој од нив името на латиница треба да биде потполно исто како во Македонскиот,инаку ке имате проблеми
nit go izlazav nit pa ke go lazam, samo mu prativ transkript na kirilica so germanska azbuka, a da te opismenuvam ne mozam toa da go pravam... nit sum ti nekoj sto go znaes i poznavas za ova tvoe malogragansko ponasanje da ti go trpam!
aj setaj i ne mi se zamaraj...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Kakva e sostojbata vo bt konzulat Za prvo slikanje koja e procedurata i kolku vreme od slikanjeto do pasos na raka ?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Слушај бе геј,те цитирав тебе за да прочита човекот дека е погрешно Y да му стио пошто не можам мислењето да му го најдам.Иначе ке прошетам али со сестра ти,ти ибам семката посредник усран
вади тоа малограѓанското од тебе и пукај ја темава со оф топици и ајде ете јас ќе се повлечам зошто моето ниво и степен на образование и домашна култура не ми налага на вакво ниво да се спуштам, сепак ќе ме победиш на искуство...

фати си мотиката и глеј си бавчата... како што јас не сум ти битен фактор у твојот живот, ти во мојот си уште понебитен... како да ти објаснам... ти за мене вредиш 0 (нула) денари...

а после овој пост колку сакаш пцуј и прави ме каков сакаш и што сакаш пишувај, не сме исто ниво за да можеме да комуницираме... во сосема различни лиги и светови живееме каде јас никогаш нема да можам да го доживеам твоето ниво нит ти моето!
Биди ми поздравен и секое добро ;)
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Uste nie na polozitelno da go jademe radi novite zakoni posle 5 godini procedura ke bide veselo. Gospod neka ni e na pomos na site. So Bugarite ne znaes na sto si do posledno.:tapp:
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Не го лажи човекот,потполно исто треба да му стои во бугарскиот како што е во Македонскиот испишано на латиница.Секаде каде што ке го покаже бугарскиот пасош и било како друг Македонски документ ке му направат проблем.Пример,оди на џандар у Немачка дај му бг пасош со Y и мк возачка каде што го пишува со J па да видиш каков проблем ке си направиш.
Автоматски споено мислење:

Уште 3 пасоши да извадите,не само бугарски,па и амерички,француски во секој од нив името на латиница треба да биде потполно исто како во Македонскиот,инаку ке имате проблеми
Mene pred da se slikam me prasaja dali sakas da ti bidi imeto so Y ili so J i normalno odbrav kako na makedonskiot
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Mene pred da se slikam me prasaja dali sakas da ti bidi imeto so Y ili so J i normalno odbrav kako na makedonskiot
Пријател имаше проблеми и мораше да го менува пасошот поради ваков проблем.Оној момент кога ке ти побараат документ од Македонија да дадеш и го споредат со презимето у пасошот,моментално проблем ке имаш
Автоматски споено мислење:

ж

Dobro, a togas na tie so srpsko prezime? mislam deka sto so CH
Исто треба бе другар,латиница си е латиница.Исто како што е у српскиот пасош.Y ке ти го сметаат за различно од Ј.
Автоматски споено мислење:

Пријател имаше проблеми и мораше да го менува пасошот поради ваков проблем.Оној момент кога ке ти побараат документ од Македонија да дадеш и го споредат со презимето у пасошот,моментално проблем ке имаш
Автоматски споено мислење:


Исто треба бе другар,латиница си е латиница.Исто како што е у српскиот пасош.Y ке ти го сметаат за различно од Ј.
Не може пример Jovanovich да го пишат Yovanovich.Мора со Ј
 

Kajgana Shop

На врв Bottom