Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.405
Зашто тогаш во Британија не се одобрени вакцините за деца. Знаеме дека ќе ја подобри општата состојба, меѓутоа ете не ги препорачуваат. Лошо си прочитала нешто. Ниедна вакцина/лек нема да биде одобрена доколку кост бенефитот во споредба со болеста за индивидуата е полош.
Затоа што сеуште не се доволно испитани на деца под 12 годишна возраст. Во тек се клинички студии за таа возрасна група. Доколку успешно се поминат фазите, можеби ќе може да се употребуваат.

@Aceso во која наука? И знаеш дека може да дојде и до колизија меѓу 2 научни дисциплини кои негуваат различни ставови?

По првичниот Сарс-Ков, дел од оние кои го прележале сеуште имаат антитела. Ставот на науката е дека за Сарс-Ков-2 е дека прележаните треба да се вакцинираат, ама има различна интерпретација во однос на временската рамка. Така Пановски изјави дека луѓето кои се заразиле оваа година нема потреба да се вакцинираат затоа што имаат имунитет (вообичаено) 2 години.

Природниот имунитет може да е и траен, сеуште не се знае, ама од друга страна има и лица кои немаат антитела или имаат малку антитела и по прележувањето. Не знаеме ни дали вакцината креира траен имунитет, ако го земеме ставот на СЗО (наука, нели) дека можеби ќе треба критичната група граѓани да се вакцинира секоја сезона! Во одредени држави веќе се оди на варијанта со 3та доза (за дополнителна заштита)! Очекувам и тука студии и пак зборување во името на науката.

ОК, јасен ми е ставот на медицината. Ставот на правото ти го презентирав. А и дел од декларациите и кодексите поврзани со медицината. Во науката мора да има етика. И имаме премногу непознати, сеуште, за да зборуваме за одредена корист од вакцината за децата кои поминуваат релативно (по)лесно во однос на постарата популација. Вакцина има, лесно е достапна и оставена е на милата волја. Интересот се зголемува, но факт е дека нема да достигнеме колективен преку имунизација.

Прашањата се поврзани за едукацијата. "Зошто треба јас да се заштитам кога немам потреба?" Така размислува скоро секој кој не е вакциниран. Дел веруваат и во глупости кои не заслужуваат коментар. Дали е лотарија? Да, е. Но и лотарија е и самата вакцина, ако гледаме така.

Дечки дајде малку поцивилизирано. :D
Не ми даваш да те цитирам, а ме спомнуваш низ темите :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ucinkovitost-pfizera-kod-zastite-od-zaraze-pala-na-39-posto-ali-itekako-dobro-stiti-od-teske-bolesti-15090115?fbclid=IwAR0sr-sxuFXPByRqVDvlgjdchHM0InACDWMeevcCXe-gfwsev7ihjPkaxXc

што е утката кај евреите, обично се добро информирани ?... можеби избрзаа со олеснувањата за вакцинираните ???
Исланд има добра вакцинираност, 90% имаат прва доза примено, но некаде сретнав дека воведуваат РЕСТРИКЦИИ ????, ама нема за тоа во долната статија
https://www.islandecho.co.uk/nearly-90-of-isle-of-wight-population-has-now-had-first-covid-jab/?fbclid=IwAR24ZtEOL8uK9rOR4T8Gx5nKaAktcIuOsrix1egu937QS4QKdCid1X5uJrI
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@Aceso можеш да ме цитираш, не ти бранам и не можам да ти забранам, само јас нема да те цитирам. :D

Читам дека починало 5 годишно дете од Џорџија (САД) од Ковид! Затоа треба хронично болните деца да се вакцинираат. Но да, сеуште нема вакцина за нив.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
bravo
Прашање на време беше кога ќе се случи ова во Австралија. Умоболна политика на затворање цели милионски градови поради два регистрирани случаи, постојано сеење параноја и страв. Ќе побудали човек.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.421
Поени од реакции
3.126
Sega sve ke se razbolat i ke umrat od covid.
Богами ти викам(пошто верник сум) ако не угинат од тоа проклетото нешто кое не можам да го именувам,тогаш да ме плукаш...п.с. собери убаво да личи на екстра шлајм...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Најинтересно ми е што едно време вестите за реинфекција беа лажни вести, теории на заговор, а сега најнормално се дискутира за инфицирани после вакцинирање.
Помина скоро 2 години, а науката ко да сме среден век и инквизиција, освен казни и репресија ништо ново научно. Наместо болници ако е страшна работата, одговорот е дуплирање на полицијата, таа ќе ја реши пандемија.
Се тврди одговорно колку која вакцина е ефикасна, а нема ниту еден научен конечен одговор дали е можна реинфекција, колку трае имунитетот, дали новите соеви се со нов антиген и слично. Се е сиво, се е у магла завиено, кажано-недокажано.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Прашање на време беше кога ќе се случи ова во Австралија. Умоболна политика на затворање цели милионски градови поради два регистрирани случаи, постојано сеење параноја и страв. Ќе побудали човек.
Епа се изолирале они скроз, како континент. Тоа им е стратегијата. Поинаква, заради специфичната географија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Епа се изолирале они скроз, како континент. Тоа им е стратегијата. Поинаква, заради специфичната географија.
Се виде тоа уште лани дека такви затворања само го одложуваат неизбежното а не го спречуваат. Преземање мерки за контрола на пандемијата е ок, а не фрлање нуклеарна бомба на економијата и спобудалување на целата популација со бесконечни карантини и правила измислени од газот.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Се виде тоа уште лани дека такви затворања само го одложуваат неизбежното а не го спречуваат. Преземање мерки за контрола на пандемијата е ок, а не фрлање нуклеарна бомба на економијата и спобудалување на целата популација со бесконечни карантини и правила измислени од газот.
Па ти гледаш ли дека кај нас има будали што буквално уживаат во полициски часови,мерки и разорување на и така умрената економија.
Плаче овој припрост народ за австралиско сценарио :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Се виде тоа уште лани дека такви затворања само го одложуваат неизбежното а не го спречуваат. Преземање мерки за контрола на пандемијата е ок, а не фрлање нуклеарна бомба на економијата и спобудалување на целата популација со бесконечни карантини и правила измислени од газот.
Ова што го збориш за светот важи повеќе.
Додека пак, Австралија може да си дозволи таква стратегија, заради географијата.
Не идат со толку масовно вакцинирање. Ја изолираат земјата, па дури и нивни граѓани не пуштаат да се вратат, а не па други. Се борат да не им ни дојде вирусот. А ако се појави, одм го гушат. Пак ќе повторам, тоа е затоа што им се може самата земја да ја изолираат.
Земјите може да имаат (и треба да имаат) различни стратегии, според сопствените услови (географски, економски, климатски, политички...)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Се виде тоа уште лани дека такви затворања само го одложуваат неизбежното а не го спречуваат. Преземање мерки за контрола на пандемијата е ок, а не фрлање нуклеарна бомба на економијата и спобудалување на целата популација со бесконечни карантини и правила измислени од газот.
Не подржувам затварање,али поентата не им е да го спречат неизбежното,туку постепено да се заразуваат за да не се преоптерети здравството.Инаку прееска зборев со другар од средно 20 години како е таму,економијата има пораст таму за време пандемијава,ако не ме излажал :D Државиште е тоа,економски џин
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Едно прашање ако може околу испитување антитела после примена кинеска синофарм вакцина, на што поточно треба? Знам за Фајзер и другиве е на С протеинот, или доволно е само да им напоменам со која сум вакциниран па они си знаат што како? И каде најдобро? Досега воопшто не сум правел па не сум баш упатен. Секој совет добредојден. Фала однапред :)
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.518
Најинтересно ми е што едно време вестите за реинфекција беа лажни вести, теории на заговор, а сега најнормално се дискутира за инфицирани после вакцинирање.
Помина скоро 2 години, а науката ко да сме среден век и инквизиција, освен казни и репресија ништо ново научно. Наместо болници ако е страшна работата, одговорот е дуплирање на полицијата, таа ќе ја реши пандемија.
Се тврди одговорно колку која вакцина е ефикасна, а нема ниту еден научен конечен одговор дали е можна реинфекција, колку трае имунитетот, дали новите соеви се со нов антиген и слично. Се е сиво, се е у магла завиено, кажано-недокажано.
Науката е корумпирана до коска.Нели се работи за приватни корпорации,си ибало мамата.
Прееска баш со еден познаник околу 55 години правев муабет,ми вика јас се заебав што се вакцинирав упм,откако ја примив втората доза некако како полошо да ми е,не се осеќам добро.
Овоа ниту јас го измислувам,ниту пак он мене ме лаже.

Не влегувам во тешки теории на заговор,едноставно се трудам работата да ја гледам објективно и рационално.
Отсекогаш големите бизниси се труделе да манипулираат на пазарот,сега повеќе од било кога.
Овде се работи за страшни пари пријатели мои.
Ако мислите дека некој се грижи за вашето здравје многу се лажете.
Работата можеше да се реши на илјадници други начини,ама нели,мора да се профитира од било што.Дури и од здравје.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Работата можеше да се реши на илјадници други начини,ама нели,мора да се профитира од било што.Дури и од здравје.
кажи, како да ја решиме работава? Имаш некој магичен лек?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom