Трансформација на Света Софија во џамија

Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Kuranot ne e edinstvena baza za kreiranje na sherijatot tuku se bazira na cetrite pogolemi kolekcii na hadisi barem po moeto skromno poznaavanje od teologija.
No i toa ne e vazno tuku vazno e da se stavat rabotite vo kontekst za da imaat nekakva smisla,vo osmanliski period na ovaa teritorija Skopje odnosot muslimani/hristijani bil 3 nasprema 1.Samiot narod gradel dzamii koi sega se sruseni.
Moze vo obraten kontekst da gi postavime rabotite imas poveke primeri ko Ibni Pajko dzamijata zasto se vikala Ibni Pajko taa dzamija koj ja gradel zasto e strusena sto ima na toa mesto sega? ili Kazandziler dzamijata kade e,zasto e strusena?
Е зашто е срушена. Убаво ли е тоа? Или Св, Софија убаво ли е од црква во џамија? Еве во Битола ,или Лозово, има џамии а 3 посто се муслиманите. Сега според желбата на народот , демократија,секуларизам да се срушат. Како во Прилеп пример. Јас разбирам да се градат,ама 80 посто црквите се барем еднаш запалени од Османлиите во Македонија.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
289
Поени од реакции
414
Е зашто е срушена. Убаво ли е тоа? Или Св, Софија убаво ли е од црква во џамија? Еве во Битола ,или Лозово, има џамии а 3 посто се муслиманите. Сега според желбата на народот , демократија,секуларизам да се срушат. Како во Прилеп пример. Јас разбирам да се градат,ама 80 посто црквите се барем еднаш запалени од Османлиите во Македонија.
Kompleksna tema ima dosta offtopic ,zavisi od koja prospektiva se gleda spored mene najbolje e od agnosticka prospektiva po so kolku tolku poobjektivno ke se gleda na temava no mora da se ima minimum poznavanje od istorija i teologija za da se dojde do nekoj objektiven stav bidejki ne e se taka crno i belo.
Hram ko hram primerot so sv sofija bolje da ostanela crkva otkolku muzej,da bese crkva ne mi se veruva deka ke ja prenamenija vo dzamija denes turciti,mislam deka poradi toa so bese muzej pa zatoa ja prenamenija vo dzamija.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Ја мислам дека секоја знаменост поврзана со непријателска нација и култура дека треба да се ништи т.е. византиски и вулгарски цркви и тврдини да се збришат од сеќавање и од факти пошто двете култури имаат очигледни териториски претензии. Ако и ердоган или рама најави претензии, ист третман треба да имаат и џамиите. Ако и србите зуцнат исто и со српските храмови(маркови кули итн). Ние сме во релативно тешка позиција и не може да покажеме слабост.
Ердоган го направи де факто правилниот избор со тоа што избра да им ја усере работата на јунанистанците .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ја мислам дека секоја знаменост поврзана со непријателска нација и култура дека треба да се ништи т.е. византиски и вулгарски цркви и тврдини да се збришат од сеќавање и од факти пошто двете култури имаат очигледни териториски претензии. Ако и ердоган или рама најави претензии, ист третман треба да имаат и џамиите. Ако и србите зуцнат исто и со српските храмови(маркови кули итн). Ние сме во релативно тешка позиција и не може да покажеме слабост.
Ердоган го направи де факто правилниот избор со тоа што избра да им ја усере работата на јунанистанците .
глупостиве ти се на ниво на идиотизмите што ги лупа погоре АлКаида-ретардот
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
глупостиве ти се на ниво на идиотизмите што ги лупа погоре АлКаида-ретардот
Ал каеда ал каеда ама кинезите сега нема а приднат таму, и нема да има археолошки доказ. Тоа е финтата-да избришеш на другиот и да замениш со свое. Се вика прагматизам. И инает. Инаетот е битен.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Ал каеда ал каеда ама кинезите сега нема а приднат таму, и нема да има археолошки доказ. Тоа е финтата-да избришеш на другиот и да замениш со свое. Се вика прагматизам. И инает. Инаетот е битен.
Прагматизам и инает се спротиставени концепти.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Прагматизам и инает се спротиставени концепти.
Он контраре-битно е да најдеш секој начин да победиш, ама да не биде начин во кој што другиот може да те стави во замка. Инаетот е многу битен, за контраст од твојот ушко долгоушко во парламент кој е подготвен да спие и со исис.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Он контраре-битно е да најдеш секој начин да победиш, ама да не биде начин во кој што другиот може да те стави во замка. Инаетот е многу битен, за контраст од твојот ушко долгоушко во парламент кој е подготвен да спие и со исис.
Тоа за кое збориш се вика фанатизам, не прагматизам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Он контраре-битно е да најдеш секој начин да победиш, ама да не биде начин во кој што другиот може да те стави во замка.
длабокоумно, нема што
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Никому не му е грижа повеќе за Аја Софиа ... што се случи, ја вратија да е црква, музеј или џамија овие Турциве?
До кај сме со христијанството во Турција?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Џамија е.

Реално треба да заборавиме на тоа христијанството во Турција. Треба да се туркаат солидни оноси Белград, Скопје, Атина, ова е тешко, речиси невозможно во балкански средини - но е единствената валидна опција за трите соодветни земји. Друга опција нема. Од Турчин Христијанин не бива.

Фактот дека овие три земји останале Хрсистијански, иако притисокот бил огромен е во најмала рака интересен, за да не речам, важен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom