Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Јас пак кога го земав Хансолот муабетите на форуми беа дека од Грее нема подобра, ама излезе во реалноста да е ѓубре право. Кој пробал знае.
Еве слушнав и дека првата екипа која ми ја местеше Хансолот, комплетно го откачиле Грее за соработка, немале нерви и лице да се расправаат со незадоволни купци на Грее, а експертиве од Грее џабе ги молеле да соработуваат. Не сакале ни да слушнат да соработуваат со Грее.


Ти па најде да реплицираш.....


Од искуство гаранцијата кај Мицибушито од кај Чапкуно е 100 пати подобра одколку од Грее. Кај мене случајот со пукната пластика кај АП50 се реши за 24 часа и тоа со избор на опции да одберам што ми одговара најмногу.
За Грее требаше да се молиме и убедуваме 3 месеци да дојде сервисерот за на крајот да каже дека нема намера да иде пошто не му се исплаќало.


Дај ти кажи која од Грее дава 6KW на -15, со тест, ако воопшто има таква. Пошто за Амберот 2,5ката и на финскиот тест се виде дека не дава колку што е деклариран, т.е дека дава значително помалку.
Ti si edinstveniot sto za Hansol kazal nesto takvo, ziveete vo kolibi pa posle gospod vi e kriv.
Gree otkacuva monteri ili dileri, zatoa ne kazuvaj nesto sto ne e nitu ke bide.
Tie fori mozete megu sebe da si gi raskazuvate i da se lazete.
Pozdrav od GREE No.1
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ti si edinstveniot sto za Hansol kazal nesto takvo, ziveete vo kolibi pa posle gospod vi e kriv.
Gree otkacuva monteri ili dileri, zatoa ne kazuvaj nesto sto ne e nitu ke bide.
Tie fori mozete megu sebe da si gi raskazuvate i da se lazete.
Pozdrav od GREE No.1
Па така кажи си, дека Грее не може да стопли квалитетно и економично како Мицибуши (и верувам останати јапонци, можеби со исклучок на Тошиба).

А за тоа дека се само јас сум кажувал, малку тешко. Еве и @zlatko_ti412 во сите табели докажа дека Мицубишито успева да загрева дупло поголем простор со иста потрошувачка. За за останати жртви кои ги заклавте со Краунот за колку беше....над 1000 еур, да не правиме муабет.

Иначе уште го чекам Горан (најверојатно некој од директорите, кај него ме префрлуваа вработените) да ги изѕида двете исти простории и да докаже пред камери дека Грее грее и троши како јапанац како што се фалеше кога се жалев на Хансолот, ама колку години поминаа а тестот пред камери не го видов. Ама агресивноста и потценувачкиот однос кон незадоволните купувачи гледам расте секој ден. Изгледа почнаа сите да ве откачуваат. Жртвите се намалија а....? Паника а.....? Сега и Чапкунот ви е крив а?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Па така кажи си, дека Грее не може да стопли квалитетно и економично како Мицибуши (и верувам останати јапонци, можеби со исклучок на Тошиба).

А за тоа дека се само јас сум кажувал, малку тешко. Еве и @zlatko_ti412 во сите табели докажа дека Мицубишито успева да загрева дупло поголем простор со иста потрошувачка. За за останати жртви кои ги заклавте со Краунот за колку беше....над 1000 еур, да не правиме муабет.

Иначе уште го чекам Горан (најверојатно некој од директорите, кај него ме префрлуваа вработените) да ги изѕида двете исти простории и да докаже пред камери дека Грее грее и троши како јапанац како што се фалеше кога се жалев на Хансолот, ама колку години поминаа а тестот пред камери не го видов. Ама агресивноста и потценувачкиот однос кон незадоволните купувачи гледам расте секој ден. Изгледа почнаа сите да ве откачуваат. Жртвите се намалија а....? Паника а.....? Сега и Чапкунот ви е крив а?
Tesete se i dvajcata, momcinja od kolibi, so salcinja i kapcinja..... hahahaha
Mitsu za 100K kapcinja i salcinja vi dava gratis.
Ne ste ni 10% od prodazbata na Gree vo MK, sekoj den podolu i podolu ke bidete...
Pozdrav od GREE No. 1
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Tesete se i dvajcata, momcinja od kolibi, so salcinja i kapcinja..... hahahaha
Mitsu za 100K kapcinja i salcinja vi dava gratis.
Ne ste ni 10% od prodazbata na Gree vo MK, sekoj den podolu i podolu ke bidete...
Pozdrav od GREE No. 1
Nemam nisto protiv Gree ili Mitsu ili bilo koja druga marka no moram da kazam deka ako nesto mnogu se prodava ne mora da znaci deka e najdobro.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Еве и @zlatko_ti412 во сите табели докажа дека Мицубишито успева да загрева дупло поголем простор со иста потрошувачка

Čuj ovo , dokazao tabelama ? Kako tabelama dokažeš veličinu prostora ?
Znači potrošnja je ista samo je tvrdnja da se grije duplo više različita ...


Realna kvadratura koju taj mitsu LN u njegovom prostoru moze da grije i da ostane u energetskoj klasi je pola od kvadrature koja se grije sada a to je
15m2 u mjesecima dec/jan/feb kad se grije i 30m2 u ostalim kad se dogrijava..
Ovako on grije i dogrijava duplo više ali zato mu i uredjaj troši kao D- energetska klasa..
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Sreda e posleden den za predavanje na peckite da ne zaboravite, tie sto aplicirale za subvencii.
Jas postojano go otvorav mejlot, ama stignalo vo spam, pa mi se javija, taka da proverete si kade vi e punktot za predavanje.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Tesete se i dvajcata, momcinja od kolibi, so salcinja i kapcinja..... hahahaha
Mitsu za 100K kapcinja i salcinja vi dava gratis.
Ne ste ni 10% od prodazbata na Gree vo MK, sekoj den podolu i podolu ke bidete...
Pozdrav od GREE No. 1
Тоа кој колку проценти е, не ми е ич битно, ама дека Грее е број еден, мало сутра што би рекле комшиите!
Сум имал прилика да ги посетам дел индустриски зони и прилично повеќе фабрики! Технолошки процеси што ти не можеш ни да ги замислиш! Машини што коштаат милиони евра(буквално!)!
Никаде ама буквално никаде не сум видел Грее чилери! Што е право да кажам не сум видел Грее ни на контејнери!
Митсу и Грее не постојат во тој свет!
Вие тука може само да си се лажете и да си правите филмови дека сте многу битни! (За малопродажба зборам, а важи и за Митсу).
Таму кај што се бара квалитет и кај што се вртат милиони, не може ни да припарите!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Тоа кој колку проценти е, не ми е ич битно, ама дека Грее е број еден, мало сутра што би рекле комшиите!
Сум имал прилика да ги посетам дел индустриски зони и прилично повеќе фабрики! Технолошки процеси што ти не можеш ни да ги замислиш! Машини што коштаат милиони евра(буквално!)!
Никаде ама буквално никаде не сум видел Грее чилери! Што е право да кажам не сум видел Грее ни на контејнери!
Митсу и Грее не постојат во тој свет!
Вие тука може само да си се лажете и да си правите филмови дека сте многу битни! (За малопродажба зборам, а важи и за Митсу).
Таму кај што се бара квалитет и кај што се вртат милиони, не може ни да припарите!
Ah be dete malo, ja kaj sum pominal ti mozes da sonuvas.....
Golemite industrijski zoni si gi pominal.... hahahaha.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Čuj ovo , dokazao tabelama ? Kako tabelama dokažeš veličinu prostora ?
Znači potrošnja je ista samo je tvrdnja da se grije duplo više različita ...


Realna kvadratura koju taj mitsu LN u njegovom prostoru moze da grije i da ostane u energetskoj klasi je pola od kvadrature koja se grije sada a to je
15m2 u mjesecima dec/jan/feb kad se grije i 30m2 u ostalim kad se dogrijava..
Ovako on grije i dogrijava duplo više ali zato mu i uredjaj troši kao D- energetska klasa..
Така де... греев неизолиран простор на приземје со стара дрвена дограма па Мицуто наместо како А+++ трошеше као D енергетска класа.... исто како Хансолот кој е во 17м2 соба на подрум со низок плафон 2.1м и нови ПВЦ врата и прозори кои одлично дихтуваат + на сето тоа собата е со диспозиција југо-запад.
И сепак сум задоволен од Хансолот... како за кинез мислам е океј. Ама да го рамнам со Мицуто е незамисливо.

Screenshot 2021-07-12 at 15.52.17.png
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Ah be dete malo, ja kaj sum pominal ti mozes da sonuvas.....
Golemite industrijski zoni si gi pominal.... hahahaha.
Како за шетан човек, многу богат речник имаш исполнет само со навреди, љубомора и завист.

Очигледно сонувањето е само кај тебе.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Така де... греев неизолиран простор на приземје со стара дрвена дограма па Мицуто наместо како А+++ трошеше као D енергетска класа.... исто како Хансолот кој е во 17м2 соба на подрум со низок плафон 2.1м и нови ПВЦ врата и прозори кои одлично дихтуваат + на сето тоа собата е со диспозиција југо-запад.
И сепак сум задоволен од Хансолот... како за кинез мислам е океј. Ама да го рамнам со Мицуто е незамисливо.

Прегледај го приврзокот 301245

Heh , moj Zlate kad bi se to tako računalo kako ti računaš onda bi ti izračun bio ispravan , ali ne računa se to tako..

Koliki su toplotni gubici oba prostora , kolika je sobna u oba prostora , kako rade uredjaji u oba prostora , da li su iznad , sa strane prostora grijani ili negrijani , kolika je masa oba prostora , koji su koeficijenti akumulacije topline , jel znaš da od različitosti tog koeficijenta toplotno operečenje može biti do X puta veće pri identičnoj izolaciji ili bez nje..

Zlate treba tu hrpa podataka koje moraš da izračunaš prije nego pristupiš mjerenju i tabelama.... Zato je izmišljen Pdh i energetska klasa pa da se uklapaš..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Како за шетан човек, многу богат речник имаш исполнет само со навреди, љубомора и завист.

Очигледно сонувањето е само кај тебе.
Hahahha... ljubomora... zavist.... hahahaha
Edno trkalo od mojata kola cini kolku LN na zlate promaja.... me iznasmea... hahahaha
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Бооо... шу возиш бе @Sv B?
Некое мерцедесиште?
Туку не беше ти по марките и налепниците.... сигурно возиш Застава стојадин...

Русиве снимиле видео споредба со скриени брендови на две надворешни единици од он-офф клими - Кинески 40% поефтин од Јапански поскап модел.
NМА РАЗЛИКА - само налепницата... ама пошо е скриена значи исти се ;)

 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Бооо... шу возиш бе @Sv B?
Некое мерцедесиште?
Туку не беше ти по марките и налепниците.... сигурно возиш Застава стојадин...

Русиве снимиле видео споредба со скриени брендови на две надворешни единици од он-офф клими - Кинески поефтин и Јапански 40% поскап модел.
NМА РАЗЛИКА - само налепницата... ама пошо е скриена значи исти се ;)

Ti si epten izguben so matematika, kako izvadi 40% poskap, koga e 70% poskap....koga lazes lazi so usul.... hahahaha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom