Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 53418

Гостин
@Strelec @Sv B значи кој менталитет македонски.. они глупи се не знаеле ништо ние све знаеме?

Затоа реков не треба да се руга ниеден бренд на инвертери ама не може југо да е подобро од јагуар.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Strelec @Sv B значи кој менталитет македонски.. они глупи се не знаеле ништо ние све знаеме?

Затоа реков не треба да се руга ниеден бренд на инвертери ама не може југо да е подобро од јагуар.
Дечко кога ке ти треба греење и избор прашај ке ти објаснам.
Ама да убедубаш дека мора да земе Ајфон за да се заврши работа на телефон е веќе стара прикаска која одавна непали.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Дечко кога ке ти треба греење и избор прашај ке ти објаснам.
Ама да убедубаш дека мора да земе Ајфон за да се заврши работа на телефон е веќе стара прикаска која одавна непали.
хахаха да ќе ти заврши и хиаоми работа да за да се јавиш ама за квалитет на изработка , оптимизација на софтвер или пак квалитет на камера , софтверски апдејти и се останато ќе си земеш ајфонче или пак с21 ултра и господ ќе те види. И југо ќе те вози и јагуар ама квалитетот на возењето и уживањето се знае кај е. Така и со климите и гри грее и митсу ама се знае ко је кој.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Kvalitetnite Gree Klimi ne se so Gree Landa kompresor tuku se so Mitsubishi eve primer COOPER & HUNTER rebrendirana Gree klima no ne so Gree Landa kompresor tuku so MITSUBISHI compresor


Kvalitetni klimi so Gree Landa kompresor nema zatoa i ne moduliraat i on-off ciklusi i suvi defrosti

Kvalitetnite Gree Klimi se so Mitsubishi Sanyo ili Daikin kompresor koj ne gi uvezuvaat vo Mk

Vivax geci ( rebrendiran Gree Change ) bese so Daikin kompresor zatoa i 10 godini go koristi bratmi toj geci Vivax so Daikin kompresor i raboti kako vcera da e kupen zvuk nema smeneto


Tosot Muse Eco vo sporedba so Vivax Geci rebrendiran Gree Change so Daikin kompresor tosotot e ko traktor 100 pati pobucen od Geci-to

Zatoa klimite so Gree Landa kompresor ne cinat a ovie so Mitsubishi Sanyo i Daikin compresor ne gi ubezuvaat kaj nas vo Mk
 
Член од
28 јуни 2021
Мислења
27
Поени од реакции
43
Navistina ne mi e jasno zosto Toshiba Fujitsu Daikin Mitsubishi Panasonic nemaat Display na vnatresnata edinica tuku samo LED diodi zosto e toa taka kaj ovie vrvni ekstra premium brendovi ne mi e jasno ???

I LG porano nemaa Displey na vnatresnata edinica tuku i oni togas imaa LED diodi no toa porano sega LG ima Displey na vnatresnata edinica

Licno mene poveke mi se dopaga klima so Displey odkolku samo LED diodi
Мене ми е поубаво да има LED диоди одколку дисплеј.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Мене ми е поубаво да има LED диоди одколку дисплеј.
Se e stvar na Fkusovi na nekoj edno mu se dopaga na nekoj drugo jas poveke sakam klima so Displey na vnatresnata edinica poubavo e za estetika sega ima novi tipovi na Displey sto samo se primetuva na vklucena klima i mnogu podobro izgleda dodeka na isklucena klima ne se primetuva Display-ot

No pak ke kazam se e stvar na vkusovi
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Kvalitetnite Gree Klimi ne se so Gree Landa kompresor tuku se so Mitsubishi eve primer COOPER & HUNTER rebrendirana Gree klima no ne so Gree Landa kompresor tuku so MITSUBISHI compresor


Kvalitetni klimi so Gree Landa kompresor nema zatoa i ne moduliraat i on-off ciklusi i suvi defrosti

Kvalitetnite Gree Klimi se so Mitsubishi Sanyo ili Daikin kompresor koj ne gi uvezuvaat vo Mk

Vivax geci ( rebrendiran Gree Change ) bese so Daikin kompresor zatoa i 10 godini go koristi bratmi toj geci Vivax so Daikin kompresor i raboti kako vcera da e kupen zvuk nema smeneto


Tosot Muse Eco vo sporedba so Vivax Geci rebrendiran Gree Change so Daikin kompresor tosotot e ko traktor 100 pati pobucen od Geci-to

Zatoa klimite so Gree Landa kompresor ne cinat a ovie so Mitsubishi Sanyo i Daikin compresor ne gi ubezuvaat kaj nas vo Mk
C&H modelot ne e na Gree, slusaj sto kazuva covekov.....
GREE Landa proizveduva za site, samo nalepnici lupaat i demek japanka ... hahahaha..... kako ve rabotat ko mali majmuni
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.016
Поени од реакции
6.341
Предлог инвертер клими за домашна употреба сакам да купам две за дома една 24 и една 18 или 20ка?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Предлог инвертер клими за домашна употреба сакам да купам две за дома една 24 и една 18 или 20ка?
24 ako mislis vo Btu 24000 se 7kw.....na kolku minus baras da se 7kw?
Istoto vazi i za 18kata
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Да се користи зима за греење и лето за ладење.
Kolku baras Kw toplinska energija na ladno te prasuvam, ti gledam si odbral u kw 7kw i 5kw i ja te prsuvam na -5 ili na -20 baras 7 i 5kw....za ladenje ovde sekako ke ti uvalat mnogu eftini 7kw na ladenje i so mizerni 3kw na -7 u greenje
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.016
Поени од реакции
6.341
Kolku baras Kw toplinska energija na ladno te prasuvam, ti gledam si odbral u kw 7kw i 5kw i ja te prsuvam na -5 ili na -20 baras 7 i 5kw....za ladenje ovde sekako ke ti uvalat mnogu eftini 7kw na ladenje i so mizerni 3kw na -7 u greenje
Па зима до -20 да топли планирам зима да се греем само на нив затоа сакам да купам 2 за да топлам цел спрат.
Автоматски споено мислење:

И не суж многу запознаен со климите и тоа kw
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Kvalitetnite Gree Klimi ne se so Gree Landa kompresor tuku se so Mitsubishi eve primer COOPER & HUNTER rebrendirana Gree klima no ne so Gree Landa kompresor tuku so MITSUBISHI compresor

Интересно... значи и COOPER & HUNTER избегале од Гри производство...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Enigma , ha ? :pos:

Ja kad sam uzimao sebi prvu Gree klimu isto je bilo na forumu
" nezadovoljnih kupaca " , forumskih stručnjaka , nekakvih znalaca koji su drvlje i kamenje sasipali na Gree , maltene ispadaš lud ako uzmeš Gree , no u stvarnom svijetu baš niko nije imao zamjerke na Gree , od vlasnika - korisnika pa do servisera , montera sve riječi hvale .. Nakon prve kupljene klime , iskustva s njom preko ljeta i grijanja zimi sledeče godine uzeo sam još 6 komada...
Јас пак кога го земав Хансолот муабетите на форуми беа дека од Грее нема подобра, ама излезе во реалноста да е ѓубре право. Кој пробал знае.
Еве слушнав и дека првата екипа која ми ја местеше Хансолот, комплетно го откачиле Грее за соработка, немале нерви и лице да се расправаат со незадоволни купци на Грее, а експертиве од Грее џабе ги молеле да соработуваат. Не сакале ни да слушнат да соработуваат со Грее.

Ti pa najde da solis pamet......
Ти па најде да реплицираш.....

Фала за попустот без фискална, тогаш ни гаранција нема.
Од искуство гаранцијата кај Мицибушито од кај Чапкуно е 100 пати подобра одколку од Грее. Кај мене случајот со пукната пластика кај АП50 се реши за 24 часа и тоа со избор на опции да одберам што ми одговара најмногу.
За Грее требаше да се молиме и убедуваме 3 месеци да дојде сервисерот за на крајот да каже дека нема намера да иде пошто не му се исплаќало.

Дајте бре еден Митсубиши што дава 6kw na --15 колку кошта ако има таква за 70к.
Дај ти кажи која од Грее дава 6KW на -15, со тест, ако воопшто има таква. Пошто за Амберот 2,5ката и на финскиот тест се виде дека не дава колку што е деклариран, т.е дека дава значително помалку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom