Најекономично греење и ладење

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Advokatceto na prevaranton se javi, ajde idi iscisti kaj capkunce, sramota, kako buvljak e dukanceno.
1625999571071.png

Свети кај нас салончето, Митсубиши и Даикин, огледала.


Дојди додека трае попустот на ЛН 20%, да видиш што е комфорт наредната зима.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Ova

Ova za dukan li go kazuvas.... Hahahaha... 4m x 6m
Vo Greestore tolku im e toaletot.... Hahahaha........ idi do Greestore i vidi sto e dukan.... 300m2
De beeee I za m2 na dukanite se fativte da rugate ?!
ama ozbilno ?
detski muabeti do daske..
Mnogu nisko....
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Ova

Ova za dukan li go kazuvas.... Hahahaha... 4m x 6m
Vo Greestore tolku im e toaletot.... Hahahaha........ idi do Greestore i vidi sto e dukan.... 300m2
Сето квалитет до квалитет, знам дека си љубоморен и го посакуваш тоа, ама најмногу што можеш да добиеш е 20% попуст.
Климите се добри, економични, со висок ЦОП. Подобро не постои во Македонија.

Евентуално ако сакаш работно место, можеби можам да средам, штом веќе толку Чапкунот ти боди очи.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Сето квалитет до квалитет, знам дека си љубоморен и го посакуваш тоа, ама најмногу што можеш да добиеш е 20% попуст.
Климите се добри, економични, со висок ЦОП. Подобро не постои во Македонија.

Евентуално ако сакаш работно место, можеби можам да средам, штом веќе толку Чапкунот ти боди очи.
Da ti kaze cice, capkunce molese da prodava Gree i uste molit, ama nemit....
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Da ti kaze cice, capkunce molese da prodava Gree i uste molit, ama nemit....
Не сака моментално да продава затоа што ќе си ја изгуби репутацијата. Како што слушам моментално сите препродавачи бегаат и не сакаат да го продаваат овој Пулар со фотошоп реклама на секоја страна, без цена и без карактеристики или Гтеч.

Само врвни класи Митсу, Даикин и немаме зима.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Не сака моментално да продава затоа што ќе си ја изгуби репутацијата. Како што слушам моментално сите препродавачи бегаат и не сакаат да го продаваат овој Пулар со фотошоп реклама на секоја страна, без цена и без карактеристики или Гтеч.

Само врвни класи Митсу, Даикин и немаме зима.
Dali kaj Capkun-Komerc ima klimi od vrvni brendovi Vivax Haier Midea LG Panasonic ?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
I predupreduvanje za sekoj potencijalen kupuvac na inverter ,jas imam gree gtech 3.5kw i trvdam istoto go potvrdi i oficilajniot servis ,klimata ima katastrofa modulacija odnosno NEMA modulacija , vo preodnite periodi mozi da spusti na 545w najnisko i kako priblizuva do baranata temperatura taka kompresorot namesto da namaluva obratai toj zgolemuva i na 640w gasi .
Vo zimskiot period kade ima navistina potreba da gree i kade prav inverter bi dosol do izraz mojava gree klima raboti so 850w do 1650w (100% najmala efikasnost) i bidejki e setirana na auto fan ,neli da ima korist od brzinite ,taa raboti na max fan ili 5-6brzina i rabotejki na 1340w nabuvtuva temp poveke od sto treba i koga ke dobija info za temperatura koja e zakasneta so 800w potrosuvacka odi off .E sega za da imame povtorno vklucuvanje vrvi dosta vreme pa se ladi prostorijata ,i koga ke vkluci otcituva razlika od 3c prema zadadena i raboti na max 1650w i normalno mislis topoljev poletuva bidejki raboti na 100% optovaruvanje , i feel e nekorisna opcija bidejki info za temperatura ispraka na sekoi 10minuti sto na greenje e golem period ,da praka info do vnatresna na sekoi 2minuti togas bi bilo odlicna opcija .Inaku imam vivax(midea) 10godini stara inverter 5.5kw i NIKOGAS ne posla na max potrosuvacka kolku sto e deklarirana 2300w , a raboti najnisko na 667w i se dvizi do 1300w kratki intervali ,ama vo odnos na otcituvanje na temperatura e 10ka prema gree ,si raboti mnogu poprecizno vo odrzuvanje na temperatura i ima mnogu retki off ciklusi ,a e namestena na 24c vo neizloiran prostor od 30m2 ,vo preodnite periodi na grenje koga odi vo off vnatresniot ventilator prodolzuva da duva ,i zatoa dobivas cuvstvo deka i negasi voopsto i nema osetni oscilacii vo temperatura .
Абе друже жал ми е гледам дека си имал проблеми и те закрпиле. Мислам и дека сега нема што посебно можеш да направиш. Евентуално, гледам дека си пријавил сервис и доколку не го решат во рок од 30 дена треба да бараш замена за нов или да се испазариш да те исплатат. И при тоа очекувај смешни суми. За Хансолот кај мене кој го платив околку 40.000 и тоа во период кога мислам дека беше на попуст на некаков попуст, нудеа околку 10.000 ако добро се сеќавам.
Сега не знам што точно е пишано и испратено ама докажувањето дека производот не работи по спецификација ќе биде тешко.

Иначе овде на форумов има многу корисници кои имаат директно искуство со Грее и се незадоволни. Искрено ме интересира зошто баш се одлучи за Грее на толку корисници кои имаат негативно искуство?
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Искрено ме интересира зошто баш се одлучи за Грее на толку корисници кои имаат негативно искуство?
Enigma , ha ? :pos:

Ja kad sam uzimao sebi prvu Gree klimu isto je bilo na forumu
" nezadovoljnih kupaca " , forumskih stručnjaka , nekakvih znalaca koji su drvlje i kamenje sasipali na Gree , maltene ispadaš lud ako uzmeš Gree , no u stvarnom svijetu baš niko nije imao zamjerke na Gree , od vlasnika - korisnika pa do servisera , montera sve riječi hvale .. Nakon prve kupljene klime , iskustva s njom preko ljeta i grijanja zimi sledeče godine uzeo sam još 6 komada...
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Абе друже жал ми е гледам дека си имал проблеми и те закрпиле. Мислам и дека сега нема што посебно можеш да направиш. Евентуално, гледам дека си пријавил сервис и доколку не го решат во рок од 30 дена треба да бараш замена за нов или да се испазариш да те исплатат. И при тоа очекувај смешни суми. За Хансолот кај мене кој го платив околку 40.000 и тоа во период кога мислам дека беше на попуст на некаков попуст, нудеа околку 10.000 ако добро се сеќавам.
Сега не знам што точно е пишано и испратено ама докажувањето дека производот не работи по спецификација ќе биде тешко.

Иначе овде на форумов има многу корисници кои имаат директно искуство со Грее и се незадоволни. Искрено ме интересира зошто баш се одлучи за Грее на толку корисници кои имаат негативно искуство?
Ti pa najde da solis pamet......
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Абе друже жал ми е гледам дека си имал проблеми и те закрпиле. Мислам и дека сега нема што посебно можеш да направиш. Евентуално, гледам дека си пријавил сервис и доколку не го решат во рок од 30 дена треба да бараш замена за нов или да се испазариш да те исплатат. И при тоа очекувај смешни суми. За Хансолот кај мене кој го платив околку 40.000 и тоа во период кога мислам дека беше на попуст на некаков попуст, нудеа околку 10.000 ако добро се сеќавам.
Сега не знам што точно е пишано и испратено ама докажувањето дека производот не работи по спецификација ќе биде тешко.

Иначе овде на форумов има многу корисници кои имаат директно искуство со Грее и се незадоволни. Искрено ме интересира зошто баш се одлучи за Грее на толку корисници кои имаат негативно искуство?
Koga se odlucuvav se vodev od ponudenite specifikacii vo prodazniot salon na gree vo prilep ,a mi trebaa dva uredi so budjet do 40000 po ured koi trebase da posluzat godina i pol do preseluvanje i so plan da gi premestam na druga lokacija,i gledajki deka ima korisnici sto imaat dobri korisnicki iskustva ,no dobri od uredi gree sto nosele Sanyo compresor koj gi imale vo prodazba pred dve tri godini no ne sum go znael toa,no vo novive kanacki imaat gree compresor i nula modulacija i nacin na rabota sto nee ni priblizno do ponudata vo prodazen salon .
I koga dojdovme do instalacija na cevki maltarija trebase da odlucam dali gree so nikakva modulacuja i nula komfor ke gi montiram ili nesto drugo ,koga vidov deka nema komfor so niv ,a ima golemi oscilcii vo temperatura se resiv da gi batalam niv i kupiv mitsibushi multisplit, sto se nadevam po dva tri meseci ke mu dojdi red za montaza .
A vo odnos ma vrakanje na uredot nemam namera da se raspravam so nepismena bagra ,oti vremeto sto go gubam so niv za glupi objasnuvanja me cini pari i popametno mi e da se potrudam da osvestam sto poveke lugje deka GREE ne go biva i ne priznava garancija i podaleku od niv.
Nepismena velam zosto ,bidejki prvo bev prifaten vo salonot so revolt agresija od prodavacot ,pa po prepukuvanja pa servis i utvrduvanje na faktite resija ke gi demontiraat uredite i cekav no ,se prejavi prodavacot i mi rece da go posetam vo salon .
Pojdov vo salonot ,tamu prodavacot ovaj pat so posmiren ton i serviserot , prodavacot se slusna so nekoj skopjanec koj mu crekase nego kako uredot bil ok ispraven ,na sto prodavacot mi objasni deka nemalo da gi demontiraat bidejki bile ispravni uredite ama toj im bil nacinot na rabota i toa nemozelo da se popravi i deka negoviot AMBER isto taka rabotel ama smetkata mu bila ok ,i deka sledno e da si prijavam do pazarna inspekcija i iskreno nevredni se da si gubam vreme so nekoj sto gledam deka si priznava deka uredot taka raboti nema modulacija i djabe premontazi ,istoto go potvrdi monterot.
Najbitno i prodavacot i serviserot i jas sme svesni deka toj skap ured nee ni priblizno do specifikaciite i bitno so neprevzemanjeto na bilo kakov cekor namesto da imaat zadovolen klient ,tie kontinuirano gubat klienti ,kako sto moj prijatel go batali amber za mitsibushi .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
T
Koga se odlucuvav se vodev od ponudenite specifikacii vo prodazniot salon na gree vo prilep ,a mi trebaa dva uredi so budjet do 40000 po ured koi trebase da posluzat godina i pol do preseluvanje i so plan da gi premestam na druga lokacija,i gledajki deka ima korisnici sto imaat dobri korisnicki iskustva ,no dobri od uredi gree sto nosele Sanyo compresor koj gi imale vo prodazba pred dve tri godini no ne sum go znael toa,no vo novive kanacki imaat gree compresor i nula modulacija i nacin na rabota sto nee ni priblizno do ponudata vo prodazen salon .
I koga dojdovme do instalacija na cevki maltarija trebase da odlucam dali gree so nikakva modulacuja i nula komfor ke gi montiram ili nesto drugo ,koga vidov deka nema komfor so niv ,a ima golemi oscilcii vo temperatura se resiv da gi batalam niv i kupiv mitsibushi multisplit, sto se nadevam po dva tri meseci ke mu dojdi red za montaza .
A vo odnos ma vrakanje na uredot nemam namera da se raspravam so nepismena bagra ,oti vremeto sto go gubam so niv za glupi objasnuvanja me cini pari i popametno mi e da se potrudam da osvestam sto poveke lugje deka GREE ne go biva i ne priznava garancija i podaleku od niv.
Nepismena velam zosto ,bidejki prvo bev prifaten vo salonot so revolt agresija od prodavacot ,pa po prepukuvanja pa servis i utvrduvanje na faktite resija ke gi demontiraat uredite i cekav no ,se prejavi prodavacot i mi rece da go posetam vo salon .
Pojdov vo salonot ,tamu prodavacot ovaj pat so posmiren ton i serviserot , prodavacot se slusna so nekoj skopjanec koj mu crekase nego kako uredot bil ok ispraven ,na sto prodavacot mi objasni deka nemalo da gi demontiraat bidejki bile ispravni uredite ama toj im bil nacinot na rabota i toa nemozelo da se popravi i deka negoviot AMBER isto taka rabotel ama smetkata mu bila ok ,i deka sledno e da si prijavam do pazarna inspekcija i iskreno nevredni se da si gubam vreme so nekoj sto gledam deka si priznava deka uredot taka raboti nema modulacija i djabe premontazi ,istoto go potvrdi monterot.
Najbitno i prodavacot i serviserot i jas sme svesni deka toj skap ured nee ni priblizno do specifikaciite i bitno so neprevzemanjeto na bilo kakov cekor da imaat zadovolen klient ,tie kontinuirano klienti ,kako sto moj prijatel go batali amber za mitsibushi .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ti mislese ke LAZES pa da ti gi vratat parite za da zakrpis dupki, ama ne biva taka... VO LAGITE SE KRATKI NOZETE... PREVARANT.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Зошто во понудите за клими ретко се среќаваат 2,5ки? Дали во принцип 2,5 има помала бучава во споредба со 3,5 од иста марка? Препорака за 2,5 инвертер? Се работи за мал простор, 10 квадрати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom