Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
zatoa umni decki ne te esapat
Ова за себе си го имаш пишано.... само уште неуките можеш да ги излажеш.... иако сеуште се трудиш да малверзираш по форумов.

Летно време климата кај мене работи 24/7 штом надворешните температури се повисоки од 30С притоа внатре си одржува удобни 25-26 со минимални оптеретувања....
Не сум ја видел до сега да крени повеќе од 800w портошна при ладење.... и тоа било првите 20 мин при првото вклучување во топла просторија 29С.... додека ја симне на 24. Пуштен ми беше графикот на ИТ форумот пред 2-3 недели кога почнав сезона со ладење.

И зимно време користев NightMode - освен што викаш кога мерев и снимав максимални капацитети - па не сакав да ја лимитирам максималната бучава со тоа и капацитетот на уредот.
Во летно време пак скоро секогаш користам NightMode навечер, дури често и дење останува заборавено вклучено ако не чепнам ништо на далечинско.
Комшиите летно време спијат со отворени прозори а мојата клима е веднаш над нивната спална.
Автоматски споено мислење:

Na zlate e 85k so 72w .... ovaa so 85w za 60k ti ja nudam polovna so popust...zimaj dur ja ima...Beep Displey WiFi sve ima No1 !
Ова клипчето многу убаво....
Вака со 3 мин нишо не докажуваш... како што објаснив 10тина постови погоре кога му одговарав на @Alen123
Од баба ми пеглата купена 60тите години на минатиот век може да грее подобро и подолго од овие 23 секунди што си ги снимил
И тоа со подобра модулација.... ќе ја исклучиш од струја и мојш да пеглаш уште 10 минути со аклумулираната жештина.
Да траело снимчево твое бар 15 мин шовикаш до колку ќе се зголемеше Т на издув?
До 25С? Колку собната... што значи климава ти работи на ФАН мод => само го врти воздухот низ изладен изменувач од предходно кога трошела 500w.
Ама тогаш не си ја снимал... си почекал да угаси компресорот и ајмо да снимамо АЛ САМО 3 МИНУТА! зш после 3 минути пали пак компресорот... толку му е заштитата... ќе упали и ќе рипне потрошната на 500w пак ;)

Вака оди математиката на секој умен дечко кој не можеш да го ИЗ-МАЛ-ВЕР-ЗИ-РАШ!
Во само 3ипол минути од твоево видео - Т на издув се покачи за 2ипол степени... од 14.1С се искачи на 16.6С притоа потрошната e стабилна ~90w.
Ако си снимел 5 пати подолго видео.... пример 15тина минути... Т на издув ќе се покачела за 5 x 2.5 = 12.5С
Aко на почетните 14.1 им додадеме 12.5 добиваме 26.6 - колку што ти е собната темепeратура => што значи климава ти работи на ФАН мод.

pocetok.png kraj.png
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
887
Поени од реакции
957
Na zlate e 85k so 72w .... ovaa so 85w za 60k ti ja nudam polovna so popust...zimaj dur ja ima...Beep Displey WiFi sve ima No1 !
Не планирам Термо на зид да ставам и да се тешам дека имам клима. Дизајнот е доволно човек да го види од овие две клими и да заклучи која е подобра. И не одговори дали има мани Грее,и зашто нема?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@zlatko_ti412 ubaviot pak ne kaza zasto nema zvucen signal na videata....ama vidis Mitsu objasnil i ovde dunsterive da naucat a so niv i Zlatniot ;)
Ukratko prevod da ne preveduva pokundareniov...ako nema zvucen BEEP signal koga e smenet seting togas klimata neprimila komanda gjabe slikite so daljinsko....razbra @zlatko_ti412
A toa znaci deka bez Beep zlate moze i na greenje da vi go slina daljinskoto, da trosi 50w a vsusnost klimata ne e vo toj mod.
1remote.jpg
2remote.jpg
3remote.jpg
4remote.jpg
Guglaj sea videoto koe e
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
@zlatko_ti412 ubaviot pak ne kaza zasto nema zvucen signal na videata....ama vidis Mitsu objasnil i ovde dunsterive da naucat a so niv i Zlatniot ;)
Ukratko prevod da ne preveduva pokundareniov...ako nema zvucen BEEP signal koga e smenet seting togas klimata neprimila komanda gjabe slikite so daljinsko....razbra @zlatko_ti412
A toa znaci deka bez Beep zlate moze i na greenje da vi go slina daljinskoto, da trosi 50w a vsusnost klimata ne e vo toj mod.
Прегледај го приврзокот 301043
Прегледај го приврзокот 301044
Прегледај го приврзокот 301045
Прегледај го приврзокот 301046
Guglaj sea videoto koe e
Ќе ти поклониме од кај Чапкунот една Митсу на попуст 20% и играј си дали свири или не цела година.
Притоа за евтини пари ќе бидеш и стоплен и изладен.
И мани нема да најдеш зошто ги нема.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Ќе ти поклониме од кај Чапкунот една Митсу на попуст 20% и играј си дали свири или не цела година.
Притоа за евтини пари ќе бидеш и стоплен и изладен.
И мани нема да најдеш зошто ги нема.
Не го чепкајте таму, митсу му е стара рана.
А и попустов ќе го дотепа...

Туку дали тоа значи дека поради ретардираните субвенции и маржата си рипнала 20% па сега може да се пазарите? o_O
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@zlatko_ti412 ubaviot pak ne kaza zasto nema zvucen signal na videata....ama vidis Mitsu objasnil i ovde dunsterive da naucat a so niv i Zlatniot ;)
Ukratko prevod da ne preveduva pokundareniov...ako nema zvucen BEEP signal koga e smenet seting togas klimata neprimila komanda gjabe slikite so daljinsko....razbra @zlatko_ti412
A toa znaci deka bez Beep zlate moze i na greenje da vi go slina daljinskoto, da trosi 50w a vsusnost klimata ne e vo toj mod.
Прегледај го приврзокот 301043
Прегледај го приврзокот 301044
Прегледај го приврзокот 301045
Прегледај го приврзокот 301046
Guglaj sea videoto koe e
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Не го чепкајте таму, митсу му е стара рана.
А и попустов ќе го дотепа...

Туку дали тоа значи дека поради ретардираните субвенции и маржата си рипнала 20% па сега може да се пазарите? o_O
Не, ова е специјална понуда само за него, детално да си игра со неа и лете и зиме и конечно да признај дека нема мани.

Вака го гледам се мачи зумира слики и гледа нешта кои не постојат.

Не за друго, лошо е за здравјето, а сепак сме луѓе па треба да се грижиме едни за други.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Летно време климата кај мене работи 24/7 штом надворешните температури се повисоки од 30С притоа внатре си одржува удобни 25-26 со минимални оптеретувања

И зимно време користев NightMode - освен што викаш кога мерев и снимав
Gdje si ti onda uspio da potrošiš one silne kilowat sate ?

Kod tebe sve neki minimumi , night mod-ovi , potrošnje 50-100w i onda 2000+kwh potrošnje godišnje ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Gdje si ti onda uspio da potrošiš one silne kilowat sate ?

Kod tebe sve neki minimumi , night mod-ovi , potrošnje 50-100w i onda 2000+kwh potrošnje godišnje ?
Laze mali, ubija.....ali ga provalili.
И за вас двајца важи истата понуда, Митсу ЛН, 20% попуст, да си играте и да видите дека нема мани.
Земајте дури има.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Па добро си успеал да ги фатиш на камера цели 23 секунди кога климата достигнала и одржува колку што и бараш.
Зашто за брзо или ќе падне или ќе крене 2 степена плус од бараното.

Еве што прават тие 1200€ што јас ги спуцав.
Точно една година направи од кога ја имам купено и цела година ја користам преку Broadlink SP3S мерач.
Прегледај го приврзокот 300930 Прегледај го приврзокот 300929
2020 вкупно 761kWh или пресметано од апликацијата 3791денари
2021 вкупно 1330kWh или пресметано од апликацијата 6549денари
Вкупно 10.268 денари или 167 еур.
Во реалност се помалку.... зашто апликацијата брои само една ефтина тарифа (онаа ноќната) а денската од 2 до 4 ја мери како нормална/скапа.
Плус Недела ја мери исто нормално а не како целодневна ефтина тарифа - па јас би заокружил на некои 150 еур..... за цела година.... и ладење и греење.
Декември и Јануари ги греев само 29m2 а остатокот од годината вратите од целиот стан ~65m2 се сите разотворени за да се грее/лади насекаде по малку.

Тазе видевце од вчера вечер... преде при одржување...

А денес на пладне што снимив еве моментално го прикачувам.
Od kade go kupi Zlate meracov, i sto mislis dobar li e i dali e siguren?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Od kade go kupi Zlate meracov, i sto mislis dobar li e i dali e siguren?
Мојов е од АлиЕкспред од пред 4-5 години, до сега е одличен!


Gdje si ti onda uspio da potrošiš one silne kilowat sate ?

Kod tebe sve neki minimumi , night mod-ovi , potrošnje 50-100w i onda 2000+kwh potrošnje godišnje ?
Киловатите се потрошени на греење неизолиран простор од 30м2…. бар 50 графикони имам споделено зимово а последно вчера и 2 слики ставив со графикон од Броадлинк апликацијата со месечни потрошни за 2020 и 2021…. ама ѓаба изгледа вие од грее багра не знаете графикони да читате…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Мојов е од АлиЕкспред од пред 4-5 години, до сега е одличен!



Киловатите се потрошени на греење неизолиран простор од 30м2…. бар 50 графикони имам споделено зимово а последно вчера и 2 слики ставив со графикон од Броадлинк апликацијата со месечни потрошни за 2020 и 2021…. ама ѓаба изгледа вие од грее багра не знаете графикони да читате…


Sent from my iPhone using Tapatalk
MANIPULATOR GOLEM, Strelec te razotkri.... Sramota
 

Kajgana Shop

На врв Bottom