Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Pametnom dosta ! Klima dostigla zadanu , odrzava , senzor kao što vidiš tačan u stepen :)

A ti spuco 1200€ i imaš 3 toplotne zone..

Nego Zlate čemu ti služi 3D-i See senzor , kao ukras ?
Па добро си успеал да ги фатиш на камера цели 23 секунди кога климата достигнала и одржува колку што и бараш.
Зашто за брзо или ќе падне или ќе крене 2 степена плус од бараното.

Еве што прават тие 1200€ што јас ги спуцав.
Точно една година направи од кога ја имам купено и цела година ја користам преку Broadlink SP3S мерач.
2020.jpeg 2021.jpeg
2020 вкупно 761kWh или пресметано од апликацијата 3791денари
2021 вкупно 1330kWh или пресметано од апликацијата 6549денари
Вкупно 10.268 денари или 167 еур.
Во реалност се помалку.... зашто апликацијата брои само една ефтина тарифа (онаа ноќната) а денската од 2 до 4 ја мери како нормална/скапа.
Плус Недела ја мери исто нормално а не како целодневна ефтина тарифа - па јас би заокружил на некои 150 еур..... за цела година.... и ладење и греење.
Декември и Јануари ги греев само 29m2 а остатокот од годината вратите од целиот стан ~65m2 се сите разотворени за да се грее/лади насекаде по малку.

Тазе видевце од вчера вечер... преде при одржување...

А денес на пладне што снимив еве моментално го прикачувам.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Па добро си успеал да ги фатиш на камера цели 23 секунди кога климата достигнала и одржува колку што и бараш.
Зашто за брзо или ќе падне или ќе крене 2 степена плус од бараното.

Еве што прават тие 1200€ што јас ги спуцав.
Точно една година направи од кога ја имам купено и цела година ја користам преку Broadlink SP3S мерач.
Прегледај го приврзокот 300930 Прегледај го приврзокот 300929
2020 вкупно 761kWh или пресметано од апликацијата 3791денари
2021 вкупно 1330kWh или пресметано од апликацијата 6549денари
Вкупно 10.268 денари или 167 еур.
Во реалност се помалку.... зашто апликацијата брои само една ефтина тарифа (онаа ноќната) а денската од 2 до 4 ја мери како нормална/скапа.
Плус Недела ја мери исто нормално а не како целодневна ефтина тарифа - па јас би заокружил на некои 150 еур..... за цела година.... и ладење и греење.
Декември и Јануари ги греев само 29m2 а остатокот од годината вратите од целиот стан ~65m2 се сите разотворени за да се грее/лади насекаде по малку.

Тазе видевце од вчера вечер... преде при одржување...

А денес на пладне што снимив еве моментално го прикачувам.
Hansolot go pustas na ladenje?
Postiraj i za nego kako mu e potrosuvackata na ladenje ili strav ti e?
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Па добро си успеал да ги фатиш на камера цели 23 секунди кога климата достигнала и одржува колку што и бараш.
Зашто за брзо или ќе падне или ќе крене 2 степена плус од бараното.

Еве што прават тие 1200€ што јас ги спуцав.
Точно една година направи од кога ја имам купено и цела година ја користам преку Broadlink SP3S мерач.
Прегледај го приврзокот 300930 Прегледај го приврзокот 300929
2020 вкупно 761kWh или пресметано од апликацијата 3791денари
2021 вкупно 1330kWh или пресметано од апликацијата 6549денари
Вкупно 10.268 денари или 167 еур.
Во реалност се помалку.... зашто апликацијата брои само една ефтина тарифа (онаа ноќната) а денската од 2 до 4 ја мери како нормална/скапа.
Плус Недела ја мери исто нормално а не како целодневна ефтина тарифа - па јас би заокружил на некои 150 еур..... за цела година.... и ладење и греење.
Декември и Јануари ги греев само 29m2 а остатокот од годината вратите од целиот стан ~65m2 се сите разотворени за да се грее/лади насекаде по малку.

Тазе видевце од вчера вечер... преде при одржување...

А денес на пладне што снимив еве моментално го прикачувам.
Zlate tebi tvoj prostor ispada iz Pdh klime više nego duplo ! Ili živiš u Cold zoni ..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Zlate tebi tvoj prostor ispada iz Pdh klime više nego duplo ! Ili živiš u Cold zoni ..
Ееее тоа на хартија е за добро изолирани простории....
Јас као да живеам во ладна зона.... јбг.... куќа со стара дрвена дограма... без било каква изолација....
Пролетва ставив пвц дограма со 3 стакла во 2/4 простории.... се надевам до на есен и на останатите 2 ќе стасам да сменам па ќе намали Пдизајн да биде помалце од дупло....
Ако стасам до на зима и внатрешната изолација да ја ставам (бар во спалната која ми е на север) .... е тогаш си викам ќе биде осетно подобро.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@zlatko_ti412 necuvme Beep pa da te prasam klimata u koj mod ti e na poslednovo video, vo GoodNightMode? :misticen: Amateri ti moze da mavtas ama ne site tuka :P
IMG_20210709_211217.jpg
Sijalickata na panelot nevtreba da trepka kako kaj tebe tuku da e zamaglena da ne se ni gleda a kaj tebe trepka :lolzz:
IMG_20210709_224254.jpg

IMG_20210709_221001.jpg


IMG_20210709_211558.jpg
Proveri si ako ne ti ladi :)
IMG_20210709_214319.jpg
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
505
Поени од реакции
1.586
Decki ne ja sledam temava, da ne listam nanazad imam edno prasanje. Dali i za vo leto vazi ona sto vazi vo zima, deka ukluci iskluci klimata povejke trosi od toa da raboti nonstop? Fala odnapred.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.169
Поени од реакции
2.196
Decki ne ja sledam temava, da ne listam nanazad imam edno prasanje. Dali i za vo leto vazi ona sto vazi vo zima, deka ukluci iskluci klimata povejke trosi od toa da raboti nonstop? Fala odnapred.
Gledaj kako tebe ti e pokonforno,zatoa sto vo leto i taka klimata trosi mnogu malce vo sporedba so grejniot period.Pa sprema toa i ne e bitno na koj rezim ke ja rabotis,samo gledaj kako ti e poubavo.
Preku cela sezona na ladennje vo vkupnata smetka nema da zastedis ni 5 evra.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Navistina ne mi e jasno zosto Toshiba Fujitsu Daikin Mitsubishi Panasonic nemaat Display na vnatresnata edinica tuku samo LED diodi zosto e toa taka kaj ovie vrvni ekstra premium brendovi ne mi e jasno ???

I LG porano nemaa Displey na vnatresnata edinica tuku i oni togas imaa LED diodi no toa porano sega LG ima Displey na vnatresnata edinica

Licno mene poveke mi se dopaga klima so Displey odkolku samo LED diodi
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Decki ne ja sledam temava, da ne listam nanazad imam edno prasanje. Dali i za vo leto vazi ona sto vazi vo zima, deka ukluci iskluci klimata povejke trosi od toa da raboti nonstop? Fala odnapred.
Ako mislis na ona kolku na meracot za potrosuvacka pokazuva kaj eden ili drug togas ima dva slucaja:

Ako ja gasis i u prostorojata bez ladenje stanalo primer 28C, dur ja spustis na 25 na meraceto ke pokazuva mnogu i nemozes da se pofalis deka malku trosi koga nadvor e 35 a vnatre 28.

I obratno, nekoj 24 casa ja drzi na 26, trosi na meraceto pomalku sekako i moze da se pofali so skrinshot deka malku trosi ama za 24h potrosil isto kako prviot slucaj....POD USLOV DA IMAAT ISTA IZOLACIJA ....toa treba da se dva isti stana so isti zagubi pa nakraj na sezona da se sporedi na podolg vremenski period.

Tuka vlijast plus mnogu faktori dodatno, nadvoresnata dali e na sever/jug pod senka e ne e pod senka, grad lokacija temperaturi...zadaj si kolku sakas i uzivaj ladenjeto e kratok period zadadena 26C e najekonomicna varijanta za ladenje u extremno topli denovi +32 +35...
I pazi u koe vreme snimaat videa trolovive u 1 posle polnokj so 25nadvoresna ladat na +26....vo PP toa, vo Sk vo 1 posle polnokj ako bide 30 denes dobro e
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@zlatko_ti412 necuvme Beep pa da te prasam klimata u koj mod ti e na videoto vo GoodNightMode? :misticen: Amateri ti moze da mavtas ama ne site tuka :P
Прегледај го приврзокот 301010
Sijalickata na panelot nevtreba da trepka kako kaj tebe tuku da e zamaglena da ne se ni gleda a kaj tebe trepka :lolzz:
Прегледај го приврзокот 301014

Прегледај го приврзокот 301011
Proveri si ako ne ti ladi :)
Прегледај го приврзокот 301012
Во NightMode е бе Стрелчо.... не глеаш дека ноќе после 01часот е снимано?
Затоа и не се слуша бипкање.
Screenshot 2021-07-09 at 22.18.01.png

Светлината од диодата е замаглена и да - трепка кога стискаш на далечинското за штом гледаш да знаеш дека ја примила командата.... пошто нели не бипка додека е у NightMode.... на све мислеле воа Јапанците. Не знаете вие со ќумбињата.

Иначе фала ти ама мене доволно ми лади.... така да неам што да си проверувам :)
Исто така да ти објаснам дека додека е во NightMode за нијанса ја лимитира и бучноста на надворешната единица... а со тоа и максималниот капацитет... па затоа во упатството предлага да се провери дали е вклучено NightMode доколку уредот не успева доволно да загрее или излади.
Автоматски споено мислење:

I pazi u koe vreme snimaat videa trolovive u 1 posle polnokj so 25nadvoresna ladat na +26....vo PP toa, vo Sk vo 1 posle polnokj ako bide 30 denes dobro e
Еве Стрелчо ќе снимел вечерва како Амберот му лади - ама со термометарот изваден надвор за убаво да се види +30С надворешна температура...
Ако пак надвор е помалце од +30 тогаш ништо нема да снима... пошто сигурно само со отворени прозори ќе спие... нема да арчи безпотребно струја ноќе.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Во NightMode е бе Стрелчо.... не глеаш дека ноќе после 01часот е снимано?
Затоа и не се слуша бипкање.
Ja od pamet nepisuvam decko, gledam deka si snimal vo 1casot gledam deka vo PP togas nadvor bilo 25 so zadadena 26 si se ladel, AMA gledam deka zimoska na greenje ISTO vo 1 go snimase cel stan so site svetla zapaleni bez NightMode taka da tvojot reply za demek bilo kasno mi e predviden od lani ;)

A pazi ova sea

Gledam i deka na site videa sto ti se postirani na YouT za mod Cooling ti se nemi videa sto se odnesuva do Beepot....site videa Beep4o... :misticen:
Moze li sea da ni odgovoris iskreno u koj mod ti e klimata ItarPejo??

Ti teknuva koga so 50w se ladese...NighMode nema Beep
Eve da te vidat koj prevarant si
IMG_20210709_234916.jpg
Na 15ta sekinda go pokazuvas daljinskoto( stapot) i ne se slucuva ni Beep ni nisto..zatoa umni decki ne te esapat ni za greenjeto i tamu lazes.

Mitsu LN35 cooling - this thing can go under 50w
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
887
Поени од реакции
957
Ja od pamet nepisuvam decko, gledam deka si snimal vo 1casot gledam deka vo PP togas nadvor bilo 25 so zadadena 26 si se ladel, AMA gledam deka zimoska na greenje ISTO vo 1 go snimase cel stan so site svetla zapaleni bez NightMode taka da tvojot reply za demek bilo kasno mi e predviden od lani ;)

A pazi ova sea

Gledam i deka na site videa sto ti se postirani na YouT za mod Cooling ti se nemi videa sto se odnesuva do Beepot....site videa Beep4o... :misticen:
Moze li sea da ni odgovoris iskreno u koj mod ti e klimata ItarPejo??
Како бре може мани да најдеш за сите клими освен за Грее? Грее совршен клима уред ли е? Не си се приближил во живо до јапонска клима гарантирам. Дете од село не видело град,а највеќе знае за градот,и обратно ,градски мангуп за село објаснува.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Како бре може мани да најдеш за сите клими освен за Грее? Грее совршен клима уред ли е? Не си се приближил во живо до јапонска клима гарантирам. Дете од село не видело град,а највеќе знае за градот,и обратно ,градски мангуп за село објаснува.
Na zlate e 85k so 72w .... ovaa so 85w za 60k ti ja nudam polovna so popust...zimaj dur ja ima...Beep Displey WiFi sve ima No1 !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom