Најекономично греење и ладење

Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ako misliš da bi i s klimom od 1000€ imao perfekciju u odrzavanju sobne , griješiš...
imaš hrpe komentara , korisnika daikina , mitsu ,fuji , tosiba gdje maši sobnu po 2° , ništa čudno... Ako mi ne vjeruješ pogledaj video od Mitsu od Zlate..
To mašenje zadane dosta ima veze s pozicioniranjem klime unutar sobe , veličine sobe , izolacije itd .

Meni recimo moj Gree Lomo Regular ( u Mkd se zove Fairy ) odrzava sobnu u 0.2° od zadane , bilo zima ili prelaz , nema da maši.. Drugi lomo isto tako , treći lomo maši za 2° , ali je montaža takva da je senzor mozda 10cm max od zida...
Ostale Gree Lomo Eco šaraju zavisno od vanjske , nekad talno odrzavaju nekad prebace za stepen..

P.S. Sobnu T mjerim na sobnim termometrima na nekih 1.5m visine od poda i udaljenim nekoliko metara od klime...
Глупости, тие прикаски за перфектна модулација кај Fairy не поминуваат кај членови кои ја имаат истата клима. Нема никаква врска тоа што го зборуваш за одржување од 0.2 степени. Премногу корисници го потврдиле истото, не може кај секој да е премала просторија, или преголема, па кај некој премногу изолирана па кај некој воопшто неизолирана, помирете се со фактот дека таа клима нема модулација и функционира како што функционира.
Нејзиниот метод на работа ги задоволува некои членови на кои не им смета една поинаква " модулација ", па бидете задоволни со тоа, не мора да си продаваме прикаски за перфекции во модулација кај клима која што не ни знае што е тоа модулација, едноставно нема потреба, тој што не е заинтересиран за постојано дување на воздух в соба ќе си биде задоволен со Fairy и готово, а сигурно не некој што бара модулација.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Ти взимо одмори малце од пишување срање по форумов - така ќе имаш време да снимиш како се грееш и со што клими се грееш.
Сними и сеа ако се ладиш.... надвор до +40 оди.... ваљда ти зажежвит :P

Е после тоа ќе имаш лице нешто да коментираш за Мицуто од Злате!


Да, погледајте ги видеата од Злате!


На @Alen123 верувајте му на збор (прикаска) дека до промили му одржува собна температура Ломото :lolzz:

И за крај еве едно поздравче од модулација во последни 12часа.
Прегледај го приврзокот 300852
Од сликата јасно се гледа дека Грее модулира совршено без никакви осцилации а Мицубиши... па не е ни близу до Грее.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Глупости, тие прикаски за перфектна модулација кај Fairy не поминуваат кај членови кои ја имаат истата клима. Нема никаква врска тоа што го зборуваш за одржување од 0.2 степени. Премногу корисници го потврдиле истото, не може кај секој да е премала просторија, или преголема, па кај некој премногу изолирана па кај некој воопшто неизолирана, помирете се со фактот дека таа клима нема модулација и функционира како што функционира.
Нејзиниот метод на работа ги задоволува некои членови на кои не им смета една поинаква " модулација ", па бидете задоволни со тоа, не мора да си продаваме прикаски за перфекции во модулација кај клима која што не ни знае што е тоа модулација, едноставно нема потреба, тој што не е заинтересиран за постојано дување на воздух в соба ќе си биде задоволен со Fairy и готово, а сигурно не некој што бара модулација.

Kakve veze ima modulacija s tačnošću odrzavanja zadate sobne T ? Odgovor je nikakve , klima savršeno moze da odrzava zadatu sobnu i bez konstantnog rada..
Pa ne postoji ti klima koja radi konstantno , na nekoj vanjskij T svaka če da se ugasi , i onda, kako ti razmišljaš , svaka bi trebala da maši zadatu , ali to nije tako , već zavisi od drugih nekih faktora a ne od nekog minimuma s kojim klima moze da radi...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Ти взимо одмори малце од пишување срање по форумов - така ќе имаш време да снимиш како се грееш и со што клими се грееш.
Сними и сеа ако се ладиш.... надвор до +40 оди.... ваљда ти зажежвит :P

Е после тоа ќе имаш лице нешто да коментираш за Мицуто од Злате!


Да, погледајте ги видеата од Злате!


На @Alen123 верувајте му на збор (прикаска) дека до промили му одржува собна температура Ломото :lolzz:

И за крај еве едно поздравче од модулација во последни 12часа.
Прегледај го приврзокот 300852
Ti tvoite sranja mozes da si gi prodavas na drugion forum, da si se lazete kolku sakate.
Tuka ne pominuva, dzabe frleni pari za mitsu koga eden Tosot od 17'990 ja jade.... toa e celata poenta na muabetot
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Ti tvoite sranja mozes da si gi prodavas na drugion forum, da si se lazete kolku sakate.
Tuka ne pominuva, dzabe frleni pari za mitsu koga eden Tosot od 17'990 ja jade.... toa e celata poenta na muabetot
17990 ќе платиш само за да гледаш постојани дефрости.
За топлење не.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Од сликата јасно се гледа дека Грее модулира совршено без никакви осцилации а Мицубиши... па не е ни близу до Грее.
Ти зарем не гледаш дека само Митсубушито е уклучено додека Грее не е во функција погледни пак да се увериш.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Здраво форумџии само да ви пријавам мал проблем со Даикин и ако знае некој како да го решам, благодарам. На ладење веке два дена ми издувува чудна миризба како на оцет. Променувам моде драј и миризбата ја снемува.
Исчистени се филтрите пред два дена. Се надевам дека не е некој проблем освем да е животинче цркнато и тоа да мириса..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Kakve veze ima modulacija s tačnošću odrzavanja zadate sobne T ? Odgovor je nikakve , klima savršeno moze da odrzava zadatu sobnu i bez konstantnog rada..
Pa ne postoji ti klima koja radi konstantno , na nekoj vanjskij T svaka če da se ugasi , i onda, kako ti razmišljaš , svaka bi trebala da maši zadatu , ali to nije tako , već zavisi od drugih nekih faktora a ne od nekog minimuma s kojim klima moze da radi...
Pa brate ima itekako. Ne treba biti naucnik da se to ukapira. Nije isto kada se prostor dogreva sa T izduva od 30-35C, u odnosu na 45-47C. Topao vazduh odmah ode gore. Manje topao malo sporije ode gore. Sa istom jacinom fana senzor temperature na unutrasnjoj ce sa toplijim izduvom mnogo brze da dobija informaciju da je postignuta zeljena temperatura, te ce da gasi uredjaj. Sa manje toplim vazduhom a istim fanom ce mnogo bolje da se sva toplota prenosi u celu prostoriju. E sad, normalno je da ce sa jacim fanom da se u oba slucaja to na neki nacin poboljsa, tj cirkulacija toplog vazduha ce da bude bolja te ce oko unutrasnje da kasnije bude veca temperatura. Ali, treba i slusati taj fan u prostoriji. Manje ce trebati da se manuelno pojacava i doteruje fan kada klima spusta potrosnju i T izduva. Sto znaci, bolja modulacija = bolji komfor. Pogotovo kada se unutrasnja postavi kako treba, tj na poziciji gde izduv iz nje nece da "gadja" bilo koji deo gde leze, sede, ljudi. Tacno je, normalno, da ce svaka da se gasi, ali mnogo manje ce se gasiti ona koja ume da spusti potrosnju. I kada se posle gasenja pale, mnogo tacnije ce da se upali ona gde nije pre toga pregrejan prostor oko unutrasnje.

Edit: Jedino ako je sa tim klimama koje se gase na 700w, napravljena revolucija, te su uspeli da anuliraju fiziku, tj da se topliji vazduh brze podize prema plafonu-od manje toplog :)
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
klima savršeno moze da odrzava zadatu sobnu i bez konstantnog rada..
Е тое не е можно бе другарче бидејки внатрешниот сензор кај грее се многу блиску ставени до изменувачот сензорот не се
Гледа тој е некаде десно под пластиката и тој не може да ја мери реалната температура кога ке исклучи климата затоа кај мене на греење чекам и по 30-40 минути да вклуче пак а температурата се намалила во просторијата за 2 степена од зададената т на климата. Како што читам овде кај сите е проблемот ист и затоа тоа не е Одржување на температура.
Додека кај братот исто се грее на клима сензорот е над изменувачот се гледа кога се отвори капакот одма горе десно и тој е по изложен на реално мерење на температурата ќе работи 10-15 минути 5 минути ќе паузира и ја одржува температурата убаво во просторијата.
Ова го пишувам во период кога немаме ниски температури кога надворешната е некаде над 14-16 степени. Во зимскиот период климава си преди со 1050 w и сум презадоволен пробав и со местење на компезација на температура го ставам на 0 можам да кажам нема разлика во работата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
Здраво форумџии само да ви пријавам мал проблем со Даикин и ако знае некој како да го решам, благодарам. На ладење веке два дена ми издувува чудна миризба како на оцет. Променувам моде драј и миризбата ја снемува.
Исчистени се филтрите пред два дена. Се надевам дека не е некој проблем освем да е животинче цркнато и тоа да мириса..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Povikaj servis za Hemisko Cistenje da ja isperat vnatresnata i nadvoresnata edinica ( turbinata/ventilatorot na vnatresnata edinica )

Mirizbata e poradi toa sto odstoenata vodicka pri ladenje sto kape od vnatresnata edinica vo kondenz kadickata pod izmenuvacot so tek na vreme se umirisuva i toa e problemot.

Resenie Hemisko perenje/cistenje na klimata

Додека кај братот исто се грее на клима сензорот е над изменувачот се гледа кога се отвори капакот одма горе десно и тој е по изложен на реално мерење на температурата ќе работи 10-15 минути 5 минути ќе паузира и ја одржува температурата убаво во просторијата.
Sto klima ima tvojot brat koj Brend/Jacina/Model ?
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ako imaju i tacne specifikacije, tj COP, mogu da se prihvate i takvi uredjaji sa gasenjem na 700-800w, ali samo ako je prostor adekvatan za njih, Znaci da je sa velikim toplotnim gubicima, i da ima adekvatnu veliku povrsinu i kubaturu. Pa da tih 700-800w budu adekvatni minimum, koji ce da bude konstantan i koji nece da prouzrokuje previse on-off momenata u toku rada. Za dobro ili osrednje izolovane objekte - kakav je najcesci slucaj u nasim kupovinama, znaci stanovi, kuce - jednostavno nisu adekvatni. Mozda neki lokali, magacini, ili ogromni dnevni boravci.

Ali kazem, SAMO i da u tom slucaju imaju tacne specifikacije, tj COP.
Jer kako protumaciti uredjaj za koji pise da je najmanja energija koju moze da isporuci u prostor 800-1000w, a on pokazuje svuda kod korisnika najmanju snagu na kojoj radi 612w (kao kod mog brata).

I nije ovde bitno koji je brend u pitanju, diskutujemo uopsteno i zdravorazumski.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Povikaj servis za Hemisko Cistenje da ja isperat vnatresnata i nadvoresnata edinica ( turbinata/ventilatorot na vnatresnata edinica )

Mirizbata e poradi toa sto odstoenata vodicka pri ladenje sto kape od vnatresnata edinica vo kondenz kadickata pod izmenuvacot so tek na vreme se umirisuva i toa e problemot.

Resenie Hemisko perenje/cistenje na klimata


Sto klima ima tvojot brat koj Brend/Jacina/Model ?

Мојава е Инвентор Немесис Про 7 кв задоволен сум од греење си крчка на 1050 в но во преодниот период гаси и се чека врема за да уклучи
На братми е Вивакс аери 5.5 задоволен е и тој но неговата троши многу повеќе од мојава од 1300 па до 1700в а кога се ептем минусни вклучива и Беко он оф од 7кв а грееме ист простор но сензорот е надвор во едно прозрачно цревце можеби 10 см е одалечено од изменувачот нагоре накај усисот тамо стое и во преодниот период добро модулира а и надворешната на Виваксот е многу бучна ама тоа е тој е стави пред неколку месеца па јас е ставив мојава еве 3 год како е користам
Значи грееме 50 квадрата дневен престој плус ходник и 2 детски испага околу 80 квадрата спалната и купатилото не се грејат а спратот е 120 квадрата
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ne postoji idealna klima, svaka ima i vrline i mane. Neka manje, neka vise. Negde se losim polozajem unutrasnje, ili samim odabirom uredjaja, te mane jos vise naglase. Negde se ljudi prevare na osnovu preporuka po forumima, pa se zeznu i kupe nesto sto je totalno neadekvatno njihovom prostoru i potrebama.

Po meni je zabluda (ispravite me ako gresim) kada se bira klima za neki prostor gledati samo kapacitete na velikim minusima, tipa -15, -20C, a ne zagledati ostale stvari... Kako radi na uobicajenim zimskim temperaturama koje su kod nas najcesce, znaci vecim T od tih krajnjih itd itd.

Pricam za kupovinu jeftinijih ili uredjaja iz srednje klase.
Ako treba da se bira izmedju kapaciteta na velikim minusima koji se javljaju retko kod nas, i nekog cudnog rada u preostalom zimskom periodu (a to je bar 85%+ vremena), onda je bolje uzeti uredjaj koji zna da dobro i kulturno radi do -5C -7C, nego kupovati neke "kalorifere sa turbinom" sa upitnim COP-om, koji rade dobro i kulturno tek ispod -12C u solidno izolovanim stanovima. Bolje cu da se dogrejem na -15C, -20C nekoliko dana ako treba panelom, ako mi klime spram prostora nemaju snagu za takav minus, nego da se nerviram sa neujednacenom temperaturom skoro cele zime. Ne mora da klima ima i eurovent, ako X korisnika napise kako se ponasala cele zime. Kazem, pozeljno je da ima, ali nije presudno. Samo da iskustva od X korisnika budu realna i bez neke zadnje namere.

Evo, za budzet klasu, taj Tosot Muse Eco i jos neke koje se ovde spominju, po meni odlicna klima za neke dobro izolovane prostore, bolje i komfornije radi nego neki izvikani i skuplji modeli od njihovog maticnog brenda. Okacili ljudi dokaze, tj video snimke. Pisanje im nije arogantno, imaju i druge klime od istog proizvodjaca za koje kazu da nisu dobre. Mozemo da im verujemo, to se ne dovodi u pitanje. Mozda nece moci Tosot kao Amber da gruva vrelo na -15C, -20C, ali, kazem, koji je to vremenski period u toku zime ? Mozda 5%. Pa ukljucice se tada nesto dodatno, i premostice se ako zatreba, necemo da crknemo od hladnoce. Ali ostatak zime necemo da provedemo u merenjima, cudjenju kako klima radi, nerviranju, reklamacijama .. itd itd. A kosta smesno. Neka traje i 5 godina, bice sasvim dovoljno.

A ako vec pricamo i o vrhunskim modelima, ajde da se uporede Fujitsu LT i Gree Amber, koji, uzgred, u Srb kostaju isto. Vama mozda to nije toliko interesantno jer nemate taj model vise, ali ovo su cinjenice. O LT je bar pisano mnogo, mnogo, a takodje i Amberu. Kako radi LT, on se takodje gasi na 800w+ ? On ne zna da se snadje u manjim prostorima i da spusti na 200w ? On ce slabije da odrzava u istom prostoru temperaturu od Ambera ? On nece moci da se bolje snadje u razlicitim prostorima od odnosu na drugog ? A kadasnji je model LT ? Napravljen pre 10 godina i posle toga netaknut od strane prozvodjaca. Ima eurovent ? Pa ima ... I sada ce neko, da pokusava da me ubedi, da kupim Amber a ne LT ? :) ... Pricamo ljudi prazne price.

Daj da pokusamo nekako da odaberemo iz jeftinije ili srednje klase, nebitno od brenda, nesto sto je adekvatno odredjenim prostorima. Da ispisemo i mane i vrline. Da ne ponavljamo kao papagaji jednu te istu stvar. I da ne verujemo svojim ocima, zvanicnom servisu Gree sa sve zapisnicima, kretanju toplog vazduha po prostoriji, nego lazljivim pisanjima nekoliko njih ovde. Samo nekoliko od mnooogo clanova.

Pozdrav svima, i izviniti jos jednom na koriscenju stranog jezika na Vasem forumu. Hvala svima koji su mi davali konstruktivne savete. Naucio sam bar nesto oko klima za ovih nekoliko meseci. Dok je ovakva situacija na temi, povlacim se, da ne smetam :). Sve najbolje svima.

Edit-dopuna: Nisam se pohvalio. Za roditelje kupljene jos 2 klime. 07LM + 12LM. Namestanje uskoro :)




 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Здраво форумџии само да ви пријавам мал проблем со Даикин и ако знае некој како да го решам, благодарам. На ладење веке два дена ми издувува чудна миризба како на оцет. Променувам моде драј и миризбата ја снемува.
Исчистени се филтрите пред два дена. Се надевам дека не е некој проблем освем да е животинче цркнато и тоа да мириса..
Многу вообичаена ситуација во летен период кога климата се користи на ладење.
Се случува и на џигит нова клима.... така да не е секогаш решението веднаш викање сервис за хемиското чистење (освен ако станува збор за клима користена неколку години и миризбата не исчезнува)

Штом си забележал дека со префрлање на мод DRY миризбата ја снемува, значи дека DRY прави повеќе кондензација и со тоа го измива внатрешниот изменувач и кадичката каде што можеби заостанала малку влага која потоа замирисала.
Затоа се препорачува пред гасење на климата кога лади, да се префрла кратко време (бар 10тина минути) да работи на мод вентилатор со што би се исушуле внатрешниот изменувач и кадичката од заостаната влага која може да замириса до следното вклучување на климата.

За поекстремни ситуации дури имам читано препорачуваат да ја пуштиш прво на греење да работи некое време да го вжешти внатрешниот изменувач.... па потоа на DRY за да предизвика максимална кондензација и да го исплакне внатрешниот изменувач.... и на крај на мод вентилатор 10тина минути пред секое исклучување од ладење.

Ако и ова не помогне.... тогаш барај сервис да провери нивелација на внатрешната единица (може нема доволен нагиб за да се исцедува кондензираната вода низ цревото и останува да се замирисува во кадичката на внатрешната единица) или пак можеби сепак е потребно хемиско чистење.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
нивелација на внатрешната единица (може нема доволен нагиб за да се исцедува кондензираната вода низ цревото и останува да се замирисува во кадичката на внатрешната единица) или пак можеби сепак е потребно хемиско чистење.
Site novi modeli na klimi nezavisno od brend i dali on-off ili INVERTER site imaat fabricki nivelirana kadicka odnosno imaat dvosmeren odvod na kindenzatot levo i desno od vnatresnata edinica kako odgovara taka se postavuva kondez crevoto ( kaj Gree i oem gree klimi kondez crevoto e fabricki od levata strana na vnatresnata edinica no moze i od desnata strana da se premesti Dodeka pak kaj site drugi brendovi kondez crevoto od vnatresnata edinica e od desna strana so moznost isto taka da se premesti od leva strana na koj kako mu odgovara ) taka da toa so nivelacija na kondez kadickata e fabricki reseno kaj site novi klimi.

Kaj starite klimi pred 15 godini tamu treba nivelacija za dobar pad pri ladenje na kondez vodata no kaj novive klimi ne treba nivelacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom