Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
U pravu si, na 800w+ moduliraju :), a u leru bez kompresora trose 80w - tj skoro pa isto isto kao 07LM kad greje sa kompresorom :)

I u pravu si za ove moje klime, nemam ih. U novom stanu se hladimo i grejemo termo peckom ukljucenom u dimnjak.
Ah bre Rade, Amber 12k je jaca klima od te dve Fujitsu zajedno koje imas.... cak ti fali jos jedna 7k Fujitsu da bi imao kapacitet kao jedan Amber 12k.
Zato je normalno da trosi toliko, radi se o strasno JAKOJ KLIMI.
Автоматски споено мислење:

Гаранцијата кај Tosot не е како кај Gree, имаш 3 години безусловна гаранција ( како кај повеќето јапонски клими ако не се лажам ), така да барем тука чист си.
Баш тој модел јас го имам и сум задоволен од него, во зимата немав никаков проблем со него, е сега во помала просторија и плус изолирана го користам, но сепак задоволен сум.
По самата цена, претпоставувам дека тој модел си е наменет за помали простории, и еве во мојот случај си ја брка работата, а да се лажеме дека во големи простории, пример 30 квадрати, дека клима од 300 евра ќе брка работа, е нема потреба :)

Ovaa Tosot Muse Eco ispaga deka e sver klima, modulacija perfektna.
Toa e sto go zbirime postojano, dzabe frlate pari za japanki , koga edna klima od 17'990 gi jade.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Ne se sekiraj Lepi znae koj si ti i da te biva za direktor toa e fakt no treba da si objektiven da priznaes deka Gree klimive se so prosecen kvalitet duri i polosi od konkurenijata na drugive kineski klimi koga se raboti za modulacija i suvi defrosti Gree e nula ( 0 )
До сега не сум сретнал директор кој 24 часа дреми на форум, шпиунира членови, знае секоја соба со што ти е опремена и по потреба кога ќе кажеш нешто против ги издава сите твои податоци име презиме и место на живеење.

По мое далеку од директор, затоа што тие имаат други главоболки ама ај, убаво е да се живее во илузија.

Гаранцијата кај Tosot не е како кај Gree, имаш 3 години безусловна гаранција ( како кај повеќето јапонски клими ако не се лажам ), така да барем тука чист си.
Баш тој модел јас го имам и сум задоволен од него, во зимата немав никаков проблем со него, е сега во помала просторија и плус изолирана го користам, но сепак задоволен сум.
По самата цена, претпоставувам дека тој модел си е наменет за помали простории, и еве во мојот случај си ја брка работата, а да се лажеме дека во големи простории, пример 30 квадрати, дека клима од 300 евра ќе брка работа, е нема потреба :)

Дали и кај тебе како и кај @најубав прави дефрост 3 минути откако ќе ја вклучиш?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ovaa Tosot Muse Eco ispaga deka e sver klima, modulacija perfektna.
Toa e sto go zbirime postojano, dzabe frlate pari za japanki , koga edna klima od 17'990 gi jade.
Последниве 50 страни од темава што зборуваме, Gree Lomo/Fairy/G-Tech/Amber немаа ваква модулација како OEM климите од Gree .... Здравје боже наредна година ќе го поправат алгоритмот.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Дали и кај тебе како и кај @најубав прави дефрост 3 минути откако ќе ја вклучиш?
Не, нема такво нешто кај мене
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Ovaa Tosot Muse Eco ispaga deka e sver klima, modulacija perfektna.
Toa e sto go zbirime postojano, dzabe frlate pari za japanki , koga edna klima od 17'990 gi jade.
Дефинитивно многу поразлично функционира климата да речиме од Fairy/ G-Tech, дали е перфектна без никакви мани, не е, но за таа цена не е фер повеќе да очекуваме.

Од страна на маани, некогаш на вечер за спиење ја оставам на 19 степени, па сабајлето се разбудувам од жешко и гледам 21 степен, 2 степени загреала повеќе од тоа што треба што значи згрешила, не ја постигнала бараната температура туку повеќе ( ако сум сакал 21 степен, ќе сум наместел толку ).

Или па некогаш кога ќе исклучи, исто како и кај Fairy, чека температурата во собата да падне на 2 степени пониска од бараната за повторно да се уклучи.

Јас не барам перфектност во клима од 300 евра, да сум плател огромна сума, е тогаш ќе сум барал.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Tosot не е како кај Gree, имаш 3 години безусловна гаранција
Kaj Tosot i T.S.T ne e bezuslovna garancijata kaj mene dojdoa od Klimi.mk ja prodolziv 1.000 denari so samoto prodolzuvanje napravija i cistenje od klimi mk perenje na vnatresnata edinica no samo izmenuvacot pod filtrite a ne i turbinata ( ventilatorot na vnatresnata edinica )


Дали и кај тебе како и кај @најубав прави дефрост 3 минути откако ќе ја вклучиш?
Kaj mene e T.S.T Lomo a kaj clenov koj e zadovolen od klimata e Tosot Muse Eco toj e drug model T.S.T Lomo pravi on-off ciklusi i suvi defrosti.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
eee sto mi odogovorivte...e sega ni Gree ni Tosot Ni Vivax za 20 kvadrati....ke zemam Midea 12 :D
Vnimavaj na montazata minimum 3 metri bakarni cevki i bakarnite cevki obavezno da ti gi izbandaziraat so bela bandaz traka vnatresnata edinica od plafon odalecena 10 do 15 cm za dobar protok na vozduh na klimata vakumiranje na klimata so vakum pumpa

I so zdravje da se sluzis so klimata pa spodeli sliki od klimata montazata dalecinskoto.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
eee sto mi odogovorivte...e sega ni Gree ni Tosot Ni Vivax za 20 kvadrati....ke zemam Midea 12 :D
Со здравје да се служи, па ајде в зима пиши како си задоволен од климата, сподели искуство ако сакаш
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Не, нема такво нешто кај мене
Автоматски споено мислење:


Дефинитивно многу поразлично функционира климата да речиме од Fairy/ G-Tech, дали е перфектна без никакви мани, не е, но за таа цена не е фер повеќе да очекуваме.

Од страна на маани, некогаш на вечер за спиење ја оставам на 19 степени, па сабајлето се разбудувам од жешко и гледам 21 степен, 2 степени загреала повеќе од тоа што треба што значи згрешила, не ја постигнала бараната температура туку повеќе ( ако сум сакал 21 степен, ќе сум наместел толку ).

Или па некогаш кога ќе исклучи, исто како и кај Fairy, чека температурата во собата да падне на 2 степени пониска од бараната за повторно да се уклучи.

Јас не барам перфектност во клима од 300 евра, да сум плател огромна сума, е тогаш ќе сум барал.
Ako misliš da bi i s klimom od 1000€ imao perfekciju u odrzavanju sobne , griješiš...
imaš hrpe komentara , korisnika daikina , mitsu ,fuji , tosiba gdje maši sobnu po 2° , ništa čudno... Ako mi ne vjeruješ pogledaj video od Mitsu od Zlate..
To mašenje zadane dosta ima veze s pozicioniranjem klime unutar sobe , veličine sobe , izolacije itd .

Meni recimo moj Gree Lomo Regular ( u Mkd se zove Fairy ) odrzava sobnu u 0.2° od zadane , bilo zima ili prelaz , nema da maši.. Drugi lomo isto tako , treći lomo maši za 2° , ali je montaža takva da je senzor mozda 10cm max od zida...
Ostale Gree Lomo Eco šaraju zavisno od vanjske , nekad talno odrzavaju nekad prebace za stepen..

P.S. Sobnu T mjerim na sobnim termometrima na nekih 1.5m visine od poda i udaljenim nekoliko metara od klime...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Toa moze kaj OEM i brendcinjata, kaj Gree jok.
Za ladenje ke se javis kaj mitsu, zlatce ima salce... kapce i merace, ke ti kaze kako e...... hahahaha
Za 100'000 den kaj mitsu imas salce i kapce gratis, za Nova Godina ke imas pomal trosok.....hahahha
Ти взимо одмори малце од пишување срање по форумов - така ќе имаш време да снимиш како се грееш и со што клими се грееш.
Сними и сеа ако се ладиш.... надвор до +40 оди.... ваљда ти зажежвит :P

Е после тоа ќе имаш лице нешто да коментираш за Мицуто од Злате!

Ako mi ne vjeruješ pogledaj video od Mitsu od Zlate..
Да, погледајте ги видеата од Злате!

Meni recimo moj Gree Lomo Regular ( u Mkd se zove Fairy ) odrzava sobnu u 0.2° od zadane , bilo zima ili prelaz , nema da maši..
На @Alen123 верувајте му на збор (прикаска) дека до промили му одржува собна температура Ломото :lolzz:

И за крај еве едно поздравче од модулација во последни 12часа.
Screenshot 2021-07-08 at 00.36.44.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom