Најекономично греење и ладење

Член од
6 април 2014
Мислења
135
Поени од реакции
166
Ova so slikive na HAIER se nevideni gluposti.
Kako može da se stari 2-3 godini a da izgledaat kako da se koristeni 20 god i nikogaš da ne se bar prebrišani so obična voda.
Od avion se gleda deka gi otvarale na sila i duri ne gi ni zatvorile kako što treba.
Eve jas imam HAIER i nema ni zbor za nekvalitetna plastika. Voobičaeno se koristi tkn. ABS plastika za ovie proizvodi kaj site proizvoditeli na klimi, se razlikuvaat samo po završnata obrabotka, nekoi imaat super finiš....
Во моите постови никаде не пишав дека не чинат. Му пратив слики на дечкото кој со понова клима го има истиот проблем. Друго, не се разбираат сите како тебе па да ја чистат внатрешната. Пријателкава освен филтри ништо друго нема чепкано, но можно е кога поправале мајсторите да ја пукнале пластикаат и да си ќутат. Јас сличен проблем имав со 1 година стара машина за перење при што ми испука целиот горен пластичен капак. Затоа не се глупости, на секого може да му се деси.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ja imam 2 takvi Gree klimi so odlicen softwer/firmware....so ednata gream 10m2 ama i so cena 36k.... spusta pod 200w na greenje i pod 100w na ladenje....samo skapa vi bese za 36k i ne se nosi ;) ..

Прегледај го приврзокот 300134
Znaci da je normalno i ipak dobro da klima toliko spusti potrosnju i dobro modulira ? :)
Non stop samog sebe opovrgavas i demantujes :)
Kako onda G Tech toliko kosta, a ne spusta ispod 600w ? Zale se ljudi samo tako na tu klimu. :)

edit: Kod brata su bili iz Gree povodom njegove reklamacije, izmerili 612w najmanje, ima covek zvanicni zapisnik. Beograd je u pitanju.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.067
Во моите постови никаде не пишав дека не чинат. Му пратив слики на дечкото кој со понова клима го има истиот проблем. Друго, не се разбираат сите како тебе па да ја чистат внатрешната. Пријателкава освен филтри ништо друго нема чепкано, но можно е кога поправале мајсторите да ја пукнале пластикаат и да си ќутат. Јас сличен проблем имав со 1 година стара машина за перење при што ми испука целиот горен пластичен капак. Затоа не се глупости, на секого може да му се деси.
Klimata izgleda kako da gree/ladi golubarnik ili štala bar edno 10 god. Ne e možno vaka da bide nečista za dve godini neka e tri pati kineska. Poradi toa i reagirav, baška što e nestručno otvarana.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.197
Da dobies ti i drugite celosna slika za kvalitetot na odlivcite na Gree treba da proveris informacija kade i koj gi proizveduva, a toa e vo fabrika koja se vika Gree Daikin Mold....
Прегледај го приврзокот 300124
Zgolemi ja dolmata slika i procitaj sto pusuva na fabrikata.
Прегледај го приврзокот 300125
Link LinkFB

Прегледај го приврзокот 300123

Прегледај го приврзокот 300132
Vrven kvalitet e plastikata i odlivcite na Gree-Daikin a drugive kinezi kakva imaat se gleda po slikive od korisnicive so ispukanive Tundri.
Proverete prvo nesto pred da napisete
Poentata e deka ne e isti kvalitet,Tundra 5,5kw za 33000 den,kako sto bese i nekoja Daikin 5,5kw za 70 000 den,ili nekoj drug Japonec.
I sigurno ima razlika od plastika do plastika,ama sepak kinez si e kinez,ako se pogodi plastikata,ke fali drugo.
I pri ista serija mozi da ima razlicen kvalitet na plastika.
Znaci kinezot nema odreden standard.
Primer,ke izvadi edna serija so pokvalitetna plastika,pa ponatamu prodolzuva so nekvalitetna,rciklirana.
Sigurno deka ne e nikakva filozofija da napravis kvaliteten odliv na plastika.
I Lihnida od Ohrid mozi na Saikin da mu praavi odlicni odlivi.
E sega dali odlivite na GREE,i odfdlivite na DAIKIN se so isti kvalitet toa e znak prasalnik.
Muabetot mi e deka kinezive imaat poslab kvalitet na kontrola.
I pri isti poizvoditel,primer Toshiba neka e,vlezniot moel e so poslaba plastika,od premium ili srena klasa.
Sepak generalno doaga pak ona narodnoto,kolku pari tolku muzika.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Poentata e deka ne e isti kvalitet,Tundra 5,5kw za 33000 den,kako sto bese i nekoja Daikin 5,5kw za 70 000 den,ili nekoj drug Japonec.
I sigurno ima razlika od plastika do plastika,ama sepak kinez si e kinez,ako se pogodi plastikata,ke fali drugo.
I pri ista serija mozi da ima razlicen kvalitet na plastika.
Znaci kinezot nema odreden standard.
Primer,ke izvadi edna serija so pokvalitetna plastika,pa ponatamu prodolzuva so nekvalitetna,rciklirana.
Sigurno deka ne e nikakva filozofija da napravis kvaliteten odliv na plastika.
I Lihnida od Ohrid mozi na Saikin da mu praavi odlicni odlivi.
E sega dali odlivite na GREE,i odfdlivite na DAIKIN se so isti kvalitet toa e znak prasalnik.
Muabetot mi e deka kinezive imaat poslab kvalitet na kontrola.
I pri isti poizvoditel,primer Toshiba neka e,vlezniot moel e so poslaba plastika,od premium ili srena klasa.
Sepak generalno doaga pak ona narodnoto,kolku pari tolku muzika.
Pa danas kod japanaca za puno para dobiješ malo muzike , kompresori manje snage / zapremine , smanjeni kapaciteti grijanja , oprema nikakva , wifi naučna fantastika , kvalitet plastike ništa posebno , design uredjaja zaostao
( sjekira je još glavni alat za design ) , za razliku od prošle genercaije r410 japanaca u ovoj r32 za više para dobiješ puno manje...
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.197
Pa danas kod japanaca za puno para dobiješ malo muzike , kompresori manje snage , smanjeni kapaciteti grijanja , oprema nikakva , wifi naučna fantastika , kvalitet plastike ništa posebno , design uredjaja zaostao
( sjekira je još glavni alat za design ) , za razliku od prošle genercaije r410 japanaca u ovoj r32 za više para dobiješ puno manje...
Da stvarno taka e ,kompresoreite se pomali,ama izleznata snaga e pogolema.
Vidi 3,5kw MItsibushi LN ,600w slab kompresor,ama snaga babcko,na -7c izlena mok 6kw toplina,COP 3,2.
Vidi prezentacija na Zlatko od Prilep.
Japoncite se dve decenii ponapred.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Pa danas kod japanaca za puno para dobiješ malo muzike , kompresori manje snage / zapremine , smanjeni kapaciteti grijanja , oprema nikakva , wifi naučna fantastika , kvalitet plastike ništa posebno , design uredjaja zaostao
( sjekira je još glavni alat za design ) , za razliku od prošle genercaije r410 japanaca u ovoj r32 za više para dobiješ puno manje...
Tako je. A jos manje dobijes ako te slazu sa specifikacijama.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Da stvarno taka e ,kompresoreite se pomali,ama izleznata snaga e pogolema.
Vidi 3,5kw MItsibushi LN ,600w slab kompresor,ama snaga babcko,na -7c izlena mok 6kw toplina,COP 3,2.
Vidi prezentacija na Zlatko od Prilep.
Japoncite se dve decenii ponapred.
Prvo kod zlatko od prilep ne radi termometar , pa ne znaš da li je -7 ili +7 , no hajde da to zanemarimo , nimalo nisam ipresioniran u stvari sam i jako zadovoljan ..Zašto ? Zato što sam zimus malo mjerio istom metodom kućnog mjerenja kapacitet /cop moje klime baš pri -7 vanjskoj...
Tako je. A jos manje dobijes ako te slazu sa specifikacijama.
Rade tvoj Fuji film vadi jedva 2 kw pri -7 s max fan na scop testu..
U kućnoj upotrebi max fan na Fuji film klimama moze da radi samo 20 minuta , znači u realnosti imaš ta 2 kw u trajanju od 20 minuta..
U specifikacijama stoji fiksne brzine fana koje u stvarnosti nema .. To se zove lažno oglašavanje..
Zato , mani se priče..
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Rade tvoj Fuji film vadi jedva 2 kw pri -7 s max fan na scop testu..
U kućnoj upotrebi max fan na Fuji film klimama moze da radi samo 20 minuta , znači u realnosti imaš ta 2 kw u trajanju od 20 minuta..
U specifikacijama stoji fiksne brzine fana koje u stvarnosti nema .. To se zove lažno oglašavanje..
Zato , mani se priče..
Ja nijedan brend nisam spominjao :)
Nema veze koliki je fan sa kolicinom prenete energije. A nisam kupio klime za avio hangar, nego za stan. :) Pises kolko da nesto napises :)

Nego,odakle znas za ovih 2kw na -7C ? Gde to pise ? U euroventu ? :)
Kako recimo ja da saznam nesto oko GTecha ?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.197
Prvo kod zlatko od prilep ne radi termometar , pa ne znaš da li je -7 ili +7 , no hajde da to zanemarimo , nimalo nisam ipresioniran u stvari sam i jako zadovoljan ..Zašto ? Zato što sam zimus malo mjerio istom metodom kućnog mjerenja kapacitet /cop moje klime baš pri -7 vanjskoj...


Rade tvoj Fuji film vadi jedva 2 kw pri -7 s max fan na scop testu..
U kućnoj upotrebi max fan na Fuji film klimama moze da radi samo 20 minuta , znači u realnosti imaš ta 2 kw u trajanju od 20 minuta..
U specifikacijama stoji fiksne brzine fana koje u stvarnosti nema .. To se zove lažno oglašavanje..
Zato , mani se priče..
Poentata e deka i ako se kompresorite so pomala zafatnina,vrtezite mu se pogolemi,drug kvalitet na materijal,gi vrtat na poveke vrtezi vo sekunda(rps) i dobivas pogolema kolicina na toplina.Nova tehnologija,novi materijali.
I porano motorite za avtomobilite bea po 2500cm3,a 60ks,a sega 1600cm3,a 140-150ks,i normalno 30-40% pomala potrosuvacka na gorivo.Tehnologijata odi napred.
Inace Zlatko od Priilep,prezentirase vo isti uslovi vo domasna labaratorija,kako sto se prezentirani nekoj drugi modeli na kinezi.Na nivni teren igrase i gi pobedi.
Molim!
Nema lutis.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.067
Poentata e deka ne e isti kvalitet,Tundra 5,5kw za 33000 den,kako sto bese i nekoja Daikin 5,5kw za 70 000 den,ili nekoj drug Japonec.
I sigurno ima razlika od plastika do plastika,ama sepak kinez si e kinez,ako se pogodi plastikata,ke fali drugo.
I pri ista serija mozi da ima razlicen kvalitet na plastika.
Znaci kinezot nema odreden standard.
Primer,ke izvadi edna serija so pokvalitetna plastika,pa ponatamu prodolzuva so nekvalitetna,rciklirana.
Sigurno deka ne e nikakva filozofija da napravis kvaliteten odliv na plastika.
I Lihnida od Ohrid mozi na Saikin da mu praavi odlicni odlivi.
E sega dali odlivite na GREE,i odfdlivite na DAIKIN se so isti kvalitet toa e znak prasalnik.
Muabetot mi e deka kinezive imaat poslab kvalitet na kontrola.
I pri isti poizvoditel,primer Toshiba neka e,vlezniot moel e so poslaba plastika,od premium ili srena klasa.
Sepak generalno doaga pak ona narodnoto,kolku pari tolku muzika.
Za da zboriš za plastika bi trebalo da znaeš deka taa ne se lie tuku se brizga. Tvoevo se znači paušalni muabeti. Materijalite se tie, razlikata vo kvalitet ja pravat dobro ispoliranite alati za brizganje koi se užasno skapi i komplicirani za pravenje. ABS plastikata si ima uednačen kvalitet i cena....sigurno deka ne se raboti so recikliran materijal baš ona što se gleda i mora da izgleda pristojno.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.197
Za da zboriš za plastika bi trebalo da znaeš deka taa ne se lie tuku se brizga. Tvoevo se znači paušalni muabeti. Materijalite se tie, razlikata vo kvalitet ja pravat dobro ispoliranite alati za brizganje koi se užasno skapi i komplicirani za pravenje. ABS plastikata si ima uednačen kvalitet i cena....sigurno deka ne se raboti so recikliran materijal baš ona što se gleda i mora da izgleda pristojno.
Bilo kao da e neka se i brizga,ama ne e ist kvalitet na plastika na tvojata,Harier tundra,i mojata Toshiba Suzumi,i ne predi tolku tanko,druga e celta poentata .E sega kaj go gledas istiot kvalitet neznam,ama ima tazlicni kvaliteti na plastika prema moe laicko glediste.
Ama ti ako mislis deka site plastiki se so isti kvalitet,malo sutra,vozi nekoj drug,a ne mene.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ja nijedan brend nisam spominjao :)
Nema veze koliki je fan sa kolicinom prenete energije. A nisam kupio klime za avio hangar, nego za stan. :) Pises kolko da nesto napises :)

Nego,odakle znas za ovih 2kw na -7C ? Gde to pise ? U euroventu ? :)
Kako recimo ja da saznam nesto oko GTecha ?
Ako nema veze s količinom energija ima s potrošnjom struje , kako god okreneš laziranje specifikacija..
Za Gtech imaš scop test na elite forumu , sve mozes da saznaš..
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418

Kajgana Shop

На врв Bottom