Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Od druga strana faktite i dokazite so mnogu silni, dokazani vo studii i na teren. 2.330.000.000 dozi razni vakcini se dadeni. Nesakani dejstva (trombozi, vospalenie na srce) ima vo mnogu mal broj no se zemaat seriozno. Instituciite rabotat odgovorno od toa sto gledam. Izborot sekoj mora da go nosi za sebe ama na kraj nesigurnostite se najcesto licno cuvstvo a faktite se fakti. Posto nemas fakti i dokazi so postavuvanje prasanja sakas da siris nesigurnost odnosno da gi omeknes faktite.
... токму тоа го кажувам, фактите и доказите се еднострани затоа ,,се силни,, , нема дебата од двете страни, па да јас/ние решиме кој е во право, за разлика од тебе јас сакам да ја слушнам и другата страна, токму поради тоа што не постои медицинско лице свезнајуче,
институциите ,,работеле совесно,, по тоа што Ти гледаш, а ти гледеш токму тоа што самите институции го пласираат да го гледаш, а позадината дали ја знаеш?
од каде би кога не си инволвиран па заклучокот го носиш(те) според тоа што гледате, па кога веќе гледаш како ќе ја протолкуваш професионалноста на дело за да се произнесе токму за несакани дејства, ако се пријавува на конкурсен критериум за советник токму за тоа поле со завршено ликовно образовање? ...и тој треба да советува за пријавенити несакани дејатва на лекови, вакцини? ...мислам, ејјј тоа ли е совесност? ...дали ти тоа го гледаш?
...зашто преку ноќ исчезнуваат над 200 000 пријавени несакани последици од рандом вакцина во САД во датобазатa нa VAERS?
- запознат си со VAERS?
...тоа мене ми дава сомнеж и со право сум внимателна и прашувам, а не добивам одговори, зашто да исчезне преку ноќ ФВ група со 70К за несакани ефекти од вакцините званични од ЕУ против К19, кој и зошто некој да се плаши од дебати? За секое Зошто треба да има Затоа, за здравје се зборува, двете страни треба да се начисто, ама со дебата, а не кој е посилен тој да доминира, без разлика дали ќе има или нема последици здравјето на човекот, не може така токму затоа што сме 21 век и размислуваме малку поинаку!
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
... токму тоа го кажувам, фактите и доказите се еднострани зароа ,,се силни,, , нема дебата од двете страни, па да јас/ние решиме кој е во право, за разлика од тебе јас сакам да ја слушнам и другата страна, токму поради тоа што не постои медицинско лице свезнајуче,
институциите ,,работеле совесно,, по тоа што Ти гледаш, а ти гледеш токму тоа што самите институции го пласираат да го гледаш, а позадината дали ја знаеш? од каде би кога не си инволвиран па заклучокот го носиш(те) според тоа што гледате, па кога веќе гледаш како ќе протолкуваш професионалноста на дело за да каже токму за несакани дејства ако се пријавуваат конкурсни услови за советник токму за тоа поле со завршено ликовно образовање? ...и тој треба да советува за пријавенити несакани дејатва на лекови, вакцини? ...мислам, ејјј тоа ли е совесност? ...дали ти тоа го гледаш?
...зашто преку ноќ исчезнуваат над 200 000 пријавени несакани последици од рандом вакцина во САД во датобазатa нa VAERS?
- запознат си со VAERS?
...тоа мене ми дава сомнеж и со право сум внимателна и прашувам, а не добивам одговори, зашто да исчезне преку ноќ ФВ група со 70К за несакани ефекти од вакцините званични од ЕУ против К19, кој и зошто некој да се плаши од дебати? За секое Зошто треба да има Затоа, за здравје се зборува, двете страни треба да се начисто, ама со дебата, а не кој е посилен тој да доминира, без разлика дали ќе има или нема последици здравјето на човекот, не може така токму затоа што сме 21 век и размислуваме малку поинаку!
Ke probam da te desifriram, iako pak sosema treto pisuvas. Tuku, zadovolna si sto ti ja pisav studijata? Neli prasa za relevantni faktori i institucii. Ete, stojat tuka sose ime i prezime.

- Faktite i dokazite bile ednostrani: Pogresen pristap. Fakt i dokaz na kraj e fakt i dokaz. Ako ne ti se dopagja ne znaci deka e ednostrano. Kako da ti kazam...vistinata e taa, kako ke ja pocustvuvas na kraj ne e relevantno za samito fakt.
- Druga strana: Za koja druga strana zboruvas? Toa sto nekoi se fatile da negiraat naucni fakti e sosema ok. Neka gi negiraat. Iskreno ne vidov deka nema prostor za iskazuvanje. Mislam drugata strana ima dovolno prostor vo diskusijata. Tuku naukata mislam e dosta soglasna okolu koronava i vakcinite. Toa kako go custvuvas e druga tema. Primer vo javna diskusija moze da ima eden za i eden protiv vakcina. Toa ne znaci deka naukata e podelena 50:50.
- Instituciite vo golemite drzavi rabotat seriozno. Na baza na fakti odlucuvaat. Primeri: Ne dadoa preporaka AZ da se dava nad 60 godini vo pokjeto zemji posto nema dovolno podatoci. Od ko dobija pustija. Od druag strana reagiraa na trombozite i ja smenija preporakata. Isto so deca. Germanskata STIKO ne preporacuva vakciniranje na deca, oti nema dovolno podatoci i jasen benefit prema rizikot. Koj saka moze ama nema preporaka. Odluki doneseni na baza na fakti. Vo ovie institucii ima istaknati eksperti. Ima pricina sto ti i ja ne sme tuka.
- Ako mozes daj mi izvor za VAERS deka snemuvale podatoci. Sakam da vidam za sto se raboti konkretno vaka ne mozam da dadam odgovor.
- Sama kazuvas deka imas somnez poradi nekoi raboti (toa e tvoje cuvstvo) a od druga strana faktite (naucni studii na primer) ne te interesiraat odnosno na start imas somnez. Pristapot ne ti e objektiven.
- Sekojdnevno izceznuvaat grupi vo FB. Relevantnosta za temata e pomala od nula. Facebook e privatna platforma i gazdata moze da pravi sto saka so nea. Ne mi e jasna relevantnosta za tebe iskreno.

Ete da receme koi nesakani efekti ima od vakcinite? I vo koja mera?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ke probam da te desifriram, iako pak sosema treto pisuvas. Tuku, zadovolna si sto ti ja pisav studijata? Neli prasa za relevantni faktori i institucii. Ete, stojat tuka sose ime i prezime.
- Faktite i dokazite bile ednostrani: Pogresen pristap. Fakt i dokaz na kraj e fakt i dokaz. Ako ne ti se dopagja ne znaci deka e ednostrano. Kako da ti kazam...vistinata e taa, kako ke ja pocustvuvas na kraj ne e relevantno za samito fakt.
- Druga strana: Za koja druga strana zboruvas? Toa sto nekoi se fatile da negiraat naucni fakti e sosema ok. Neka gi negiraat. Iskreno ne vidov deka nema prostor za iskazuvanje. Mislam drugata strana ima dovolno prostor vo diskusijata. Tuku naukata mislam e dosta soglasna okolu koronava i vakcinite. Toa kako go custvuvas e druga tema. Primer vo javna diskusija moze da ima eden za i eden protiv vakcina. Toa ne znaci deka naukata e podelena 50:50.
- Instituciite vo golemite drzavi rabotat seriozno. Na baza na fakti odlucuvaat. Primeri: Ne dadoa preporaka AZ da se dava nad 60 godini vo pokjeto zemji posto nema dovolno podatoci. Od ko dobija pustija. Od druag strana reagiraa na trombozite i ja smenija preporakata. Isto so deca. Germanskata STIKO ne preporacuva vakciniranje na deca, oti nema dovolno podatoci i jasen benefit prema rizikot. Koj saka moze ama nema preporaka. Odluki doneseni na baza na fakti. Vo ovie institucii ima istaknati eksperti. Ima pricina sto ti i ja ne sme tuka.
- Ako mozes daj mi izvor za VAERS deka snemuvale podatoci. Sakam da vidam za sto se raboti konkretno vaka ne mozam da dadam odgovor.
- Sama kazuvas deka imas somnez poradi nekoi raboti (toa e tvoje cuvstvo) a od druga strana faktite (naucni studii na primer) ne te interesiraat odnosno na start imas somnez. Pristapot ne ti e objektiven.
- Sekojdnevno izceznuvaat grupi vo FB. Relevantnosta za temata e pomala od nula. Facebook e privatna platforma i gazdata moze da pravi sto saka so nea. Ne mi e jasna relevantnosta za tebe iskreno.
Ete da receme koi nesakani efekti ima od vakcinite? I vo koja mera?
...ти реков сега немам можност за линкови, но биди сигурен дека ќе го разгледам, инаку како да кажаа АЗ никaко над 60 години, туку само за тие испод... дали си запознат? и сега кога ги исповакцинираа над 60 г со АЗ пу пу, пу не важи, сега само испод 60 год, како така без ,,доволни податоци,, се пушта вакцина? што со тие што се вакцинираа со АЗ над 60 год ? допрва се дознава нели како и кому треба да делува, сам кажа ,,нема доволно податоци,,.. како неутрален лаик што би рекол, дали тоа личи на експертско работење?

...и сега ако тоа го кажам јавно и прашам зошто такво однесување со вакцината од АЗ, ќе ме етекирате ,,за ширење,, на што? како погоре што кажавте... доволно да вие не ми дозволувате да прашам без да ме осудите овде на форум, а камо да ви дадам пример од друго место,

...инаку ќе те прашам пак ,,зошто 9 вакцини против К19,, , зашто СЗО не одреди една единствена опција, една вакцина за вакцинирање на светската популација против К19 и зошто имаме ,,авторизирани,, вакцини од една страна и ,,непризнати,, вакцини против К19 од друга страна?

...јас не разбирам што значи признат и непризнат лек и тоа вакцина против опака болест К19? или је или не је вакцина,

...и друго, зашто вакцината против К19 не е еднодозна со упаство, зошто не си внимава сега со транспорт со - 70 С или -25 C, никаде не се внимава веќе, колку време седи вакцината на собна температура во вакциналниот пукт? каде наеднаш отидоа претходните протоколи што толку понпезно ги гледавме? што не е во ред...тогаш...или сега? ете може да добијам одговор? anyone?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
...ти реков сега немам можност за линкови, но биди сигурен дека ќе го разгледам, инаку како да кажаа АЗ никaко над 60 години, туку само за тие испод... дали си запознат? и сега кога ги исповакцинираа над 60 г со АЗ пу пу, пу не важи, сега само испод 60 год, како така без ,,доволни податоци,, се пушта вакцина? што со тие што се вакцинираа со АЗ над 60 год ? допрва се дознава нели како и кому треба да делува, сам кажа ,,нема доволно податоци,,.. како неутрален лаик што би рекол, дали тоа личи на експертско работење?

...и сега ако тоа го кажам јавно и прашам зошто такво однесување со вакцината од АЗ, ќе ме етекирате ,,за ширење,, на што? како погоре што кажавте... доволно да вие не ми дозволувате да прашам без да ме осудите овде на форум, а камо да ви дадам пример од друго место,

...инаку ќе те прашам пак ,,зошто 9 вакцини против К19,, , зашто СЗО не одреди една единствена опција, една вакцина за вакцинирање на светската популација против К19 и зошто имаме ,,авторизирани,, вакцини од една страна и ,,непризнати,, вакцини против К19 од друга страна?

...јас не разбирам што значи признат и непризнат лек и тоа вакцина против опака болест К19? или је или не је вакцина,

...и друго, зашто вакцината против К19 не е еднодозна со упаство, зошто не си внимава сега со транспорт со - 70 С или -25 C, никаде не се внимава веќе, колку време седи вакцината на собна температура во вакциналниот пукт? каде наеднаш отидоа претходните протоколи што толку понпезно ги гледавме? што не е во ред...тогаш...или сега? ете може да добијам одговор? anyone?
Samo prasuvas nisto ne odgovaras. I toa e nacin.

Tuku AstraZeneca e mnogu ednostavno.

Studiite vo trite fazu nemaa dovolno golem broj lugje nad 65 godini za da se ima dovolno podatoci: --> Preporaka za 18-64 godini
Potoa dobija dovolno podatoci od Anglija: --> Preporaka za site nad 18
Imase retki slucaevi na trombozi pretezno kaj pomladi od 60: --> Preporaka za tie nad 60

Toa se preporaki, moze sekoj koj saka da primi iako e pod 60. Mnogu ednostavno. Sto ti ne mozes da sfatis e deka naukata e tecen proces nikogas ne stoi na mesto. Ova sto go gledame so vakcinite e nauka vo zivo. Nisto spektakularno tuku deka sekoja sitnica sledime ni pagja vo oci. I da, kako neutralen toa e ekspertsko rabotenje. Odluki se nosat pored informaciite so koi raspolagaat. Ako se smenat ima nova situacija i treba pak da se odluci.

Ti ocigledno ne razbiras kako funkcionira SZO i svetot. SZO ne e svetska vlada da odreduva nesto. Razni lugje i institucii pokusaa da napravat vakcina i za nasa strekja mnogu vo toa bea uspesni. Ne mozes edna avtorizirana da imas. Sekoja drzava si ima svoi pravila i moze sama da odluci. Plus ne e samo napraja tuku masovno da ja proizvedes i da ja isporacuvas niz svetot. Tvoe prasanje vo najmala raka e naivno (diplomatski kazano).

>>
...и друго, зашто вакцината против К19 не е еднодозна со упаство, зошто не си внимава сега со транспорт со - 70 С или -25 C, никаде не се внимава веќе, колку време седи вакцината на собна температура во вакциналниот пукт? каде наеднаш отидоа претходните протоколи што толку понпезно ги гледавме? што не е во ред...тогаш...или сега? ете може да добијам одговор? anyone?
<<
Mislam sama znaes deka ima vakcini za koi treba ednas ili dvapati da se revakcinira. Plus so Johnson ima edna so edna doza. Po toa sto gledam se pazi na transport. Ali kade kako. Ja ko bev taze donesoa, normalno posto odea ko alva. Inace protokolite se modificiraa normalno posto ima iskustvo od samata praksa. I da, mozes vakcinite nekoe vreme da gi cuvas i na normalni temperaturi.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Во Франција од денес отворија термини за вакцинација на деца од 12 до 17 години.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Дечки не знаев кј да прашам па да пробам овде, се пријавив на сајтов за вакцинирање уште на 2ри Мај, се уште не ми се јавиле за термин за вакцинирање. Чекал некој друг толку?
Можно е да се деси грешка да не ме ни побараат? Да се пријавим пак?
Некој искуства?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Дечки не знаев кј да прашам па да пробам овде, се пријавив на сајтов за вакцинирање уште на 2ри Мај, се уште не ми се јавиле за термин за вакцинирање. Чекал некој друг толку?
Можно е да се деси грешка да не ме ни побараат? Да се пријавим пак?
Некој искуства?
Пријавен сум од февруари, ако немаш врски или не донесат наскоро голема количина вакцини до следна година може да чекаш :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Дечки не знаев кј да прашам па да пробам овде, се пријавив на сајтов за вакцинирање уште на 2ри Мај, се уште не ми се јавиле за термин за вакцинирање. Чекал некој друг толку?
Можно е да се деси грешка да не ме ни побараат? Да се пријавим пак?
Некој искуства?
Вујко ми е пријавен од март, има 60+ години и уште нема термин.
На моја пријателка родители со по речиси 70 години, пријавени крај на април/почеток мај, сеуште немаат термин.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Нема полициски официјално, дискотеки ке се отвораат изгледс све ко шо треба. Не знам дали е пребрзо ама то е шо е
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Нема полициски официјално, дискотеки ке се отвораат изгледс све ко шо треба. Не знам дали е пребрзо ама то е шо е
уживајте едно два-три месеци
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Многу нејасно некако, од вечер се укинува или од утре вечер полицискиот час?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
Дечки не знаев кј да прашам па да пробам овде, се пријавив на сајтов за вакцинирање уште на 2ри Мај, се уште не ми се јавиле за термин за вакцинирање. Чекал некој друг толку?
Можно е да се деси грешка да не ме ни побараат? Да се пријавим пак?
Некој искуства?
Јас сум пријавен неполн ден откако ја дигнаа страната на почеток и немам добиено термин.
Не следам баш што лажат во моментот, али ако не стигнат синовак ќе си одиме до Србија да ни удрат по еден чип :D
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Од полноќ не важи веќе...значи од утрешниот ден, ама од 00:01
Синоќа во 24 устрвари 00:10 часот, у нула десет минути часот од дваесет и четири понатакај, значи у дваесчетири нула десет...после 24 десет минути поминуеме....
Амди Бајрам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom