Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
AJ be forumov personalen chat go naprajvte so navredi i pcovki ne bidete tolku niski,ako sakate da se raspravate zemete si fb podatoci i istrebete se od forumov i ostajte ne nas so imame vistina maka da pratime toa so treba a ne da se brojat strani samo na forumov ,decinja za vo gradinka odete lecete se..
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Планирам во петок да одам во софија да земам Указ и да поднесем за енг. Ако некој сака да напише што се пишува на формулар за енг. Фала
Оди порано, петок како петок може да ти направи дополнителни трошоци да успееш само да го подигнеш указот и да поднесеш за матичен и истиот тек ќе ти излезе од понеделник и безпотребно и залудно 2 дена на спиење ќе платиш и ќе се акаш низ софија да чекаш да дојде понеделник за да завршиш работа. Друга варијанта ти е да овластиш посредник да ти го подигне матичниот но повторно ќе мораш да одиш Софија за сликање....
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Оди порано, петок како петок може да ти направи дополнителни трошоци да успееш само да го подигнеш указот и да поднесеш за матичен и истиот тек ќе ти излезе од понеделник и безпотребно и залудно 2 дена на спиење ќе платиш и ќе се акаш низ софија да чекаш да дојде понеделник за да завршиш работа. Друга варијанта ти е да овластиш посредник да ти го подигне матичниот но повторно ќе мораш да одиш Софија за сликање....
Ili moze da se slika ambasada,za mesec stiga pasosot...
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ma nemoj.. Koj te izlaza tebe toa? Od kade tebe ovaa informacija-dezinformacija?
Na adresa Lege 6 se izdavale i ke se izdavaat vozacki, jas so svoi oci imam videno i uvereno deka covek so adresa na Lege 6 ima vozacka i zivee i vozi vo Svajcarija bez nikakov problem!
A ti dobar li si? Nemas vazelin? Na tebe li ti pisam, pa da mi seres tuka. Mos si videl, porano mozese, ama izgleda ne znaes deka poslednite godina dve so adresa na Lege 6 ne mozes da ja promenis makedonskata vozacka vo bugarska. Treba ti druga adresa i min 6 meseci prestoj vo bg, t.e. 6 meseci najmalku da imas bugarsko drzavjanstvo/pasos. @barselona123 sigurno ova go znae, ama sepak dobro e da ima nekoj da te potseti. Pozdrav... kakov odgovor mi dade taka i jas na tebe :sneaky:
P.S. i jas imam eden so go znam, so moi oci isto imam videno, lani mu izleze pasosot, prijavi Lege 6, ama morase da ja promeni adresata za da ja smeni vozackata vo bg. Morase da ceka 6 meseci i sega e u EU, vrti kamioni.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
A ti dobar li si? Nemas vazelin? Na tebe li ti pisam, pa da mi seres tuka. Mos si videl, porano mozese, ama izgleda ne znaes deka poslednite godina dve so adresa na Lege 6 ne mozes da ja promenis makedonskata vozacka vo bugarska. Treba ti druga adresa i min 6 meseci prestoj vo bg, t.e. 6 meseci najmalku da imas bugarsko drzavjanstvo/pasos. @barselona123 sigurno ova go znae, ama sepak dobro e da ima nekoj da te potseti. Pozdrav... kakov odgovor mi dade taka i jas na tebe :sneaky:
P.S. i jas imam eden so go znam, so moi oci isto imam videno, lani mu izleze pasosot, prijavi Lege 6, ama morase da ja promeni adresata za da ja smeni vozackata vo bg. Morase da ceka 6 meseci i sega e u EU, vrti kamioni.
Vo pravo si za ova
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Оди порано, петок како петок може да ти направи дополнителни трошоци да успееш само да го подигнеш указот и да поднесеш за матичен и истиот тек ќе ти излезе од понеделник и безпотребно и залудно 2 дена на спиење ќе платиш и ќе се акаш низ софија да чекаш да дојде понеделник за да завршиш работа. Друга варијанта ти е да овластиш посредник да ти го подигне матичниот но повторно ќе мораш да одиш Софија за сликање....
Мислам во петок да одам зошто верувам да нема гужва. Па за неколку недели пак да одам по пасош.
Автоматски споено мислење:

Ili moze da se slika ambasada,za mesec stiga pasosot...
Со амбасада не сакам више ништо да имам :neetaka::D
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Мислам во петок да одам зошто верувам да нема гужва. Па за неколку недели пак да одам по пасош.
Автоматски споено мислење:


Со амбасада не сакам више ништо да имам :neetaka::D
Prav si ne sakam ni kas vise nisto da imam so ambasada haha , nema da imas guzvi petok nie vcera bevme nemase guzvi , pa naredna nedela za slikanje odime taka da good luck


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
A ti dobar li si? Nemas vazelin? Na tebe li ti pisam, pa da mi seres tuka. Mos si videl, porano mozese, ama izgleda ne znaes deka poslednite godina dve so adresa na Lege 6 ne mozes da ja promenis makedonskata vozacka vo bugarska. Treba ti druga adresa i min 6 meseci prestoj vo bg, t.e. 6 meseci najmalku da imas bugarsko drzavjanstvo/pasos. @barselona123 sigurno ova go znae, ama sepak dobro e da ima nekoj da te potseti. Pozdrav... kakov odgovor mi dade taka i jas na tebe :sneaky:
P.S. i jas imam eden so go znam, so moi oci isto imam videno, lani mu izleze pasosot, prijavi Lege 6, ama morase da ja promeni adresata za da ja smeni vozackata vo bg. Morase da ceka 6 meseci i sega e u EU, vrti kamioni.
Ke mu kupime vazelince, nemoj da mi se nerviras za nebitni facicki :)
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Lugje pasoshot e konechno vo moi race, sakam da kazam premnogu fala na site koi nesebichno pomagate. Vi posakuvam sreka i shto pobrzo da dojdete do ova parche hartija koe shto zivot menuva.

Mojata golgota vi e poznata:
09.2018 intervju
01.2019 zadolzitelna
04.2020 finalna
06.2020 polozitelno
02.2021 ukaz
Skoro 4 meseci go chekav drzavjanstvoto vo ambasada i na kraj zavrshiv sve vo Sofija.

Pozdrav dechki ushte ednash so sreka
 

Attachments

Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
A ti dobar li si? Nemas vazelin? Na tebe li ti pisam, pa da mi seres tuka. Mos si videl, porano mozese, ama izgleda ne znaes deka poslednite godina dve so adresa na Lege 6 ne mozes da ja promenis makedonskata vozacka vo bugarska. Treba ti druga adresa i min 6 meseci prestoj vo bg, t.e. 6 meseci najmalku da imas bugarsko drzavjanstvo/pasos. @barselona123 sigurno ova go znae, ama sepak dobro e da ima nekoj da te potseti. Pozdrav... kakov odgovor mi dade taka i jas na tebe :sneaky:
P.S. i jas imam eden so go znam, so moi oci isto imam videno, lani mu izleze pasosot, prijavi Lege 6, ama morase da ja promeni adresata za da ja smeni vozackata vo bg. Morase da ceka 6 meseci i sega e u EU, vrti kamioni.
Mora da pominat 6 meseci od izdavanje na pasosot pa posle da se smenat od mk na bg jas vo meguvreme mozam da vozam vo skandinavija 1 godina so mk vozacki pa posle 6 meseci ke gi smenam vo bg
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
На Крива Паланка пуштаат ли со кола оти ми кажаа инфо дека само на делчево со кола пуштале?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Na onom linku o statusima danas pise da ocekivano vreme za status finalno je od 6 do 12 meseci.... nadam se da grese :(
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Na onom linku o statusima danas pise da ocekivano vreme za status finalno je od 6 do 12 meseci.... nadam se da grese :(
Имај во обзир дека на финална се веќе и луѓе кои на интервју биле ноември-декември 2020та, така да реално за очекување е они да чекаат минимум 9 месеца до положително.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Имај во обзир дека на финална се веќе и луѓе кои на интервју биле ноември-декември 2020та, така да реално за очекување е они да чекаат минимум 9 месеца до положително.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Da da naravno, ali valjda ljudi iz 2019.nece cekati 9 meseci, to je van svake pameti s obzirom koliko je zadolzitelna trajala njima.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Уште едно прашање, бараат во банка сметка каде такса да се уплати или знаат, и во која банка отидовте? За подигање на Указ во софија....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom