Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Да беше на мое барање ама ти во постот само рече дека модулацијата е мит. Ама во ред.
А како би го нарекол ти а да не е Мит цело тоа лажење дека 24/7 ке работи и нема да угаси јапанецот ид 80к кој неможе да грее со 300w испорачана и минимумот му е 1000w испорачана.
300w се 15,4% од Pdesignh 2kw
539w се 15,4% од Pdesignh 3.5kw
Sami trebase da izracunate deka i vo 35m2 ke raboti On/Off zasto modelov isporacuva minimum okolu 1000w toplinska sto e duplo od potrebnite 539w na +12 sto znaci pak ke raboti pali/gasi.
Со минималец од 300w јасно е зашто напишав дека таа ситуација е фиктивна замислено земена ситуација за која непостои клима што може да ја исполни без ОнОфф да работи.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Porano Samsung Neo Quadro bea oem Vestel pa bea top klimi taka da zosto da ne i te kako bi ja preporacal vprovem i bi ja kupil so toa sto prvo ke ja sitnam T.S.T pa ke ja zemam Favorit ( VESTEL Made in Turkey )
Ко да зачитав и претходно кај што викаш дека ќе ја шиткаш T.S.T а ко шо памтам коа ја зеде ја отепа од фалење и ниеден лош збор не кажа...
Ќе образложиш нешо сеа зошто би ја шиткал или ќе си молчиш додека ја продадеш?


Фино сум објаснил дека прво ниска модулација дува ладен воздух....и второ сум напишал дека таа модулација со 100w ја можат САМО 2-3 модела што од незнаење сте го занемариле како податок кои модели се тие а токму тука лежи зајакот ....само премиум моделите се..не ги лажете луѓето дека сите модели па и основните ке спуштаат до 100w.
Ги знаеме убаво кои модели се.... ама за вас продавачите тоа беа џабе фрлени пари за клими-налепници со слаби компресорчиња што ќе ги криевме на -10.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ме шупчиш као?
Ти ако нешто научи научи од за тебе продт факин продавач кој многу повеќе знае од тебе за климатизација....ти може си правник ама за ова си дудук
Постот за модулацијата беше на твое барање што ретро шупелкиве - продавачиве од шеста класа не би ти го објасниле уште 3год....ко да влезеш у маркет и го прашаш продавачот Лепотанпв за 35м2 која е....и он ти кажува од 16к па нагоре дека сите се супер
:pos: :pos::pos:Стрелец јакиот продавач и познавач за клими (седејки на гоогле и сурфајки)
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
А како би го нарекол ти а да не е Мит цело тоа лажење дека 24/7 ке работи и нема да угаси јапанецот ид 80к кој неможе да грее со 300w испорачана и минимумот му е 1000w испорачана.
300w се 15,4% од Pdesignh 2kw
539w се 15,4% од Pdesignh 3.5kw
Sami trebase da izracunate deka i vo 35m2 ke raboti On/Off zasto modelov isporacuva minimum okolu 1000w toplinska sto e duplo od potrebnite 539w na +12 sto znaci pak ke raboti pali/gasi.
Со минималец од 300w јасно е зашто напишав дека таа ситуација е фиктивна замислено земена ситуација за која непостои клима што може да ја исполни без ОнОфф да работи.
Samo da te potsetam deka seuste nemas odgovoreno na poslednoto prasanje a veruvam i mnogu drugi imaat zabelezano koga se davis te nema .
Mojata gree gtech ne spusta pod 600w potrosuvacka znaci 2400w toplina sto e mnogu daleku od 1000w deklarirani, golema laga od GREE osven toa sto e golem propust klimata e arna .
Zatoa ovie drugive sto rabotat na 1000w minimum toplina se odlicni pa makar bila i noname .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
А како би го нарекол ти а да не е Мит цело тоа лажење дека 24/7 ке работи и нема да угаси јапанецот ид 80к кој неможе да грее со 300w испорачана и минимумот му е 1000w испорачана.
300w се 15,4% од Pdesignh 2kw
539w се 15,4% од Pdesignh 3.5kw
Sami trebase da izracunate deka i vo 35m2 ke raboti On/Off zasto modelov isporacuva minimum okolu 1000w toplinska sto e duplo od potrebnite 539w na +12 sto znaci pak ke raboti pali/gasi.
Со минималец од 300w јасно е зашто напишав дека таа ситуација е фиктивна замислено земена ситуација за која непостои клима што може да ја исполни без ОнОфф да работи.
Едно е некој да мисли а друго е реалноста....
Автоматски споено мислење:

Samo da te potsetam deka seuste nemas odgovoreno na poslednoto prasanje a veruvam i mnogu drugi imaat zabelezano koga se davis te nema .
Mojata gree gtech ne spusta pod 600w potrosuvacka znaci 2400w toplina sto e mnogu daleku od 1000w deklarirani, golema laga od GREE osven toa sto e golem propust klimata e arna .
Zatoa ovie drugive sto rabotat na 1000w minimum toplina se odlicni pa makar bila i noname .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Што ќе одговори ништо само лаги и манипулации од еден обичен продавач кој мисли оти Инжинер по Термодинамика се станува со Гуглање :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Вака, до сега се греев на трајножареч камин Амити 3, и трошев околу 10 кубици дрва за да може барем малце топлина да оди и до поодалечените соби, вршеше добра работа каминот. Ако ја земеме таа потрошувачка од 10 кубици= на околу 30.000 денари (без напорот и маката за складирање, цепење, сушење....) Очекувам од котелот да потроши околу 3 тони пелети за првиот спрат, ама тоа ке видиме, има многу фактори и сезона за сезона неможе потрошувачката да биде иста. За моќноста на котелот, имав можност да земам и 15кв, меѓутоа во претходните постови споменав дека куќата е 240 квадрати, а јас моментално го користам само први спрат, за неколку години дел од горниот спрат ке се стави во функција а со тоа ке ми треба греење и таму.
За климите и топлинските пумпи, реално имам добра клима дома, и ја уклучувам 4-5 пати годишно претежно за ладење бидејки како што споменав куќата е одлично изолирана и немам потреба од ладење, извинете ама неможам да замислам да се греам на клима или слично нешто што константно ке дува (тоа е личен избор и желба на секој не напаѓам начин на греење)
Автоматски споено мислење:



Interio 22 minimalno trosi 1,5kg/h.
Za 6meseci greenje ili 4320casa ke ti bidat potrebni skoro 6.5tona peleti pod uslov da trosi na minimum(1,5/h)... vo vrekjicki od 15kg ispagja deka se potrebni 432vrekjicki.
Vrekjicka najeftini peleti e 180den sto za 432vrekjicki e 77000den po sezona. Skapo nekako za 4000evra investicija.

Сметањето не е во ред, во пресметката има зададено 6 месеци по 24 часа= 4320 часа. Како што споменав сите радијатори се со термостати плус во дневниот престој на радијаторите има термостати плус вифи модул преку кој ќе се диктира работата на котелот. Мислам дека направив одличен избор во врска со греењето.
Еве ја мојата груба пресметка ( во Гевгелија се почнува со греење од Октомври па се до Март месец но во Март е далеку послабо)да земеме 5 месеци.
5 месеци по просек 12 часа на ден = 1800 часа, според твојата математика ке излезат 2,700 кг доколку работи по основните параметри за работа.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
А ти и таквите како тебе вчерашни дојдени одма ве напали нели 100w :)
Фино сум објаснил дека прво ниска модулација дува ладен воздух....и второ сум напишал дека таа модулација со 100w ја можат САМО 2-3 модела што од незнаење сте го занемариле како податок кои модели се тие а токму тука лежи зајакот ....само премиум моделите се..не ги лажете луѓето дека сите модели па и основните ке спуштаат до 100w.

Тие што спуштаат до 100w се 2-3 модела со цени над 80к за 3,5ки.

Прв модел на Митсу што спушта на 100w е токму последниот ЛН моделот кој кошта 80.000ден ...новиот FD што е уствари FH(замената наFD) што исто беше врвен модел на R410 немодулирал со 100w и минимумот и бил околу 300W...фино си кажува чоеков кој ги имал и двaта модела дека претходно НИЕДЕН МОДЕЛ НА МИТСУ не спуштал до 100w.
Значи ни SF EF WN HJ AP нема да модулираат на 100w.


И линк ке ти дадам да провериш, ја само читам и собирам информации многу повеќе и пред вас...касните и дур мислите реплика пак сум пред вас

Прегледај го приврзокот 297935
Кого лажеш бе ти....Кажи за твоите грее на колку модулираат особено G tech koja vredi 40000k а не спушта под 600вати и немој да ми кажуваш и да ми изведуваш овде за 100 вати модулација,кој бара 100вати модулација и како прво сите модели како Даикин,фујитсу,тошиба,митсибуши имаат модулација од 200 вати и тоа и поефтините модели од 38000 па нагоре инаку сум кажал стопати јас имаам фујитсу 5,5 која модулира со 300 вати и а по проспект е од 90-2700 вати
А кога те распукаат тогаш Модулацијата кај климата не е битна (да не ти го барам сеа постот кај тресеш зелени оти не е битна модулација за греење)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Ко да зачитав и претходно кај што викаш дека ќе ја шиткаш T.S.T а ко шо памтам коа ја зеде ја отепа од фалење и ниеден лош збор не кажа...
Ќе образложиш нешо сеа зошто би ја шиткал или ќе си молчиш додека ја продадеш?
Iskreno sakam i planiram da ja prodadam T.S.T zosto zatoa sto ima mnogu glupava kultura na rabota t.e modulacija znaci koga ja pustam na greenje nadvorednata temperatura ako e pod 16 stepeni obavezmo pravi suv defrost pri pustanjeto znaci nema led na izmenuvacot a pravi suvi defrosti isto taka na nadvoresna temperatura od 10 stepeni raboti on-off sto iskreno kvaliteten inverter ne bi trebalo da raboti taka

inace kaj Haier Tide nema vakvi glupavi raboti odlicno raboti ne pravi suv defrost tuku samo koga ima potreba odnosno koga ima led na izmenuvacot togas si pravi defrost no toa e Haier Tide a T.S.T e uzas za ovie raboti.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.705
Iskreno sakam i planiram da ja prodadam T.S.T zosto zatoa sto ima mnogu glupava kultura na rabota t.e modulacija znaci koga ja pustam na greenje nadvorednata temperatura ako e pod 16 stepeni obavezmo pravi suv defrost pri pustanjeto znaci nema led na izmenuvacot a pravi suvi defrosti isto taka na nadvoresna temperatura od 10 stepeni raboti on-off sto iskreno kvaliteten inverter ne bi trebalo da raboti taka

inace kaj Haier Tide nema vakvi glupavi raboti odlicno raboti ne pravi suv defrost tuku samo koga ima potreba odnosno koga ima led na izmenuvacot togas si pravi defrost no toa e Haier Tide a T.S.T e uzas za ovie raboti.
Не знам што си очекувал за 19000 денари.
Тоа што тука ви го перат мозокот дека ви продаваат врвен квалитет за ич пари е друга приказна.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Не знам што си очекувал за 19000 денари.
Тоа што тука ви го перат мозокот дека ви продаваат врвен квалитет за ич пари е друга приказна.
Ocekuvav normalna rabota kako i kaj Haier Tide sto e a ne vaka so suvi bezpotrebni defrosti i on-off ciklusi i Haier Tide e evtina pa odlicno raboti
Inaku za sporedba vo istiot prostor kade sto e T.S.T prethodno bese VIVAX Aezi 5.5kw pa iako bese 5.5lw ne pravese suvi defrosti nitu pak on-off ciklusi tuku za da ne iskuci a sepak da modulira Vivax-ot avtomacki ja namaluvase brzinata na vnatresniot Fan Ventilator ( turbina ) taka da ne drzi voda evtina klima ne cini i Vivax Aezi 5.5kw bese evtina ( 31.500 ) pa top rabotese no ja prodadov bidejki bese prejaka za 28m2 trebase namesto da zemev 5.5kw koga ja kupuvav Vivax-ot trebase 3.5kw Vivax Aezi da zemam a ne 5.5kw
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ocekuvav normalna rabota kako i kaj Haier Tide sto e a ne vaka so suvi bezpotrebni defrosti i on-off ciklusi i Haier Tide e evtina pa odlicno raboti
Inaku za sporedba vo istiot prostor kade sto e T.S.T prethodno bese VIVAX Aezi 5.5kw pa iako bese 5.5lw ne pravese suvi defrosti nitu pak on-off ciklusi tuku za da ne iskuci a sepak da modulira Vivax-ot avtomacki ja namaluvase brzinata na vnatresniot Fan Ventilator ( turbina ) taka da ne drzi voda evtina klima ne cini i Vivax Aezi 5.5kw bese evtina ( 31.500 ) pa top rabotese no ja prodadov bidejki bese prejaka za 28m2 trebase namesto da zemev 5.5kw koga ja kupuvav Vivax-ot trebase 3.5kw Vivax Aezi da zemam a ne 5.5kw
Да ама јас пре би ставил добра јапонска 5.5клима во 30м2 отколку 3.5 и секогаш ќе бидам стоплен инаку отвори на јапонските сајтови да видиш оти клими 5.5 ги препорачуваат за 30м2 а инаку слободно дојди на чај да видиш модулација на Јапонец а вака испаѓа оти си претплатил дупло една клима ,па друга,па трета и доаѓа она народната
Не сум доволно богат да купувам ефтини работи...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Да ама јас пре би ставил добра јапонска 5.5клима во 30м2 отколку 3.5 и секогаш ќе бидам стоплен инаку отвори на јапонските сајтови да видиш оти клими 5.5 ги препорачуваат за 30м2 а инаку слободно дојди на чај да видиш модулација на Јапонец а вака испаѓа оти си претплатил дупло една клима ,па друга,па трета и доаѓа она народната
Не сум доволно богат да купувам ефтини работи...
Imam dobra izolacija taka da iskreno premnogu e 5.5kw klima vo 28 m2 od licno iskustvo 3.5kw e dovolna samo da ima dobra kultura na rabota t.e modulacija
( za japonska klima nemam pari inace so zadovolstvo bi kupil Toshiba Mitsubishi LG Daikin Panasonic ili nesto slicno )
I kineskive klimi se ok samo zavisi koj brend primer Haier ima odlicni modeli na klimatizeri
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.705
Ocekuvav normalna rabota kako i kaj Haier Tide sto e a ne vaka so suvi bezpotrebni defrosti i on-off ciklusi i Haier Tide e evtina pa odlicno raboti
Inaku za sporedba vo istiot prostor kade sto e T.S.T prethodno bese VIVAX Aezi 5.5kw pa iako bese 5.5lw ne pravese suvi defrosti nitu pak on-off ciklusi tuku za da ne iskuci a sepak da modulira Vivax-ot avtomacki ja namaluvase brzinata na vnatresniot Fan Ventilator ( turbina ) taka da ne drzi voda evtina klima ne cini i Vivax Aezi 5.5kw bese evtina ( 31.500 ) pa top rabotese no ja prodadov bidejki bese prejaka za 28m2 trebase namesto da zemev 5.5kw koga ja kupuvav Vivax-ot trebase 3.5kw Vivax Aezi da zemam a ne 5.5kw
Тоа е кога се продава тежина на надворешна наместо софтвер. Можи навистина ќе топли, ама на секои 40 мин вклучи исклучи дефрост, па на секое вклучување чекање 3-4 мин додека достигни оптимална работа и плус изладена соба, ем cop ќе оди во минус, ем голема неудобност.

Ама кога има повеќе продавачи отколку корисници, тоа се случува.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Тоа е кога се продава тежина на надворешна наместо софтвер. Можи навистина ќе топли, ама на секои 40 мин вклучи исклучи дефрост, па на секое вклучување чекање 3-4 мин додека достигни оптимална работа и плус изладена соба, ем cop ќе оди во минус, ем голема неудобност.

Ама кога има повеќе продавачи отколку корисници, тоа се случува.
Ne za dzabe e receno Covek najubavo uci od sopstvenite greski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom