Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
So Zdravje da go Sluzhish Drugar a dali Podnese Molba za da ti stigne vo Ambasada ili Konzulat ?
Fala ti so ubavo da se vraka.
Intervjuto mi beshe tuka vo Sk, taka shto koga dobiv ukaz posle 2 saati mi se smeni deka e prateno vo ambasada, ama skoro 4 meseci ne stasa (sega veke za sreka) pa otidov direktiva vo Sofija.
 
Член од
12 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
Kolku kosta brz antigenski test vo zan mitrev i kolku vreme e validen testet? I dali i vo Nedela rabotat bez termin?
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Fala ti so ubavo da se vraka.
Intervjuto mi beshe tuka vo Sk, taka shto koga dobiv ukaz posle 2 saati mi se smeni deka e prateno vo ambasada, ama skoro 4 meseci ne stasa (sega veke za sreka) pa otidov direktiva vo Sofija.
Super Drugar da se nadevame jas od 23.02 Chekam Pismo Podignato Vo Bitola Vcera Primiv Revakcina Pa ke pochekam dve nedeli ke ispratime situacija ako ne ke si ja probame srekjata ako mozhe da ni dadat udonno pismo vo Ministerstvo za Pravosudie
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Здраво, пред некој ден излезе нов закон, ако ти има излезено бугарското државјанство можеш да одеш директно да го земеш, чекаш ред и го земаш. Ќе го известеш твојот посредник тој ќе ти закаже и ќе отидеш да го земеш. На мене ми излезе државјанството пред 1 недела, веднаш закажавме за вчера да го земам. Вчера го земав и денес ќе одам да се сликам за пасош. Мора да се преноќева откако го зимаш државјанството за да можеш да се сликаш за пасош и лична карта, таква била процедурата.
https://www.justice.government.bg/home/index/229986ca-68b3-49d2-b804-33cb39ed6886
Другар јас го веќе подигнав државјанството во амбасада и сега треба да чекам да стигне во средец. дали може преку софија да завршам работа да не го чекам писмото
 
Член од
4 април 2021
Мислења
27
Поени од реакции
62
Другар јас го веќе подигнав државјанството во амбасада и сега треба да чекам да стигне во средец. дали може преку софија да завршам работа да не го чекам писмото
прашањево е поставено 1000 пати. Сврти некоја страна наназад све ти пишува.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dali moze da se slikas za pasos da go zemes istiot den i kolku pari e?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Drustvo edno prasanje drugava nedela treba da odam sofija za da se slikam
Posrednikov mi vika moralo da se odi na 2dena so spienje
Ne mi e mnogu jasno zosto so spienje
Jas drz.go imam zemeno
Ako mozi nekoj da mi kazi
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Drustvo edno prasanje drugava nedela treba da odam sofija za da se slikam
Posrednikov mi vika moralo da se odi na 2dena so spienje
Ne mi e mnogu jasno zosto so spienje
Jas drz.go imam zemeno
Ako mozi nekoj da mi kazi
Oti nemozes da izvades maticen broj za eden den , nemora da spies mozes i da sedes cela vecer oko da ne zaklopes :) mozes da si does i utredenta pak za sofija da zemes maticen adresa i u policija da se slikas .. znaci imas 2 opcii
 
Член од
6 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam imam podneseno za bg pasosh, sega sum na finalen eksperten pregled. Imam dokumenti od dedo koj e 1921 roden a pred toa od tetka koja ima vekje bg drzavljanstvo, pa sakam da prasam dali ima nekoj slicno iskustvo dali imam sansi da dobijam drzavljanstvo.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo. Na 17 fev go podignav drzavjanstvoto vo Bitola i isprativ pismo za adresa preku konzulatot vo Bitola, no seuste nisto nema stingato. Sakam da prasam dali namesto da cekam seuste mozhi da odam vo Sofija i da zavrsam rabota i koja e procedurata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom