Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.719
Не колективно. Имаше левичари-партизани речиси секаде каде што има Албанци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Не колективно. Имаше левичари-партизани речиси секаде каде што има Албанци.
Јебига, сегде има црни овци. Ама важно во Кичево, Струга и Дебар Македонските деца Албански учеле за време на окупациајта. Тоа кажува кој бил сојузник на Хитлер. И башка СС Вафен Скендербег дивизиите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.182
Поени од реакции
25.853
Мојот став е изграден на поголемо искуство,наведов и во првиот пост.
Јас сум инаку од Велес и ќе се обидам да ја претставам реално ситуацијата во мојот град.
Секоја чест, мислам дека си еден од луѓето во државава што има најмногу искуство со Албанци. Можеби има по некој струмичанец што веројатно има поголемо, ама нема да биде лесно да се најде.

Не знам Пуно дали ме сместува во наци групата на форумов, ама ако сум член, би сакал да те предложам да те примиме барем за почесен член, или ако ептен не може, барем плакета за благодарност за припомагање на наци агендата на Кајгана да ти доделиме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.745
Поени од реакции
35.316
Јас сум инаку од Велес и ќе се обидам да ја претставам реално ситуацијата во мојот град.

Имаме неколку албански села и бројот на жители Албанци во нашава околина е релативно солиден.
Најчесто се движат по казина и на пазар.
Ниту еднаш во животот,пази,ниту еден единствен пат во животот не сум имал проблем со нив,ниту пак сум чул некој мој другар или познаник да си има проблеми.
Не сум чул ниту за една тепачка или било каква форма на насилство,освен по школите што е и нормално на тие години да се тепа човек.
Дури и инциденти со коли многу ретко сум приметувал,речиси незначително.За разлика од нашата стока што влегува во грандиозни мафијашки илузии и возат брзо како некои ретардирани.

Е сега тука доаѓа до забуна.
Во Скопје и Куманово,да,има инциденти од нивна страна,има дури и убиства,никој не го негира тоа,ама далеку од тоа бе дека треба сите Албанци да ги ставаме во барабанот дека се социопати и убијци мајка му стара.

Затоа споменав погоре.Далеку посоодветно изгледа насловот на темава да биде:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од власта и поврзани со албанската мафија ?

Ако некој планира да пишува,нека образложува со примери од пракса,а не параноични испади и навреди.
Кога ќе доаѓаш во Прилеп пиши да те однесам кај фамилиите на тие од Карпалак да му раскажеш за мирољубивите сограѓани.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
730
Поени од реакции
1.585
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.381
Поени од реакции
28.497
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.
Pa ti ne ja gledas situacijata objektivno tuku naivno.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.
Druze jas ja pozdravuvam tvojata hrabrost I iskrenost. Iako ti samo kaza kako stojat rabotite kaj sto ti ziveesh I od licno iskustvo sepak I toa im smeta na oskata na zloto (se znae koj se) za zal ne gi interesira objektivnost nitu se zamaraat so toa, oskata na zloto javno kazuvaat kako im treba jaka albanofobija za da spored niv preziveat, nemash sretnato po gnasno seme, istoto seme bara od tebe da kolektivno gi osudish albancite I da kazesh deka se monstrumi, a ako ne si imal problem so albanci daj Boze da imash vikaat, samo na toa se palat, bolni I zaslepeni od omraza, mislat zlo, gledat zlo, uzivaat zlo pod pokrovitelstvo na satanata, sepak takvite kako tebe mi davaat nadezh deka na kraj dobroto ke nadvladee a oskata na zloto ke zavrshi vo otpadocite na istorijata. Amin
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.745
Поени од реакции
35.316
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.

Од друга страна,штрапнавме да работиме во куќа на македончето,живи хорори....
Уште од првиот ден мегаломанија,расправии,нечесност,ценкање за пари...
Едно кафе не ти вари бе ееееејјјј...
Аман немој толку објективно, ако утре ти дадат баклава и некоја стотка повеќе и орел ќе истетовираш.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Druze jas ja pozdravuvam tvojata hrabrost I iskrenost. Iako ti samo kaza kako stojat rabotite kaj sto ti ziveesh I od licno iskustvo sepak I toa im smeta na oskata na zloto (se znae koj se) za zal ne gi interesira objektivnost nitu se zamaraat so toa, oskata na zloto javno kazuvaat kako im treba jaka albanofobija za da spored niv preziveat, nemash sretnato po gnasno seme, istoto seme bara od tebe da kolektivno gi osudish albancite I da kazesh deka se monstrumi, a ako ne si imal problem so albanci daj Boze da imash vikaat, samo na toa se palat, bolni I zaslepeni od omraza, mislat zlo, gledat zlo, uzivaat zlo pod pokrovitelstvo na satanata, sepak takvite kako tebe mi davaat nadezh deka na kraj dobroto ke nadvladee a oskata na zloto ke zavrshi vo otpadocite na istorijata. Amin
За некој што се влажнеше(а најверојатно допираше) како се убива народ(Нагорно Карабах) и постираше видеа од тоа најде да објаснува за болни и заслепени од омраза. Имаш ставено "Slobodna Vojvodina" чисто ради омраза и провокација кон србите.

Ниту еден ваш политичар нити пак општо вие не се залагате за некоја работа која ќе биде од добро на државата за СИТЕ, значи некој проект за почист воздух, инфраструктура, правна држава итн итн. Пошто знае Али тоа не ве интересира, Арачиново смрди и уште нема канализација(немам 1-2 години поминато можеби сега има) ама побитно му е Бујаш Османи да отиде во Пехчево да провери дали е двојазична таблата и го сфаќате ко знак еве Бујаш Османи им објаснува правила на каурите. Со самото ова јас не гледам дека вие сакате заеднички подобар живот во државава за сите, штом овие работи ви се тривијални
кажи ми што сакаш јас да помислам кој ви се приоритетите?

Еве денеска имате основно, средно и универзитети на албански, секоја институција можете на мајчин јазик да се обратите пак нешто ви фали и ве копка. Не е тоа тоа што го посакувате. Го имам прашано пуно и не добив одговор па ќе те прашам и тебе , кои работи останаа од вашите етнички барања за да се еднаш засекогаш затворат етничките барања ?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Niko nikome ne preti. Bukvalno ni reč.
Vi Albanci znate naša mišljenja o vama. To je dobro, zaista me raduje.
Vi muslimani imate snažnu maštu, kao u horor filmu. Stečeno iskustvo učinilo je svoje, šta da se radi.
Znam makedonski jezik vrlo dobro, zbog svoje profesije. Ali ja sam Srbin, rođen u Beogradu.
Na mom radnom mestu u Rimu razgovaraćemo na makedonskom.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
Niko nikome ne preti. Bukvalno ni reč.
Vi Albanci znate naša mišljenja o vama. To je dobro, zaista me raduje.
Vi muslimani imate snažnu maštu, kao u horor filmu. Stečeno iskustvo učinilo je svoje, šta da se radi.
Znam makedonski jezik vrlo dobro, zbog svoje profesije. Ali ja sam Srbin, rođen u Beogradu.
Na mom radnom mestu u Rimu razgovaraćemo na makedonskom.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
Kako ne se zakanuvash a sto e ova?
Naprotiv, jednog dana ćete to platiti, ali pod visokom kamatom.
Ne vi se mnogu zlocinite sto gi napravivte? Ne mislite deka ste genocidno seme?
Se plasham deka nema veke nishto ostanato sto da unishtite, najpametno bi bilo da go socuvate I toa malku sto Vi ostanalo kako vojvodina na primer.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.182
Поени од реакции
25.853
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.
Раскажуваш личен пример и повикуваш да ја гледаме ситуацијата објективно? :D

Не знам дали знаеш што значи зборот објективно, ама да ти помогнам, дефинитивно не значи носење заклучоци од личен пример, туку скроз обратно.

Ти тука повикуваш на субјективизирање на темата, што е легитимно, ама не е објективно.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.800
Ама затоа наци задруга кооперацијава секогаш објективно пишуваат мислења поткрепени со референции.
Како што е фактот дека по глава на жител Косово најмногу има исис терористи.
Пи... дим.
Автоматски споено мислење:

Не пуно, јас не сум наци, не верувам дека луѓето се раѓаат супериорни, и дека има виши и нижи раси, и дека ние по раѓање сме нешто над вас. Напротив, многу замерки и грешки наоѓам кај нас, но од друга страна не можам да молчам и да се правам слеп после све што ни приредивте. Ниту некој ме воспитуваше и растеше со мислењето кое го имам за вас, не, моите родители најдобри пријатели од зграда имаа Албанци и мој прв другар беше Албанец, но тоа секако дека нема да го смени тоа што го мислам за вас сега, а е резултат на вашето однесување и тоа што го гледам и сум го доживеал и сеуште го живеам. Немам јас проблем и наци да ме наречеш ако тоа те теши.
Автоматски споено мислење:


Има разно разни психолошки (патолошки) случаи. Тие не се, ниту треба да бидат репрезент за нешто, ниту да бидат прашани. Има 2 курви од Чаир, своевремено најславни меѓу најславните (курви) , па кога ги пројдоа сите фалуси и сите ги научија што отпад се, се прешалтаа на албански фалуси и се конвертираа во муслиманки и Албанки. Едната и името си го смени.

Така и овој, живеел во Велес и супер му биле другарчињата :)
Можеби не си, кој знае, само не викај дека заради среќа има се поретко мислења како на допамин, затоа што не е среќа, туку постепено добиена битка на нацивојниците, затоа што очигледно е зошто се тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.719
Ако он има проблеми тогаш за вас треба да се измисли Аркам и да ве згрижи.
Не приметуваш, ама наскоро изглеа нас некој Аркан ќе не згрижи.
Автоматски споено мислење:

Можеби не си, кој знае, само не викај дека заради среќа има се поретко мислења како на допамин, затоа што не е среќа, туку постепено добиена битка на нацивојниците, затоа што очигледно е зошто се тука.
Каурите кои се праат на удрени и покрај се, поради лични или нетијазнам какви причини, се стварно малку, ама се убедливо најгнасните суштества во земјава.
Ние најпрвин треба со нив да раскрстиме.
Тие се реалната пречка за решавање на проблемите кои систематски ни ги стварате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom