Хип хоп културата во Македонија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Да ама не е лошо за разлика од други теми трап кој се актуелни во регионов.
никад не го сфатив тој трап и зашто рапери слушаат тоа

Порано имаше еден куп чизи артисти од Југот (мастер пи и еден тон шабани), чија музика многу ми личи на ова трап.
Кај нас има што слушаат тоа?
Оноа као доста? Популарно е?

Не верувам. Толку е срање, што не веруем. Како беше оној матеја некој или така нешто. Два купона - тие трап ли се?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
никад не го сфатив тој трап и зашто рапери слушаат тоа

Порано имаше еден куп чизи артисти од Југот (мастер пи и еден тон шабани), чија музика многу ми личи на ова трап.
Кај нас има што слушаат тоа?
Оноа као доста? Популарно е?

Не верувам. Толку е срање, што не веруем. Како беше оној матеја некој или така нешто. Два купона - тие трап ли се?
Слушаат дечурлана.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.501
никад не го сфатив тој трап и зашто рапери слушаат тоа

Порано имаше еден куп чизи артисти од Југот (мастер пи и еден тон шабани), чија музика многу ми личи на ова трап.
Кај нас има што слушаат тоа?
Оноа као доста? Популарно е?

Не верувам. Толку е срање, што не веруем. Како беше оној матеја некој или така нешто. Два купона - тие трап ли се?
Не е истото со тој јужњачки crunk звук, но си има различни подправци и насоки. Кога некој ќе каже трап, обично се генерализира и во ист кош се става и шабански трап и некој што е океј и прифатлив. Генерализација која не е во ред.

Има и клубски и поандерграунд трап. Од клубскиот (кој обично е флексање, пари, бело, коли, жени) има и ептен шабанско и нешто поокеј. Од тој што не е мејнстрим, исто така си има различни насоки и стилови.

Да речеме и ова и ова се трап, но разликата е небо-земја. Така да, има за сечиј вкус и расположение.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
никад не го сфатив тој трап и зашто рапери слушаат тоа

Порано имаше еден куп чизи артисти од Југот (мастер пи и еден тон шабани), чија музика многу ми личи на ова трап.
Кај нас има што слушаат тоа?
Оноа као доста? Популарно е?

Не верувам. Толку е срање, што не веруем. Како беше оној матеја некој или така нешто. Два купона - тие трап ли се?
Имам впечаток дека е мегапопуларно, како во соседство, така и тука. За Раста зборат дека има најскапа тарифа на цел Балкан, поголема од сите турбо мурбо шабани таму, во Србија.

Уште една одлична соработка на Страјк со Јантар, двајцата кинат. Берозмај во позадина, порничи. Нешто најново:

 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Го чекам денот кога ќе го копираат и ќе почнат дрил да снимаат кај нас и регионот, ќе има смеење. :pos:
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Имам впечаток дека е мегапопуларно, како во соседство, така и тука. За Раста зборат дека има најскапа тарифа на цел Балкан, поголема од сите турбо мурбо шабани таму, во Србија.

Уште една одлична соработка на Страјк со Јантар, двајцата кинат. Берозмај во позадина, порничи. Нешто најново:

super
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.121
Поени од реакции
5.228
Го чекам денот кога ќе го копираат и ќе почнат дрил да снимаат кај нас и регионот, ќе има смеење. :pos:
Зошто би било смеење не разбирам? Дрилот само у Британија мора да се задржи, другите не смеат да прават нешто такво?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Зошто би било смеење не разбирам? Дрилот само у Британија мора да се задржи, другите не смеат да прават нешто такво?
за што ќе рапуваат напиве рапери во дрил? за народот клет и опшество гнило :pos: на тоа ми текна
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Гледам никој го нема споделено новиот албум на Чиста Околина.
Преслушав пар траки, не ми се допадна.
А и нема никаков хајп, еве веќе две недели како е на Јутуб, немаат ниту 2000 гледања на сите 10 траки...

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Гледам никој го нема споделено новиот албум на Чиста Околина.
Преслушав пар траки, не ми се допадна.
А и нема никаков хајп, еве веќе две недели како е на Јутуб, немаат ниту 2000 гледања на сите 10 траки...

Овие им се интересни.

Другото ништо посебно а ни малку нешто што ќе те натера да го пуштиш повеќе пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom