Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Мене кај тебе ме фасцинира со каква точност си го одбрал никот да те опише. Со хируршка прецизност, што би се рекло.
Како што гледаш, во се сум прецизен, не само во бирање на ник.

Туку, имам некое чувство како да ми се примоча ....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.821
Поени од реакции
26.394
Можеби имаш амнезија од мирисот на бензинот кога сакаше да ја запалиш амбасадана...
Можеби ако беше писмен или барем ако имаше памтење нешто поголемо од златна рипка... Или со други зборови да не беше шипо, ќе сватеше дека палењето на амбасадата го сметам за врв на глупоста што денешните промотори на западните вредности што се на власт го имаат направено.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.959
Можеби ако беше писмен или барем ако имаше памтење нешто поголемо од златна рипка... Или со други зборови да не беше шипо, ќе сватеше дека палењето на амбасадата го сметам за врв на глупоста што денешните промотори на западните вредности што се на власт го имаат направено.
Па не сум знаел дека и за ова Бранко е крив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.821
Поени од реакции
26.394
Ова размислување ич не ми се свиѓа. Мислам дека остатокот од државава целосно ги пуштивме низ вода луѓето од западна. Да не беше... еден сељак од форумов, во Гостивар ниту ќе отидев ниту ќе имав желба да отидам. Веројатно и повеќето од централните и источните подрачја немаат со нога стапнато во западна. Ама пред да отидам без проблем ќе прифатев размена на територии. Ќе гласав на референдум огромен дел од водата, најголемиот извор, најубавите планини и цел народ од западна да го фрлам у вода за да решам нешто шо за мене тогаш беше непријатност, скоро па и апстрактен проблем. Таа негрижа за тие луѓе и нивното мислење, нивните ставови, искуства и стравови на оваа тема, на било кој од нив, е еднаква со негрижата за луѓето од Егејска, Пиринска, Мала Преспа, Арачиново...се прелева, нема крај. Секогаш кога се наметнува темата за размена на територии ми текнува на тој осамен дедо во Арачиново и како со крв ја плати таа наша отстапка.
Најголемата грешка на Македонците ... На тие што избегале од Тетово, Гостивар, Кичево не им ги слушаат маките, туку им мудруваат колку пари земале.

Нас што живеевме од таа страна на Вардарот ни мудруваат како сме биле ксенофобични и слично... Ама сега се прели чашата се тепаат деца и од другата страна на Вардар и полека исчезнува тој мајндсет, освен некој реликт растен у саксија попут тенеке.

Но и покрај будењето сеуште ништо никој не превзема околу тоа.
Автоматски споено мислење:

Па не сум знаел дека и за ова Бранко е крив.
Ти реков, кога би смеел да конзумираш новости надвор од кругот на џамијата, тогаш би знаел кој на запали амасадата на САД.


Во тој период јас ја промовирав заблудата на @santelli дека образованието ќе го смени вашиот мајндсет..
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Feel free not to share this with me. Таму нека ви е.

Не сум јас како вас толку по ljuboffta.
Znam... tuku da se vratime na temata.... deka plaza ja napravi.... i Berik se voznemiri.

Ti so niche kontam ko hitlercho gasni komori bi prael... ili ponovi nekoj metodi... virus sho udira samo na nivna genetika?

:coffee:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Најпаметно ќе ти беше да се затнеше пред да почнеше да пишуваш во темава.
Не бе супер ќе биде, тебе нема да ти се сери, мене нема да ми се моча повеќе.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Каква убава тема од суштинско значење за балканските простори и на некој начин табу тема од минатото . Меѓутоа копачи цигански , албански и македонски со пичкарања на лична основа успеаа да ја посерат . Да ви ебам матер умноболна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom