Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.959
Kako taa germanija i shvicarska odma uspevaat da gi obrazovaat u prvite 2 nedeli da bidat poslusni gragani a nie ne mozeme?
Проблемот е што вие не сакате, не сакате ред, не сакате да биде оваа држава заедничка.
И мислам дека намерно тоа сте го правеле, уствари никогаш не сте помислеле дека може албанците да станат било каков фактор за да ви бараат договор за повеќе права, плански беше економската сегрегација и маргинализација, потешки можности за образование и цреша над тортата манипулирање со исламот со инсталирани клерици. За волјата на вистината не сте сакале целосно чистка, не дека не сте можеле, ама мораше некој да копа, да носи роба, буквално тоа работеа 99.9% од постарите генерации кај албанците тука.
Таа дискриминација ќе има инерција, и има последици низ два - три генерации. Има дегени сега што ситуацијата во други европски држави ќе ја земат како аргумент, ама не сакам да ги коментирам повеќе.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Така е. Нема друго. Штом играм игрици, да не се замарате со мене и он-топик почнете.
Maloumen hh. Дарлинг направи рецензија на KC: Deliverance, игра напраена од Даниел факинг Вавра, ремек дело, интерактивна историска читанка за Бохемија во Свето Римско Царство, нешто шо копучево веројатно не знае шо е. Ти имаш постирано лајноипол WW2 стратегии, ја пред некој ден на EU4 конечно го фатив Prester John ачивментот со Етиопија, нешто шо немаше да знам дека постои како фиктивен лик и огромна иронија од време на монголските походи, сведоштво за очајот на христијаните пред муслиманската наезда.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.959
Вести на српски? Знаеш дека постоела Радио-телевизија Приштина на албански јазик? Зарем тоа не си го знаел?
Во Косово се вложувало сосема доволно, имајќи предвид населението кое живеело таму. Све што набројав е точно, несоборлив факт.
Државата Косово е резултат на НАТО интервенцијата, тие паравојски кои вирееле по Косово никогаш немало да успеат да победат. Како тоа биле угнетени а за период од 60 години ја смениле демографската слика драстично во своја корист?
Чим ти викаш сосема доволно тогаш мора да е така.
И фала Captain Obvious што ни кажа дека НАТО интервенцијата ја ослободи Косово.
Албанците се криминоген народ и од тоа нема бегање. Рака на срце, исто се и Македонците но разликата е во тоа што албанците се вонинституционални криминалци кои се сноѓаат одлично во водите на најтешките криминали низ цела Европа.
Македонците се институционални криминалци кои ја користат моќта на државата за лично богатење (тендери, јавни набавки, "консултантски услуги", секакви екстра трошоци и што све не).
Цела среќа што запад не дозволува да се остварува идејата на панславизмот, пошто вие да имате сила ќе го направите Хитлер да личи на ангел.
Цела среќа Европа знае и бомбардира.
Батали психијатри, замисли да бидеш 24/7, 365 албанец, која црна судбина е таа :D. Знаеш зошто си на МК форум? Затоа што нема соодветен албански форум, до таа мера е културолошкото ниво на албанската популација што немаат нит виртуелна платформа на која на свој јазик ќе разменуваат мислења и ставови на разни теми, од филозофија и тешки животни приказни па се до забава и филмови.
По српски вести нема да читаш за албански форуми, смени канал малце.
Автоматски споено мислење:

Нема врска таа состојба со среќа или нереќа, све е тоа резултат на вашата политика и тоа што му бевте верни кучиња на Хитлер, претходно на Султанот и така натака. Едноставно стигнал есапот.

Исто како што ќе нема врска со среќа или несреќа кога ќе дојде есапот во моментот кога Америка ќе реши да ве пушти низ вода, како што впрочем тоа го направи со Садам или со Талибанците.
Со Хитлер бевте вие кога ве бомбардираше целиот свет?
Автоматски споено мислење:

Се плашам дека на пуно ќе му текне да бара државна интервенција за отварање на приватен форум на Ксенфоро платформа на албански јазик. Можеби претерувам ама не можам да замислам тема пример за Метафизика на албански форум и албанци како расправаат на таа тема, смеа ме фаќа :D Можеби и нема збор во албанскиот јазик за Метафизика :angel:
Ако грешам, нек ме поправи пуно, @puno како е на албански Метафизика?
Немаме збор за Метафизика, ама ништо чудно, ако во шестиот ден Господ лично вас ве креирал и Метафизика е Македонски збор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Auuuu Berik nekoj bi pomislil deka emotivno se trigerna.....

Srekja nasha sho vo realniot zivot vie nishto ne se prashuvate... pocnuvam da svakjam zoshto vi e forumot...

Mozebi gresham.

:coffee:
бијонс, иди побарај шо сум пишуел на други теми, најди нешто од лична природа и врати се овде да видиме како моеш да го употребиш против мене
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.959
Oна шо е Израел за исламот и арапските народи на Блиски Исток, тоа треба да биде шќиперија етнике за пансловенизмот и православните народи на Балканот.
Викаш не е?
Па тоа го викам цело време.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
бијонс, иди побарај шо сум пишуел на други теми, најди нешто од лична природа и врати се овде да видиме како моеш да го употребиш против мене
бијонс, иди побарај шо сум пишуел на други теми, најди нешто од лична природа и врати се овде да видиме како моеш да го употребиш против мене
Nema potreba, cim si po gejmingot tolku od ljubofff bi ti preporacal.

Pa posle bi sakal od tebe da procitam konkreten racionalen predlog koj mozebi e izvodliv vo realnosta ... ne vo nekoja strategija.... poshto toa e temata.

Lj.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Ах бе мамини и татини синови што не кренале нешто потешко од глувче, се згрозени од некој Албанец му се опулил попреку во автобус.

Оти бе не се жалаат овие што со Албанци заедно береа праски во Грција, или грозје во Италија, или на скеле качени ѕидаа во Словенија ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Pa posle bi sakal od tebe da procitam konkreten racionalen predlog koj mozebi e izvodliv vo realnosta ... ne vo nekoja strategija.... poshto toa e temata.

Lj.
Јас сум пишувал два или три пати на подолго, пред повеќе години, за тоа како да се реши проблемот и кој што може да направи во своето секојдневие околу тоа. Сум пишал и сум спроведувал во личен живот, истовремено охрабрувајќи ги другите на форумов, тоа да го прават во реалноста.
Станува збор за три фази, од кои првите две не се косат со никакви световни закони и секој поединец ако ги прави, несомнено ќе придонесе.
Првата фаза е она за што сум пишувал тука, поопширно.

Стварно не гледам потреба по твој вопрос да го сервирам сега сето тоа.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.488
Поени од реакции
2.569
Ах бе мамини и татини синови што не кренале нешто потешко од глувче, се згрозени од некој Албанец му се опулил попреку во автобус.

Оти бе не се жалаат овие што со Албанци заедно береа праски во Грција, или грозје во Италија, или на скеле качени ѕидаа во Словенија ?
Оти во Грција ако се случи инцидент пендреците играат, тука дури се наградувани за таков случај, тука протести за ослободување на терористи дозволуваа што очекуваш повеќе?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.751
Ах бе мамини и татини синови што не кренале нешто потешко од глувче, се згрозени од некој Албанец му се опулил попреку во автобус.

Оти бе не се жалаат овие што со Албанци заедно береа праски во Грција, или грозје во Италија, или на скеле качени ѕидаа во Словенија ?
И по пат некое тепање, газење, бодење, на интензивна нега праќање, убивање чат пат. Не мора да ситничиме.

Туку чика, ти не си бил тепан па затоа тука "мудруваш". Среќа твоите деца се здрави живи, па нема да ти текне за некои кои им отиде животот поради некоја стока. И затоа, дека дур не дојде маката на наш грб, ќе се правиме дека се е ок и со главите у земја.

Туку, он, со две би потпишал тотално одвојување и размена. Тотална. После ни граница нормална да нема, само ѕид долж цела линија на разграничување.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Јас сум пишувал два или три пати на подолго, пред повеќе години, за тоа како да се реши проблемот и кој што може да направи во своето секојдневие околу тоа. Сум пишал и сум спроведувал во личен живот, истовремено охрабрувајќи ги другите на форумов, тоа да го прават во реалноста.
Станува збор за три фази, од кои првите две не се косат со никакви световни закони и секој поединец ако ги прави, несомнено ќе придонесе.
Првата фаза е она за што сум пишувал тука, поопширно.

Стварно не гледам потреба по твој вопрос да го сервирам сега сето тоа.
Daj link... vaka izleguva kao... ja otkriv kako od eterot da vlecam energija ama ne vi kazuvaam... ali kje si kakam....

Tuku Asparuh mi e mene interesenn... osekjam mudrost u ovaj lik.

Znam znam.. plaza ovo ono... ok e.

Lj.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.558
Поени од реакции
29.004
Оти бе не се жалаат овие што со Албанци заедно береа праски во Грција, или грозје во Италија, или на скеле качени ѕидаа во Словенија ?
Dali mislis deka nekoj kvalifikuvan samo za berenje praski misli do tie dalecini kako pravna drzava, bezbednost, sigurnost?

Nisto navredlivo sprema beracite na praski, ama sekoj ima svoi kapaciteti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom