Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Совет за менување на моторно масло за Корса Д 1.3 цдти, препорака за квалитет од искусни корисници?
Што мислите за Mobil?
Кое Мобил? Синтетичко,минерално,полусинтетичко? Која градација?Од каде купено? Ако е фул синтетика купено од МакАутостар ок,ако не тогаш знак прашалник
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Совет за менување на моторно масло за Корса Д 1.3 цдти, препорака за квалитет од искусни корисници?
Што мислите за Mobil?
Mobil ti e najdobroto maslo. Go koristam 7 godini na tri razlicni opeli i kolku stavam tolku vadam. Za corsata 5w/30 mobil odlicno.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Dali nekoj kotistel ili znae za COMMA motorno ulje dali e dobro ili e shkart?
fala.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Кое Мобил? Синтетичко,минерално,полусинтетичко? Која градација?Од каде купено? Ако е фул синтетика купено од МакАутостар ок,ако не тогаш знак прашалник
Да мак ауто стар увозник стои и е фул синтетичко
Автоматски споено мислење:

Mobil ti e najdobroto maslo. Go koristam 7 godini na tri razlicni opeli i kolku stavam tolku vadam. Za corsata 5w/30 mobil odlicno.
Да, мобил ставив 5w/40.
Автоматски споено мислење:

Совет за менување на ланче кај Корса Д 1.3 цдти, половно возило, дали треба веднаш да се смени или не, некои советуваат да се смени веднаш некои не,логички знам дека добро е да се смени затоа што кој знае колку има поминато половно возило, совет околу ова.
Дали има некој прирачник за користење на корса д 1.3 цдти 2006 год да сподели.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Да мак ауто стар увозник стои и е фул синтетичко
Автоматски споено мислење:


Да, мобил ставив 5w/40.
Автоматски споено мислење:

Совет за менување на ланче кај Корса Д 1.3 цдти, половно возило, дали треба веднаш да се смени или не, некои советуваат да се смени веднаш некои не,логички знам дека добро е да се смени затоа што кој знае колку има поминато половно возило, совет околу ова.
Дали има некој прирачник за користење на корса д 1.3 цдти 2006 год да сподели.
Kaj corsa d i astra h 1.3cdti lance se smenuva usto kako kolite so rebrast kajs samo kaj 1.3 lance se menuva na sekoj 80,000km ili vo slucaj ako pocni da tropka. Ako pocni da tropka togas mora da go smenis. Ne se kini to lance i da tropa taka da ne e strasno. Kaj 2.0 dti lanceto e fiksno i samo kaj niv ne se smenuva osven ako dojdi do problem da pocnat zategacite na lanceto da popustat i pocnuva da tropka.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Kaj corsa d i astra h 1.3cdti lance se smenuva usto kako kolite so rebrast kajs samo kaj 1.3 lance se menuva na sekoj 80,000km ili vo slucaj ako pocni da tropka. Ako pocni da tropka togas mora da go smenis. Ne se kini to lance i da tropa taka da ne e strasno. Kaj 2.0 dti lanceto e fiksno i samo kaj niv ne se smenuva osven ako dojdi do problem da pocnat zategacite na lanceto da popustat i pocnuva da tropka.
Дали јас како почетник ќе успеам да препознам тропање на ланчето ако нешто не е во ред?
 
Член од
20 март 2021
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво, ако некој има искуство со BMW 320d (2006 година 102 ks), ако може да сподели мислење.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Дали јас како почетник ќе успеам да препознам тропање на ланчето ако нешто не е во ред?
Da. Ko ke ja zapalis kolata ke se slusni jako cukanje kako zelezo na zelezo ako ne e ok lanceto i koj da e ke svati deka nesto ne e ok so motorot.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Дечки, половни делови за Алфа кј може да се најде, потребно е дисплеј за борд на 156, 19 ЈТД, 2002 год.
Пројдени са плацојте низ Тетово, нема.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Имам проблем со електрониката. Контакт не дава, контролната табла не работи, стаклата не се пуштаат, радио не работи и не сака да запали. Пред скоро време е сменат автомат на анлансер.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Дечки, половни делови за Алфа кј може да се најде, потребно е дисплеј за борд на 156, 19 ЈТД, 2002 год.
Пројдени са плацојте низ Тетово, нема.
Kicevo, Bobi Alfa
071 804 867

Prašaj go....ima rastureni Alfi, ako nema ke ti pustam i drugi linkovi
 
Член од
12 декември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravi decki,

Pred 1 mesec kupiv Citroen C3 2010 god, benzinec, uvezen od Italija. Denes pri palenje na display mi pojavi "Oil level check" i mi javuva deka za 400km treba da napravam servis.

Me zbuni ova so uljevo... Sekako kje ja nosam na servis, ama ako imate nekoe iskustvo da spodelite bi bilo super.

Isto taka, me interesira kade gi odrzuvate vasite Citroeni? Dali vredi da se nosi vo ovlasten servis? Ili nekoj prelog za servis koj raboti isklucivo so Citroeni.

Izgorena sum od majstori, zatoa sekoj sovet bi mi bil od korist.

Pozdrav :)
Автоматски споено мислење:

Zdravi decki,

Pred 1 mesec kupiv Citroen C3 2010 god, benzinec, uvezen od Italija. Denes pri palenje na display mi pojavi "Oil level check" i mi javuva deka za 400km treba da napravam servis.

Me zbuni ova so uljevo... Sekako kje ja nosam na servis, ama ako imate nekoe iskustvo da spodelite bi bilo super.

Isto taka, me interesira kade gi odrzuvate vasite Citroeni? Dali vredi da se nosi vo ovlasten servis? Ili nekoj prelog za servis koj raboti isklucivo so Citroeni.

Izgorena sum od majstori, zatoa sekoj sovet bi mi bil od korist.

Pozdrav :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
на ладен мотор извади ја шипката и види колку улје има...не е тоа нешто комплицирано

бензинците на овој Цитроен се доста сигурни едноставни машини....евентуално со електриката можиш да имаш проблеми, термостатот исти знае ако не е оригинален...

воглавном се прави сервиси и вози без мака
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Да прашам за Мазда 3 , кога давам контат зуи колата исто кога ке ја запалам и при возење цело време зуи ( не знам од што може да биде ? ) дали акумулаторот или нешто друго ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom