Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
По повод пласманот на Македонија на ЕП-2021 во фудбал планирам да отворам Јутјуб канал со снимки на головите на Македонија во зачетокот, од 1993 Словенија 4-1, Естонија 2-0, Албанија во Тетово 5-1 :D па се до крај на 20.век (2000 година). Ги имам скоро сите голови на ВХС касети.

Ако некој знае како точно се префрла ВХС на ПЦ би замолил за помош.
Имам видеорекордер во исправна состојба така да тоа е ок, но проблемот е што не знам што понатаму, дали треба кабел со скарт аут и усб ин, некој софтвер за преснимување?

Штета би било сет тој собиран видео материјал така да пропадне.
Благодарам однапред :)
Еден мал срч на гугл и се ќе најдеш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
По повод пласманот на Македонија на ЕП-2021 во фудбал планирам да отворам Јутјуб канал со снимки на головите на Македонија во зачетокот, од 1993 Словенија 4-1, Естонија 2-0, Албанија во Тетово 5-1 :D па се до крај на 20.век (2000 година). Ги имам скоро сите голови на ВХС касети.

Ако некој знае како точно се префрла ВХС на ПЦ би замолил за помош.
Имам видеорекордер во исправна состојба така да тоа е ок, но проблемот е што не знам што понатаму, дали треба кабел со скарт аут и усб ин, некој софтвер за преснимување?

Штета би било сет тој собиран видео материјал така да пропадне.
Благодарам однапред :)
Прво треба да имаш.....Capture card на компјутер.....за да можеш да превземеш видео материјал.
Потоа.....поврзуваш кабли и со соодветен софтвер го превземаш видеото.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Прво треба да имаш.....Capture card на компјутер.....за да можеш да превземеш видео материјал.
Потоа.....поврзуваш кабли и со соодветен софтвер го превземаш видеото.
Благодарам :)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Препорака за монитор за компјутер, од каде да купам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Дај препорачајте слушалки за секојдневна употреба (усб влез) што се со помеки перничиња и да траат троа подолго.
Се скапав менување последниве години, на последниве (A4TECH од 20евра) се цвикна жичката баш на влезот во десната школка и на десна страна не работи, ги имам едвај 4 месеци, веројатно и се поправа ама не чепкам такви работи и немам време да се замарам.
1615370311429.png

Имав и JBL од 2500к квалитетот и изработката ѓубре, имав и некои рандом до 1000че и сите или ги истегнувам или пак се заебуваат на влезот.

Мора да се усб бидејќи ги користам на PC, не ми се зема со два 3.5мм џекови бидејќи некогаш може да ги користам и на лаптопот, плус битно ми е микрофонот да е со добар звук.

Гледав по анхоч и сетек некои гејминг ноу нејм, ама не ги следам и појма немам како се со квалитет, од гејминг во живот сум имал само Razer Piranha, ама сега не ми се фрлаат многу пари за гејминг опрема бидејќи не гејмам воопшто.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
намена за дома ,за онлине настава
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Дај препорачајте слушалки за секојдневна употреба (усб влез) што се со помеки перничиња и да траат троа подолго.
Се скапав менување последниве години, на последниве (A4TECH од 20евра) се цвикна жичката баш на влезот во десната школка и на десна страна не работи, ги имам едвај 4 месеци, веројатно и се поправа ама не чепкам такви работи и немам време да се замарам.
Прегледај го приврзокот 287424

Имав и JBL од 2500к квалитетот и изработката ѓубре, имав и некои рандом до 1000че и сите или ги истегнувам или пак се заебуваат на влезот.

Мора да се усб бидејќи ги користам на PC, не ми се зема со два 3.5мм џекови бидејќи некогаш може да ги користам и на лаптопот, плус битно ми е микрофонот да е со добар звук.

Гледав по анхоч и сетек некои гејминг ноу нејм, ама не ги следам и појма немам како се со квалитет, од гејминг во живот сум имал само Razer Piranha, ама сега не ми се фрлаат многу пари за гејминг опрема бидејќи не гејмам воопшто.
Јас имам Sony MDR-ZX550BN и сум презадоволен 4 години ги имам и пред некој месец ги сменив перничињата(од али 8$) затоашто се искинаа од прекумерна употреба, моиве се блутот ама ако има нешто од таа серија MDR-ZX што е со усб приклучок зимaј :)
друг предлог за да си го зголемиш изборот
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Дај препорачајте слушалки за секојдневна употреба (усб влез) што се со помеки перничиња и да траат троа подолго.
Се скапав менување последниве години, на последниве (A4TECH од 20евра) се цвикна жичката баш на влезот во десната школка и на десна страна не работи, ги имам едвај 4 месеци, веројатно и се поправа ама не чепкам такви работи и немам време да се замарам.
Прегледај го приврзокот 287424

Имав и JBL од 2500к квалитетот и изработката ѓубре, имав и некои рандом до 1000че и сите или ги истегнувам или пак се заебуваат на влезот.

Мора да се усб бидејќи ги користам на PC, не ми се зема со два 3.5мм џекови бидејќи некогаш може да ги користам и на лаптопот, плус битно ми е микрофонот да е со добар звук.

Гледав по анхоч и сетек некои гејминг ноу нејм, ама не ги следам и појма немам како се со квалитет, од гејминг во живот сум имал само Razer Piranha, ама сега не ми се фрлаат многу пари за гејминг опрема бидејќи не гејмам воопшто.
Оди во Нептун или Сетек и види некој модел на Sony до кај 2000,2500 бидејки во однос на останатите звучеа најбалансирано на директен излез.Кои и да ги земеш ако сакаш да извадиш максимум за да звучат како прецизни монитори најпрво треба софтверски со помош на параметарски еквилајзер да креираш над 60 филтри за да ги испеглаш до детали фреквенциите но за такво нешто треба да имаш искуство и добро истренирани уши.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Оди во Нептун или Сетек и види некој модел на Sony до кај 2000,2500 бидејки во однос на останатите звучеа најбалансирано на директен излез.Кои и да ги земеш ако сакаш да извадиш максимум за да звучат како прецизни монитори најпрво треба софтверски со помош на параметарски еквилајзер да креираш над 60 филтри за да ги испеглаш до детали фреквенциите но за такво нешто треба да имаш искуство и добро истренирани уши.
Не сум некој фанатик за чист звук/бас и слично, битно ми е да се меки бидејќи ги носам по цел ден на главата. Битно ми е да вади микрофонот добар звук бидејќи сум по цел ден на microsoft teams + држам и предавања на помлади колеги, па глупаво е да крчи и шушка.
Три работи: меки за носење, микрофон, усб влез и нормално да издржат што е можно подолго.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Дај препорачајте слушалки за секојдневна употреба (усб влез) што се со помеки перничиња и да траат троа подолго.
Се скапав менување последниве години, на последниве (A4TECH од 20евра) се цвикна жичката баш на влезот во десната школка и на десна страна не работи, ги имам едвај 4 месеци, веројатно и се поправа ама не чепкам такви работи и немам време да се замарам.
Прегледај го приврзокот 287424

Имав и JBL од 2500к квалитетот и изработката ѓубре, имав и некои рандом до 1000че и сите или ги истегнувам или пак се заебуваат на влезот.

Мора да се усб бидејќи ги користам на PC, не ми се зема со два 3.5мм џекови бидејќи некогаш може да ги користам и на лаптопот, плус битно ми е микрофонот да е со добар звук.

Гледав по анхоч и сетек некои гејминг ноу нејм, ама не ги следам и појма немам како се со квалитет, од гејминг во живот сум имал само Razer Piranha, ама сега не ми се фрлаат многу пари за гејминг опрема бидејќи не гејмам воопшто.
Нека ти ги залеми некој или само со изолир спои ги, ни 5 минути работа не е.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ова шо проблем е? Се појави после промена на екран на лаптоп,дали е дефект екранот или се работи за нешто друго? Некој со слично иксуство? Се работи за постар лаптоп

Laptop so defekt screen.jpg
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Дали има некакви шанси за зголемување на CPU температурите од надградба на RAM кај лаптоп?
Имам покачени 5-6 степени во ајдл после надградба од сингл во дуал ченл.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Во што може да е проблемот со компјутерот што нон стоп на 5 - 10 минути сам се исклучува и одма сам се уклучува, а пак само што ќе отворам интернет страна веднаш тој секунд се исклучува?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Во што може да е проблемот со компјутерот што нон стоп на 5 - 10 минути сам се исклучува и одма сам се уклучува, а пак само што ќе отворам интернет страна веднаш тој секунд се исклучува?
може да бидат многу работи. Отвори го за почеток и исчисти ја прашината, ако не бива тоа пробај извади го рамот и тестирај со плочките да не е некоја дефектна. Провери ја плочата да не има испукани и надуени кондензатори. Ако не бива однеси го на мајстор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom