Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Moe mislenje e deka na forumov treba da ima što poveće korisnički iskustva za "buđetskive" klimi, bez razlika japonski kineski, po mera na narodecov naš siromašen, za onie među 20000-30000 den (zboruvam za 12-etki).
Za GREE se znae se, skoro pa nema iskustva za MIDEA, HAIER, HAISENSE ,a ima dosta korisnici.
Otekoa so skapive japonci od nad 1000 E, kako da sakaat sami sebe da si dokažat nešto, a po defolt se podrazbira ako e skapo plateno deka će e podobro.....
Štosot po mene e da se dade dovolno malce pari za nešto što će bide korektno vo svojata rabota.
Mojot izbor na klima od HAIER e baš takov, dajte da vidime kakvi se ostanatite pogore spomenati.... siguren sum deka među niv ima ite kako dobri klimi.
Така е... слабо споделувате искуства членовиве што сте си поминале поефтинко при набавката....
Освен на муабет мислам... за тоа не сте слаби ;)
Пример како што сподели искуство @VladB пред некој ден....

Ама ништо помина зимото и ладните температури кога се докажуваше моќ, сега пак треба економија и ниска модулација да се докажува ;)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Moe mislenje e deka na forumov treba da ima što poveće korisnički iskustva za "buđetskive" klimi, bez razlika japonski kineski, po mera na narodecov naš siromašen, za onie među 20000-30000 den (zboruvam za 12-etki).
Za GREE se znae se, skoro pa nema iskustva za MIDEA, HAIER, HAISENSE ,a ima dosta korisnici.
Otekoa so skapive japonci od nad 1000 E, kako da sakaat sami sebe da si dokažat nešto, a po defolt se podrazbira ako e skapo plateno deka će e podobro.....
Štosot po mene e da se dade dovolno malce pari za nešto što će bide korektno vo svojata rabota.
Mojot izbor na klima od HAIER e baš takov, dajte da vidime kakvi se ostanatite pogore spomenati.... siguren sum deka među niv ima ite kako dobri klimi.
Па Јапонците не се скапи Фујитсу 3.5 к е 36000,Панасоник 30000, и Мидеа подобрите 3.5 се 33000
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Teshiba brat toa e , DAISEPOKAI so ja kupi (jas veke se kaam) a i dosta pari e platena ,toa e dodeka tera neka tera , naredna ke bide druga eve toa e moja preporaka za lugeto
A koja e pricinata sto si se pokail da kupis Toshiba Daisekai.
Dali ti e krivo sto ne si ja kupil na poevtino kako nikot Tigarce,za 65000,a si ja platil 80000 od drug dobavuvac,ili zatoa sto ne ti topli dovolno,ili ti e bucna,ili ona cto tecese posle defrost,valkan kondenzt.Koj se problemite kaj tebe?Ubavo e da znaeeme so mu fali.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
на саатот за е.енергија читам 800w со 52-53степени на одржување
Овде човек чита и само новитети секојдневно. Е баш ме интересира како на струјомерот прочита дека троши 800w јас сум мерел преку струјомерот колку потрошени кв има за 12 или 24 часа и мунусирам стање и исоадне 28 или 30 кв за 24 часа комплет потрошувачка тоа пред да ми стаса ватметарот од али.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Овде човек чита и само новитети секојдневно. Е баш ме интересира како на струјомерот прочита дека троши 800w јас сум мерел преку струјомерот колку потрошени кв има за 12 или 24 часа и мунусирам стање и исоадне 28 или 30 кв за 24 часа комплет потрошувачка тоа пред да ми стаса ватметарот од али.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Се шегуваш или навистина мислиш така...
:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
A koja e pricinata sto si se pokail da kupis Toshiba Daisekai.
Dali ti e krivo sto ne si ja kupil na poevtino kako nikot Tigarce,za 65000,a si ja platil 80000 od drug dobavuvac,ili zatoa sto ne ti topli dovolno,ili ti e bucna,ili ona cto tecese posle defrost,valkan kondenzt.Koj se problemite kaj tebe?Ubavo e da znaeeme so mu fali.
Ajde da ti odgovoram po red
Prvo ni malku ne mi bese krivo koga ja kupuvav, bas sprotivno so merak sum ja platil(tesko zaraboteni pari)
Vtoro toplo duvase toplo sega nekako poslabo na ista nadvoresna T(ne e do setiranje ili do vremeto ja znam dovolno dobro)
Treto bucna postana (t.e pocna da pravi pii pii pa ke go snema zvukot i pak taka od vreme ba vreme kako nekoe slavejce) neznam moze e i toa kako dodatok vo opcii
Dobro si zapamtil deka od nadvoresnata tecese nekoja korozija i me uveruvaa deka e korodiran straf a ne e toa (kupiv nova klima a ne polovna pa da mi rga uste ne upotrebena)
Klima spaga vo premium klasa i svojstveno na toa treba i taka da bide barem 3 god ili narodski kazano (mercedes megu klimite) ama ne e taka . A koga ke se kupi mercedes toj ne treba korodira bilo kade i kako nekolku god
Taka da tie se problemite i ne naidov na razbiranje kaj dobavuvacot , nego samo uveruvanja(ne mi trebaat)
Posle samo 24do max 48 casa koristenje prethodno samo bese montirana pokaza korozija i mislam deka trebase da mi ja zamenat so nova ,sega veke ni toa ne mi treba ke zarabotam pak i ke kupam druga ama ne Teshiba
P.S navistina im posakuvam na korisnicite sto kupile toshiba i imaat ubavi iskustva da gi sluzat dolgo vreme i da im stedat
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Moe mislenje e deka na forumov treba da ima što poveće korisnički iskustva za "buđetskive" klimi, bez razlika japonski kineski, po mera na narodecov naš siromašen, za onie među 20000-30000 den (zboruvam za 12-etki).
Za GREE se znae se, skoro pa nema iskustva za MIDEA, HAIER, HAISENSE ,a ima dosta korisnici.
Otekoa so skapive japonci od nad 1000 E, kako da sakaat sami sebe da si dokažat nešto, a po defolt se podrazbira ako e skapo plateno deka će e podobro.....
Štosot po mene e da se dade dovolno malce pari za nešto što će bide korektno vo svojata rabota.
Mojot izbor na klima od HAIER e baš takov, dajte da vidime kakvi se ostanatite pogore spomenati.... siguren sum deka među niv ima ite kako dobri klimi.
Nitu edna 12 nema mana stom e platena od 20-30.000,00 denari,i nema da ima i ponatamu nikakva mana.
Zosto?
Pa normalno,ako si ja brka rabotata,i topli,i da ima nekakva mana,ke se utesitelno ke bidi za kupuvacot barem ja kupiv ke si rece 20-30k,pa ke zamizi i na site mani so gi ima.
I normalno ne treba da se bara sovrsenstvo vo klima od 300-500 evra za 12btu.Cenata ke gi amortizira site mani.
Ama i samiot kupuvac treba da bide svesen deka taa klima ne e sovrsena.
Problemot se sostoi,sto site sto kupile posvrseni klimi ispagaat kako vinovni ,zosto kupile poubavo,a navodno mozele da pominat i so poevtino,vo ocite na tie sto imaat ponesovrseni klimi.Takva fama i mislenje se siri na forumov.
Inace sekoj neka si ja pusti cergata kolku sto mu e dolga nogata.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ajde da ti odgovoram po red
Prvo ni malku ne mi bese krivo koga ja kupuvav, bas sprotivno so merak sum ja platil(tesko zaraboteni pari)
Vtoro toplo duvase toplo sega nekako poslabo na ista nadvoresna T(ne e do setiranje ili do vremeto ja znam dovolno dobro)
Treto bucna postana (t.e pocna da pravi pii pii pa ke go snema zvukot i pak taka od vreme ba vreme kako nekoe slavejce) neznam moze e i toa kako dodatok vo opcii
Dobro si zapamtil deka od nadvoresnata tecese nekoja korozija i me uveruvaa deka e korodiran straf a ne e toa (kupiv nova klima a ne polovna pa da mi rga uste ne upotrebena)
Klima spaga vo premium klasa i svojstveno na toa treba i taka da bide barem 3 god ili narodski kazano (mercedes megu klimite) ama ne e taka . A koga ke se kupi mercedes toj ne treba korodira bilo kade i kako nekolku god
Taka da tie se problemite i ne naidov na razbiranje kaj dobavuvacot , nego samo uveruvanja(ne mi trebaat)
Posle samo 24do max 48 casa koristenje prethodno samo bese montirana pokaza korozija i mislam deka trebase da mi ja zamenat so nova ,sega veke ni toa ne mi treba ke zarabotam pak i ke kupam druga ama ne Teshiba
P.S navistina im posakuvam na korisnicite sto kupile toshiba i imaat ubavi iskustva da gi sluzat dolgo vreme i da im stedat
Пријателе си имал гаранција и сметка требало да реагираш или нова или назад парите ама овие на форумов не ти ги отвориле очите оти само рекла-казала
Автоматски споено мислење:

Пријателе си имал гаранција и сметка требало да реагираш или нова или назад парите ама овие на форумов не ти ги отвориле очите оти само рекла-казала
Само да додадам не е се до температурата ако те грее и си задоволен со сметката тогаш е Ок да не ти биде потоа со друга дупла сметка па да се каеш, кај таа клима се е автоматско управување и не ја гледај моменталната потрошувачка туку крајната таа има cop 5.3
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ajde da ti odgovoram po red
Prvo ni malku ne mi bese krivo koga ja kupuvav, bas sprotivno so merak sum ja platil(tesko zaraboteni pari)
Vtoro toplo duvase toplo sega nekako poslabo na ista nadvoresna T(ne e do setiranje ili do vremeto ja znam dovolno dobro)
Treto bucna postana (t.e pocna da pravi pii pii pa ke go snema zvukot i pak taka od vreme ba vreme kako nekoe slavejce) neznam moze e i toa kako dodatok vo opcii
Dobro si zapamtil deka od nadvoresnata tecese nekoja korozija i me uveruvaa deka e korodiran straf a ne e toa (kupiv nova klima a ne polovna pa da mi rga uste ne upotrebena)
Klima spaga vo premium klasa i svojstveno na toa treba i taka da bide barem 3 god ili narodski kazano (mercedes megu klimite) ama ne e taka . A koga ke se kupi mercedes toj ne treba korodira bilo kade i kako nekolku god
Taka da tie se problemite i ne naidov na razbiranje kaj dobavuvacot , nego samo uveruvanja(ne mi trebaat)
Posle samo 24do max 48 casa koristenje prethodno samo bese montirana pokaza korozija i mislam deka trebase da mi ja zamenat so nova ,sega veke ni toa ne mi treba ke zarabotam pak i ke kupam druga ama ne Teshiba
P.S navistina im posakuvam na korisnicite sto kupile toshiba i imaat ubavi iskustva da gi sluzat dolgo vreme i da im stedat
Ako ne ti duva toplo mozi kaj tebe pocna da fali freon.
Monterite slabo pertlovaat,i ne stegaat so moment kluc,ne stavat nitu mast,ne vakumiraat,i setnem Teshiba ne im cini,pa fali freon.A cinel monterot nema da fali freon,ama tolku mu e znaenjeto.Klimata e zatvoren sistem,nema od kaj da teci.Eve kaj mene 10 godini ni fali freon,niti dopolnuvanje,kako so treba e.Mnogu e vazna montazata.Ama stalno se brzaat,moraat 3-4 klimi vo den da montiraat.
A za korozijata me cudeis,zatoa sto nema del vo klimata sto mozi da korodira,ili e prasina od nadvoresnata,ili dekonzerviranje.Do sega sigurno se ima iscisteno nadvoresniot izmenuvac.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Пријателе си имал гаранција и сметка требало да реагираш или нова или назад парите ама овие на форумов не ти ги отвориле очите оти само рекла-казала
Не е дека не знаел како да постапи, или некој не му ги отворил очите....
Ова е Македонија и тоа враќање на купен производ назад за целосен рефунд многу многу тешко оди!

Што од една страна е разбирливо, што ќе му прават тие на премиум клима модел.... значи ....монтирана, користена неколку денови (океј саати нека се) плус надворешната изложена на дожд а внатрешната на чад и миризиби.... па демонтирана... па на два наврати веќе избегал дел од внатешното полнење на фреонот... следна монтажа ќе биде трет момент кога ќе избега малку фреонче и опс веќе и фали на климата за да нормално функционира.

Затоа и треба да ги бие лош глас од вакви случаеви на незадоволни корисници.
Ако имале правилен пристап, да договорат кога ќе биде дома корисникот, да испратам САГЛАМ сервисер, што знае секоја неправилност да ја најде, да ја отворат целосно надворешната единица каде е пријавен проблемот, корисникот да си види самиот со очината што има внатре, од што течело рѓа....
Да дополнат фреон ако ете фалело, да си направат сервисни тестови дека се е во ред....

Па место @Shadow4501 сега тука да ги плука, тој да ги испофали!

Ама тоа е со нашиве бизнисмени, како што рече @filipinec денес треба 3 монтажи да направат вработените од кај што си купил клима а не да ти одат по газот тебе оти ти течела рѓа од климата...

Отворање очи од кај се купува, кој ќе ти ја монтира... и три пати :popce: пред купување (за да ти се погоди).
Е после ќе бега младината.... е ќе бега.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Не е дека не знаел како да постапи, или некој не му ги отворил очите....
Ова е Македонија и тоа враќање на купен производ назад за целосен рефунд многу многу тешко оди!

Што од една страна е разбирливо, што ќе му прават тие на премиум клима модел.... значи ....монтирана, користена неколку денови (океј саати нека се) плус надворешната изложена на дожд а внатрешната на чад и миризиби.... па демонтирана... па на два наврати веќе избегал дел од внатешното полнење на фреонот... следна монтажа ќе биде трет момент кога ќе избега малку фреонче и опс веќе и фали на климата за да нормално функционира.

Затоа и треба да ги бие лош глас од вакви случаеви на незадоволни корисници.
Ако имале правилен пристап, да договорат кога ќе биде дома корисникот, да испратам САГЛАМ сервисер, што знае секоја неправилност да ја најде, да ја отворат целосно надворешната единица каде е пријавен проблемот, корисникот да си види самиот со очината што има внатре, од што течело рѓа....
Да дополнат фреон ако ете фалело, да си направат сервисни тестови дека се е во ред....

Па место @Shadow4501 сега тука да ги плука, тој да ги испофали!

Ама тоа е со нашиве бизнисмени, како што рече @filipinec денес треба 3 монтажи да направат вработените од кај што си купил клима а не да ти одат по газот тебе оти ти течела рѓа од климата...

Отворање очи од кај се купува, кој ќе ти ја монтира... и три пати :popce: пред купување (за да ти се погоди).
Е после ќе бега младината.... е ќе бега.
[/QUOTE
Прашај те го овој Стрелецов дали се рефундираат пари на незадоволен корисник паш ме интересира што ќе каже,а за монтериве вие сте криви оти прво му очитувам молитва :popce: пред монтажа а доколку не ја направи така или се брза :pistoldz:не му плаќам. За мои пари не Дозволувам Некој Да Си Игра Мајтап Со Мене....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ama aj ti ke mu otcitas so da napravi.99% od naselenievo ne znai so e toa Inverter,i site mislat deka e samo klima za ladenje,a ti velis deka sekoj kupuvac treba da znae so da mu kazi na monterot.OF LEELE. Pa ima montazi nad kujna nad visaci,ili nad regal.Aajde nemoj molimte.Toa e siva zona kade prodavacite se stitat so bilo kakvi monteri.
Pa vo Bitola bea prodadeni 2500 klimi za 2 meseci a kolku monteri ima,i so kolkavo vnimanie e toa montirano.
A ti velis ke mu kazel na monterot dali treba da vakumira.Pa lugeto poima (musteriite) nemaat od kaj da znaat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Мене страв ме фаќа кога ќе ми текне на VRF системите по фабрики,хали,трговски...
Ако истиот кадар задолжен за монтажа и сервис на обичниве сплит системи се истите што монтираат и одржаваат ВРВ системи... тешко и горко!
Ама се нешто ми кажува дека трети фирми се у игра за комерцијалниве системи.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ajde da ti odgovoram po red
Prvo ni malku ne mi bese krivo koga ja kupuvav, bas sprotivno so merak sum ja platil(tesko zaraboteni pari)
Vtoro toplo duvase toplo sega nekako poslabo na ista nadvoresna T(ne e do setiranje ili do vremeto ja znam dovolno dobro)
Treto bucna postana (t.e pocna da pravi pii pii pa ke go snema zvukot i pak taka od vreme ba vreme kako nekoe slavejce) neznam moze e i toa kako dodatok vo opcii
Dobro si zapamtil deka od nadvoresnata tecese nekoja korozija i me uveruvaa deka e korodiran straf a ne e toa (kupiv nova klima a ne polovna pa da mi rga uste ne upotrebena)
Klima spaga vo premium klasa i svojstveno na toa treba i taka da bide barem 3 god ili narodski kazano (mercedes megu klimite) ama ne e taka . A koga ke se kupi mercedes toj ne treba korodira bilo kade i kako nekolku god
Taka da tie se problemite i ne naidov na razbiranje kaj dobavuvacot , nego samo uveruvanja(ne mi trebaat)
Posle samo 24do max 48 casa koristenje prethodno samo bese montirana pokaza korozija i mislam deka trebase da mi ja zamenat so nova ,sega veke ni toa ne mi treba ke zarabotam pak i ke kupam druga ama ne Teshiba
P.S navistina im posakuvam na korisnicite sto kupile toshiba i imaat ubavi iskustva da gi sluzat dolgo vreme i da im stedat
Da ne ja prodavas taka rasipana celata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom