Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
57
Zdravo nov sum na forumov. Dali moze da mi preporacate klima za prostor od 30m2? Sobata nema izolacija i nema fasada no ima PVC prozorci. Blagodaram odnapred
Za istiot prostor bez izolacija i pvc koristam Gree Soyal 3.5kw e sega kaj mene morase da se namesti na edniot kraj sobata e 7.5 x 4 na drugiot kraj e nekolku stepeni pomalku ama posto e kujna ne e strasno. Ti mesti ja sredisno vo sobata za da bidi ramnomerno nasekade. So 3.5kw klima vkupno potrosuvackata mi se dvizi 3000-3600den mesecno, a prijateli imaat Gree 5kw niska parapetna za istiot prostor od 30m2 plakaat 1500den poveke. Muabetot mi bese so solidna 3.5kw poniski se smetkite i ke bides zatoplen, ubavo razgledaj gi site opcii.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
7
Поени од реакции
9
Vikendov klimata pocna da pravi defrost na sat ipol dva, a ko bese poladno zimovo 2 ili 3 pati vo denot pravese defrost. Dali e vo red ova i ako ne e koe e resenieto? Gree Soyal 3.5kw
Ne sum ekspert za klimi no spored moja procenka klimata raboti kako sto treba. Visoka e vlaznosta i mojata LG se zamrznuva a pretpostavuvam i na sekoj drug korisnik na klima.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
NEW!!! TOSHIBA Shorai Edge inverter клима уреди (R32):

A+++ / А+++ висока енергетска класа при ладење /греење
зголемени капацитети и опсег на работа на ладење /греење
најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
(кај моделите од 5,0 kW па нагоре)
ECO mode, Quite mode, Hi Power, 3D Air Flow(18,22,24)ULTRA Pure филтер, функција самочистење со антипрашлест
филтер, опција за IAQ антибактериски филтрирачки систем
опција за Wi-Fi управување
опсег на работа ладење – надворешна температура од -15 ÷ 46 oC
опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24 oC

160920_Energija_Toshiba Shorai_Post_01-01.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Sigurno nema okolu 1m dolzina na bakarni cevki.
Stavi 5m ke vidis kako ke se smiri.
Малку се враќам назад во форумов да одговорам на ова. Нема шанси да ставам 5 метра кај ќе ги собере. Во стан живеам.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Малку се враќам назад во форумов да одговорам на ова. Нема шанси да ставам 5 метра кај ќе ги собере. Во стан живеам.
kako be kade ke gi sobere hhhh se vrti krug zad nadvoresnata edinica pa vleguva vi stanot.taka vi vikaat monterite nema mesto i ajde eden metar cevki posle jaci buci pa freono se slusal
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Малку се враќам назад во форумов да одговорам на ова. Нема шанси да ставам 5 метра кај ќе ги собере. Во стан живеам.
Zad prostorot na nadvoresknata edinica ke gi svrtat.
Povtoruvam .
V N I M A N I E !
Dokolku sakate idealna namalena buka na vnatresnata edinica instalirate poveke bkarna instalacija ,ako ne vlezi vo dolzinata ,togas visokot da se svrti vo krug zad nadvoresnata edinica vo prostorot od tie 15-ti cm pomegu klimata i zidot.
Preporaka da ne e pokusa od 6m.
Ke ja namali -amortizira vibracite na kompresorot.
Baferi nema da pomognat premnogu,ova e pouspesno od baferite.
Provereno -ispitano,ne e napamet kazano.Kolku podolga tolku pomali potresi,ako barate idelno tivko.Pokraj sto ke se namali sumot sto e od freonot,i potresite ke se amortiziraat sto gi prenesuva kompresorot.
Ne znaci deka ako pisuva vo specifikaciite min.kade dve kade tri ili ic kaj nekoj proizvoditeli,tie samo kazuvaat deka najmala dolzina e taa ,a nema nikakva steta ako e podolga dolzinata.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Zad prostorot na nadvoresknata edinica ke gi svrtat.
Povtoruvam .
V N I M A N I E !
Dokolku sakate idealna namalena buka na vnatresnata edinica instalirate poveke bkarna instalacija ,ako ne vlezi vo dolzinata ,togas visokot da se svrti vo krug zad nadvoresnata edinica vo prostorot od tie 15-ti cm pomegu klimata i zidot.
Preporaka da ne e pokusa od 6m.
Ke ja namali -amortizira vibracite na kompresorot.
Baferi nema da pomognat premnogu,ova e pouspesno od baferite.
Provereno -ispitano,ne e napamet kazano.Kolku podolga tolku pomali potresi,ako barate idelno tivko.Pokraj sto ke se namali sumot sto e od freonot,i potresite ke se amortiziraat sto gi prenesuva kompresorot.
Ne znaci deka ako pisuva vo specifikaciite min.kade dve kade tri ili ic kaj nekoj proizvoditeli,tie samo kazuvaat deka najmala dolzina e taa ,a nema nikakva steta ako e podolga dolzinata.
Site klimi se testiraat, generalno, na 5m instalacija.
Toa e idealna dolzina, malce e poskapo ama podobro.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Site klimi se testiraat, generalno, na 5m instalacija.
Toa e idealna dolzina, malce e poskapo ama podobro.
Japonskite gi testira na 7m,Toshiba vo neizinite upatstva na R-32 7,5m,
Panasonik 7m,skoro site japonski imaat predpolnenje od 7pa se do 15m,znaci imaat dovolno golemi rezervaari za freonot.Poveketo kinski se so reezervari do 5m freon,pa mozi i zatoa taka gi testiraat,a posle taa dolzina ako nedostasuva freon,na sekoj m se dodava,za sekoja klima si ima upatstvo po kolku se dodava.
I EUROVENT gi testira na poveke metri okolu 7m,vo zavisnost od predpolnenjeto na klimata.
Nema nikakva steta od podolga instalacija,duri mozime da dojdime i do pouba ekspozicija za klimata nekoja strea,natresnica,mozi nekoja juzna strana,jugoistok-jugozapad,ako i primarnoto na klimata greenjeto.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Дали Daikin FTXF35A/RXF35A е истата клима со Daikin FTXF35C/RXF35C?
Сeкако дека не е иста, само цената е приближно иста 42 vs 45k (a FTXFA je nema na lager) тоа е моментот што мами дека се слични а не се.
ics1.jpg
Одамна имам напишано дека све што се рекламира како Сенсира не е исто, za da se isti treba da imaat isti energetski ama nemaat.
"Sensira NEW" 3,5kw за 42.990 е со мизерен Pdesignh 2,24kw што е под нивото на 2,5ка
ICS.jpg

icsNEW.jpg
Eve i 3ta verzija na Sensira FTXC-C
I kombinaciite nadvoresna/vnatresna
ovaa 3,5ka e pak so PdesignH=2,24 a bi dobile na lice mesto oznaki na vnatresna/nadvoresna i FTXC35CV1B / RXC35CV1B
a kakov kapacitet ima ovakva kombinacija se proveruva ovde
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Bolje je stavi na zidu gde je spoljasnja jedinica, da duva prema vratima od hodnika.
Mislim da nema potrebe da stavljas 18k, stavi 12k, dovoljno je.
Ok, tako mi je jos clanova reklo. Koji 12 konkretno da gledam ? Hteo bih da cujem misljenje svacije. Da ne bude kasnije kuku lele, jaka ti je zima, trebao si jacu 12 ticu. Hvala svima.
Moram da pitam jos nesto.
Citajuci forume zakljucio sam da valjda Gree nudi najvise za najmanje novca. Znam i da ne postoji sprava koja nema i mane pored vrlina.
U nekom rangu do 500-550e, koje su prednosti Gree, i ima li mozda i mana i koje su ? Planirao sam taj budzet za inverter.
Niko da mi da neki predlog.
Od modela koje sam gledao su Gree Muse i Gree G Tech. GTech prevazilazi cenu, ali ako je mnogo bolja uzecu nju.
Nego i ovde i na drugim sajtovima citam neka oprecna misljenja za navodna gasenja i paljenja ovih klima non stop. Kakva su vasa iskustva ?
Znaci to bi bilo 22m2 dnevna + 6m2 hodnik koji i ne treba bas da bude i na -15C grejan non stop. Ali u isto vreme nebi hteo da se klima gasi na 700w kada je napolju toplije nego da manje trosi a greje sto vise u kontinuitetu. Hvala
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Niko da mi da neki predlog.
Od modela koje sam gledao su Gree Muse i Gree G Tech. GTech prevazilazi cenu, ali ako je mnogo bolja uzecu nju.
Nego i ovde i na drugim sajtovima citam neka oprecna misljenja za navodna gasenja i paljenja ovih klima non stop. Kakva su vasa iskustva ?
Znaci to bi bilo 22m2 dnevna + 6m2 hodnik koji i ne treba bas da bude i na -15C grejan non stop. Ali u isto vreme nebi hteo da se klima gasi na 700w kada je napolju toplije nego da manje trosi a greje sto vise u kontinuitetu. Hvala
G-Tech
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Сeкако дека не е иста, само цената е приближно иста 42 vs 45k (a FTXFA je nema na lager) тоа е моментот што мами дека се слични а не се.
Прегледај го приврзокот 289023
Одамна имам напишано дека све што се рекламира како Сенсира не е исто, za da se isti treba da imaat isti energetski ama nemaat.
"Sensira NEW" 3,5kw за 42.990 е со мизерен Pdesignh 2,24kw што е под нивото на 2,5ка
Прегледај го приврзокот 289018

Прегледај го приврзокот 289020
Eve i 3ta verzija na Sensira FTXC-C
I kombinaciite nadvoresna/vnatresna
ovaa 3,5ka e pak so PdesignH=2,24 a bi dobile na lice mesto oznaki na vnatresna/nadvoresna i FTXC35CV1B / RXC35CV1B
a kakov kapacitet ima ovakva kombinacija se proveruva ovde
Pa idna NOKRIJA 12 ima pdesing od 3,5kv sto kosta 2000evra kolu treba da ima eden vlezen model na Daikin.
Ne mora site modeli so se 3,5 a ne se hiperinverteri da imaat pdesin 3,5kw.
Ako mu treba za do 20m2 neizolirana prostorija ili 25 izolirana sovrseno ke mu brka rabota.
Duri jas mu go preporacuvam i straiot model na R-410,barem e ispitan i ima dobro moduliranje,ke si pomini poevtino,mislam deka ima stariot i Swing compresor.Mozi ke mu bidi dovolno taa toplina,ne e malce,a na potoplo vreme ubavo ke mu modulira i malce ke mu trosi so COP od 5-7.
Bas Senseirata e odlicna klima za izolirani prostori ili pomali prostorii.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Pa idna NOKRIJA 12 ima pdesing od 3,5kv sto kosta 2000evra kolu treba da ima eden vlezen model na Daikin.
Ne mora site modeli so se 3,5 a ne se hiperinverteri da imaat pdesin 3,5kw.
Ako mu treba za do 20m2 neizolirana prostorija ili 25 izolirana sovrseno ke mu brka rabota.
Duri jas mu go preporacuvam i straiot model na R-410,barem e ispitan i ima dobro moduliranje,ke si pomini poevtino,mislam deka ima stariot i Swing compresor.Mozi ke mu bidi dovolno taa toplina,ne e malce,a na potoplo vreme ubavo ke mu modulira i malce ke mu trosi so COP od 5-7.
Bas Senseirata e odlicna klima za izolirani prostori ili pomali prostorii.
Ova e FLaer za Napismeni

Odma idam ovde

I dobivam deka Nokriata e A+++ klasa so 3,36kw na -10, a ne 1,98 na -7c so A+
adas.jpg
taka da sporedbata ne ti drzi voda

A za toj Daikin od 45k kako za Suzumceto ima zameni za vo 20/25m2 so Tosot GREE Vivax za po 20k a ne 45k ;)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ova e FLaer za Napismeni

Odma idam ovde

I dobivam deka Nokriata e A+++ klasa so 3,36kw na -10
Прегледај го приврзокот 289037
taka da sporedbata ne ti drzi voda

A za toj Daikin od 45k kako za tvoeto Suzumcew ima zameni aka Tosot AUX GREE Vivax za po 20k i za vo 25m2 izolirani ;)
Ova e FLaer za Napismeni

Odma idam ovde

I dobivam deka Nokriata e A+++ klasa so 3,36kw na -10
Прегледај го приврзокот 289037
taka da sporedbata ne ti drzi voda

A za toj Daikin od 45k kako za tvoeto Suzumce ima zameni aka Tosot AUX GREE Vivax za po 20k i za vo 25m2 izolirani ;)
Coekot saka Tojota neki Lada,za tojota e zaenteresiran,i nie treba da mu kazime deka Tojotaata e takva kako sto e, a Ladata e i taaa takva kako sto e.Koj so saka da si kupi Lada neka si kupi,parite se negovi.
Imese edna pesnicka od nekoj festival.Sakam kola ubava nekam staro Fico.
Toj si saka Dikin,i molim,ako prasase za VOX,VIVAKS,GREE,MIDEJA,ke prasase.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom