Македонска ракометна репрезентација - (жени)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Јована Саздовска ја немаше, а ниту Наташа Нолевска ја немаше на списокот. Нолевска е добар играч, штета шпто заедно со Сара се на иста позиција.
Врска нема Симе, кажав и претходно. Сто години со истите ракометарки работи, никаква акција не може да направи. И што е со сите репрезентации што личат на кадетски селекции?

Се изненадив дека Ивана Саздовски се пензионирала. Имаше ракомет во неа, штета што не направи кариера...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.520
Поени од реакции
3.656
Јована Саздовска ја немаше, а ниту Наташа Нолевска ја немаше на списокот. Нолевска е добар играч, штета шпто заедно со Сара се на иста позиција.
Врска нема Симе, кажав и претходно. Сто години со истите ракометарки работи, никаква акција не може да направи. И што е со сите репрезентации што личат на кадетски селекции?

Се изненадив дека Ивана Саздовски се пензионирала. Имаше ракомет во неа, штета што не направи кариера...
Нолевска не е уште казнета заради допингот во Романија?
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Мислам дека им заврши суспензијата заради допингот, и повеќето ракометарки веќе најдоа нови клубови, но за Нолевска не сум прочитал дека е во друг клуб.

Иначе без клуб е и голманката Драгана Петковска, а не сум сигурен за Митова со која заедно играа во Данска.

Како и повеќето тука и јас се прашувам што се случи со Керамичиева, потпиша во Франција, па се повреди и ја снема веќе неколку години. Истото се случи и со Тодоровска, Ладева ја снема исто така, а толку ветуваше...

Ова се ракометарки од 96/97 генерацијата која во 2015 година настапуваше на младинското европско првенство, откако во Скопје ги победија Холандија, Црна Гора. Токму Црна Гора деновиве играше турнир за пласман на ОИ во Токио и се пласираа со победата над Норвешка. Помеѓу ракометарките кои настапуваа, беа и ракометарки од таа генерација, како Јауковиќ, Грбиќ, Ненезиќ, Рамусовиќ... Колку само во различен правец е развојот на таа нивна генерација, од оваа нашата, како и целокупниот женски ракомет.

Од помладиве ракометарки што ги имаме, ветуваат Јанкуловска и Џатевска, но очигледно тоа не мора ништо да значи.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Не дека ги гледав ракометаркиве нешто, ама мислам дека не ја видов Зорица Десподовска, што бидна со неа, гледам дека игра ракомет во Полска и има минимум 4-5 години ракомет во неа. Порано беше помеѓу подобрите.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Ми ископавте низ меморијава со имињава :D

Да беее, кај е Десподовска? И Андреа Белеска беше солиден бек, ама ниту нејзе не ја викаше Симе во репрезентација. Гледам потпишала за ПАОК последно.

Нина Ладева, леле колку се палевме на нејзините одбрани. Ама ништо не сум чул за неа од тогаш. И една Белмезова имаше. Ниедна не направи кариера. Вторава нешто програмирање учеше. Сите три (со Петковска) добиваа минутажа во Вардар, ама ништо не направија.
Сара Митова гравитираше меѓу бек и крило, на крај остана на лево крило. Можел барем нејзе да ја собере, кога веќе немаме избор.
Од таа генерација, ми се допаѓаше и таа Ангела Тодоровска. Како во зњмја да пропаднаа.
Имаше една голема што играше одбрана, Мишева или Мишевска. Тромава беше, ама млатеше во одбрана.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ладева беше вонсериски талент, чисто сумљам дека уште се бави со ракомет :/ баш ќе прашам. Митова мене ми беше малце форс.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477

асељњељње.JPG
 
Член од
11 август 2017
Мислења
395
Поени од реакции
328
Мислам дека им заврши суспензијата заради допингот, и повеќето ракометарки веќе најдоа нови клубови, но за Нолевска не сум прочитал дека е во друг клуб.

Иначе без клуб е и голманката Драгана Петковска, а не сум сигурен за Митова со која заедно играа во Данска.

Како и повеќето тука и јас се прашувам што се случи со Керамичиева, потпиша во Франција, па се повреди и ја снема веќе неколку години. Истото се случи и со Тодоровска, Ладева ја снема исто така, а толку ветуваше...


Ова се ракометарки од 96/97 генерацијата која во 2015 година настапуваше на младинското европско првенство, откако во Скопје ги победија Холандија, Црна Гора. Токму Црна Гора деновиве играше турнир за пласман на ОИ во Токио и се пласираа со победата над Норвешка. Помеѓу ракометарките кои настапуваа, беа и ракометарки од таа генерација, како Јауковиќ, Грбиќ, Ненезиќ, Рамусовиќ... Колку само во различен правец е развојот на таа нивна генерација, од оваа нашата, како и целокупниот женски ракомет.

Од помладиве ракометарки што ги имаме, ветуваат Јанкуловска и Џатевска, но очигледно тоа не мора ништо да значи.
Керматичиева се откажа, реши да се посвети на факс, а Ладева 4 години не игра никаде :) Единствено од младата генерација на Вардар остана Анастасија Николовска, игра во Чаир, прв стрелец е во Супер лигата. Беше и повикана за репрезентација но се повредила на некоја утакмица, https://24rakomet.mk/голем-удар-за-чаир-без-најдобриот-стре/

Црногоркиве имаат страшни млади ракометарки од 18 до 22 години. Сите имаат голема минутажа во Будуќност во натпреварите од ЛШ.
Деспотовиќ :vozbud: негде прочитав дека за голема пара потпишала за Ѓер. Уште од 2013 година кога даде 13 голови на Вардар се навестуваше дека ќе биде есктра ракометарка.
Од репрезентацијата неферски беа изоставени Моника Јанеска, Зорица Деспотовска и Јована Саздовски кои растураат во нивните клубови.
Пс- Ладева имала некоја голема повреда и никој ни овде ни странство не сакал да ја оперира поради можноста да остане инвалид.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
За баражот, со последнава партија, искрено некако сеедно ми е. Најлоша варијанта во секој случај би била Унгарија (чиј ракомет не ни лежи) каде и дома би изгубиле едно минимум 10 голови разлика, па Русија.
Полска би ми бил прв избор (и Кудлач да ја акнат од прва минута по можност), можеби Чешка (ако ја акнат онаа Лузумова исто од прва минута) само што Чешка има колективна игра, а нема звезди и тоа е исто проблем. Словенките - што знам, и да и не (исто и Србија). Може евентуално Германија, а и Романија (ако ја акнат Неагу :icon_lol: ).
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Било која репрезентација од овие да ни падне ќе не размонтира. Нивото на кое што сме е доволно да мачкаме репки ко Исланд, Грчка, Литванија и слични на нив, но не е доволно за да победиме некоја од можните противници во баражот. Дури ни репки ко Чешка и Полска, кои можеби не се крем де ла крем ама се далеку поискусни и физички подоминантни од нас.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
За баражот, со последнава партија, искрено некако сеедно ми е. Најлоша варијанта во секој случај би била Унгарија (чиј ракомет не ни лежи) каде и дома би изгубиле едно минимум 10 голови разлика, па Русија.
Полска би ми бил прв избор (и Кудлач да ја акнат од прва минута по можност), можеби Чешка (ако ја акнат онаа Лузумова исто од прва минута) само што Чешка има колективна игра, а нема звезди и тоа е исто проблем. Словенките - што знам, и да и не (исто и Србија). Може евентуално Германија, а и Романија (ако ја акнат Неагу :icon_lol: ).
Ти се спремаш да гледаш УФЦ или бараж у ракомет
P.S Честито Романија на сите што празнуваат хахаха
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom