Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nekoj ima iskustvo so midea m thermal MHA-V16W/D2RN8-B+ sporedeno so daikin altherma 2 razlika ta vo Cena e ogromna
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Другар мислам дека читко пишувам на кирилица, само треба да прочиташ. Не се занимавам со клими и ми се измешале моделите. Во станот имам еве ова види слика. Ова е според тоа што можам да видам Lomo LC. Земена е 2018.

Прегледај го приврзокот 288276

За во куќата сум сигурен дека е LCLH и е земена 2020. Дали е Lomo или од зборење ми влегло во глава незнам. Важно 100% си грешка дека од 2017 не се увезуваат. Башка тоа не беше темата на поплаката. Квалитетот не ми се свиѓа.

Најважно е што сум дал ~80-90.000 на Gree MK (сосе монтажа) и за тие пари може и треба подобро. Да не спомнувам 10 год. гаранција *

Ако ти си го прочитал најпрвиот пост, што не даде препорака него сега влагаш со клизачи у мој проблем.
Zatoa ne mesaj pisi kako sto e.
Автоматски споено мислење:

Kako si se znaete koi ste botovi na forumov, sekoja cest.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Znam firmu ovde u Srbiji koja je raspisala tender za multisplit i split klime ali kao obavezan dokument se tražio Eurovent sertifikat.Na kraju su uzeli multisplit Daikin plafonske i zidne a split od Fujitsu.Kupili su više od 100 klima zbog tehnologije rada nije bilo moguće instalirati centralnu klimatizaciju.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Немам Тосот користено и не знам некој што има, но мислам дека на темава има момци кои ја користат таа клима (конкретно за моделот не сум сигурен) и ќе ти посочат предности и маани.

Во однос на Тундрата. Истата ја имам. Членот @aronmacedon ја има постарата верзија без wifi и јонизатор, а членот @tzlatko има Тундра од 3.5 kw.
Сите тројца сме задоволни од климите.

Бидејќи не сум продавач и слеп застапник на максимата „секој да го фали својот коњ“ ќе ти пишам набрзина предности и мааани.
Истото можеш да го прочиташ од моите поранешни постови на темата, каде има и пресметки за потрошувачка и слично.

Климата како клима во однос на греење е ТОП.
Доколку би ја користел САМО за да се догреваш мислам дека секоја клима од 5.5kw ќе ти „заврши работа“ доколку очекуваш да ти загрее поростор.

Предности:
1. Тивка внатрешна и надворешна единица.
2. Wifi контрола и јонизатор.
3. Нема мака и при -20 да дува со топол издув. Штета немам соодветна техничка опрема за да мерам, но верувај ми на збор дека не би ја фалел ако претходно сум одвоил од џеб и да не ми задоволува критериуми.
Во мојот неизолиран простор најповеќе повлекла во еден момент 2.4kw/h (овој податок стои на мерач - не во однос на тоа дека со толку работи при греење), a најмалку работела со 600w во Quiet mode, при потопли надворешни температури.

Во ладното, како и секоја друга клима просекот и беше 1.2-1.8 kw/h во зависност од температурни загуби и колку простор загреваш.

Да имав изолиран простор сигурно немаше да повлекува до толку, но сепак ќе трошеше бидејќи секоја клима повлекува над 1.2 кога надвор е над -10 и јаче.

Маани:
1. Само 4 брзини (3 брзини и quiet mode).
Има клими со повеќе брзини, а со тоа и помалиот издув даваат потивка и помирна работа.
Дали тоа пречи, не мене не ми пречи но ако си навикнат да не ти дува климата тогаш оваа ќе ја слушаш.
2. Заради тоа што е моќна клима не знам дали при добро изолиран простор би работела како он-оф или пак би модулирала пониско како што може мицубишито на @zlatko_ti412

Сума сумарум, за парите вреди!
За греење ќе те згрее.
Потрошувачка НОРМАЛНА.
Едина мана 4 брзини и можноста за on/off работење заради постигнување на температура (што искрено кај мене не се има случено).

Во однос на догреавање и загревање нема да имаш воопшто мака.

Во однос на ладење, не се климите вентилатор па да не те ладат, која и да ја одбериш ќе те лади и повеќе од добро.

Ако ме прашуваш лично т.е. ако јас на твое место би избирал заради цената би одел со ТОСОТ, но не дека ќе направиш грешка ако Тундрата ти е примарен избор.
Барај во search за тосот и спореди кориснички искуства, батали тоа што ќе ти кажуваат прекупци бидејќи и такви ги има и гледаат да го продадат само своето - се' останато не чини според нив.

Вкупните сметки за струја дома (покрај климата искалкулирај тука и др електрични апарати) беа 4400 4800 4800 4100 за последните 4 месеци (ноем, дек, јан, фев).

Климата е поставена во куќа, неизолирани 35 квадрати + отворен простор + внатрешни скали кон втор спрат = енергетски загуби КОЛКУ САКАШ.
И повторно стоплени сме.
Фала, ова ми даде перспектива. Станот е претопол, па сега со стара 3.5 неможам да изладам доволно. Ќе размислам денес и ќе пишам што сум земал.

Zatoa ne mesaj pisi kako sto e.
Автоматски споено мислење:


Kako si se znaete koi ste botovi na forumov, sekoja cest.
Еве ти ја и втората. Значи имам и Lomo LC и Fairy LCLH. И како ова ми помогна мене или работава беше чекај овој лаже против Gree? Имам лупнато пари на Gree каде што едната нема хоризонтално насочувањем другата лупа како цигла во машина за алишта. Гаранција никаква т.е. 1 год. додека на пример беко дава 5 год. фино лепо. Условена била ги викнав 2019, дувнаа со боца, оп 1000 ден. Абе ајде. Тоа е чист рекет и треба да се забрани.


1615972308317.png
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Znam firmu ovde u Srbiji koja je raspisala tender za multisplit i split klime ali kao obavezan dokument se tražio Eurovent sertifikat.Na kraju su uzeli multisplit Daikin plafonske i zidne a split od Fujitsu.Kupili su više od 100 klima zbog tehnologije rada nije bilo moguće instalirati centralnu klimatizaciju.
Ja znam vise njih u Srbiji. Hotel koji je prosle godine , pred koronu, pusten u rad, takodje je izmedju ostalog, trazio i potvrdu Euroventa od dobavljaca. Uzeli su klime koje cak nisu (bar mislim) u premijum brendovima. ali imaju potvrdu. Nije 100 kom, ali 30 tak sigurno, manji je objekat.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Фала, ова ми даде перспектива. Станот е претопол, па сега со стара 3.5 неможам да изладам доволно. Ќе размислам денес и ќе пишам што сум земал.



Еве ти ја и втората. Значи имам и Lomo LC и Fairy LCLH. И како ова ми помогна мене или работава беше чекај овој лаже против Gree? Имам лупнато пари на Gree каде што едната нема хоризонтално насочувањем другата лупа како цигла во машина за алишта. Гаранција никаква т.е. 1 год. додека на пример беко дава 5 год. фино лепо. Условена била ги викнав 2019, дувнаа со боца, оп 1000 ден. Абе ајде. Тоа е чист рекет и треба да се забрани.


Прегледај го приврзокот 288333
E taka, ne da pises nesto sto ne e, za modelite.
Eve ke si zemes Haier so horizontalno nasocuvenje.... ama ja nema taa opcija.
Toa sto ti trese nadvoresnata, ima mnogu pricini zosto e. Za toa imas telefon od servis.
Автоматски споено мислење:

Ja znam vise njih u Srbiji. Hotel koji je prosle godine , pred koronu, pusten u rad, takodje je izmedju ostalog, trazio i potvrdu Euroventa od dobavljaca. Uzeli su klime koje cak nisu (bar mislim) u premijum brendovima. ali imaju potvrdu. Nije 100 kom, ali 30 tak sigurno, manji je objekat.
Boli uvo Gree za 30kom ili 100kom.
Jednostavno, Gree nema potrebe za sada da ima Eurovent, zato sto ne juri tendere sa splitovima.
Ima savim dovoljnu prodaju splitova, da ga uopste ne interesuje Eurovent listic.
Za toplotne pumpe vazduh voda , VRF, FCU, AHU, Chilere, ima Eurovent, samo zbog tendera.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
To da Gree prodaja ide odlično je tačno.Mislim da su u 2020 godini u Srbiji 50% svih prodatih split invertera bili Gree modeli.Možda i više.Imaju ok cenu zatim mnogi monteri imaju povoljnosti kod njih itd.Pozoveš servis i monter ti doveze Gree pošto ih imaju u magacinu namontira naplati nema da kupuješ naručuješ.To su odradili dobro marketing i prodaju.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
https://www.youtube.com/watch?v=ncsGA5gSJv8&ab_channel=desertsun02

Другари , има ли некој вакво нешто направено како варијанта ?
Како што го проучив системов, може да биде доста профи работа со минимални трошоци.
Може да се изработи и од алуминиумски панели, плекси глас, алуминиумска основа и слично.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
To da Gree prodaja ide odlično je tačno.Mislim da su u 2020 godini u Srbiji 50% svih prodatih split invertera bili Gree modeli.Možda i više.Imaju ok cenu zatim mnogi monteri imaju povoljnosti kod njih itd.Pozoveš servis i monter ti doveze Gree pošto ih imaju u magacinu namontira naplati nema da kupuješ naručuješ.To su odradili dobro marketing i prodaju.
Svuda je ista situacija, i u MK, BG, GR, HR, IT, PL, HU, ES, MALTA, CYPRUS.....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Kako je eutovent nezavisan kad su njegovi članovi proizvodjači klima ?
Pa ne izmišlja eurovent metodologiju i trajanje testiranja već evropska komisija donosi jasne regulative ,eurovent i svi proizvodjači testiraju po istim direktivama a ne kako kome paše..
Da je tako kako ti zamišljaš na šta bi ličila energetska certifikacija uredjaja ?
Da svako testira kako hoće ?
1.Нормално дека производители на клими ќе бидат членови на еуровент. Сигурно нема тутунопроизводители или комора на занаети на изумирање да се зачленуваат... :rolleyes:
2.Регулативите се далеку од јасни и строги! Тоа што тебе ти изгледа јасно има сто дупки што еден производител може да ги искористи. И не се само европските стандарди туку уште еден куп други за извоз во трети земји.
3.Да секој тестира и штелува резултати како сака! Едино еуровент е колку-толку објективен и сеопфатен тест па слободно може да се земе како референца за перформанси.
4.Не ми одговори на прашањето какви дилаш?
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242

Снимено е вечерва на надворешна температура од 2 до 4 степени, како што кажав претходно, во поладно време модулацијата е околу 400-500w ( на почетокот на видеото е +700w затоа што тогаш скоро беше зголемена температурата од 18 на 22 степени, после завршувањето со снимање си продолжи ( и се уште ) моментално да работи со 430-435w.

Се надевам утре или во петок ќе снимам уште едно видео, овој пат денски на повисока надворешна температура за да се прикаже и пониската модулација од околу 200w.
Еве уште едно видео од Tosot Muse ECO 3.5kw, модулација од ~190-200w, при надворешна температура од 7-8 степени, климата наместена со ifeel на 22 степени.
За време на ниската модулација, логички е дека нема да има баш жежок воздух и ќе има млак издув, па затоа полека собната температура паѓа до 20.8 степени и тогаш модулацијата се крева на 430w и така работи неколку минути се дур не достигни некаде 21.3 степени, после тоа паѓа на ~330w па се враќа повторно на 190-200w


И надворешната единица е прилично тивка за време на ниската модулација ( може да делува погласно на снимката пошто е со телефон снимена, нема други звуци за споредба, а микрофонот од телефонот е прилично квалитетен ).

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
1.Нормално дека производители на клими ќе бидат членови на еуровент. Сигурно нема тутунопроизводители или комора на занаети на изумирање да се зачленуваат... :rolleyes:
2.Регулативите се далеку од јасни и строги! Тоа што тебе ти изгледа јасно има сто дупки што еден производител може да ги искористи. И не се само европските стандарди туку уште еден куп други за извоз во трети земји.
3.Да секој тестира и штелува резултати како сака! Едино еуровент е колку-толку објективен и сеопфатен тест па слободно може да се земе како референца за перформанси.
4.Не ми одговори на прашањето какви дилаш?
Daleku od objektivnost, bidi siguren.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
1.Нормално дека производители на клими ќе бидат членови на еуровент. Сигурно нема тутунопроизводители или комора на занаети на изумирање да се зачленуваат... :rolleyes:
2.Регулативите се далеку од јасни и строги! Тоа што тебе ти изгледа јасно има сто дупки што еден производител може да ги искористи. И не се само европските стандарди туку уште еден куп други за извоз во трети земји.
3.Да секој тестира и штелува резултати како сака! Едино еуровент е колку-толку објективен и сеопфатен тест па слободно може да се земе како референца за перформанси.
4.Не ми одговори на прашањето какви дилаш?
Само да знаеш колку грешиш!
Каков еуровент? Сè се тоа манипулатори. Ни продаваат рог за свеќа.

Единствено меродавни се Ексел табелите што ни ги прикажуваат овде „стручњаците“ :гомце: :гомце: .
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Климите купени од Тим компјутерс, кој ги монтира во Прилеп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom