Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Јас би се вакцинирал ама не сум пријавен, зашо нема вакцини ниту пак има најава дека ќе добиеме вакцини во скоро време. Тоа пријавувањето е кур се тресе во ладна вода, куртонска комуњарска финта демек „еве ги само што не стигнаа, пријавувајте се“. Што би рекле тука во Скопје - нешо да се дешава. Тие газот не знаат кај им е, распад систем е целово менаџирање, не се знае кој јаде кој пие, ќе воделе евиденција за тоа кој се пријавил на таа веб страната. Се кладам дека и тие податоците таму воопшто не се ни зачувуваат негде или па се трупаат онака без врска.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207
Ако се вовeде полициски за викенд од 17 до 05 и ако народов не покаже револт тогаш заслужуваат 24 часовен. Ебате народот скапан.
Нема да има револт.
Зајко ако сака може да вметне и задолжително камшикување покрај 24/7 карантин, па "народот" ќе вика дека е тоа за негово добро, а камшикот не боли после првите 2-3 удари и ќе се натрти со задоволство да го плескаат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Јас би се вакцинирал ама не сум пријавен, зашо нема вакцини ниту пак има најава дека ќе добиеме вакцини во скоро време. Тоа пријавувањето е кур се тресе во ладна вода, куртонска комуњарска финта демек „еве ги само што не стигнаа, пријавувајте се“. Што би рекле тука во Скопје - нешо да се дешава. Тие газот не знаат кај им е, распад систем е целово менаџирање, не се знае кој јаде кој пие, ќе воделе евиденција за тоа кој се пријавил на таа веб страната. Се кладам дека и тие податоците таму воопшто не се ни зачувуваат негде или па се трупаат онака без врска.
Ова по "се кладам" не е аргумент. Ако тој е системот- се пријавуваш, па те ставаат на една од листите и ако тој систем остане, порано или подоцна (ако сакаш да се вакцинираш) ќе мора да се пријавиш. Може ќе се пријавиш откако ќе добиеме вакцини, ама тогаш ќе бидеш на крајот на редицата и во твојата група (ако принципот им е прв дојден-прв услужен).

Ама тоа ти е и наш менталитет, се до последен час ќе се чека и очекувам кога ќе стигне вакцината редовно да им паѓа страната. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.138
Изборот на лица е случаен, ама како што забележа имаат систематски грешки. Првата ја примети, втората е - Скопје е едно од најголемите жаришта на болеста (Неготино и Кавадарци се тука некаде). Во остатоков од земјава, процентот ќе е понизок.

За првата не знам начин на кој би се корегирала(освен повторно, поопширно испитување, ама па тоа не е корекција). За втората можеш да корегираш со односот на инциденцата во Скопје и инциденцата во даден град(или вкупната инциденца).

Во принцип, можеби сме на 1/4 пат од групен имунитет.
Мое мислење е дека Куманово, Тетово, Прилеп и Штип, ќе покажат повисок процент на болни отколку во Скопје.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Да, ама кога беше лансирана страната за пријавување кај нас вакцината само што не беше пристигната! 140 К е дебакл, и не се пријавуваат луѓето само преку интернет, туку и преку своите матични доктори. Не знам дали мора лично, верувам дека може и телефонски.
Над 65(мислам) и лица во ризични категории може да закажат преку матичен(на телефон). Во принцип можеш да пријавиш и за родите/постар комшија, ако ти побарал. Бар кај шо сум јас.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Ова по "се кладам" не е аргумент. Ако тој е системот- се пријавуваш, па те ставаат на една од листите и ако тој систем остане, порано или подоцна (ако сакаш да се вакцинираш) ќе мора да се пријавиш. Може ќе се пријавиш откако ќе добиеме вакцини, ама тогаш ќе бидеш на крајот на редицата и во твојата група (ако принципот им е прв дојден-прв услужен).

Ама тоа ти е и наш менталитет, се до последен час ќе се чека и очекувам кога ќе стигне вакцината редовно да им паѓа страната. :D
Дур дојдеме ние на ред за вакцинирање што сме помлади од 40 години, претпоставувам дека веќе пола од нас ќе бидеме вакцинирани по други земји :D
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Мое мислење е дека Куманово, Тетово, Прилеп и Штип, ќе покажат повисок процент на болни отколку во Скопје.
Мое мислење е дека Институтот за Јавно Здравје објавува извештаи секој ден и овие параметри се опфатени во истите.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Исто и јас не сум се пријавил а би се вакцинирал, ги пријавив моите родители кои се 60+ години.

Не гледам поента да се пријавуваш кога нема вакцини и ако има за скоро време мојот ред не верувам дека би бил оваа година, можеби наредната или следниве 5 со темпото на вакцинирање кај нас :pos:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Исто и јас не сум се пријавил а би се вакцинирал, ги пријавив моите родители кои се 60+ години.

Не гледам поента да се пријавуваш кога нема вакцини и ако има за скоро време мојот ред не верувам дека би бил оваа година, можеби наредната или следниве 5 со темпото на вакцинирање кај нас :pos:
5? HA-ha!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.043
Ајде околу вакцинацијата на медицински персонал во РМ.......имам доста блиски роднини во фамилија кои се специјалисти (1/3 од нив во приватно здравство).
Сите веќе се вакцинираа со Фајзер......уште двајца братучеди кои се на специјализација 5-та и 6-та година (вработени во клиника) останаа да се вакцинираат со Спутник.
Ниту еден од нив не е вакциниран по било каква партиска линија......еве ќе кажам за оние што ми работат во Жан Митрев.....на 24 фев ги контактираа и им закажаа термин за на 26-ти февруари (петок)......сите во закажан термин си се јавија на вакцинација и се вакцинираа.
Оние роднини кои ми работат по клиниките......исто во закажан термин.....вакцинирани.

Дека врските не вртат на турбо......во оваа наша вукојебина се функционира преку врски......има боцнати и на кои што не им следува сега вакцина.....како што беше обелоденет случајот со секретарот од болницата во Охрид......оној од ИТ сектор во ГОБ 8-ми Септември.....и други......има и други такви......потврдено.
Исто има и лица.......што не се во медицинска фела, но се блиски до власта.....кои бркаат/договараат врски преку една директорка.....нема да ја именувам.....и се вакцинираа со Спутник. ОВА Е МАКЕДОНИЈА......за блиските до власта секогаш се прави исклучок.....за жал.

Крај краева лично мене тоа ми е небитно......секако дека им е неопходна вакцина на медицинските лица......но потребна е и за нас обичните смртници......е тоа кога ќе биде е еден голем знак прашалник.
А дали ќе има прескокнување на приоритетот кога би дошле вакцини за немедицински лица.......сите знаеме дека ќе има. Само ајде да го видиме и тоа чудо......да дојдат прво.
ja исто имам чуено дека политичариве кој сакал веќе се имаат вакцинирано
и од пониските партиски ешалони
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Ова по "се кладам" не е аргумент. Ако тој е системот- се пријавуваш, па те ставаат на една од листите и ако тој систем остане, порано или подоцна (ако сакаш да се вакцинираш) ќе мора да се пријавиш. Може ќе се пријавиш откако ќе добиеме вакцини, ама тогаш ќе бидеш на крајот на редицата и во твојата група (ако принципот им е прв дојден-прв услужен).

Ама тоа ти е и наш менталитет, се до последен час ќе се чека и очекувам кога ќе стигне вакцината редовно да им паѓа страната. :D
Za edno e vo pravo. Segasnovo prijavuvanje nema nikakov efekt na kraj. Posto nema vakcini nema ni strategija kako tie da se davaat. Prvo treba da znaat koga ke dojdat kolku kolicini. Posle kako da se delat. I potoa kako i dali lugje treba da se prijavuvaat. Dali ke ima priorizacija itn. Dali lugjeto sami treba d abidat aktivni dali drzavata ke gi bara lugjeto na baza ne podatoci so koi raspolaga. Ova prijavuvanje e onaka samo odseceno od cel (nepostoecki) proces.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
34.987
Комшијата се дере низ двор „овие груевистиве само лажни вести шират дека немало вакцини. Вакцини имаТ, ама владава нејЌеТ да кажиТ дека имаме вакцини за да не се прајт гужви по болнициве, се вакциниреТ само оние Шо требиТ“ :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Е заради вакви испрани, бањати, прогресивни газолижачи, ние не заслужуваме да постоиме.
- Јас да сум на местото на Русија, 1 вакцина нема да им пратам, по 1000 $ да ми ја плаќаат нема да им продадам. Сме се нашле ние паметни да и кажуваме на една Русија да го ослободеле Навални. ПУ
- Да сум на местото на Кина, 1 вакцина нема да им пратам, во време на пандемија нашле фирми да преговаат за вакцините и 300 далавери да прават, се за пусти профит.ПУ
- Да сум на местото на ЕУ, уште повеќе ќе ги дупам. Вакцини само на сон ќе видите.ПУ
Ем некадарни, ем неспособни, и уште од петни жили ве бранат и поддржуваат, ВИЕ колективно НЕ заслужувате ништо повеќе, нити подобро.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.138
Мое мислење е дека Институтот за Јавно Здравје објавува извештаи секој ден и овие параметри се опфатени во истите.
Скопје официјално болни 49.925, а велат дека има 1/3 антитела.
Податоците за официјално болни се тоалетна хартија.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.085
Поени од реакции
85.054
Комшијата се дере низ двор „овие груевистиве само лажни вести шират дека немало вакцини. Вакцини имаТ, ама владава нејЌеТ да кажиТ дека имаме вакцини за да не се прајт гужви по болнициве, се вакциниреТ само оние Шо требиТ“
Дека сега воопшто нема гужви по болниците... :kafence: земи направи добро дело и стрелај го комшијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom